Leo Houlding vylezl volně svůj dlouholetý projekt The Prophet 5.13d R (8b, E8 7a), 510m na El Capitana v Yosemitech.
"Prvovýstup na El Capitan je v mých očích největší úspěch ve skalním lezení ... dělali jsme to v nejlepším stylu, ve kterém jsme mohli, je to fantastické. Je to pro mě nejvíc, čeho jsem v lezení dosáhl“, řekl Leo Houlding po svém přelezu do radia BBC.
Leo Houlding o volný přelez usiloval dlouhých devět let, přičemž pět sezon se svému projektu věnoval poctivě. A až letos se zadařilo. Za šest dní vylezl společně s Jasonem Picklesem volně všech 13 délek. Z toho je tři dny ve stěně uvěznila bouře. Místní jí popisují jako jednu z nejhorších, co kdy zažili. Leo Holding a jeho parťák neměli na výběr, než čekat tři dny ve stěně, kterou se valila voda. Už když to vypadalo, že nebudou moci ve výstupu pokračovat, bouře ustala. Podařilo se jim vysušit všechen lezecký materiál a pokračovat. Po takových strastech čekala Lea ještě nejtěžší délka – tenká spárka A1 beauty. Ta "padla" naštěstí na čtvrtý pokus a na vrchol El Capitana dolezlo duo 28. října. Už druhý den musel Leo pospíchat na letiště!
Leo Houlding v The Prophet, El Capitan, Yosemity, USA
foto by Alastair Lee
topo The Prophet
foto by Alastair Lee
The Prophet vede v pravé části El Capitana. Prvních pět délek má společných s cestou Bad to the Bone, poté se napojí do cesty Secret Passage a v závěru do cesty Eagle's Way. Z 13 délek je 7 za 5.13. První tři délky jsou 5.12R, potom následují tři dlouhé a těžké 5.13a, pak morálové 5.13b, která má na 45 metrech jen šest nýtů. S výškou graduje obtížnost. V délce s názvem The devils Dyno je 2,5 metrový skok v traverzu – 5.13c. Poté je na řade nejtěžší délka A1 beauty - 35 metrů lezení tenkou spárou za 5.13d. V této délce je vzhledem k obtížím náročné zakládání, a tak 15 metrový pád není výjimka. Tuto délku Leo popisuje jako V8/9 boulder na začátku, pak 25 metrů 5.13b a další V8/9 boulder na konec.
Nic proti, ale "E8 7a, 5.13d R, 8b" je uz aj na mna moc. To je akoze anglicko-francuzsko-americka klasifikacia? A je to 7a alebo 8b? A to R uz vobec nechapem. A to som si myslel, ze klasifikaciam uz ako-tak rozumiem. Vidim ze mam co dohanat :) Kde su tie casy ked Messner vyliezol cestu a povedal "to je taka lahsia sestka". :)
Ale inak vykon to vyzera byt dobry, gratulacia.
Co vím, tak v US klasifikaci "R" za číslem obtížnosti značí psychickou obtížnost výstupu, a je zkratkou pro "Risk(y)". V takové cestě si může člověk dost natlouct. O level výš je pak písmenko "X", kterým se označují cesty s výrazným "death potential".
Chápu to 7a jako pokračování anglického E8, nevím sice, co si pod tím představit, ale Angláni holt mají čtyřmístnou klasu a prý to označuje i psychické obtíže. Co si ale představit pod tím R-kem by mě taky zajímalo a proč označují zároveň v americké i francouzské klase je mi taky záhadou? Ale je to z Emeriky, takže je to nejlepší. Navrhuju třeba pro Borůvkový koktejl na Borůvku do příštího průvodce E8 5c 5.10c VIIb
Prvni cas klasifikace (E8) popisuje celkovou narocnost cesty lezenou na OS a bere v potaz i moralovou obtiznost, tzn. jestli je mozne se dobre zajistit. Druha cast, tzv. technical grade 7a se vztahuje ciste k technicke obtiznosti.
No nechápu k čemu Messner potřeboval těch stupňů šest a ještě je dělit na "lehčí" a "těžší". Odjakživa přeci stačí třístupňová škála: de to/de to blbě/nejde to.