S přicházející skalní sezónou jsme se opět rozhodli nabídnout akci chytání pádů, kterou pořádáme v Praze na Ruzyni nejen pro frekventy našich kurzů, ale i pro zájemce z řad ostatních lezců.
Jde o klasický nácvik chytání 80 kg pytle. Součástí je samozřejmě i trocha teorie o lanech a jistích pomůckách.
Celá akce trvá 2,5 hodiny, po té si můžete dle libosti zalézt na Ruzyňské stěně. Vše proběhne při min. počtu 6 zájemců na jeden termín (max. počet je 8 lidí) a starat se o Vás budou Katka Chudobová a Vašek Malina.
Cena včetně vybavení (lana a jistící pomůcky) a večerního zalezení na Ruzyni je 290 Kč na člověka.
Prozatím si můžete vybrat z termínů: pondělí 15.5. 14:30
pondělí 22.5. 14:30
pondělí 29.5. 14:30
Informace a přihlášky: Katka - 604 644 714, Katka@Stena-Ruzyne.com nebo se zeptejte přímo na stěně.
Kdo se chcete přihlásit, ale nehodí se Vám termíny, dejte i tak vědět. Bude-li o akci zájem,
přidáme další termíny.
Pro odborníky z řad lezecké veřejnosti, kteří při posledním zveřejnění této akce vyžadovali ve svých četných příspěvcích a komentářích přesné údaje o pádovém faktoru, uvádíme znovu přesná čísla:
použitá délka lana 7.9 m
délka pádu 5.8 m
pádový faktor 0,73 (tj. 5,8/5,9)
Vazne je fajn, ze ten clovek na foto isti cez osmu... a ze drzi oboma rukami lano NAD nou vysiac pri tom nad zemou... zaujimave...
Ak tam toto ucia.. hm, tak sa potom nestazujte, ked sa stanu nejake smrtelne urazy...
S pozdravom, M.
To slyším poprvé, že by někdo udělal průser s jištěním s osmou, spíš to byly akce typu - lezu! - ruším!. Teda pokud se nejednalo o průšvihové zacházení s jakýmkoliv jistítkem.
Mně se průser s jištěním přes osmu už povedl. Jistil jsem a nebylo vidět na lezce. Pak přišel nečekaný pád. Nezavazoval jsem si tkaničky ani jsem si nezapaloval cigáro, prostě jsem normálně jistil. Najednou to trhlo a než jsem se nadál, svištělo lano osmou, skoro jakoby kámoš padal volným pádem. než jsem lano zabrzdil, projelo asi deset metrů a sedřelo mně všechnu kůži na dlani. parťáka jsem chytl těsně policí, takže se nic nestalo, jen jsem pak asi týden nemohl v ruce držet ani propisku. Kdybych nebyl blbej a jistil přes půlloďák nebo reverzo, tak se to nestalo. Zahoďte osmy!
Jo synku, tak to byla Tvoje chyba a blbost, prostě jsi nebyl stoprocentně soustředěný na jištění a nedával jsi pozor, ruce nedělaly to co by měly, pamatuj si za tohle může vždy jistič a kdyby to šlo v tu chvíli natvrdo do jiného jistítka tak si rozbiješ hubu. Chyba nikdy není v tom čím jistím ,ale v tom jak jistím!!!Na osmě jistím přes dvacet let a v pohodě, samozřejmě mám i jiná jistítka , ale osmu mám nejraději, neboť dobře chycený pád je jako do peřinky. :-))Takže neodsuzuj jistítko, ale levé ruce a nedokonalý mozek jističe!
Jo, jestli jsi tak blbej že nedáváš pozor to je tvoje smůla .
Já jistím přes osmu už nějakou dobu a jeto v pohodě , navíc se mi nic nikdy nestolo .
Jenže já dávám pozor !!!!!!!!!!!!!!
