Aby bylo od začátku jasno, nejedná se ani zdaleka o něco, co by se rozsahem a monumentálností podobalo našemu Skaláku a jeho vysokým věžím. Nicméně pískovcové skály v oblasti Silvermine Crags na okraji Kapského Města v Jihoafrické republice jsme si my ze země s mnohaletou pískařskou tradicí nemohli nechat ujít.
Když jsme tedy v našem putování Jihoafrickou republikou jednoho večera dorazili do Kapského Města, program na následující den byl jasný.
Ráno jsme vyjeli na Kapský poloostrov. V oblasti Boulders jsme se seznámili s tučňákem africkým, navštívili jsme nejvzdálenější dostupný výběžek Mysu dobré naděje a odpoledne jsme již zamířili do skal.
Tučňáci v Boulders
Na konci světa - Mys dobré naděje
Oblast Silvermine Crags se svými nejlepšími sektory je v přírodní rezervaci Silvermine. U vstupní brány jsme jako horolezci dostali slevu na vstupném. Zaplatili jsem 285 randů (asi 470Kč). Na nejvzdálenějším parkovišti jsme zanechali auto. Místní hlídač nám ukázal cestu ke skalám, za což si zasloužil spropitné 5 randů. A mohli jsme vyrazit.
Mírným táhlým kopcem jsme za chvíli došli až na hřeben a na druhé straně s výhledem na Kapské Město a na Stolovou horu jsme příkře sestupovali dolů. V jednom místě se cesta rozdvojila. Já jsem pokračoval vlevo, ale Ivoš jako horolezecký šéf výpravy zavelel vpravo. Díky tomu jsme nedošli pod plánovanou stěnu Main Crag, ale pod neméně zajímavou stěnu Blaze of Glory.
Pískovec v oblasti Kapského Města je velmi pevný se strukturami připomínajícími některé tvrdé skály u nás na Kokořínsku, např. Věž u Nedvězí, kde železité struktury vznikají pozdějším výronem magmatu puklinami v pískovcové vrstvě. Jestli je i původ struktur v Kapském Městě stejný, to nevím. Cesty délky do cca 15 metrů jsou sportovně odjištěné nýty a v oblasti je dovoleno používat magnezium. V úvodu jsem použil srovnání se Skalákem, kvůli nádherným krajinným výhledům na Kapské Město a okolí by ale oblast snesla i srovnání s Labákem.
Obtížnost se pohybuje od jihoafrických 15(5b) až po 28(7c). Jako první jsme si vybrali nádhernou cestu Drop Zone **** (19/6a+). Pak jsme se se Standou ještě přesunuli kousek doprava na cestu Dead-wing Starling*** (17/5c), zatímco Ivoš si dal Terminal Velocity**** (21/6b+).
Autor článku v cestě Drop Zone
Standa v Drop Zone
Ivoš v cestě Terminal Velocity
Na závěr jsme se s Ivošem ještě zašli jen tak podívat na vynechaný Main Crag. Přístup byl o něco náročnější, ale i tento sektor by stál za návštěvu. Na víc bohužel nebyl v našem časovém rozvrhu čas. Hned následující den nás čekalo krátké seznámení s Paarl Rocks a pak návštěva jedné z Mekk jihoafrického lezení Montagu, kde svojí stopu v podobě cesty Mazawatee***** (35/8c+) v sektoru Jurassic Park zanechal i Adam Ondra.
Ivoš v Paarl Rocks
Neznámý jihoafrický lezec v Montagu