Divadlo Járy Cimrmana omezí vedlejší akce. K rozhodnutí přispěly i dvě poslední kauzy - umístění pamětní desky na Lomnickém štítě a expedice Altaj, které popularitě Cimrmana nepřidaly, píše iDNES.
Asi jsem víc Cimrmanofil než horolezec. Ale nakonec by se třeba ukázalo, že Cimrman lezl na pískách s mágem nebo nedejbože na rybu!
Doufám, že se ukáže, že byl úspěšný v jiných sportech, ke kterým mám blízko. Mně totiž pamětní deska ani zdolání nějaké mety nijak nevadí. Zejméne když (alespoň podle p. Smoljaka) tyto aktivity vzešly z oblastí Lomnického štítu a Altaje, ne z DJC.
No von Jára totiž smes, které se dnes říká maglajz, vynalezl a samozřejmě používal na píscích dlouho před prvními průkopníky z 80 let 20. st. Vod něj to vokoukali gymnasti apod. Ale hlavně to nikomu nevadilo tenkrát :-)
No jo, ale to se právě CK úředníkům vůbec nelíbilo. Proto bylo v Čechách užívání tohoto jasně nejgeniálnějšího Cimrmanova vynálezu zakázáno a pokrokové vlastence jako vždy převálcoval germánský vzor. Jen několik odvážných národních buditelů se po léta pokouší osvobodit nás od nechvalného dědictví monarchie. Až nyní se zdá, že díky zavedení internetu (další Cimermanův objev) začíná čím dál více Čechů chápat smysl a účel hořčíkového potovysoušeče a jeho neškodnost pro člověka i přírodu.
Myslim, ze kdo zna Cimmrmana a chape tenhle typicky cesky fenomem, pochopil i o co slo na Altaji.
Myslim, ze dobre, kdyz se narod, potazmo jednotlivec dokaze na veci podivat s nadhledem a nebrat se tak vazne... Coz v tehle kauze dost z nas nedokazalo.
Docela hodně bych byl zvědav na Tvoji verzi, pokud ji nechceš zvěřejňovat tady (což by asi bylo užitečnější, než zcela všeobecný příspěvek), tak budu vděčný za poslání na mejl. PS: myslím, že Cimrmana docela znám taky, mám všechny jejich věci, dost z toho jsem viděl naživo, naposled v sobotu Němého Bobše (v ochotnickém podání).
Jsme národ Švejků, my to celkem chápem. Ale ti Altajci se na to dívají poněkud jinak. Tam jsou stromy, kameny ověšené mašličkama , obložené dary, oni totiž věří, že jsou to jejich duchové. Totéž se týká hor. Je to trochu jiný přístup k životu než náš. Zajeď si tam, možná to pochopíš. Oni to možná ti Cimrmani pochopili taky až tam.
A co se týká Lomničáku, zárukou ostudy v Tatrách je společnost, která to prý vymyslela, "džý end tý", v Tatrách ne moc oblíbená. Poptej se tatranců.
Na druhé straně, ne každý dokáže přiznat , že šlápl vedle.
Tak nějak.. Cimrmani však přiznali jen, že to byla chyba, nepřiznali svoji chybu, ale hážou vinu na někoho jiného, imaginárního, nejmenovaného: oni nás pozvali, my jen kývli (viz celý článek na iDnes). Dětská výmluva "on mě navedl". V případě Slovenska možná blízké pravdě (težko se odolává pozvání na akci za 2 miliony), ale cimrmanům to dobře zapadalo do cvičných výstupů a je otázka, čí byly nápady s pojmenováváním restaurace na Lomničáku(nerealizováno) a věšením té desky. V případě Altaje je to zase lež, nikdo je tam nezval, sami tady několik měsíců uváděli, že nápad dostal Šajchislamov, Rus žijící v Č.B. Pak teprve začali vyjednávat jeho prostřednictvím na Altaji. Žádné pozvání neexistuje.
...koukám, že spoustu lidí dokáže spolehlivě a hlavně adrenalinově rozparádit pěkný pseudoproblém, ...a psí hovínka na ulici vás také rozčerťují pěkně do ruda?