V turnovském muzeu probíhá od května do září 2012 zajímavá výstava o historii horolezectví v Českém ráji.
"Jistíš mě? Horolezectví v Českém ráji"
17. 5. - 30. 9. 2012
Výstava představí návštěvníkům základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však bude věnovat právě místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení.
Současně ještě probíhá výstava:
"Vilém Heckel neznámý"
17. 5. - 17. 6. 2012
Fotografovat hory bylo pro Viléma Heckela spíše koníčkem, živil se většinou jako fotograf reklamní (ale i portrétní a divadelní). A právě jeho reklamní fotografie představí tato výstava. Připravila ji dcera Viléma Heckela Helena ve spolupráci s turnovským fotografem Břetislavem Jansou. Výstava jistě zaujme nejen obdivovatele Heckelovy tvorby, ale i všechny milovníky fotografie obecně. Potěší však i milovníky „retra“, protože většina fotografií zobrazuje předměty ze 60. a 70. let.
"MUZEJNÍ KINO aneb Muzejní noc s horolezci"
9. 6. 2012 od 17:00 hod. – zdarma
Během muzejní noci budou v atriu muzea (v případě nepřízně počasí v galerii) promítány filmy s horolezeckou tématikou a komentovány jejich tvůrci nebo účastníky.
Muzeum Českého ráje v Turnově
Skálova 71, 511 01 Turnov
Otevřeno denně kromě pondělí (květen – září): 9:00 – 17:00 hod.
Hlavně je vtipný jak se teď křičí o čistotě lezení a dodržování tradic a borec na první fotce má ke slaňáku přivázanej klacek, aby nevypad z hnusnýho výlezu :-D
ale houby odsedka, na odsedku se historicky používal koženej ýbršvuňk. tohle bych viděl jako historický model hrazdičky proti odírání lana a hrany pískovce při slaňování a stahování.
To jako vazne? Mam pocit, ze s takovou by se ten klacek hned pretocil do polohy v ktery je na fotce a to by proti oderu skaly moc nechranilo. Navic bych cekal, ze by mel byt spis na hrane a ne pred ni. Na odsedku je ten klacek dost kostrbatej a provaz na kterym je uvazanej dost kratkej. To by asi nebylo nejpohodlnejsi. Na ulehceni vylezu je zase zbytecny, aby tam ten klacek byl, stacila by jen smyce, ne? Jsem docela zvedavej - muze nekdo z piskaru osvetlit vyznam toho klacku?
Je to super počin a díky. Nemusel jsem tam ani chodit protože pár lidí, se kterými mám tu čest lézt by se mohli rovnou postavit k těm ostatním exponátům - oblečení a vybavení mají stejné :))))
s tím mg sakem to je skutečně zavádějíc a vidíc i na pár mně známejch(nově vydanejch)průvodců......taky mi to hlava nebere když o pár stránek dál od titulky jsou popsána pravidla lezení v oblasti a tam...nicméně se těším na návštěvu a jsem rád, že taková expozice se tu nabízí....
Vždycky mne pobaví, když nějaký anonym, rádoby vtipálek ale totální neznalec tehdejších poměrů, který od diskutované věci nemá ani páru, napíše hlubokomyslnou úvahu. Pochopitelně s duševní převahou plynoucí z toho faktu, že tenkrát žádné osmičky a desítky neexistovaly, výzbroj a výstroj byla z dnešního hlediska směšná a morálka lezců diametrálně odlišná od duševního stavu dnešního lezce. Kdyby ovšem takovýto „vševěd“ za podobných podmínek nastoupil do tehdejší pětky uvázán na konopném laně, bos, s pár smyčkami s hasičskými železnými karabinami a sedačkou tak by se možná dost podivil. Tím nechci snižovat kvalitu a schopnosti dněšních borců, chce to si uvědomit, že tenkrát to prostě bylo něco jiného a nebýt povýšen.
.....
S tím pytlíkem magnesia, jestli to skutečně pytlík s magnesiem je, udělal kurátor výstavy základní chybu a bylo by na místě ji nějak opravit. Je to zavádějící a svádí to k nesprávným komentářům.
