Navzdory dlouho dopředu proklamovanému mizernému počasí, se do jedné z nejtěžších „zajištěných cest“ Seewand klettersteig pustila trojice Čechů.
Rozsáhlou záchrannou akci byli nuceni spustit rakouští horští záchranáři na základě tísňového volání trojice českých ferátistů. Dva muži a žena se totiž o víkendu vydali zdolat jeden z nejtěžších klettersteigů vůbec – kolmou až převislou cestu Seewand s kilometrovým převýšením nad Halštatským jezerem.
V podmínkách panujících tento víkend je vcelku pochopitelné, že přibližně v polovině cesty, kdy se výletníkům změnil déšť v sníh, a celá cesta se ukázala býti namrzlou, zároveň turisté usoudili, že sestup je prakticky nemožný, a začali volat o pomoc. Trochu méně pochopitelné je, že se právě v podobné situaci ještě rozdělili, a jeden z nich se pokusil dokončit cestu samostatně.
Záchranná akce musela být provedena pozemní skupinou, neboť za stávajících povětrnostních podmínek nebylo možné vyzvednout postižené přímo ze stěny. Vrtulník tedy alespoň dopravil záchranné skupiny do míst, odkud mohli zahájit klasickou pozemní záchrannou akci. První dvojice byla ze stěny spuštěna vcelku brzy (vrtulník ji vzal na palubu, když ji záchranná skupina dopravila pod hranicí mlhy), zbývající muž však mezi tím vystoupil natolik vysoko, že se k němu záchranná skupina nemohla dostat. Další tým proto za pomoci lanovky a potom na lyžích vystoupil nad ferátu, kde nakonec postiženého našel a ve stavu vážného podchlazení jej transportoval do údolí.
Halštatské jezero a Halštat, městečko, které mu dalo jméno
foto: Wikipedia – licence Creative Commons
Seewand klettersteig je považován za jednu z nejobtížnějších klettersteigů v Rakousku; převýšení přesahuje devět set metrů, a to z větší části se lezci pohybují v kolmé stěně.
I za optimálních podmínek je výstup pro zdatné lezce záležitostí na více než tři hodiny, kterým předchází půlhodinový nástup na samý počátek klettersteigu. Na závěr je ještě třeba překonat samotný vrchol, odkud již lze (opět za optimálních podmínek) sestoupit lanovkou do vesnice Obertraun. Pokud ta (například pro nepříznivé povětrnostní podmínky) nejede, je nutné sestupovat pěšky buď po sjezdovkách, nebo červeně značenou cestou přibližně dvě hodiny.
Na Hedvábné stezce, někdo hledal parťáka na víkend do okolí Hallstattu. To, že bude špatný počasí bylo glosováno "jsme mladí, jsme zdatní a nejsme z cukru...."
Myslím, že spíš dominovala nezkušenost a špatná výbava. Slanit to jde vždycky a zvlášť z první půlky. To si troufám říct, že to jde skoro sejít okolo té stěny po římsách. Ferata totiž vede přes to nejtěžší co v té dolní půlce je.
Slanit jde, kdyz je na cem. Neznam teda nikoho, kdo si bere na feratu lano ;) Kazdopadne v tomhle vikendovem marastu, kdy byla predpoved dost jednoznacna, to byla pekna pitomina. Meli by dostat kazdej jednu vychovnou, i kdyz myslim, ze tu uz dostali (alespon symbolicky) od zachranaru...
Co tady řešíte,jaký lano na seewad?Tu záchrannou akci bych je nechal zaplatit v plný výši,ať už měli pojištění nebo ne.Evidentně si tam místní záchranáři docela užili těžký chvilky.Myslim si,že si pěkně hrábli na dno svých sil aby ty dementy dostali ze stěny.
Co tady řešíte,jaký lano na seewad?Tu záchrannou akci bych je nechal zaplatit v plný výši,ať už měli pojištění nebo ne.Evidentně si tam místní záchranáři docela užili těžký chvilky.Myslim si,že si pěkně hrábli na dno svých sil aby ty dementy dostali ze stěny.
No zase ber to tak že stahovat lidi ze stěn je profese záchranářů a nebejt těch, kteří něco nezvládnou nebo podceněj, nebylo by takřka potřeba ani těch záchranářů. Pojistku naopak uzavíráš za tím účelem, že když se něco semele (byť tvojí blbostí a nepřipraveností), pak máš nárok na plnění. Takže výkřik o zaplacení ze svejch je fakt mimo.
Jasně! A když nabouráš auto nebo ti ho někdo ukradne, tak si opravu taky zaplatíš sám i když si pojištěný, že? Neměl sis přece kupovat auto, které se snadno poškodí či se krade. Neuniká ti tak trochu smysl pojištění?
Kdyz ma byt hnusne a ja presto chci jit, tak by lano melo byt celkem zakladni vybavou, stejne tak macky a tur. cepin. Navic kdyby se jim podarilo dolezt navrch, tak je to tam i dost orientacne narocne, kdyz je snih.
Tam kde jsme byli pouze pršelo a feratu jsme neabsolvovali..Nevím kde jsi vyčetl (vyčetla), že budeme lézt do kopců a tím pádem nám vadí jaké bylo počasí. A chodit v dešti nám nevadilo.
tak to jsou hodně poučný fotky, jak v tomhle někdo mohl do toho Seewandu vlézt, to nejde pochopit. Takže zase se bude nutno rok - dva stydět v Rakousku říkat, že jsi Čech, než to trochu vyšumí.
tak on ten snih tam asi nebyl, kdyz do toho nalezali ;) nicmene je to neomlouva, ze se nepodivali na predpoved a adekvatne se alespon nevybavili (alespon to lano) pro pripad, ze se to zvrtne...
http://www.bergrettung-hallstatt.at/brd/?p=816
Kdyby to nebylo hlavne smutny, za jaky trotly tam pak jsou vsichni cesi, musi se uznat, ze ten nejvetsi exot z nich, ktery se rozhodl ze to fakt doleze, se za stavajicich podminek dostal podle fotky dost vysoko. Nabizi se otazka jestli ho nominovat na Zlaty cepin, nebo spis Darwinovu cenu...
Tak Seewand je těžkej (hlavně dlouhej a fyzicky náročnej) i za pěkného počasí, ale lézt tam v tom co je vidět na fotkách je opravdu hloupost. Zvlášť když o špatném počasí se vědělo hodně dopředu.
A teď si představ, že někteří dokonce jezdí lézt i v zimě.... :O V takových podmínkách je to fakt risk... Kam ten dnešní svět spěje. To za mého mládí lidé vykonávali jen aktivity v čase kdy bylo slunečno.
Zavolat si o pomoc a ještě se rozdělit, že to třeba jeden dá na vrchol?! Pokud jsem to správně přečetl, tak si zavolali o pomoc a v tu chvíli se rozdělili?? Nemůžu si pomoci, ale trochu se tomu musím zasmát. :)
Naštěstí to dobře dopadlo.. Ale fakt mi hlava nebere co je tohle za týpky.