Ostatní dnes již tradiční disciplíny (lezení na rychlost a bouldering) nebudou navrženy. Na zářijové klání v Paříži dorazili i dva zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Důležitý okamžik pro lezení na obtížnost však přijde v prosinci, kdy bude tento sport oficiálně prezentován a představen MOV. Den „D“ přijde v září 2013, kdy MOV oznámí svůj verdikt.
IFSC zdůvodňuje upřednostnění obtížnosti před ostatními disciplínami následovně: „Výběr jedné disciplíny jsme museli udělat z důvodu daných limitů počtu sportovců na jedněch hrách. Lezení na obtížnost je historicky nejtradičnější disciplína, která je v současnosti nejpopulárnější mezi lezci, ale i diváky z řad nelezců a médii. Na druhou stranu rozhodně nevylučujeme, že by jednou mohly být součástí olympijských her všechny tři disciplíny!“ Pokud by MOV lezení na obtížnost přijal do rodiny olympijských sportů, historicky prvního olympijského vítěze bychom mohli znát v roce 2020.
Původní článek přeložil Daniel Polman, Lide&hory.cz
(IFSC, 26.9.2012:
Lead for the Olympic bid)
V kuloárech se proslýchá, že výsledky výběru nových sportů nelze odhadnout, jeden z možných důvodů je i ten, že po těch všech ceremoniích o tom nerozhodují sportovci, ale funkcionáři. (Podle množství všech těch mezinárodních organizací je to hodně pravděpodobné, zlatý náš ČHS, kde české horolezectví koordinuje hrstka lidí.) Odpovídá tomu také aféra s windsurfingem, na místo kterého byl vybrán kite surfing a doufejme, že sportovní lezení tak nemá nového soupeře. Viz
Popletení Španělé, kteří vyřadili windsurfing z olympiády omylem, půjdou k soudu. Jako perličku lze uvést i seznam skandálů na olympijských hrách na Wikipedii (letos jich v Londýně také nebylo málo), ale nechybí jen kdo nic nedělá. LOH v roce 2016 budou v Rio de Janeiru; kandidáti pro rok 2020 jsou Baku, Madrid, Tokio, Istanbul a Dauhá, MOV bude hlasovat příští rok; o pořádání LOH 2024 má zájem 17 měst, rozhodovat se bude v roce 2017.
Sportovní lezení splňuje kritéria v pořádání soutěží všech stupňů a bude potřetí také příští rok jako ukázkový i na Světových hrách (obtížnost a rychlost). Jak je však popsáno výše, pro LOH je nyní ve hře pouze obtížnost. Také omyl? Pokud jde o jednotlivé disciplíny sportovního lezení, dosavadního favorita - rychlost/1960/ (ve světě divácky populární, pro laické diváky snadno pochopitelná "atletická" disciplína), nyní u Olympiády vystřídala obtížnost/1980/ (která se více přibližuje klasickému horolezectví a ve světovém poháru /1989/ je déle než rychlost). Pokud ale byla skutečně podstata předešlého favorita (rychlost) vysvětlována zástupcům MOV jako sprint (který už vlastně ale na LOH je), není se čemu divit, že zajímavější "novou" hrou bude obtížnost.
I když to možná nakonec celé dopadne ještě jinak - podle čeho (a s jakými zájmy) MOV skutečně rozhoduje nevíme a můžeme jen doufat, že na Olympiádě jde skutečně o zastoupení různých sportů v závislosti na celkovém počtu hráčů a sledovanosti diváků. Česká republika může svou troškou do mlýna přispět snad jen propagací sportovního lezení. Zda-li se sportovní lezení objeví na Olympiádě v roce 2020 není jisté, stejně jako na které další potom případně přibude lezení na rychlost nebo bouldering, či v případě ZOH drytooling.
Chcete li nahlédnout pod pokličku, jak to celé probíhá, mnoho dalších informací
o Olympiádě, Světových hrách a zastřešujících organizacích se dozvíte také v minulém článku
OLYMPIJSKÝ SEN.
World Games - Sport climbing
Podle čeho by se sportovní lezci na LOH nominovali?
Obdobně jako u jiných sportů: Nominační kriteria (závody) bude určovat MOV ve spolupráci s IFSC, tak aby měly výsledky závodníků mezinárodní úroveň. České reprezentanty poté potvrdí ČOV na základě doporučení ČHS (respektive sportovní komise) podle výsledků dosažených závodníky, v každé disciplíně mohou startovat nejvíce tři atleti.
Standardně se takto LOH mohou účastnit závodníci do 8. místa na MS (finále), do 16. místa na ME (semifinále), případně do 16. místa celkového pořadí SP (vše v závodech z předchozích dvou let), případně budou vypsány jarní (světové) kvalifikační závody. Pro rychlost by připadala v úvahu ještě možnost stanovení výkonnostní kvóty (časový limit na 15m standardní trati). To sice předbíhám, ale klíč je u mnoha sportů obodbný, limity má pak např. závodní plavání a atletika.
IFSC může navíc doplnit neobsazená místa a zajímavá je také možnost obsazení kvótovaných míst nejlepšími sportovci viz
Zásady nominace na LOH 2012 od ČOV,
Zásady nominace ZOH 2010 a
Plnění nominačních kritérií na LOH - MVČR.
Odkazy:
Oficiální stránky Českého olympijského výboru (ČOV)
Official website of the Olympic Movement (IOC/MOV)
Zastřešující organizace pro olympijské a neolympijské sporty:
SportAccord
IFSC - International Federation of Sport Climbing
UIAA - Union internationale des associations d'alpinisme
UIAA a IFSC jsou také členem:
The Association of IOC Recognised International Sports Federations (ARISF)
Wikipedie:
Olympijské hry
Wikipedie:
Olympic Games