Děkuji za všechny ty jízlivosti ohledně maglajzu a "tyče shora" na plakátu a pozvánkách na muzejní výstavku. Děkuji skutečně upřímně!
Protože tu grafiku jsem viděl - a diplomaticky řečeno "nebyl z ní nadšen" - až když byla vytištěna. Toto není ni alibismus, ni "omluvenka" - tak to prostě bylo a je - a není mi to "šumafuk"!
Maglajz etc., co na písek nepatří, jsem vehementně totiž kritizoval dlouhá desetiletí - a pokračuji v tom, kritizoval jsem i horo/lez/mediální elity vč. Raka a Hudyho, občas jdoucí špatným příkladem.
Z duše mi mluví Špek, ba co víc, toho obdivuju, ten "to" nebílí!
Prosím, směrujte veškeré kritické připomínky na "prasení" našho písku maglajzem - a nejen maglajzem - na kurátory výstavy + vedoucí"workshopů" pro děti. Já jsem řval, že sem=tam maglajz nepatří, ale mám slabý hlas, přidejte se! Pište na:
Alžběta Kulíšková <kuliskova@muzeum-turnov.cz>,David Marek <marek@muzeum-turnov.cz>, <kamenarskydum@muzeum-turnov.cz>
Taky by se hodilo posílat cc: na web Správy CHKO Český ráj, ať viděj, že ne všichni jsou "maglajzníci" a že aspoň "duch dobrého pískaře ještě žije"!
Chroust II.
P.S.: dříve jsem se podepisoval jako Chroust ml., ale ono "ml." k dědkovi už jaksi nepasuje - a nedávno zesnulý Milda Hataš mne už dávno žádal, aby se v tom vyznal: "kterej z těch Chroustů vlastně seš?". Takže druhý - první byl "originál Chroust", já druhý (neb prvorozený, ale málo "lezný") synek, brácha Honza Chroust třetí (ten "lezný" syn). Takže tak.
No vidíš - zrovna tu koukám na foto dne a přijde mi to, jak omaglajzovaný písek :-) Slečna sice pytlík nemá, ale ruce od mága ano. Hezký návod na lezení ...
Jasně, to vím také, že se někde smí. Já jen narážel na tu formulaci výše, že mágo na písek nepatří. Takže spíše je to tak, že na písek ve vybraných lokalitách mágo nepatří, ne?
Uf, až se ti z toho udělalo mdlo. Já bych navrhoval, aby se klasici drželi v rámci tradic taky domácího pravopisu. Že by se třeba naučili i/y, odnaučili se americký w (tam se na písku maglajzuje!) a psali neamericky respekt, nebo ještě líp maucta. Hned by se líp v debatách poznávali a aspoň by to mágo konečně k něčemu smysluplnýmu vedlo :)) Klasik co používá světovej internetovej slang je u mě nula.
(To jsem sepsal pitomej příspěvek, co?)
jj...souhlas,je to hrozný takhle psát..(omlouvám se:)..nechci poslat češtinu do kytek...příště se budu snažit to napsat pravopisněji...ale na tvou stranu jistě nikdy nevstoupím!
Dobrý den,
za kurátory výstavy se omlouváme, víme, že pytlík s magnéziem na plakátu je chyba, ale je to prostě něco, co nám v tom ohromném množství práce při přípravě výstavy uniklo. Vzhledem k tomu, že výstava sice nese podtitul „v Českém ráji“, ale pojednává o horolezeckém sportu obecně (celá její polovina), neshledávali jsme v tom totiž takový problém. Silueta na plakátu navíc neleze na pískovci, jako předloha je použita fotografie lezce ve vysokých horách.
Nicméně, jak jste si mohli povšimnout, nikde jinde než na plakátech a pozvánkách už se stejný motiv neobjevuje, protože všechny další materiály, které jsme k výstavě vytvořili od doby, kdy jsme na pochybení byli upozorněni, už tento prvek nenesou (Muzejní noc, knížka, tiskové zprávy). Navíc i na výstavě je několikrát zmíněno, že magnézium na pískovec nepatří, dozvědí se to i děti při dílnách a v pracovních listech.
