Je to barvitá, přátelská a exotická země, kde je spousta kvalitních lezeckých oblastí a stále velký potenciál pro objevování nových míst k lezení. Jednou z mladších oblastí, které se stále rozrůstají je také El Salto.
Pohled do kaňonu El Salto
photo by © Zuzka
El Salto se nachází u vesnice
Ciénega v národním parku Cumbre de Monterrey. Krásný park s nejvyšší horou Copete de las Águilas (2260 m n.m.) oplývá spoustou kaňonů, vodopádů a jeskyních systémů. Nejbližší město s letištěm je Monterrey. Cesta autem z letiště trvá cca 2 hodiny, pokud si však auto nepůjčíte, pak vaše objevitelská cesta nejspíš začne hned. Žádné přesné informace vám poskytnout nemohu, ale jisté je, že autobusový spoj z města El Cerado do Ciénegy jezdí jednou denně.
Pohled na kaňon, který skrývá stěnu Las Animas i jeskyni La Cueva
photo by © Zuzka
Vesnička Ciénega se rozprostírá mezi zalesněnými kopci masivu Sierra Madre a vede skrz ní jen jedna silnice. Pokud sem nedorazíte autem, nebude vám tu ani nikterak chybět. K nejbližšímu sektoru Las Animas je to 30 minut příjemné chůze a ve vesnici nakoupíte všechny základní potraviny, mezi něž bude zaručeně patřit i místním jablečné víno, po kterém však bolí po ránu celkem slušně hlava.
Základní tábor u stěny Las Animas
photo by © Zuzka
K ubytování je zde několik možností. Můžete kempovat na divoko, zaplatit si kemp nebo si postavit stan na zahradě u někoho z místních. Poslední z jmenovaných možností nabízí už léta především Doňa Kika, která provozuje i místní minimarket. Téměř za hubičku tak získáte záchod, sprchu a bezpečné místo kde nechat věci, když jdete lézt. Nemluvě o tom, že do obchodu plného studených lahváčů je to tu proklatě blízko. Pro ty co se necítí na kempování je tu možnost pronajmutí apartmánu.
Cesta na rozlezení
photo by © Zuzka
V oblasti El Salto se začalo s nýtováním cest asi před 10-ti lety a zatím zde vznikly tři hlavní sektory.
Největší a nejimpozantněji vypadající stěna nese název
Las Animas. Je zde prozatím kolem 40-ti cest a sektor se stále rozrůstá. Obtížnost začíná na 6c+ (5.11c) a končí u 8b+ (5.14a). Stěna je asi 150-200 m dlouhá a převislá dostatečně na to, aby se dalo lézt i za deště, kterého se však tady nemusíte příliš obávat. Za měsíc a půl (leden a únor) co jsme zde byli, pršelo celkem 4 dny a teploty se přes den pohybovaly v rozmezí 12-25 °C.
La Boca
photo by © Zuzka
Další sektor je
La Cueva (jeskyně) v němž se dá lézt na 20-ti cestách o obtížnosti 7a (5.11d) až 8b+ (5.14a). Cesta do tohoto sektoru vede kolem Las Animas a pak dál kaňonem, ze kterého se po odbočení vystoupá značenou lezeckou cestou až do jeskyně. Cesta pěšky trvá asi 45 minut. Pro ty co znají výšlap k sektoru Makinodromo ve španělském El Chorru, musím poznamenat, že místní stezka k sektoru La Cueva je proti tomu procházka růžovou zahradou. Jeskyně jsou tu vlastně dvě. Jedna malá a jedna větší, v níž si můžete vychutnat více převislé cesty mezi krápníky a jako zpestření si přelézt i jednu zajímavou cestu obtížnosti 6a+, která vás protáhne jedním otvorem a skončí v komíně u stropu jeskyně.
Las Animas
photo by © Zuzka
Poslední, nejmenší sektor se jmenuje
La Boca a je zde pouze 5 cest obtížnosti 6c+ (5.11.c) až 7c+ (5.13a), má však tu výhodu, že je od vesnice vzdálen pouze 15 minut.
Skály v El Saltu jsou vápencového původu a lezení je spíše technické na mírně převislých stěnách. Samozřejmě každý sektor je trochu odlišný a v jeskyni jsou cesty více převislé s krápníky a tufami, ale i v Las Animas si člověk užije pěkné tufové lezení.
Zdroje:
Podrobnou mapku a průvodce pro El Salto si můžete stáhnout na webové stránce
DrTopo na níž kliknete na odkaz v pravém horním rohu
Past submitted topos, který vám otevře stránku kde najdete průvodce pro
Mexico/El Salto. Tento průvodce je staršího data, ale postačí a na novém, jak sem zaslechla, už se ve dne v noci pracuje a měl by být příští zimu v prodeji v místním mini marketu u Doni Kiky.
A pokud se ještě stále rozmýšlíte, zda přijet či ne, pak tady je poslední výčet skutečností, které hrají ve prospěch tohoto mexického lezeckého ráje. Mexiko je krásná exotická zem hodna poznání. Počasí v prosinci, lednu a únoru je nesrovnatelné se Španělskem, Řeckem, Tureckem či Thajskem, protože tu téměř vůbec neprší a teploty jsou k lezení naprosto ideální (12-25°C přes den). Ceny potravin a ubytování jsou nízké. Za pronajmutí apartmánu zaplatíte v přepočtu 400 Kč na osobu za týden. Nemusíte se obávat žádných velkých davů, protože lokalita není tak rozsáhlá a cesty jsou vyšší obtížnosti. Jen o víkendu sem většinou přijede pár místních lezců z Monterrey a blízkého okolí a přes týden tu můžete potkat skupinku Američanů nebo lezců z Evropy a Kanady. Pokud by vás toto místo časem omrzelo nebo by jste chtěli zkusit něco nového, pak se můžete vždycky přemístit do oblasti Potrero Chico, která je odtud vzdálena pouhé dvě hodiny a kde najdete stovky cest všech obtížností i spoustu vícedélkových cest, ovšem na úkor toho, že tam také potkáte více lidí a je to tam už dost komerční. Poslední výhodou pro někoho může být, že pokud budete mít dostatek času, můžete to v březnu vzít přes USA, kde v tuto dobu bude začínat lezecká sezóna nejen v Arizoně kolem Flagstaffu, ale především v Indian Creeku v Utahu a při dobrém počasí i v Yosemitském údolí v Kalifornii.