Rok se s rokem sešel a je tedy na čase opět hodnotit, kdo, jak, kdy a co vylezl, kdo kam poskočil nebo naopak v žebříčku LLR odskočil a samozřejmě vyhodnotit nejlepšího lezce, horolezce a bouldristu za rok 2010.
Cesty
Tentokrát dáme přednost něžnému pohlaví a začneme u lezkyň. První místo v ženách obsadila Edita Vopatová. Ta nasbírala neskutečných 10722 bodů a borci pozor, protože s takovým výsledkem se v žebříčku pohodlně usadila na 9. místě. Tato půvabná lezkyně letos zvládla na písku přelézt dvě Xb, na vápně - především ve Frankenjuře - vylezla několik poctivých 10- a jednu 10. Na podzim si "odskočila" přes velkou louži do Red River Gorge, kde ještě vylezla další 8b, 8a+ a 7c+ na onsight.
Z třetího na druhé místo se posunula Kristýna Ondrová(10513). Bodejť ne, vždyť si do deníčku připsala hned dvě 8b! - Evoluce a Cupata+Chupito 3euros.
Skokanem roku je juniorka Tereza Svobodová a s 9962 body jí patří mezi ženami 3. místo. Počítáme-li dobře, letos vylezla sedm 8a! Přičemž minulý rok byla její nejtěžší přelezená cesta 7c/c+. Krásné zlepšení! 4. místo obsadila Kateřina Chudobová, která ve své oblíbené Frankenjuře vylezla čtyři 9+/10- a dvě 10-. Oproti loňsku se zlepšila i Petra Růžičková. Ta si do deníčku připsala dvě 10- (Dračí krev, Umělá žena Barbara) a s 9787 body obsadila 5. místo. Na 6. místě skončila Simona Ulmonová.
Loňská vítězka Nelly Kudrová se stále potýká se zraněním loktů. Přejeme jí brzké uzdravení!
Edita Vopatová v cestě Schambala, Sejček, Teplické skály
foto by Pavel Žofka
Kristýna Ondrová v Evoluci
foto by Ála Rozsypal - www.zlobastream.cz
Tereza Svobodová - Massone, Arco
foto by Monika Brkalová
Jdeme na muže.
Mezi muži stejně jako loni vyhrál Adam Ondra (13341 b.). Hned z kraje roku si udělal radost svým prvním 9b - Golpe De Estado a v podobně úspěšném stylu pokračoval po zbytek roku (2x 9a+, 5x 8c OS). Aby toho neměl málo, zúčastnil se závodů SP v obtížnosti (celkově obsadil ve SP 3. místo) i v boulderingu (celkově obsadil ve SP 1. místo), což mu přineslo vítězství v kombinaci a stal se nejvšestrannějším lezcem SP. Prostě Ada jede, Ada dává, Ada se nevzdává!
Z 6. místa na 2. místo poskočil Ondra Beneš (11666 b.). Ten se minulý rok zaměřil víc na lezení než prvovýstupy a do deníčku mu tak přibylo pěkných pár „kousků“: 2x 8a+ OS, první 8c The Shocker v Red River Gorge v USA, jedno 8b+/8c a tři cesty v obtížnosti 8b+.
3. místo patří Petru Bláhovi (11550 b.), který si bodově opět polepšil. Není divu, vždyť vylezl čtyři 8c a tři 8b+. Na 4. místo se probojoval Petr Šindel. Dvojnásobný otec nelení a vždy, když je příležitost, odjede kompletovat oblíbenou Mišja Peč. Minulý rok zde vylezl 2x 8b+, jedno 8b/b+ a čtyři 8b. Jedno 8b ještě přidal v Zillertalu a další pak na Súľově. Na 5. místě skončil také Moravák, 21 letý „mlaďák“ Jirka Romanovský. V rozhovoru, který jsme s Jirkou dělali na začátku minulého roku, nám prozradil, že v roce 2010 by rád vylezl dvě 8b+. A jak řekl, tak se stalo. V březnu vylezl v Mišja Peči cestu Kaj Ti Je Deklica? 8b+ a o měsíc později Missing Link. Na 6. místě skončil Olin Klapal (11009 b.), který stačil během roku přelézt 8x 8b a jedno 8a on-sight. 7. místo pak patří Jardu Petečelovi (5x8b a v Labáku vylezl Hardcore Xc), 8. místo obsadil Aleš Eichmeier, 9. je už zmíněná Eda Vopatová a 10. místo patří Martinu Zedkovi. U Martina bychom se rádi zastavili, protože jeho minulá sezona byla opravdu vydařená. Těžké cesty vylezl na vápně (8b/b+) i na písku: Neuropatolog XIa/XIb v Příhrazech, Nejslabší máte padáka XIa v Labáku a Moucha Tse-Tse XIa na Škrovádě.
