Nevím jak vy, ale já jsem se téhle knihy nemohl dočkat. Záměrně píši knihy a ne průvodce, přestože to je průvodce jak poleno, protože k ní přistupuji spíše jako k beletrii než k literatuře faktu a čtu si ji na záchodě, v posteli, v autobuse, trolejbuse i ve vlaku. Některé kapitoly jsem už přečetl dokonce dvakrát.
O této oblasti již bylo napsáno mnoho, ale jistě stojí za to zrekapitulovat, že se nachází na pomezí Západních, Středních a Severních Čech, a že je skutečně obrovská. O tom svědčí i to, že v průvodci je zmapováno tipuji tak 600 kamenů a asi tak 3000 bouldrů. A kdo by byl povolanějším na sestavení průvodce, než ten kdo je autorem nejvíce z nich a některé balvany doslova vyhrabal z hlíny? A to je právě
Petr Resch. Jeho faktografická data pak doplnil svými nákresy
Jirka Sika. Kdo zná jeho průvodce zde na Lezci, ví, že špatně nekreslí. Tohle umění však v průvodci dotáhl k dokonalosti.
Oba rodiče tohoto dvě stě šedesát čtyř stránkového! cvalíka na kvalitním papíře a v barevném provedení znám a vím o nich, že jsou to puntičkáři, kteří věci dotahují do konce a bazírují na detailech. Tomu odpovídá i výsledná podoba průvodce: kompletní, detailní, přesný.
Nejsem si jistý, zda název Petrohrad je pro průvodce ten pravý, protože to může vzbuzovat dojem, že je v něm obsažena jen tato oblast. Alespoň já mám Petrohrad zažitý jako bouldery v těsném okolí obce Petrohrad, ale do průvodce jsou zařazeny i vzdálenější (až 20 km vzdálené) oblasti jako
Vlčí kopec, Kosobody, Bukov, Mlýnský vrch a dokonce
Žihelsko. Přespolní návštěvníci tímto předsudkem pravděpodobně netrpí, takže s tím problém mít nebudou a nějaký sjednocující název pro oblasti s podobným charakterem žulových boulderů to asi již chtělo. Na druhé straně je dobře, že se i tyto oblasti do průvodce dostali. Jejich rozložení je přehledně znázorněno na vnitřní straně rozkládací přední obálky. Velmi povedená je také mapka na vnitřní straně zadní obálky, kde jsou na velikosti A4 zobrazeny všechny kameny v oblasti Petrohrad – centrální část.
Pro lepší názornost jsou některé kameny opatřeny také foto průvodcem, který lépe znázorňuje spleť bouldrů, která na ně vede. Samotné boudry mají kromě názvu a klasifikace popsán styl nástupu, pokud se jedná o sit start nebo nástup z chytu a u některých bouldrů je i poznámka, která blíže určuje směr přelezu. Pro cizince je na začátku knihy jednostránkový slovníček a na konci všeobecné informace. Celý průvodce pak doplňuje velké množství skvělých fotek od různých autorů. Ta na straně 261 mě dostala.
Dlouho jsem hledal na průvodci nějakou chybu. Přespolní by možná ocenili, kdyby u bouldrů byla znázorněna jejich kvalita (například hvězdičkami), zvýraznění highbollů by také bylo zajímavé. V příštím vydání bych pro jeho sto procentní kompletnost ocenil zařazení i zbývajících méně významných oblastí v okolí, jako jsou například Kameny za tratí. Také se mi zdá, že velmi častým používáním se průvodce nějak ohmatal a zapatlal, a budu si asi muset koupit nový.
Zkrátka, ten kdo to myslí s bouldrováním alespoň trochu vážně, se nemůže bez tohoto průvodce obejít.
Autoři: Petr Resch, Jiří Sika
Vydání 1., Příbram, 2009
Rok vydání: 2009
Počet stran: 264
Jazyk: český (srozumitelný v angličtině i němčině)
ISBN :
Cena 549,00 Kč v e-knihkupectví Horo Knihy
V průvodci je mnoho detailních celkových map s barevným kódováním
Významné kameny jsou pro přehlednost zobrazeny i v podobě foto průvodce
Ukázka nákresů a textu (hi res)
foto by © JirkaS
Pro
detailní mapky s barevným kódováním
precizní názorná schemata
seznam cest s obtížností je na stránce s nákresem
fotoprůvodce významných boulderů
doprovodné fotografie našich významných boulderistů
rozsah průvodce
historie zdejšího sklaního i boulderového lezení
Proti
chybí GPS souřadnice jednotlivých oblastí i sektorů
rozdílná orientace světových stran u nákresů
u některých boulderů by mohl být upřesněný start
většinou nejsou uvedeni autoři boulderů
Zdroje:
Zde si můžete průvodce na Petrohrad objednat přímo od Horo Knihy
Nebo prej je mají v Hudáčích, ale jen v Praze a taky je možný si o něj napsat P. Reschovi.