Zrejme ti vadi prvni fotka. Otazka je, jestli uz chyta pad, nebo taha pytel nahoru. Dokonce, kdyz si obrazek zvetsis, tak se mi zda, ze ma osmu zamknutou, to je muj dojem.
vyzera to tak, ze ju ma zamknutu, ale to tiez nie je velmi spolahlive, ved to vsetci pozname... kazdopadne mi islo o to,ze cez osmu by sa prvolezec nemal istit vobec. Aj ked je to pytel :)
M.
muze, ale neni dobre s ni jistit v pripade moznosti propadnuti prvolezce pod stand, stejne jako neni vhodna na jisteni druholezce. pullodak je lepsi - mozna vic mrvi lano trenim o sebe a ne trenim o neco.
Ja viem, ze sa moze, viem aj o moznych rizikach. Otazka smerovala na Mira, lebo vela ludi tvrdi ze osma sa nesmie/nema pouzivat, ale malokto to dokaze zdovodnit.
sóča to vystihol.... tak siprecitaj...nehovoriac o moznosti zlomenia...
Sam som si uz takto spalil ruky...Asi aby niektory uverili musia mat 2tyzdne v dlaniach brazdu ako swina. Tak si to proste skus ak neveris.
M.
Myslel nejaký iný dôvod okrem toho, že ističi robia chyby...chybu spravíš aj s hocijakým iným istítkom. O možnosti zlomenia osmy som ešte nepočul. Máš nejaký odkaz na článok alebo tak? To by som si rád prečítal.
zamknuta osma? to slysim poprve :-) ja mel pocit ze se ji protahuje lano - hrozne me to stve, porad to zdrzuje, porad kde si koupil oteviraci osmu? no, i kdyz by tahal nahoru, tak mas ruku pod. nebo ty udrzis lano s 60-80 kilama jenom tak v ruce a jeste budes tahat vzhuru? jo, to musis mit ale teda poradne namakano, aby jsi vytahnul takovy kousek do vysky kolem 10 a vice metru, bez kladky... no krasna metodicka ukazka, co nikdy nedelat. zvlast kdyz uz lano jede, tak je idealni se ho chytnout nahore - veskere treni do dlane - spalis se - pustis se - seskrabes partaka pod skalou. Celkem se divim, ze je nekdo takovy IGNORANT po te, co na tuhle pitomost uz se upozornovalo loni, tak stale zverejnuje stejnou chybu.
Koupis osmu (staci i levnejsi model) a dojdes do zamecnictvi a reknes, ze ji chces zamknout. Mel bys to vyzkouset, co ti na to reknou. :)
(S odemknutou osmou to je horsi. To vezmes zamknutou osmu a poprosis nejakeho "sikovneho znameho".)
A zbytek prispevku? Vzhledem k tomu, ze nevime, co na te fotce vlastne dela (jisti? houpe se? vytahuje pytel? trenuje brisni svaly prednozenim? fotomontaz? magnezium?), tak bych to neresil...
(Kdybych tusil, ze se tu takhle blbe diskutovalo uz loni, tak mlcim.)
Uz se velmi tesim na plodnou diskuzi jako loni, jestli si dobre vzpominam. Otazka do placu - bude si jistit i statikou, aby razova sila byla vetsi? jak moc to ovlivni cenu chytaciho cviceni (neni to utok na Katu a Vaska, ale na ty blby ktery se v tom budou zas starat jak pes v pr...)
se resil impresivni ruzynsky padovy faktor :-) ale tenhle obrazek taky a celkem se divim, ze se po roce opet objevuje. Divim? Pravda pokusne mysce je treba taky nekolikrat dat ranu proudem aby se naucila, ze nema do tmave chodbicky, ale svetle :-)
Loni se na tohle tema resilo tolik veci az z toho sla hlava kolem. Co se tyce fotky myslim si ze clovek ktery ma soudnost a trochu smyslu pro humor pochopi.
