Jak se zdá, letošní zima asi jen tak neskončí. Venku zase poletují sněhové vločky, které by už jistě spousta z nás vyměnila za trošku tepla.
Zatím ale můžeme jen netrpělivě očekávat tu chvíly kdy se z našich oblíbených skalních oblastí vytratí sníh a konečně si budeme moct zase sáhnout na opravdovou skálu. Moji oblíbenou oblastí je Adršpach který je i ted v zimě kouzelným místem i když jen na koukání. A je pravda že na jaře až se tam mnozí vypraví, asi se nebudou stačit divit, stejně jako já když jsem tam byl asi před 10 dny.
V Adršpachu začalo docela slušný kácení stromů. Nevím třeba to má své opodstatnění? Možná to někomu udělá radost, hlavně asi fotografům, kteří teď budu mít některé skály jak na dlani bez jedinýho stromku. Mě osobně se zásah do tamní přírody nelíbí, ale těžko s tím něco dělat... tak ať každý posoudí sám?.
aneb v rámci široké rodiny vlastníme velmi poučnou stoletou knihu letem českým světem. z adršpašského okolí je tam asi 5 obrázků. ovšem - obrázky skal zcela lesuprostých. rovněž divoká šárka, heiligovy skály, preibischtor či borschen jsou nějako holé. zvláštní. jako bychom to snad chtěli chránit takové, jak to bolševník nechal zplanět.
no nic, sice odbíhám od tématu, ale pro sebe mám takový svůj názorek - likviduji nemilosrdnou podrážkou aspoň to nesporné, a to rostliny zavlečené a nepůvodní - žádné slitování s akátem, vejmutovkou a bolševníkem, a i na tu břízu bílou slovanskou začínám koukat nějak skrz prsty.
Je to sice z jiné oblasti, ale pro srovnání: Český kras v době tereziánsko-josefského katastru pokrývalo necelých 10 % lesů, spíše hájů. Dnes už je to hodně přes 30 %. A ty jsou mnohdy chráněnými územími (například okolí Malé Ameriky, svahy okolo Karlštejna, Karlické údolí....). Navíc se tam rozmáhá zavlečený akát, borovice černá a už se objevuje i bolševník.
Ceska republika je nejzalesnenejsi za nekolik poslednich staleti. Fakt uvadeny v kazde odborne publikaci.
Nejmene zalesnena byla vzdy skalni mesta (pozary, nemoznost hasit) a take kopce (daleke rozhledy, rozhledny).
Mnoha mesta (skalni) se zacala chranit kuliva skalam (geomorfologicky relief krajiny), dneska se skaly riti diky neodborne provadenemu vykonu ochrany.
Takze Adru rozumne odlesneni jen prospeje...
A ty ptáky bych taky vystřílel a hlavně ty zelený co roznášej tu pseudoekologickou chřipku-pozor je to nakažlivé strašně :-))))))
Rozmnoš bobra a Adrrr bude holý jako kobra...
No ty aby ses neozval:)O tvem vztahu k chranenym mistem vsichni vime a o tom,ze se rad chlubis porusovanim zakazu,taky.Ale trochu respektu chlape.Nerikam nikam nelezt,ale kdyz uz,tak se tim nechlubit na webu,jako s tema ledama.Jen nahravas radikalnim zelenym.
Tak si, panove, ctu tu vasi argumentaci a vysvita mi z ni nasledujici:
1- Idealni stav byl za terezianske doby, cim mene lesu, tim lepe. Cokoli zarostlo od te doby vice, budiz nemilosrdne vymyceno, nebot je to prezitek z dob bolsevika, cizacka drevina ktera v nasich luzich a hajich nema co delat, .. a vubec, tezba je potreba.
2) jen byliny a dreviny ceske, nasemu srdci mile, tu maji pravo na zivot. Cokoli na cem nespocinulo oko praotce Cecha je nezdrave, cizi, urcite skodlive nebo aspon neuzitecne.. proste, je to neceske a budiz vymyceno!
Myslim ze byste meli jit do sebe, prestat pouzivat vyrobky zahranicnich firem ktere poskozuji domaci trh nemene nez cizi dreviny poskozuji cesky ekosystem.. a vratit se k pouzivani kozenych bot s cvocky a konopnych lan, jak se to delalo za dob Marie Terezie. Apropos.. kdo sem zavlekl magnesium..? Ze se nam tu ale rozrostlo.. neni ono to neceske..?
