Blíží se valná hromada ČHS, na které se má projednávat mimo jiné návrh změny stanov.
Tyto změny na první pohled vyhlíží dost nevinně, ale opak je pravdou. V jejich důsledku bude nekompromisně odebrána možnost řádným členům ČHS rozhodovat o dění v jejich svazu.
50. výročí neštěstí expedice Peru 1970, kdy při ničivém zemětřesení zahynula spolu se 70.000 Peruánci celá naše horolezecká výprava, si včera připomněla sešlost na Hrubé Skále v Českém ráji.
Jana Vincourková zapisuje 1. český ženský přelez boulderu za 8B
Aktualizace 4.6.: Jana posléze přelez shodila na 8A
Níže uvedené tedy už neplatí. Více viz diskuse pod článkem
Jana Vincourková si zapsala první český ženský přelez boulderu obtížnosti 8B, a to Jaxitax od Adama Ondry z roku 2016 v Moravském krasu. Dosud bylo české ženské bouldrové maximum 8A+. Jana se vyhoupla na 1. místo aktuálního bouldrového žebříčku na Lezci.
Vzpomínková akce při výročí 50 let od neštěstí v Peru
Pietní vzpomínka u příležitosti připomenutí výročí 50 let od neštěstí československé horolezecké expedice pod Huascaránem v Peru se chystá v neděli 31. května na Hrubé Skále.
V posledním Show Jana Krause vystoupil vedle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly a dalších hostů také Adam Ondra a povídal si s moderátorem o sportovním lezení. Podívejte se na záznam části pořadu s Adamem zveřejněný ve středu na Youtube.
V Praze už v červnu otevře své brány nová lezecká stěna! Nejde ale zdaleka pouze o lezení. Paleta sportů a aktivit bude mnohem širší. Vítejte v Jungli!
První vrchol Everestu v sezoně po koronavirové uzávěře
Nepálští členové čínské expedice vylezli ze severu na vrchol Everestu jako první v letošní sezoně, které byla zrušena kvůli koronavirové epidemii. Tým Šerpů připravoval cestu pro velkou čínskou expedici, která má nejvyšší horu světa přeměřit.
V novém dílu videotýdeníku na Youtube Adam Ondra vzpomíná na svůj lezecký výlet do Izraele v roce 2017, včetně prvopřelezu tamní nejtěžší cesty za 9a, a v dálkovém online rozhovoru se zajímá o aktuální lezeckou situaci v zemi.
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo
Legendárna cesta Stana Glejduru "INDIÁN" na Kalamárke, obtiažnosti 8+ bola prvý krát v histórii vylezená free solo v podaní nikoho iného, ako Martina Krasňanského. Informují o tom na Facebooku Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS).
Podívejte se na dokumentární film o francouzské oblasti Verdon, kde klasickými sportovními výstupy z 80. a 90. let provází francouzský top lezec Seb Bouin. Snímek je pokračováním seriálu, jehož první díl se věnoval další francouzské klasické oblasti Buoux.
Blíží se valná hromada ČHS, na které se má projednávat mimo jiné návrh změny stanov.
Tyto změny na první pohled vyhlíží dost nevinně, ale opak je pravdou. V jejich důsledku bude nekompromisně odebrána možnost řádným členům ČHS rozhodovat o dění v jejich svazu.
Zásadní změnou je znemožnit individuálním členům ČHS právo hlasovat na valné hromadě. Těchto členů je 41% (7 330) z celkového počtu členů, kteří mají hlasovací právo. Jinými slovy „PLAŤTE PŘÍSPĚVKY, ALE DO NIČEHO NÁM NEMLUVTE.
O těchto 7330 členů, by ale svaz určitě nerad přišel, neboť výše dotace a státní příspěvky se mimo jiné řídí i počtem členů daného spolku.
Dalším vychytralým krokem je regulace počtu hlasů za jednotlivé oddíly.
Klíč k určení počtu hlasů je následující:
a) horolezecký oddíl s počtem členů 10 až 29 – 1 hlas
b) horolezecký oddíl s počtem členů 30 až 49 – 2 hlasy
c) horolezecký oddíl s počtem členů 50 až 79 – 4 hlasy
d) horolezecký oddíl s počtem členů 80 a více – 8 hlasů
(Bulletin č. 72/2020; Valná hromada ČHS 21. 3. 2020 – podklady pro jednání)
Co z výše uvedeného prakticky vyplývá?
Nabízí se alegorie s pečeným kuřetem a dvěma hladovými, kdy první sní celé kuře a druhý zůstane hlady. V průměru, ale každý snědl půlku kuřete.
Při demokratických volbách, ale musí každý jednotlivý hlas mít stejnou váhu. Nelze rozlišovat, jak velké „party“ je hlasující členem.
V praxi se také může snadno stát, že 40% členů některého horolezeckého oddílu nebude souhlasit s názorem a postojem svého předsedy, který by zastupoval oddíl při hlasování na valné hromadě, nemohou, ale cokoli ovlivnit, neboť jako individuální členové by neměli hlasovací právo.
Při tomto regulovaném modelu je potom snadné ze strany vedení svazu si zavázat několik předsedů větších oddílů dotační nebo jinou podporou, a tím si zajistit prakticky neomezenou rozhodovací pravomoc a upevnit takřka trvale místo ve výkonném výboru.
V prvním článku stanov ČHS se mimo jiné píše, že svaz je založen na principu dobrovolnosti a demokratických zásadách. KAM SE PODĚLY?
Další radikální změnou je zrušení horolezeckých oddílů, které mají méně než 10 členů. Pokud nadšený jedinec, který se například věnuje mládeži, má ve svém oddíle osm dětí a vedoucím (předsedou) je on sám – BUDE TENTO ODDÍL ZRUŠEN.
Jakému množství dětí se takový nadšený jedinec může sám věnovat? Ohlídat na umělé stěně nebo ve skalách čtyři dvojice lezoucích dětí a ještě k tomu je něco nového naučit je pro jednu osobu takřka nadlidský úkol.
Takovému vedoucímu (předsedovi), v případě, že bude poctivý, buď oddíl zruší, nebo ho pro jeho udržení, (v případě, že nebude až tak poctivý), prakticky donutí nahlásit svazu černé duše, jen proto, aby oddíl zachoval. Je toto v pořádku?
V neposlední řadě je také dobré povšimnout si nového návrhu rozpočtu. Na ten si udělejte po jeho přečtení názor sami.
Pokud se Vám stejně jako mně změny nelíbí, přijeďte hlasovat sami, nebo Váš hlas předejte, formou plné moci, Vašemu zástupci na valné hromadě, pokud mu skutečně důvěřujete. Také mne můžete kontaktovat na níže uvedené e-mailové adrese v případě, že byste mi chtěli předat plnou moc pro hlasování, abychom zastavili připravované změny v našem svazu, o kterých si myslím, že nepřinesou nic dobrého a neslučují se s demokratickými zásadami a jednáním fair play, bez něhož sport nemá smysl.