Ad.: zamknutá osma - když volnej konec lana prostrčím mezi osmou a napnutým lanem tak ji zamču. Někde se tomu říká odpočívák. Co je na tom tak nepochopitelnýho?
Kdo ma zajem, muzete nahlednout na nasledujici link, mozna na nektere nadnesene otazniky vam to da odpoved.
radek
odtrante mezery
http://www.horosvaz.cz/ res/data/011/001337.pdf
Pokud můžu říci ze své zkušenosti tak osma je pro jištění prvolezce vhodná jen pro "zkušené" lezce, kteří přesně vědí co jim udělá a jak se mají chovat při zachycení pádu. Ale i zde bych toto jištění nedoporučoval do "horských cest" a tam kde nejde stejně docílit dynamického jištění průkluzem v jistící osmě, tedy tam kde nevidím na parťáka a v lehčím nebo málo kolmém terénu, kde by mohlo dojít úmyslným prodloužením pádu ke kontaktu se skálou, policí apod. Vůbec nedoporučuji jištění osmou v zimě v rukavicích!!! To je skorem smrt!!! Zde ani skušený nemusí pád zachytit mokré kožené rukavice namjí skoro žádné tření. Zde jedině půlloďák nebo reverso. U nováčku nedoporučuji tato jiště přes osmu ani na stěně. Už jsem viděl několik "zemovek" i při jištění přes rybu nováčky. Je to tím, že nedávají pozor a nemají správný reflex. Na druhou stranu bych toto jištění doporučil kupříkladu na písek, kde hrozí delší pády a kde dynamický prokluz v osmě velice padajícímu odlehčí a zmenší rázovou sílu na něj působící.
Prečo pri osme hrozí popálenie rúk a pri iných istiacich pomôckach nie? HMS je jasná, ale tie ostatné? Osma má najvyššiu brzdnú silu zo všetkých (okrem HMS). Pripájam link na tabuľku brzdných síl dosahovaných u jednotlivých pomôcok. http://tinyurl.com/l526o
tak s tim nemuzu souhlasit
osmou prokluzuje lano mnohem lip nez reversem, takze predpokladam, ze v reversu vznika vetsi treni.
navic v tom tvem testu porovnani osmy a reversa vubec neni.
Reverzo pracuje na rovnakom principe ako ATC alebo sticht platnicka, takze zavratne rozdiely by som neocakaval. Kazdopadne mnohi tvrdia, ze osma sa nema pouzivat, lebo ma malu brzdnu silu, ale v pohode istia ATC-ckom alebo podobnym kyblikom - to mi nejak nejde dokopy s tou tabulkou.
Osma má zo všetkého najmenšiu brzdnú silu. Jediná osma ktorá je zároveň aj istítkom je PETZL PIRANA, pretože sa ti nehýbe v HMS (teda nemôže vraziť do zámku v HMS) a vďaka ďaľšiemu obtočeniu lana má väčšiu brzdnú silu.
Predstav si ako ide lano v klasickej osme a v istitkach zalozenych na stichovke (ked stichovkou chytas pad tak vlastne stichovka pôsobi silou smerom k HMS čo pri žiadnej osme neplatí, ešte inak lano v stichovke pri zachyteny padu posobi silou na stychovku ktorá silou pôsobí smerom k HMS a zároveň HMS pôsobí na stychovku).
Pozri si prosim ten link, co som uviedol vyssie. Preco ta tabulka uvadza u osmy *vecsiu* brzdnu silu ako u stichtovky a kyblikov? Ta tabulka je nespravna? Mas pristup k nejakym inym vysledkom?
Nemuzu z tebou souhlasit. Ja nechapu odkud ma autor z toho linku ty brzdne sily. Protoze urcite vym ze napriklad HMS ma prumernou brzdnou silu 3,4KN a osma je podľe EN,CE,UIAA certifikovana jenom na zlanovani, naco byla i vymislena. Kdysi bylo v Climbing Magazine porovnany vsetkych spusobu jisteny a osma skoncila na poslednym miste. Bohuzel nevim ve kterem cisle.