Ty smrky na obrazku fakt nevypadaj moc mistne, i kdyz ve skalnich mestech rekonstruovany smrciny jsou . Bavorskej yavlecenej smrk jako vsude. Pokud jsou sece delany rozumne a novej les bude blizsi prirozeny skladbe lesa, tak vysledek bude pozitivni. Zavleceny cizi druhy jsou obsas fakt svinstvo a nejde o naky staromilstvi a romantizmus.
Pokud myslis plevel,tak to jo,vcetne brizy,byt je krasna.Ale k tem starym snimkum.Vetsina dnes zalesnenych ploch byla drive pusta.Zmena je zapricinena jednak mohutnou tezbou dreva kolem prelomu 19/20 stoleti a take nastavajici politikou hospodarskeho zalesnovani.
Tezko dnes rict,zda jsou skaly hezci s ci bez husteho lesniho porostu.Je to spise otazka zvyku.Me osobne se pouze vycnivajici spice skal libi,pusobi tajemne,ale to je subjektivni.Otazkou je spise kvalita porostu nez jeho hustota.Ale skaly nam snad nikdo nepokaci:)
No nevim jak Ty,ale vejmutovka je tu jako puvodni,skoro uz tomu bude neceych 120 let co ji sem puvodni vlastnici lesu vysadili,a kdyz se dostanes do Jetrichovicka poznaz,ze takova rekultivace neni nic peknyho v mytnim systemu,omezit siremi,ano,ale vseho s mirou.
Les kolem skal má svoje kouzlo. V létě a parnu jistě + ,ale jinak v Adru ,tvrdím ,že spíš lépe bez něj. Dlouho trvá než roztaje sníh a když zaprší, tak to taky nechce schnout. Pro nás lezce určitě lepší a možná se podivíte, kolik je tam najednou menších věžiček o kterých ste do ted nevěděli :-)
Jakožto odchovanec dvou zelenej škol bych vám rád osvětlil, že v lese se kácí přibližně tolik dříví kolik v daném roce přiroste. To je samozřejmě hodně zjednodušeně (ale pro tento účel snad dostatečně) řečeno. Říká se tomu vyrovnané hospodářství. Tato metoda vznikla, světe div se, dávno před vynálezem "trvale udržitelného rozvoje" jako reakce na "ukrutný nedostatek dříví". Zda se v rezervacích (NPR) kácí nebo ne záleží hlavně na jejich řádu. Někdy je hospodaření přímo nařízeno, aby bylo zachováno jejich poslání. Například uprostřed lesa vám vyhynou stepní druhy rostlinek, nebo některé druhy obratlovců preferují volný prostor příp. osluněné skalní stěny - jako hnízdiště - v lese by se neusadili,..
Jooooo, to za naseho mladi nebejvalo! (Sakra uz jsem asi stary). Ale kdyz si vzpomenu na Sedmihorky tak Skaut stal na Sahare. A byla to pravdu sahara , jen pisek a nic vic, cela ta plan na ktere je dnes polovzrostly les. Ten tam zasadili osviceni lesnici aby a) bylo co chranit b) bylo dostatek dreva na kaceni,a tim padem i na premie za tezbu c) bylo cim nasrat ty co to meli radi jako saharu tak asi 100 let zpet. Kdyby jednou nekdo mel chut vzit motorovku a pekne to co tam stoji vyholit, tak at se prihlasi , benzin , dopravu a posleze zaslouzene pivko na Koupaku platim.
když už ti vadí, že zvěř mezi skáli sere, tak si hňup to bych radši vystřílel ty turisty, protože ty tam nedělaj nic jinýho, je to tam jak jedna velká latrína, ještě že většinou lezu dálejc od skalního města
To až tam přiletí Sokol Teplický sladkovodní, aby nehnízdil na stromě, ale sednul přímo ke slaňáku. Tak nebudem čekat na vyjímku, ale na to až se vylíhnou malý infikátoři.
