Bezprostředně po vyhlášení výsledků Rock Point MČR a ČP v boulderingu se vrchní stavěč a specialista na dětské závody Honza Šolc se svými dvěma asistenty pustil do velice zodpovědné práce, abychom se hned po rozbřesku nedělního ostravského rána mohli radovat, co že se nám to na velké závodní stěně, po které ještě v sobotu večer lezli novopečení mistři ČR, přes noc vyklubalo.
Oproti řidšímu pokrytí profilů z předchozího večera (tak jak se mistrům patří) jsme najednou mohli obdivovat roztomilý mišmaš chytů a struktur z dílny výrobců Makak, AIX, Flathold a Freestone, na první laický pohled zcela chaotický, ale odborné oko příchozích dětí a mládežníků v něm okamžitě zmerčilo pečlivě sestavenou skládanku lezeckých cest různých obtížností. Psal se datum 11. 10. 2015 a vše bylo nachystáno na dětské lezecké závody – KINDER BOULDER CUP!
Lezení do škol, coby zkušený lovec lezeckých hlav, přijel tentokrát objevovat nové talenty do Ostravy, a tak se na bouldrovací shromaždiště v místním známém Trojhalí Karolina začalo od 8.00 hod. postupně shromažďovat všech pět dětských a mládežnických věkových kategorií – U8, U10, U12, U14 a U16. Tyto tajemné šifry lze velmi snadno rozklíčovat pomocí anglického kódu UNDER = POD. Ú-osmička jsou tedy děti ve věku 7, 6, někdy dokonce 5 let, v kategorii U10 soutěží devíti a osmiletí závodníci a podle stejného klíče lze luštit dál a dál.
Kdo má vyluštěno, může se teď již zcela kvalifikovaně věnovat malému úryvku z online reportáže přímo z kolbiště: „Jako první na plac nastoupila nejmladší kategorie U8. Zdravě ambiciózní sestava 4 závodníků ze 3 různých zemí. Všichni 4 naprosto nadšení, jelikož všichni 4 stanuli na bedně. :) A veliká hrdost vítěze chlapecké kategorie (z oddílu Kulhavá ruka) na svůj první vylomený zub.“
Příspěvek zmiňuje různé země a skutečně tomu tak bylo. Vzhledem ke strategické poloze Moravskoslezského kraje se říjnový Kinder Boulder Cup mohl pyšnit významnou mezinárodní účastí – napříč všemi kategoriemi se vstříc vytouženým topům obratně sunuli nejen domácí bouldristi, ale také dívky a chlapci ze Slovenska a Polska.
V rámci všech Úček se závodu zúčastnilo 38 malých či mladých lezců a lezkyň. Vedle svých 13 chlapeckých kolegů si na skvěle postavených bouldrech zalezlo početnější startovní pole 25 dívek. Nejdelší štreku za svým prvním nástupním chytem nevážili svěřenci polských ani slovenských oddílů, ale 5 statečných reprezentantů ze středočeského HO Pohodička Slaný, kteří tímto přijeli podpořit svou domovskou základnu.
Výsledky Kinder Boulder Cup 2015 Ostrava:
U8 chlapci
1. místo – Václav Šindel
U8 dívky
1. místo – Malgorzata Kurek
2. místo – Karolína Fišková (HO Pohodička Slaný)
3. místo – Agátka Danielová (HO Pohodička Slaný)
U10 chlpaci
1. místo – Jaromír Janovský (HO Pohodička Slaný)
2. místo – Josef Šindel
U10 dívky
1. místo – Viktorie Tomancová
2. místo – Mariana Janošová
3. místo – Anna Mihalčíková
U12 chlapci
1. místo – Adam Adamovský
2. místo – Ondřej Mázl
3. místo – Jáchym Podhorský
U12 dívky
1. místo – Markéta Janošová
2. místo – Karolína Gendová
3. místo – Theresia Polcarová
U14 chlapci
1. místo – Kryštof Huta
2. místo – Matěj Neděla
U14 dívky
1. místo – Michaela Smetanová
2. místo – Eliška Hobzová
3. místo – Daniela Žalská
U16 chlapci
1. místo – Rostislav Mikuš
2. místo – Jakub Skočdopole
3. místo – Rostislav Holík
U16 dívky
1. místo – Eliška Adamovská
2. místo – Katarína Cáderová
3. místo – Eliška Kudrnová
Kinder Boulder Cup je mladší sourozenec Rock Point MČR a ČP v boulderingu. Má talent, roste, sílí, nabírá životní zkušenosti. Ale i když o rok starší, zůstane v r. 2016 stále stejně dětsky hravý.
Kinder Boulder Cup je mladší sourozenec Rock Point MČR a ČP v boulderingu?
Proč je to mladší sourozenec, když RP MČR a ČP v boulderingu jsou závody organizované ČHS, kdežto váš závod je organizován subjektem Lezení do škol, tedy má stejnou úroveň, jako mnohé jiné dětské boulderové závody, jako je třeba Vysočina Boulder Cup nebo Pražský opičák?
Otázku "Proč píšete, že tento závod roste, když na posledním bylo 3x méně závodníků, než minule?" raději nepokládám.
Nemám rád nesmyslné a zavádějící marketingové lži. Tohle dokonce není lež ani marketingová, ale normální lhaní.
" se říjnový Kinder Boulder Cup mohl pyšnit významnou mezinárodní účastí – napříč všemi kategoriemi se vstříc vytouženým topům obratně sunuli nejen domácí bouldristi, ale také dívky a chlapci ze Slovenska a Polska."
Letmým pohledem do výsledkové listini zjistíš, že na závodech byla jedna holka z U16 a dvě dívky z U8. 3 POL a SVK lezci z okolí jsou významná mezinárodní účast? Hmm. Teoreticky by se to dalo tak brát, že pro organizátora byli důležití, protože z Česka do U8 dorazila jedna jediná holčina a ta ještě byla od organizátorů. Ale kde máš to napříš všemi skupinami? A kde máš ty chlapce ze Slovenska a Polska? Jasně, o nic nejde, ale to nikomu jasné lži a zavádějící informace nevadí? Jak se má české lezení někam pohnout a nějak vypadat, když se akce téměř bez zájmu a bez účasti vychválí jako super mezinárodní projekt a ještě se zařadí na úroveň nejvyšších officiálních soutěží a tak prakticky upozadí další kvalitní projekty s mnohem delší historií?