Tento týden nabylo právní moci rozhodnutí, kterým Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - správa CHKO Český ráj na základě žádosti ČHS povoluje provozování horolezectví na území CHKO Český ráj na dalších 5 let, do konce roku 2026.
Rozhodnutí přináší několik změn týkajících se časových podmínek lezení, a poměrně zásadní změnu pokud jde o režim prvovýstupů.
Časová omezení a režim prvovýstupů je zobrazen v mapkách, které jsou přílohou rozhodnutí.
Územní a časové podmínky lezení na území CHKO Český ráj
- Lezení je povoleno jen na skalách, které byly k 31.12.2021 uvedeny v naší databázi Skály ČR
- Povolení se nevztahuje na oblast Apoleny, skalní masiv Sokolka v Příhrazských údolíčkách a na vyjmenované lokality a skály v Prachovských skalách.
- Ve většině oblastí Českého ráje je lezení povoleno jako dosud od 1.4. do 31.10. kalendářního roku, viz seznam uvedený v rozhodnutí.
- Zvýšil se počet oblastí, kde je kvůli hnízdění povoleno lezení až od 1.7. Kromě obvodu Čertovy ruky ve Skaláku a Kozákova je do tohoto časového režimu zahrnut i Maják, Dračí věže a Úzká neznámá ve Skaláku, několik věží v Laholi v Prachovských skalách, ostroh s věží Indián včetně objektů na protilehlé straně v Příhrazech, a také část Sokolí věže na Suškách.
Omezení týkající se Sokolí věže by mělo být během roku opraveno tak, aby zde bylo možné lezení i na konci roku, popř. v lednu; o úpravě jednáme.
- Celoroční lezení je možné na Pantheonu a na Suškách (s výjimkou části Sokolí věže).
- Ve Votrubcově lomu na Kozákově je možné ledolezení, za předpokladu dostatečné vrstvy ledu. Podmínkou je souhlas vlastníka pozemku, o který jsme požádali.
Prvovýstupy
- V území CHKO jsou nově vymezeny oblasti, kde je zcela zakázáno provádění prvovýstupů. Tyto oblasti jsou v mapkách vyznačeny zeleně, resp. zeleně se šrafováním. Jedná se např. o Kozákov, Drábovnu na Maloskalsku, Hruboskalská údolíčka apod.
- Ve většině dalších oblastí jsou prvovýstupy podmíněny udělením souhlasu správou CHKO. Týká se všech velkých lezeckých lokalit Českého ráje (Drábské světničky, Příhrazy, Sušky, Klokočí a Betlémské skály, Prachovské skály...), jejichž seznam je součástí rozhodnutí. Žádosti o povolení prvovýstupů bude vyřizovat ČHS se zapojením oblastních vrcholových komisí. O postupu vás budeme informovat.
- Prvovýstupy, o nichž může samostatně rozhodnout OVK, jsou možné jen v Pleskotech a Pohoři.
- V oblastech, které nejsou v mapách barevně vyznačeny, není režim prvovýstupů nijak upraven.
Podmínky, které musí lezci dodržovat
Povolení lezení se vztahuje na členy ČHS a dle formulace rozhodnutí také na členy jiných horolezeckých organizací.
Ve všech oblastech je nutno dodržovat zásady šetrného chování k přírodě, tj. nepoškozovat skály, nepoškozovat rostlinný kryt a povrch půdy, nerušit hnízdící ptáky apod., a respektovat zásady pravidel lezení na pískovcových skalách.
Při přístupu ke skalám je nutno používat veřejné, nebo značené cesty, aby nedocházelo k poškozování rostlinného a půdního krytu (eroze).
V oblastech Českého ráje zejména platí:
- nelézt na mokrém a vlhkém pískovci (s výjimkou celoročně otevřených oblastí),
- lézt v obuvi s hladkou podrážkou, nebo bosi (neplatí pro ledolezení ve Votrubcově lomu)
- k jištění používat jen fixní jisticí prostředky a textilní jisticí prostředky,
- nepoužívat magnézium ani jiné chemické prostředky (neplatí pro 1. a 2. ligu Pantheonu),
- úmyslně nepoškozovat a neměnit povrch skal (např. při manipulaci s lanem),
- slaňovat jen pomocí fixního slaňovacího zařízení, vyjma případů, kdy chybí nebo je poškozeno,
- cesty prostupovat zdola, nepoužívat horní jištění "top rope" (neplatí pro 1. a 2. ligu Pantheonu),
- počet členů lanového družstva smí být nejvýše 5 (neplatí pro lom Pánvička v Klokočských skalách),
- neodstraňovat z povrchu skal, spárek apod. rostliny, zeminu apod.
Kompletní znění rozhodnutí (včetně dvou oprav, které musely být provedeny), najdete v tomto článku, v rubrice Povolení lezení a samozřejmě v databázi Skály ČR. Úpravy databáze skal tak, aby v ní byly promítnuty detaily nového povolení, budeme provádět postupně.
