Alex Megos, vynikající německý lezec, přelezl jeho zatím nejtěžší boulder problém cestu Lucid Dreaming 8C v super boulder oblasti Bishop v USA.
Je to zatím třetí přelez této cesty vůbec a Alexův životní boulder. Také ho řádně potrápil, nejdříve se mu věnoval 3 dny v listopadu loňského roku a pak 8 dní z lednového výjezdu, celkem tedy 11 dní!
Boulder Lucid Dreaming, 8C byl poprvé přelezen Paulem Robinsonem a byla mu dána klasifikace 8C+ (V16). Později Paul boulder shodil a tuto klasifikaci nakonec potvrdil Daniel Woods, který boulder přelezl jako druhý.
Zajímavé na přelezu je nejen název boulderu, který znamená Lucidní snění (něco jako bdělý či vědomý spánek) je pojmenování pro stav, kdy si spící člověk uvědomí, že sní a to mu dá možnost se ve svém snu vědomě a bez omezení pohybovat či ho měnit. Zjednodušeně řečeno, když vylezete tento boulder tak se vám zdá, že to je sen, ze kterého se probudíte s rozervanými bříšky prstů.
Užívá se i zkratka LD - z anglického Lucid Dreaming,
Alexovi prý k přelezu pomohlo i to, že zapršelo. Prý se změnou vlhkosti se, v jinak vyprahlém Bishopu, výrazně zlepšilo tření a tak, i když vrcholovou (již lehčí) partii dolézal za mokra, v převislé části vzdušná vlhkost zlepšila tření na malých lištách.
Líbí se mi jeho univerzálnost, špička ve sportovním lezení, špička v bouldru, 8b trad taky neleze každý. Tak už zbývá jen vyrazit na zimní lezení a třeba z něj bude ještě drsnější týpek než Dave Mcleod.
Jo, jo, jde jen o název boulderu, ale zajímavý. Tak jsme se trochu povzdělával a máte pravdu. Lucid dreaming je opravdu sen, kdy stále spíte a sníte, ale uvědomuje si to a můžete vůlí měnit obsah snu. Je to hodně zmiňováno jako šamanská technika a v Cestanedovi jako základní čarodějnická metoda. Lucid dreaming se taky často plete s hypnagogickými a hypnapompickými stavy - těsně před a po usnutí, kdy si vědomí taky dělá tak trochu co chce.
ad vlhkost - v moravskem krasu, kde podminkou jsou alfou i omegou prelezu, se tomu rika "lepiva vlhkost" (i jinak urcite). nekdy je to proste moc "preschly", nekdy moc mokry, ale nekdy proste muze byt 5C, 100% vlhkost vzduchu a drzi to uzasne. prase aby se v tom vyznalo..
Vím o tom prd, ale mohlo by to souviset s tim, že za sucha sedne prach (písek, pyl...) a když je ňáká vlhkost, tak to změní konzistenci. Totální kospirace už je, že by ten pyl mohl lepit, pač tam sou cukry. No každopádně todle fakt nikdy řešit nebudu :-) .