Přitom jsou to právě horolezci, které dělí od vysloveně survivalové situace jen pár drobností ve vybavení pro
přežití v přírodě!
Dobré vybavení je vším!
Sice se často říká, že „člověk se může bát jen strachu“, nicméně na horách člověk dříve či později narazí na nespočet věcí (a pozor, zároveň!), které se mu pokouší prověřit a nahlodat jeho duševní i fyzické zajištění: jde hlavně o laviny, padající kamení, sesuvy v ledovcových rozsedlinách a puklinách, pády všeho obecně (ano, i pády dalších lidí nad vámi), extrémní dehydratace a vyčerpání hladem, mlha, kvůli níž nevidíte rozdíl mezi sněhem a obzorem, hurikány ve velmi vysokých výškách okolo vrcholků, avšak též i ztracené stany a omrzliny. Samozřejmě může jít i o výškovou nemoc, dehydrataci či hlad po pádu batohu do trhliny anebo jen tu nejobyčejnější infekci, co si člověk přitáhne „zespod“.
A samozřejmě, člověku nijak nepřidá na morálce, když vidí jiné horolezce okolo sebe postižené čímkoliv.
Jak vidíme, hazardovat se svým životem (a potažmo i životy lidí okolo) se jednoho dne může velmi velmi vymstít tím, když člověk podcení sebemenší detail ve vybavení a to během jeho výběru + nákupu před cestou.
Záložní věci jsou nebytné!
Tahat záložní a skutečně špičkové věci promyšlené do nejmenšího detailu se jeví jako zbytečnost někomu možná, ale hory jsou opravdu smrtící – vezměme si Mekku všech hor: Mount Everest – zde máte aktuálně cca 5 % šanci, že vás již nikdo nikdy neuvidí. V oblasti Mount Blancu zase dojde k 50-60 úmrtím ročně. Podceňovat nelze žádné hory, ani ty skutečně „malinké“ (i v Jeseníkách se ztratíte na vrcholu v mlze, že ano).
Ovšem všechny záložní věci jsou k ničemu, když na vašem batohu v kritickém okamžiku dojde k prasknutí jeho nekvalitního držadla třeba… Jak vidíme, jsou místa, kde šetřit skutečně není ideální – nikdy a nikde!
Nejvíce peněz je tedy rozumné, ba nutné, investovat právě do něj spíše než do exotické cesty někam...
Vždy mějte poslední slovo ve své bezpečnosti a vybavení
I když je dnes populární si zaplatit cestu někam a nechat starosti o bezpečnost na nějaké lezecké agentuře, co to zprostředkovává a organizuje, co se týče vlastní bezpečnosti, nikdy nikomu nevěřte. Vy sami si musí zkontrolovat svoje kyslíkové vybavení, lana a dělat důležitá lezecká rozhodnutí. Je moudřejší ustoupit, nežli zaplatit cenu nejvyšší.
Nakonec je to v branži dost obvyklé – spousta špičkových lezců se na některá místa vrací léta a léta po sobě (i pětkrát), nežli konečně uspějí. Je faktem, že čím více nezkušený lezec, tím více odvážné rozhodnutí typicky ve stresu i dělají.
To je věc, která vám může projít v drsné realitě horského masivu jednou či dvakrát, ale není to jistě nic, na čem by úspěšný lezec měl dlouhodobě postavit svoji kariéru.
Respektujte počasí
Změny počasí na horách bývají rychlé a smrtící. Začínáte za krásného slunečného dne, ovšem rázem se z něj stane pekelné inferno. Ve chvíli, kdy vám mrznou prsty k lanu a tuhne krev v žilách je již ale pozdě na změny. A tyto výstřelky počasí samozřejmě nejsou jen pouhým nepohodlím, ale mohou se ukázat skutečně a doslova jako nebezpečné pro život.
A pozor, nenechte se ani zlákat pocitem falešného bezpečí mezi horolezci pramenícího z velkého počtu lidí okolo (tzv. kolektivní bezpečnost) – když na sebe řvete skrze ledovou mlhu, rychle vezme za své…