Prosíme, abyste se seznámili se všemi podmínkami rozhodnutí, a stanovené podmínky důsledně dodržovali.
Pokud zjistíte zahnízdění, informujte příslušnou oblastní vrcholovou komisi nebo správce skal (kontakty najdete v databázi skal u jednotlivých sektorů), nebo přímosprávu CHKO.
Polygony jednotlivých režimů jsou zde: https://mapy.cz/s/hotejajeca na Mapy.cz.
Mapové polygony se bohužel někdy nekryjí se sektory v databázi horosvazu a protože navíc u řady skal nejsou v databázi ČHS souřadnice, nelze zcela přesně a spolehlivě v databázi vyznačit povolené termíny lezení a pravidla povolování prvovýstupů. Proto byly polygony zapracovány do mapy.cz aí každého lezezc si může pomocí telefonu nego GPS v terénu zjistit, v jakém polygonu se nachází a jaká omezení pro něj právě platí - jaký je sezónní termín povoleného lezení a zda jsou prvovýstupy zakázány, nebo je třeba prostřednictvím OVK žádat Správu CHKO o povolení. Také pozor na to, že uvnitř některých polygonů jsou ještě v některých případech malé polygony s n jinými omezeními, například část Sokolí věže va Suškách. Polygony jsou z hlediska ochrany přírody, ale k tomu mohou přibýt i jiná omezení - od vlastníků pozemků, či obory, nebo památkové ochrany.
Chci poprosit lezce, kteří se budou pohybovat kolem skal, aby zadávali jejich souřadnice, ať už mailem, na skalycr@horosvaz.cz, nebo pomocí mobilní aplikace. Souřadnice nám umožní zjistit, jaká pravidla pro tu kterou skálu platí a mít je v databázi správně nastavená.
Zaujala mě v tom rozhodnutí zmínka, že u tří cest na Hrubici (Normálka na Kapelníka, Údolka na Podmokelskou, Údolka na Blatník) nebude obnovováno fixní jištění a až se stane nevyhovujícím, cesty budou uzavřeny. Nebylo by rozumnější ty cesty uzavřít rovnou? Svoji krásu opotřebeností stejně dávno ztratily, ty vyšlapané díry působí odpudivě a čekání na to, až bude hrozit, že s někým vypadne nevyhovující kruh mi přijde tak trochu divné. Nebo k takovému kroku chybí odvaha? V Tisé jsou dávno uzavřeny leckteré méně zničené cesty.
na vyšlapaných klasických cestách už není co chránit. považuji to za úlet. zavírá se snad pro pěší ten úvoz mezi čertovou rukou a majákem? (nejdřív vyježděnej žebřiňáky a pak za 150 let turistiky prošlapanej o další metr)
To je dané jištěním cest. V klasických oblastech je vždy 10-20 cest, které lezou do zblbnutí, protože jsou dobře zajistitelné.
Podle mého názoru by ochrana přírody udělala nejlépe, kdyby dodala nějaké jištění do dalších cest, které by sice stále byl prostor pro strach, ale byly bezpečné.
Chápu tvůj názor a argument, ale vem si tu tradici lezení na pískovci. Prostě cesty jsou víc o hlavě než o síle a s jištěním se šetří. Kdyby někdo dotloukl kruhy do těch nádherných cest, tak je jedna zkazí a druhak je to dle mého neúcta k autorovi cesty. Jak jsem si jednou poslechl v hsopodě: "Pokud más problém jak se Skalák odjištěný jdi lézt jinam." Osobně doporučuji rozhovor v Montaně s Bojsou. Hezky tam rozebírá tyhle problémy. Případně můžeš napsat na Hruboskalsko.cz ,ale tam dostaneš bídu od klasiků.
Vzhledem k tomu, že řada kruhů je nových (Podmokelská komplet), bude jejich životnost určitě mnoho desítek let. A co bude s povoleními/nepovoleními za mnoho desítek let je tak ve hvězdách, že toto omezení absolutně nemá logiku a omezením vlastně ani není.
Ano, je to moc. Je to přesně o 3 lidi víc, co na tu cestu vlastně nemají. Dále se při větším počtu lidí přešlapuje déle a více na štandech a matroš tím dál trpí a trpí, až utrpí. Utrpení v Ráji. Ovšem pravda je, že nejvíc si do huby nevidí horští svůdci s tím jejich "předáváním tradice".
Ahoj, hele naprosto chápu odpor k vůdcům a jejich předávání tradice, ale popravdě je to lepší než lidi co se ze stěn v karanténě dostali díky videiím jako je "Začínáme na písku" do Hrubice a nevěděli vůbec nic o tom co a jak. Osobně jsem potkal několik lezců, co takhle stáli pod cestama třeba za III nebo VI o kterých, ale každý ví, že jsou to osolený vraždy. Ale musím souhlasit, že družstvo po pěti je někdy moc. Bohužel, ale podle mého zaleží jakovšude hodně na lidech. Najdeš družstva, který se chovají normálně v 5 a pak i deb-ly ve dvou.
zákaz prvovýstupů chápu jako principielní zákaz tlučení dalších kruhů. smělé linie po vlastním vzniklé ze zabloudění a bez následného maštění ega evidencí publikováním jsou samozřejmě i nadále povoleny.