Lezcům to určitě jen prospěje - výkyv klimatu za poslední roky (vlhko a deštivo) dost omezuje lezení v "centrálním" Ádru. Rozumným vykácením pravděpodobně přibudou i možnosti nových směrů (prváčů) - například cestou od pokladny k Uhlířské by se jich našlo (hned u cesty), ale díky vzrostlému lesu to je samej "šlem a sliz zelenej". Dále také různě orientované strany skal mají různou členitost a souvisí to i s vegetací. Ten kdo se umí dívat chápe.
Cikánovi se připisuje památná věta: "Chtělo by to pořádnej požár v Ádru kluci ale hlavně nehasit, nehasit!" Z historie také víme, že Teplické skály byly objeveny po velkém požáru někdy v 17-tém století. Bez ohně by tedy nebyl Akumulátor, Paprika, Kanec... :-) Jednou jsme to takhle u Peňáka po "několikátým" "analyzovali" a vyšlo, že by bohužel žárem vyteklo olovo kterým jsou utemovaný kruhy. Dost možná, že by se i ty kruhy roztavily.
Kácení má jen drobnou stinnou stránku a to že neporostlý terén (zvlášť mezi pískovcovými skalami) je náchylnější na erozi - snížení stability svahů a v krajním případě skal. Tedy všeho z mírou.
Trochu odjinud, z Krasu (Moravského) - v knihách od Vankela z přelomu 19 a 20 století jsou Žleby (Rorejsi, Henryovka) vyobrazovány jako krásné holé krasové kaňony lemované bílými skalisky. Tehdy to spásaly kozy a krávy z okolních vesnic. Dnes tam ve stínu mohutných stromů a náletové vegetace roste přísně chráněná lebeda jakou najdete i ve škarpě za ČKD (fabrika kolem které se jede do Žlebů), stěny zarůstají a jedna za druhou mizí ze seznamu povolených lokalit. Nemáte náhodou někdo zbytek "oranžovýho agenta"?
Nojo, kazdy jen tu svou... Ja mam lesy rad a nesnasim slunicko.
Lec hysterak z kazdyho pokacenyho stromu taky nedostanu a ty dovezeny cizaci cerny borovy a bolsevicky...
Ovsem skale se dari dlouhodobe lip v lese.
Stav za Marie Terezie mi nijak neovlivnuje. Za Karla IV to bylo zase jinak.
Bez stromu jsou skaly vetsi, je lepsi vyhled... Inu, ja si o lidstvu iluze nedelam. Holaheee!
Tedy ze mi veta o lepsim vyhledu, moznostech lezeni nijak neprekvapi, no. Taky ten sutr pak kazdej najde, zejo...
Nasim cilem budiz krajina GB, tam maji jen patviny a kdyz videj strom, tak jsou z toho divoky, alespon pak z tech stromu budeme mit radost.
Na horolezcich, jak kdy, no... furt nekam lezou a desne pri tom rvou. Na hospodach mi vadi, ze uz mi chlastat nebavi ani nesmim. Na peknejch, mladejch turistkach mi vadi, ze mi rikaji "Dobry den, pane, posadte se radeji tady na lavicku, my vam ji uvolnime!"
...kozy bezoarovy nevychovany.....
autsajd
Horlezce nemam rad, maj moc tvrdy jatra. To je vo zuby.
sir Dagles.
Co blbnete v Adru se kácí už tolik let a nejen tam:-).Teď někdo nafotil pár fotek a je z toho poprask ???A náhodou Ti obři teď krásně vynikajía za ozvěnou vznikne krásnej palouček.Jo a zrušil bycg pískovnu ta taky není hříčkou přírody pryč s ní:-).
ale takhle druhohorní mělké moře. podporujme nové přehrady!
tedy cokoli se dá přehnat do protismyslna. ale to, co tady máme, je krajina po staletí ovlivňovaná lidskou činností, a to ekonomicky motivovanou. naprostá bezzásahovost je hezká a líbivá ideologie, hrozí ale, že nenastane kýžený návrat k rozmanitosti, ale zplaněná krajina plná kopřiv a pajasanů, zkušenosti už jsou - s tím příslovečným jistě dobře míněným zákazem pastvy v jednom slovenském pohoří.
Na druhou stranu, je znamo dost pripadu, kdy si priroda poradila sama nejlip. V Jizerkach jsem treba pozoroval, ze nejlepe se rekultivovaly plochy, ktere byly ponechane osudu. I kdyz prvni roky to tak nevypadalo. Ono zalezi i na tom, ma-li ten efekt byt rychly a nebo dlohodoby a vydrzet.
