Norsko: Vytloukání nýtů na skalní super atrakci Preikestolen
Jedna z nejnavštěvovanějších přírodních lokalit Norska, impozantní skalní útvar Preikestolen (Kazatelna) 600 m nad hladinou mořského fjordu na jihozápadě země, se stal předmětem kontroverze lezců. Nová sportovka s nýty od lezce z Polska se má pro rozpor s pravidly vytlouct.
Jak se leze na ikonickou 70metrovu věž Totem Pole nad mořem v Tasmánii? V nově zveřejněném videu Kanaďani Sonnie Trotter a Will Stanhope přelézají letos v únoru poprvé volně na jeden zátah cestu Ewbank Route. Oklasifikovali výstup za 5.13b R, tedy cca francouzských 8a s runouty.
Minulý čtvrtek došlo k nepříjemnému pádu při slanění na Turnovské v Příhrazích. Příčinou byla banální chyba. Chlapci si nezkontrolovali, jestli jim stačí oba konce lana až na zem.
V sobotu, 25. 6. 2016, za velmi horkého letního dne, se na lezecké stěně Flash Wall v Olomouci konaly venkovní boulderové závody Flash Open Junior 2016 určené pro děti a mládež ve čtyřech věkových kategoriích.
Poláci Darek Kałuża, Olga Kosek a Marcin Gąsienica-Kotelnicki dokončili svůj dlouholetý projekt extrémní vícedélky na Ministranta v masívu Mnicha nad Morským okem ve Vysokých Tatrách. Novou cestu nazvali Opętanie a navrhli obtížnost 10 UIAA.
Oznamuji tímto lezecké veřejnosti, že počínaje dnešním dnem (23.6.2016) končí uzávěra z důvodu hnízdění na části Sokolí a Střední věže v Národní přírodní památce Suché skály. Po více než padesáti letech se zde opět podařilo úspěšně vyhnízdit sokolímu páru a vyvést tři mláďata.
Honza Kareš dal 162 shybů a tak svůj rekord nepřekonal
Více jako show než opravdový pokus o překonání rekordu pojal akci včera lezec a rekordman ve shybování Honza Kareš. Při slavnostním otevření svého nového fitka v centru Prahy dal bez seskočení z hrazdy 162 shybů, a tak se mu nepodařilo překonat vlastní rekord 232 shybů z roku 2010.
Norsko: Vytloukání nýtů na skalní super atrakci Preikestolen
Jedna z nejnavštěvovanějších přírodních lokalit Norska, impozantní skalní útvar Preikestolen (Kazatelna) 600 m nad hladinou mořského fjordu na jihozápadě země, se stal předmětem kontroverze lezců. Nová sportovka s nýty od lezce z Polska se má pro rozpor s pravidly vytlouct.
Počátkem června polský lezec Marcin Tomaszewski vynýtoval ze slanění jednodélkovou cestu Thor za 7c. Proti tomu vystoupil místní horolezecký klub Bratte Rogalands Venner, podle něhož byla porušena tamní pravidla dělání cest.
Veřejně na svých stránkáchklub apeloval, aby se na Preikestolen nedělaly sportovní cesty s nýty.
Norové Marcina Tomaszewskeho respektují jako význačného bigwallového lezce a připouštějí, že skalní útvar Preikestolen je poznamenán turistickými chodníky pro tisíce výletníků nesrovnatelně více než několika nýty v lezecké cestě. Nicméně trvají na tradici lezení, a žádají autora, aby cestu co nejdříve vytloukl, což jim Marcin slíbil.
Etika nýtování cest v oblasti Rogaland a podobně i v jiných částech Norska je následující:
1. Obecně, nýty se nemají dávat na samostatné věže a hory, pouze na masívy pro sportovní lezení.
2. Nýt se nemají dávat tam, kde je možné založit vlastní jištění.
3. Před osazením nýtů je třeba záměr konzultovat s místním lezeckým klubem.
4. Nesmí se nýtovat bez souhlasu vlastníka pozemku.
Místním lezcům se pak podařilo dokončit první vícedélku na slavný skalní útes po vlastním dle tamních tradic. Dva místní horolezci Jon Egil Auestad and Øyvind Salvesen vylezli na Preikestolen 13.6. první tradiční 200metrový výstup po vlastním jištění za 7a+ soustavou spár. Cestu nazvali #Norwegianstyle, má pět délek 6a, 6b+, 6b, 6b+ a 7a+.