V návaznosti na přečtení vyjádřen občanského sdružení Boulder projekt (dále jen jako „BP“), ze dne 26.12.2011 (dostupné na webových stránkách www.boulderprojekt.cz), jsem si položil výše uvedenou otázku. Prostřednictvím tohoto textu bych rád uvedl několik svých názorů týkající se dopadu tohoto vyjádření (snad nikomu nebude vadit, když zde provedu krátké shrnutí obsahu tohoto vyjádření – po rozhodnutí ČHS budou v roce 2012 opět pořádány jednotlivé České poháry v boulderingu (dále jen jako „
Jardo, bejku !
Ty jsi mi teda dal! Když mi od Tebe ve čtvrtek přišla sms, ve které se mi omlouváš, za to, že jsi mi napsal na Lezce, vůbec jsem netušil, co mě čeká.
Doplněno stanovisko Jirky Malíka pro lezce
Z Facebooku Lezce přenášíme i sem info, že kolem Adršpachu a Teplic nad Metují se lidé bojí hrozící těžby plynu, která může zničit vodu a krajinu. Lezec a aktivista Jirka Malík varuje, že už chystaný průzkum vyvolá malé lokální zemětřesení a "může vést i ke zřícení některých skalních formací" ...
V sobotu 24.3. 2012 se bude v Praze na Strahově konat Valná hromada Českého horolezeckého svazu, která bude mít na programu volbu nového Výboru ČHS na období 2012 - 2015.
Už tradičně se v tomto termínu konal známý a velice kvalitní závod v italském Rabensteinu. Závod kvalitní nejen po stránce organizační, ale i účastí špičkových lezců. V podstatě se peloton závodníků SP přesunul ze Saas Féé na tento závod. Ze světové špičky nikdo nechyběl a tak se bylo na co koukat.
V návaznosti na přečtení vyjádřen občanského sdružení Boulder projekt (dále jen jako „BP“), ze dne 26.12.2011 (dostupné na webových stránkách www.boulderprojekt.cz), jsem si položil výše uvedenou otázku. Prostřednictvím tohoto textu bych rád uvedl několik svých názorů týkající se dopadu tohoto vyjádření (snad nikomu nebude vadit, když zde provedu krátké shrnutí obsahu tohoto vyjádření – po rozhodnutí ČHS budou v roce 2012 opět pořádány jednotlivé České poháry v boulderingu (dále jen jako „ČP“) lokálními organizátory a nikoliv pod záštitou zastřešujícího o.s. BP jak tomu bylo v roce 2011).
Pro odpověď na základní otázku zda se jedná o krok vpřed či opět zpět bych rád využil několik hodnotících kriterii (některá více objektivní a ty druhá naopak více subjektivní). Jako zdroj objektivní informací využijí výsledkové listiny z ČP za poslední 2 roky konkrétné budeme vyhodnocovat počet závodníků na jednotlivé závody a četnost závodu za rok. Pro zdroj subjektivních informací nám budou muset stačit mé osobní zkušenosti z účastni na několika loňských závodech ČP.
Princip organizování jednotlivých ČP lokálními organizátory se dlouhodobě používá v závodech ČP na obtížnost a používal se např. i u závodů ČP v boulderingu roce 2010. V roce 2010 se konaly 3 závody ČP s průměrnou mužskou účastí 32, 3 osob a ženskou 13,3. V roce 2011, tedy v roce, kdy byly ČP organizovány o.s. BP, se konalo 5 závodů (4 organizovány BP) s průměrnou účastí 36 mužů a 14, 75 žen. Při porovnání těchto dat lze shrnout, že se v roce 2011 konalo o 66,6% (čistě pořádaných BP o 33,3%) více závodů s průměrnou účastí o 11,4% více mužů a 10,9% žen.
Z mého pohledu se předešlým odstavcem vyčerpala možnost objektivního srovnání (zároveň i objektivní odpověď na základní otázku zda je organizování ČP lokálními organizátory krokem ku předu či opět zpět). K subjektivnímu hodnocení nám poslouží několik kriterii podle kterých se sám rozhoduji zda na určitý konkrétní závod pojedu či nikoliv. Zásadním hlediskem je kvalita organizace (např. zda tam přijedu a bude všechno „šlapat“- od prezence, po časový průběh (zbytečné prostoje apod.), rozhodčí, svačina, možnost zavolat, že člověk dorazí opožděně a td.). Myslím si, že organizaci ČP o.s.BP není možné z tohoto úhlu pohledu nic vytknout a skutečnost, že konkrétní závod bude organizován o.s. BP mi poskytovala záruku, že procestovaná vzdálenost za ČP nebude zbytečnou. Je otázkou zda pořádání ČP jednotlivými místními organizátory bude rovněž poskytovat obdobnou záruku. Dalším hlediskem je kvalita stavěče, stěny a způsob kvalifikace. Myslím si, že se v loňském roce stavěči na ČP velmi snažili a i formát kvalifikace (cca 7-9 boulderů a hodina a půl) byl poněkud zábavnější než klasická platforma (4 bouldry / 4 minuty). Sice v některých případech nebyly podmínky v kvalifikaci (finále) zrovna ideální, avšak v celku byla vidět velká snaha BP o zajištění kvalitních a důstojných závodů. Budou schopni lokální organizátoři zajistit totéž? (Stavěče, formát závodů a finále v „důstojných“ prostorách – např. nákupní středisko atd.)
Závěrem každého textu by mělo být spojení dílčích závěrů do jednoho konečného shrnujícího (odpovědi na základní otázku), ale přesně toto zde neučiním (já jsem si svůj názor – odpověď na základní otázku - zda se jedná o krok dopředu či opět zpět již udělal). Na vás je udělat si také svůj názor.
Vždycky mi přišlo vhodnější podpořit činnost BP nikoliv prázdným slovem díků, ale tím, že se zúčastním dalšího závodu ČP. Nyní mi evidentně nezbývá nic jiného než poděkovat lidem z BP za pořádání loňských závodů ČP v boulderingu. Alespoň jeden rok měly tyto závody nějakou koncepci, „úroveň“ a šli správným směrem.
P.S.: !!!! V tomto textu projevuji pouze svůj vlastní osobní názor. Snažil jsem se v tomto textu vynechat své názory na osobní motivaci a priority rozhodujících členů ČHS – doufám, že se totéž podaří i případným komentátorům.!!!