PS Karel IV. nic moc. Ta megalomanska stavba v Ceskym krase je desna. A pako Mockerovic to dorazilo! Zbourat!
no a jsme po malém úkroku stranou u mého oblíbeného sporu mezi rozhodováním vzdělaných expertů a demokracií i pro ty, co si s nějakým volebním právem nevědí rady. ale to už jsme překročili rámec lezeckého media. neumím, nevím.
Ten Kras je vubec ukazka jak NE!
Uz pred tim o kus dal bivakoval jakysi Jan. Bivakoval, vstupoval bez povoleni do jeskyni a to i v dobe od ledna do cervence!!!
Historie cernejch staveb na Tetine je proste otresna!
A v jeskynich kolem nejaky holomci carali po stenach a nechavali tam odpadky po mejdanech (naky kosti, prej...)!
S tema jeskynema v Moravsko-Ceskych krajich, to je vubec historicko-ochranarskej prusvich. Pro zmenu v Moravskym Krasu je zase jedna v ktery bydlela skupina davnych speleologu. Pak prisla jina tlupa a vsechno se to servalo a spalilo na popel (asi neatestovany celovky?), netopyr ne netopyr! Dneska se tam pro jistotu nesmi vubec:(
Kodl IV, Jan, receny svaty a Mamutici dostanou kazdej "Ropaka!
Jeste je treba udelat poradek v pohadkach.
Pak ta mladez ma k necemu vypadat kdyz v tech pohadkach mlady grazlici pod zaminkou ochrany dospivajicich divek vyhubyli draky! Karkulka zavrazdi vzacneho vlka (canis lupus), Brunclajz sem taha nepuvodni druhy (lva) a vsichni dohromady chodi mimo vyznacene cesty v rezervacich!
Nejak tak: "...Maruska si nastesti uvedomila, ze jahody jsou chranene, na macechu se vyprdla a otevrela si nevestinec, ktery diky hojnym navstevam 12 mesicku, princu, zbavenych povinnosti se prat s plazy, Brunclika a Budulinka vzkvetel. A jestli neumrela, tak eee... provozuje dodnes. Dobrou noc deti."
Moje řeč. Skály vytěžit, rozřezat na kvádry a prodat na stavby do Německa. Na uvolněném místě se může postavit nový hypermarket. Horolezci si můžou na vyhrazeném místě za hospodou postavit jednu betonovou věž.
Jen jsem si vzpoměl na jeden jarní den v Teplickejch před dvěma lety.Chtěli jsme lízt na horních chrámovkách,těšil jsem se na teplej jarní den,zpěv ptáčků,lezení,klídek atd. a místo toho celej den řvaly motorovky a padaly stromy...podle lesáků už přestárlé...Těžba musela trvat minimálně 2-3týdny,ohlušující řev se rozléhal v přírodním amfiteátru a nesl se krajinou široko daleko...Zajímavé na tom je,že napřesrok už byly Teplický zavřený nejen kvůli vyjímce pro horolezce,ale i pro turisty,prý aby hlukem nerušili hnízdícího sokola...Když ten fogl přežil bez úhony lesáckou pařbu,dodnes nechápu aroganci ochranářů,že jeden rok jim hluk nevadí a napřezrok to tam hermeticky uzavřou...........
jediná rada nad zlato dobrej zelenej mrvej zelenej...s většíma blbcema se venku v přírodě snad nedá ani potkat a jejich argumenty no jeden by se z toho pob....
Stromy , když ve středověku ve velkém prorostly vesnice a města vylidněné po moru, tak ty pak spotřebovaly tolik CO2, že se na zemi neudržel teplý vzduch a bylo z toho pár století tuhých zim.Než to další generace zas vykácely. To přece teď psaly všechny noviny! Tak , milujte ty zelené bestie a lezte jenom ledy, jak to po letošku tak vypadá. Já asi vypadnu někam hodně daleko, kde se s tím roštím tak moc neserou.
Je to opravdu docela škoda,že likvidují porost ve skalách již takhle máme přírodu zdevastovanou a je opravdu málo míst kam se můžeme uchílit,abychom se nadýchali čerstvého vzduchu a tímto způsobem si ty prostory ještě zužujeme vždyť stromy jsou odedávna filtry přírody a hlevně země.