Prosím, uvědomte si také skutečnost, že my, kurátoři výstavy, jsme historici a ne zkušení horolezci (D. Marek se specializuje na historii města, A. Kulíšková na staré tisky a rukopisy), a snažili jsme se v tématu zorientovat co nejlépe. Během velmi krátké doby jsme vytvořili výstavu, která už snad žádné další chyby neobsahuje.
Pan Procházka byl při přípravě výstavy našim odborným konzultantem, obraceli jsme se na něj v případě, kdy jsme potřebovali zjistit konkrétní informace a opravit konkrétní věci. Za to mu velmi děkujeme. Nenese však odpovědnost za koncepci výstavy, ani za její vzhled, náplň a propagaci. Proto se mu tato chyba v žádném případě nemůže přičítat.
Přes toto pochybení doufáme, že se Vám výstava líbí a že přispěje k poznání horolezeckého sportu mezi širokou veřejností. Budeme rádi, když se od Vás dočkáme podpory při přípravě stálé expozice, jejíž vytvoření, věřte, není vůbec tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Za konkrétní podněty, návrhy, informace a materiál budeme velmi rádi.
Alžběta Kulíšková, David Marek, kurátoři výstavy Jistíš mě?
Určitě velké + organizátorům i přes ten nepovedený plakát. Je opravdu těžké to dát dohromady. A debatu o Mg na písku rozhodne čas. Třeba za 100 let bude součástí další expozice koutek věnovaný historickému vývoji Mg pytlíků.
Chyby se bohužel dějí, a tahle zrovna se zrovna týká velmi diskutovaného tématu, ale je to nakonec jen drobnost. Na výstavě jsem minulou sobotu byl a musím říct, že celkově je ohromně povedená. Komukoliv, kdo má cestu kolem doporučuju shlédnout. Historie lezení v Č. Ráji je tam nádherně zpracovaná po jednotlivých etapách a například exponáty porovnávající staré "samodomo" a nové moderní vybavení jsou hodně zajímavé.
Takže díky kurátorům a organizátorům za povedený počin!
Horolezecké workshopy pro děti jsou koncipovány jako simulace výstupu významného turnovského rodáka Josefa Rakoncaje na K2 bez kyslíkového přístroje. Skupina dětí, neboli vysokohorská expedice, se učí vázat uzly, dává dohromady bagáž, přesunuje se s krosnou, přenáší raněné horolezce, stoupá na první úsek vždy jinou cestou a zdolává horu s lanem, sedákem, helmou a nakonec dojde na lyžích na vrchol, kde pověsí vlajku expedice a sestupuje dolů, protože se blíží sněhová vánice.
Cílem programu je najít odvahu a radost z úspěšně zvládnuté etapy, mít zkušenost s dřinou a náročností výstupu a samozřejmě zažít soudržnost party, která náročné úseky s překážkami zdolává vždy lépe než samotný lezec a prožívá intenzivně vše, co se při výstupu děje.
Máglo expedice za celou dobu nepoužívá, je součástí závěru – přátelského rozloučení s námi, jejich průvodci, kdy účastníkům popřejeme „Zlomte vaz!“ a plácneme je bílou rukou na rameno, aby na nás nezapomněli. Striktní nepoužívání mágla a lezení čistou cestou je jedním z bodů na pracovních listech k horolezecké výstavě, se kterými pracují školy a veřejnost, když začínají workshop.
Chroustovi (jeho slabý hlas jsem slyšela) jsem slíbila, že maglajz v žádném případě nespojím s lezením na písku a tak také činím. Pokud budete mít chuť, přijďte navštívit výstavu a dílny a přesvědčte se, že jsou připraveny dobře. Workshop otevřeme po předchozí objednávce skupině minimálně 10 lidí.
Těšíme se na vaši hojnou účast!
Tereza Nemethová, muzejní pedagog a lektor dílen