Akce byla organizována Metodickou komisí Českého horolezeckého svazu ve spolupráci s HO Vír a byla určena pro všechny zájemce, členy i nečleny ČHS, pro zkušené horolezce zdolávající ledopády, ale i pro začínající lezce v ledu, kteří si právě zde mohli vyzkoušet různý materiál a seznámit se s bezpečnými technikami.
photo by © ČHS
photo by © ČHS
O akci, která byla určena všem zájemcům o ledolezení, tedy nikoli jen členům ČHS, byl od počátku velký zájem, který příliš neopadl ani poté, co musela být akce kvůli teplému počasí o týden posunuta. Do Víru přijelo 62 zájemců o ledolezení, 37 zvolilo sobotní a 25 nedělní termín; více než polovina byla členy ČHS. Převážnou většinu účastníků tvořili začátečníci, ale našli se i pokročilí. Z jejich reakcí na místě i z následných mailů je zřejmé, že s akcí byli spokojeni.
photo by © ČHS
photo by © ČHS
Metodický výcvik vedli lektoři ČHS. Metodický program v obou dnech probíhal na čtyřech
stanovištích. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin, během dopoledne a odpoledne prošli všechna stanoviště. Zbývají čas byl vyplněn lezením na ledové stěně, zkoušením cepínů a jiného materiálu, který partneři zapůjčili a prohlídkou jednotlivých stánků firem s jejich produkty a novinkami.
Stanoviště:
1. Materiál:
Historický vývoj materiálu a jednotlivých stylů; ukázka a rozdělení stoupacích želez a cepínů; praktické rady; ukázka dalšího materiálu pro lezení v ledu; praktická ukázka a zásady použití stoupacích želez na ledu (paty dolů, 2 hroty, monohrot); praktická ukázka a zásady použití cepínů na ledu (pohyb vycházející ze zápěstí, hroty min. 30cm od sebe a uvolnění cepínu); praktická ukázka základní techniky lezení ledů. Po výkladu s ukázkou si účastníci vyzkoušeli část metodické řady na připravené fixní cestě. Ta měla 4 části – traverz a šikmý výstup zaměřený pouze na použití stoupacích želez; traverz se simulací záseků a přichytávání dopředu připravených cepínů; lezení a přechytávání zaseknutých cepínů se simulací záseku a lezení se střídavě zaseknutými cepíny dále od sebe.
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
2. Šrouby do ledu:
Ukázka různých druhů a délek šroubů na jištění v ledu; zásady pro vrtání šroubů; rozdíly v pevnosti šroubu při pozitivním a negativním úhlu; zásady pro vyklepání zbytku ledu po vyšroubování z ledu; zásady použití postupového jištění a polovičních lan. Následně účastníci nacvičovali vrtání různých šroubů v praxi. Na závěr toho stanoviště proběhla praktická metodická ukázka budování postupového jištění (zaseknuté cepíny, jeden cepín je držen rukou, v druhém cepínu je expreska s postupovým jištěním a druhá ruka šroubuje šroub do ledu v úrovni pasu, následně se jen přecvakne expreska z cepínu do šroubu)
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
3. Jistící stanoviště:
Zásady pro budování jistícího stanoviště (štandu), budování jistícího stanoviště krok po kroku, dobírání 1-2 druholezců, jištění prvolezce ze stanoviště.
Po ukázce účastníci nacvičovali budování jistícího stanoviště.
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
4. Abalakovy hodiny:
Základní materiál a zásady pro budování hodin v ledu; budování hodin v ledu; organizace slanění. Na tomto stanovišti si všichni účastníci vyzkoušeli Abalakovy hodiny v praxi do ledu.
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
Na metodickém víkendu se podíleli i někteří partneři ČHS, kteří ve Víru prezentovali a půjčovali výrobky Black Diamond, Petzl, Grivel a Singing Rock určené pro lezení v ledu.
Hudy sport zde zastupoval horský vůdce UIAGM Lukáš Pálka,
Vertical Trade Martin Turek (díky za zapůjčení velkého množství materiálu) a
Singing Rock Lumír Fajkoš a Jan Zámečník.
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
photo by © ČHS
Závěrem nezbývá než poděkovat všem zúčastněným lektorům (Jarce, Michalovi a Radanovi), kteří se podíleli na Metodickém víkendu ČHS a klukům z HO Vír za spolupráci a ledování stěny, především pak předsedovi HO Vír Slávkovi Matuškovi.
lektor Metodické komise ČHS