Odkud je ta tabulka ? Když si ten text přečteš, tak zjistíš že:
Brzdné síly pro pomůcky, o jejichž použití má smysl diskutovat, jsem opsal ze článku v Montaně 5/98 a jsou z diplomové práce zadané bezpečnostní komisí DAV. Platí pro tah směrem vzhůru a pro jednoduché lano 11mm. Pro dvojitá lana budou vyšší, ale pro střídavě cvakané půlky nižší!
Je to pravda starsi material, jestli vite nekdo o nejakem novejsim tak sem hodte link.
Dotaz pro Zobana: brzdne sily u popisovanych pomucek jste nejak merili nebo jde o pocity pri chytani padu ?
Ten link som vydel, ale bohužial my tam chýba jedna vec. Presne odkadial su dané hodnoty. Akým spôsobom boli merané, kým, kde...atď. Vôbec na mna nepôsobia dôveryhodne a skús sa prosím zamyslieť akým spôsobom sa lano v danej pômocke chová (aké smerové vektory majú dané sily v prípade že ide lano osmou a ako lano pôsobí v stychovke, vlastne tlačí do seba HMS a stychovku, ktoré dalej ešte viac zovierajú lano, preto má osma menšiu brzdnú silu ako stychovka), teda osma a stychovka sú do značnej miery odlišné princípy. A to je hlavný dôvod prečo na mna daná tabuľka nepôsobí dôveryhodne.
Ak chceš skús si to subjektivné. Zober matroš a skús si to. Akú veľkú silu musí tvoja ruka držať v danom prípade (osma, HMS, dáka stichovka), hoci aj pri statickom zatažení. Síce nebudeš mať merateľné výsledky, ale na tej ruke to ucítiš.
Jakub, práveže som už skúšal množstvo istítok a chytal som pády do osmy aj do reverza a z praktického hľadiska nepozorujem rozdiel. Ak tak jedine v prospech osmy (napr. keď niekto nacvičuje a dlho sedí, mám pocit, že sa menej unavím držaním keď mám osmu ako keď istím reverzom). Pokiaľ ide o dôveryhodnosť tabuľky, v texte je napísané odkiaľ pochádza. A ak sa dobre pamätám tak Šajnoha v učebnici pre inštruktorov uvádza podobné hodnoty. Pozriem doma, zajtra napíšem presne.
Neviem ako sa môžeš unaviť držaným osmy menej. Držať lano musíš tak či onak a rovnako aj krk máš stále vykrútený rovnako (dohora).
A tiež nechápem to tvoje porovnávanie. Čisto matematicko-fyzikálne a vďaka technickému princípu májú mať istítka založené na stychovke väčšiu brzdnú silu ako má osma (PS: študujem fyziku) a aj z mojej vlastnej subjektívnej skúsenosti to tak je. Leziem tri roky. Istil som cez HMS, ATC, ATC-XP, Matrix, klasicku stychovku, Reverso-Reversino (záleží od hrúbky lana) a aj cez klasicku osmu (ale naštastie len starý batoh). Nakoniec istím cez ATC-XP na skalách zdola a ak som na štande či už v horách alebo na skalách tak cez HMS.
Inak bude dobre keď sa pozrieš do tej knihy a potom to sem napíšeš.
Ešte so zabudol je tam síce napísané odkiaľ je tabuľka. Ale nič o spôsobe merania "ako, akým spôsobom (lano..dynamické<->statické, hrúbka, typ,,merací prístroj,, závažie,, statická záťaž-dynamická záťaž,,...atď), kde, kdo", ako sa to robý pri testovaný alebo išlo len o subjektívny dojem? Aj keď ten je tiež dôležitý.
