Závod Českého poháru ve skialpinismu Skialp nad Hrobem 2018 na Bouřňáku v Krušných horách, plánovaný na 3.2., musel být kvůli špatným sněhovým podmínkám odložen na neděli 18.2.2018. Oznámila to včera komise závodního skialpinismu ČHS.
Zveřejněna oficiální zpráva ze záchranné operace na Nanga Parbat
Oficiální zprávu z akce na Nanga Parbat publikovali včera zachránci. Eli Revol po setkání s nimi popsala stav parťáka jako velmi vážný: omrzlé ruce, nohy, obličej. Neorientuje se v čase ani prostoru, nekomunikuje, sněžná slepota, žádná možnost nezávislého pohybu.
Metodický víkend - ledolezení s ČHS na ledové stěně Vír na Moravě bude opětovně přeložen z důvodu nepřejícího počasí a to na náhradní termín 24.-25.února 2018, informoval včera ČHS na Facebooku.
Eli Revol a Tom Mackiewicz stáli na vrcholu Nanga Parbat
Potvrdilo se, že Elisabeth Revol a Tomek Mackiewicz stáli na vrcholu Nanga Parbat, a to ve čtvrtek 25.1. 2018, den před začátkem dramatické záchranné akce, při níž Eli zachránili lezci z polského týmu z K2, ale Toma ne. Toho zachránit nešlo a nahoře zemřel.
Adam Ondra po měsíci absence lezení na skalách, kdy se věnoval jen tréninku indoor, využil příležitosti ve švýcarském Ticinu a dal onsight cesty "Combinazione" 8c, jak upozornil minulý týden na Instagramu.
Elitní lezci z polské výpravy Denis Urubko a Adam Bielecky na záchranné akci na Nanga Parbat dolezli v noci k Elisabeth Revol, sešli s ní dolů a vrtulníkem ji vzali do bezpečí. Pomoc Tomkovi Mackiewiczovi, který zůstal ve špatném stavu výš, nebyla dle zachránců možná.
Na druhém letošním závodě SP v ledolezení v italském Rabensteinu skončil v obtížnosti náš Tomáš Indra na 21. místě v jedné ze dvou kvalifikačních skupin, tedy celkově 42. z celkem 46 závodníků. Aneta Loužecká skončila v kvalifikaci obtížnosti na posledním 27. místě.
Nanga Parbat: Eli Revol přežila noc, záchrana začala
Elisabeth Revol, bojující o život na Nanga Parbat, přežila noc. Ráno ji viděli dalekohledem ze základního tábora. Stav jejího parťáka Tomka Mackiewicze, který na tom byl velmi špatně, je neznámý. Polské zachránce dopravily vrtulníky od K2 pod Nanga Parbat a už vyrazili nahoru.
Pozornost přitáhl na výstavě ISPO stánek nazvaný Rock selfie.
Na stránkách Rock selfie se píše: “Horolezectví je dobrodružství, vášeň a výzva. Velkolepé pohyby vyžadují hodně síly, dovednosti a odvahy. S Rock Selfie můžete zažít okamžik expozice vysoko na skalní stěně a cítit se jako lezec v akci.”
Zařízení se skládá z digitální kamery na držaku nahoře, pultíku, pozadí na zemi a nedílnou součástí je software, který výslednou fotografii spasuje.
Tento zájem vynesl tomuto projektu ocenění ISPO Gold Award 2018 .
Nevím, zda je to skutečně tak inovativní počin, hodný ocenění, ale po prohlédnutí výstupů z této "mašinky" si myslím, že po chvilce hraní si s fotošopem by asi, kde kdo zvládl udělal mnohem důvěryhodnější fotomontáž.