Povolení to říká jasně. Zákaz je zákaz. Teoreticky bych dokonce jako správce oblasti měl hlásit veškerá zjištěná porušení... Takže pokud si to bloudění zapíšeš do vrcholovky... Asi bych to "správcování" v takovém případě raději "složil" ale stejně všechny prosím, aby mě takovým situacím nevystavovali.
některé svoje kvakersko-softmoverské aktivity, které by eventuelně mohly být prvovýstupy, nikam nepíšu, nehlásím, nečistím skálu, nevrtám, nefotím se u toho. a ani mě nenapadne tam ještě jako pěst na voko odsazovat nějakou blyštivou zdaleka viditelnou vrcholovku. eviduji a zveřejňuji voje aktivity jen tam, kde to není sporné nebo ožehavé.
Mu vyřiď, že se mu odteď na nějaký sbírání bordelu po turistech můžu zvysoka, ať si to po nich ochráncové uklízej sami.
Pravidla kde a jak se smí lízt včetně provýstupů jsou dostatečně jasný a extra schvalování resp. škemrat o dovolení každýho jednotlivě je kravina. Nebo jde jen o způsob jak si přivydělat? Chceš prvovýstup tak dej všimný a půjde to. Nedáš tak se zamítá. Klasika pokud nechlastáš s úředníkem..
Timhle stylem to akorát přejde do guerilly.
Jj presne tak to dopadne....prvace se budou delat dal a jen se nebudou "hlasit" ...bohužel na Klapsteho by nezabrala ani "bazuka" u kouli.....Spatny zkusenosti s nim maji uplne vsichni. Orientaci, vodaci, samosprava, podnikatele.... je to arogantni zmetek.
Jj presne tak to dopadne....prvace se budou delat dal a jen se nebudou "hlasit" ...bohužel na Klapsteho by nezabrala ani "bazuka" u kouli.....Spatny zkusenosti s nim maji uplne vsichni. Orientaci, vodaci, samosprava, podnikatele.... je to arogantni zmetek.
Tvl prima schvalovací kolečko.. To bude podmínka a forma, ale musíš to nejdřív zdokumentovat kudy to asi polezeš a prohnat dvouma úřadama. Až se ti to vrátí schválený tak bude podzimní mokro, forma v hajzlu a ještě zjistíš že se to musí lízt nahoře o 5 metrů vedle, takže slanit a nechat schválit novou verzi jinak jsi zločinec a dostaneš 10k pokutu.
Bude i pro houbaře schválování plánu trasy? Bych se nedivil kdyby to zelenýho mozka napadlo, byl by ještě důležitější než teď.
Čím víc úřadů a byrokracie, tím méně svobody. Chápu, že se musí budoucnost nějak chránit, ale některé zákaz jsou čirý voprcajtung. Závidím dobu našich tátů/dědů, kteří měli ve skalách mnohem větší svobodu. Zas to bylo ale vykompenzováno tím, že žili v nesvobodné zemi, takže když se vše sečte, tak asi není co závidět.
Zajímalo by mě, jestli se pod nickem "Já" skrývá ten automatický troll, řízený umělou inteligencí. Podle hojných příspěvků na lezci bych IQ jeho řídícího softwaru odhadoval na kód pro packmana.
Už jsem starý a nevím co je to packman (znám jenom pako, ve smyslu ty jsi pako), tím postrádám smysl tvého příspěvku, škoda, vypadalo to jak z nějakýho filmu.
Jestli jsi starej, tak jsi musel za svejch mladejch let hrát pacmana nebo packmana u kámoše v obejváku na nějakým tom sinkléru či komodóru, ev. po vhození dvoukoruny i na hracím automatu.
Jestli to chápu, tak se už v Ráji nesmějí používat gumoví ufouni, jenom ty made in Ráj.
Takže vzhůru na Bory (u Rovenska), tam zbyla poslední oázka prváčů (a celoročního lezení)...
Nalistuj si tady: http://www.skalnioblasti.cz/aopk/5_index.asp?cmd=5 "Kajský úřad Libereckého kraje" a otevři si pdf "PP Borecké skály - Rozhodnutí". Ai budeš docela překvapenej...
V aktuálním rozhodnutí CHKO byly a jsou chyby. Některé už byly opraveny, (viz dvě vydaná opravná rozhodnutí) o opravu dalších se ještě musí požádat. Například fornulace o jištění smyčkami by se měla změnit na jištění textilními prostředky.
Z Boreckých skal je celoroční jen část, která není v PP. Link Rozhodnutí KU Liberec o Boreckých skalách je u každé cesty, skály a sektoru v oblasti Borecké skály https://www.horosvaz.cz/skaly-oblast-145/ Je tam taky jasně označeno, které sektory jsou celoroční (nemají před názvem červené kolečko.)