Piolets d'Or 2023 za celoživotní přínos: George Lowe (USA)
Pořadatelé Piolets d'Or 2023 oznámili, že letošní cenu za celoživotní přínos světovému horolezectví dostane americký lezec George Lowe. Od 60. let se věnoval těžkému lezení ve velehorách v USA a zejména pak v Himalájích, kde má mj. prvovýstup východní stěnou Mount Everestu z roku 1983.
S oceněním Piolets d'Or za celoživotní přínos se zařadí mezi následující horolezecké legendy: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington, Wojciech Kurtyka, Jeff Lowe, Andrej Štremfelj, Krzysztof Wielicki, Catherine Destivelle, Yasushi Yamanoi a z loňska Silvo Karo.
Oznámení pořadatelů o letošním ocenění na Facebooku:
Piolets d'Or 2023 se bude pořádat ve francouzském Briançonu 14.-16. listopadu 2023. V předvýběru na Piolets d'Or 2023 je i český tým Jaroslav Bánský, Radoslav Groh, Petr Kejklíček a Zdeněk Hák za prvovýstup na Chumbu (6859 m) v Nepálu 27.-29. října 2022.
Dovolím se (Dle dostupných zdrojů) poupravit: Frienda vynalezl Ray Jardine. I když byl inspirovám tvarem jistidla Greg Lowa (vklíněncem u nás známým pod názvem "abalak" po Abalakovi z Ruska, který jej vynalezl také). Pochopil, že na kýžené vlastnosti je třeba použít tvar rovnoramenné (logaritmické) spirály.
Tím dostal výstředíkové camy na novou úroveň.
Viz třeba tady:
https://www.mountainbrands.cz/ clanky-gear/pribeh-friendu-kamosu- kteri-vas-podrzi
Skoro to vypadá, že když se někdy, někdy, narodí nějaký Lowe, místo chrasítek dostane do kočárku karabinky a na hraní skoby, vklíněnce a šrouby do ledu. Do školy už pak chodí s cepínem.
vypadá to tak. přitom v tom jménu je pro horolezce trochu ironie, vyslovuje se shodně jako low, tedy nízký/o česky. tuším, že, pravopis je gaelského původu a pochází ze staré němčiny z podoby loewe, čili lev.