Pro JakubaM: Není osma, jako osma. Záleží na velikosti ok a šířce středního "můstku" mezi horním a dolmí okem osmy. Tyto rozměry mají vliv na to, v jakém poloměru ohybu je lano kol osmy vedeno. Při výraznějších ohybech je tření větší, tím i větší brzdný účinek.
Můj subjektivní dojem: Moje osma Kong (taková malá) brzdí více než Reverso.
No jeje. Uz treba i u reversa (a dalsich) hraje roli tloustka lana a dalsi jeho vlastnosti, karabina...
Osmu jde k tomu vsemu (lano, velikost tvar osmy...) drzet tolika zpusoby, ze ta mereni mi prijdou lehce legracni.
Podle mne je pes zakopany v tom, ze osma neprapucuje na svornem principu na rozdil od ostatnych spusobu jisteny. Asi pro to neni osma pro jisteny. To budiz len muj nazor.
Reverso a osma jsou jistitka pracujici na velmi podobne bazi. Vyjimka je pouze v tom ze v pripade reversa pri urcitem pouziti se meni jeho fce na samoblokant. To tedy znamena ze jestli mam na sedaku pripnutou osmu ci reverso muj prvolezec da podlahu tak ci onak jestli ja proste nedavam bacha. Tim chci rict ze jestli se spoleha nekdo na to ze kdyz si koupi reverso je podla u prvolezce vyloucena je VELMI na omylu. V pripade jisteni reversem - samoblokantem prvolezce preji prijemne zazitky z lezeni protoze v pripade padu dojde k pomerne velke razove sile ktera muze byt osudna pro oba dva. Samoblokant je idealni pri lezeni na rybu nebo pro druholezce ale ne pro lezeni na prvnim.
Čo vyplýva z diskusie vyššie? Keďže sa ako vždy nevieme dohodnúť, ktoré istítko je najlepšie PRETO ŠĽUBUJEME ŽE AK NÁS BUDETE VOLIŤ - NEBUDETE PADAŤ a teda nebude treba istiť a každý bude mať čas na cigárko:)
A měl teda ten maglajz, když to chytal nebo ne? Protože jestli nenamádžoval a pak to chytal, tak tam musel být prokluz jak čert. Takže další poznatek: Mádžujte, když jistíte...Ale teď vážně...HMS jištění mi přijde daleko praktičtější...nejen, že nás to učili v horoškole, ale dokonce jsem to četl v náležitě sofistikované knížce.
Jak už tu někdo správně poznamenal, při zvětšení obrázku je patrné, že je osma "zavřená", čili protagonista zřejmě zkoušel, jestli by pouhé toto opatření stačilo k zachycení pádu pytle.
Jak je vidět, tak asi ano.
Osoba na obrázku evidentě není žádný mamlas, takže nechápu příspěvky typu "proboha, jak může jistit s rukama nad osmou?"
Nejistil, prostě si jen hrál a zkoumal možnosti své a osmy.
Na těch fotkách je vidět buďto vývoj - na tý poslední vypadá docela pyšně jako že už to zmáknul fpoho. Nebo že tam měl možnost to zkoušet - taky důležitý.
(K Osmě) výrobce připsal že je to slaňovací pomůcka - původně ji na to testovali, ale dnes už ji máme testovanou i na jištění. Pro chytré: prodejci vydělají víc na prodeji jedné pomůcky nebo dvou??
K chytání pádů - pokud jste už něco odchytali i přes záda a vyzkoušeli dost jistítek tak víte i to že jistit s nepozorností nelze, že na osmě můžete přenádherně vyladit dynamickej prokluz podle potřeby a že stejně všichni rádi používají to ca mají ověřený v ruce a vždycky se budou chtít přít o svém úhlu pohledu.
Prosím nezakrňte a naučte se pracovat s různými typy jistících pomůcek, větší rozhled vám pomůže ve velkym průseru.
PS: jističi uvažte se, prvolezci přivažte si jističe - ať se neprochází 10m od skály. nevážíte stejně a kdo má dělat ty plastiky obličejů. pa