Milan v knize zachytává osudy legend slovenského i českého horolezectví, které spojuje láska k horám a k horolezectví a spojila je i smrt. Našli jí předčasně a v horách.
Ivan Bortel a jeho čtrnáct druhů pod Huascaránem, Milan Kriššák a dalších šest záchranářů po pádu vrtutníka ve Vysokých Tatrách, Jozef Psotka na Everestu, šest Slováků pod lavinou na Pamíru, tři po pádu na Pumori, Juraj Kardhordó na Manaslu, Jindřich Martiš pod Annapurnou, Karel Jakeš v Belanských Tatrách, Pavúci Pavel a Ondrej Pochylí ve Vysokých Tatrách, Vladimír Plulík na Broad Peaku. Smrt dalších osobností Juraje Weinczillera a Ivana Gálfyho si vzala zákeřná choroba.
Knihu vydali Devínske Karpaty (devinske.karpaty@gmail.com), stojí 11,90 eur.
Tolik mi přišlo od Milana. Kromě informace, že kniha se obratem vyprodala a dozvíte se v ní o osudech mnoha zajímavých horolezeckých osobností ještě dodám, že kniha je opravdu pěkná a čtivá, takže kdo nesehnal první vydání, nyní má možnost, kdo již četl, kupovat nemusí.
Milan Vranka se zabývá sportovní žurnalistikou, dal si opravdu hodně práce se sháněním informací, fotografií a starých novinových článků, mluvil s kamarádamy i s příbuznými horolezců a velmi citlivě myslím vzdal hold uvedeným lidem při popisu jejich života i úmrtí. Asi nejvíc mě dostala kapitola o jeho příteli a kolegovi. Od Milana se mi líbila i starší kniha: Za výzvou velehor (Čeští horolezci na vrcholech himálajskýh hor v letech 1969 - 1996.) a její druhé vydání z roku 2004: Za výzvou velehor - Čeští horolezci na osmitisícovkách.
V ČR to bude k dostání brzy předpokládám.
O prvním vydání si můžete přečíst v předchozím článku:
Koniec Pavúkov v Tatrách - a iné tragické osudy horolezcov