Adam Ondra v Endurance Corner 8a+, Madagaskar
foto by Pietro dal Pra
Ondra Beneš v cestě Černý Petr XIa, Teplické skály
foto by Pavel Žofka
Petr Bláha v cestě Hot Chili-X 8c, Gorges du Loup, Francie
Minulý rok druhá a teď první je Jitka Mázlová (8653 b.). Po zhlédnutí jejího deníčku je jasné, že stupeň 7B+ už pro ní není žádný problém a v 7C už se také moc nezdrží. Jediné, co minulý rok Jíťu zdržovalo od výkonů, bylo natržené lýtko. 2. místo patří Monče Kuhn – Gáberové . Ta začala mamce šlapat na paty, když jí do deníčku přibylo první 7C+ (boulder traverz Vzdor si Monča zapsala jako 7C), dvě 7C (z toho jedno na flash -Raněný Superman Direkt), jedno 7B+ a několik 7B. 3. místo obsadila Simona Ulmonová, která nahnala body jarním přelezem bouldru Black And Decker 7C+.
Jitka Mázlová
foto by jitkalubosmazlovi.blogspot.com
Monča Kuhn - Gáberová
foto by Jitka Mázlová/jitkalubosmazlovi.blogspot.com
A radost si Adam Ondra dělal i na bouldrech (nám tedy taky). Ke konci roku vylezl hned dva bouldery za 8C - Big Paw a From The Dirt Grows The Flower. Do deníčku si je sice zapsal jako 8B+/C, ale každopádně jsou to jeho dosud nejtěžší bouldry a s 11412 body mu patří 1. místo. Stejně jako minulý rok obsadil 2. místo Rosťa Štefánek, který připravoval, přelézal a hodnotil nejtěžší bouldry pro HUDYboulder cup. Minulý rok 4. a teď 3. je Petr Resch . Ten letošní sezonu zahájil s 8B+ a zakončil s 8C - Knocking On Heaven's Door. O jedno místo si pohoršil Martin Stráník (10425 b.), který stále neúnavně objevuje, čistí a přelezá nové bouldry na Boru, v Bechyni a Škrovádu. 5. místo obsadil výborný fotograf a lezec v jedné osobě Martin Spilka , jehož hlavní boulderingová sezona proběhla hned na záčátku minulého roku (10403 b.). Velké zlepšení předvedl Jungling Martin (Džangli) a 10050 bodů mu stačilo na 6. místo. Další, kdo nějaký ten bod oproti loňsku získal a v žebříčku se posunul kupředu je Štěpán Stráník– 7. místo. Hned v závěsu je Jirka Švácha, Jan Švíka a Jan Chvála.
From The Dirt Grows The Flower 8C
foto by Petr Pavlicek
Petr Resch v „Knocking on heavens door“ - první krok boulderu
Protoze na fotce je elitni lezkyne na pisku s magem (na pisku je to v drtivy vetsine zakazany) a zjevne neni jedina, kdo tam mago pouzil dle bilych chytu, dovolil jsem se zeptat. Pokud te to irituje, ignoruj me. Jen me to zajimalo, nic vic...
Samozřejmě není magnezium v Teplicích povolené, ale ochranáři selhávají, neodvádějí svou práci a nepokutují (teď mě napadá - v tomhle konkrétním případě je snižování platů ve státní sféře dost oprávněné) a někteří (většinou ze severu Čech) toho zneužívají.
tohle je fotka z buližníkovýho okraje v kunratickym lese asi 20min. za barákem- pod vš kolejema. S mágem tam lezeme normálně a ochranářům to neva. Na rozdíl od těch přísnejch - teplickejch! na ty bacha!!!
Ochranáři selhávají : )). Vono jich je tam plno než se tam začne lízt a staraj se vo to, vo co maj a to vo ptáky, mágo jim je ukradený.
Jinak tato cesta se leze s magneziem už od jejího vzniku a to mágo zespodu skoro neuvidíte. Z tur. cesty tam neuvidíte už vůbec.
Jinak krása lezení na písku je, tam vůbec lízt a neřešit furt nějaký imaginace.
Nechci moc rejpat do předních míst, omlouvám se zejména Ondrovi a Editě, oni za bodové hodnocení na lezec.cz nemohou, prostě si jen zapsali cesty v americké klasifikaci, ale její převod je na lezci stále nadsazený, asi tak o 25 až 50 bodů na cestu do 5.13c, od 5.13d to sedí.
Tak googlete googlete upravíme to mírnou transpozicí. No problemo.
Pomohlo by kdyby ti, kdo maj trochu 5 tečkovou klasu ve voku se vyjádřili.
Za sebe říkám, (po dvou delších tripech v US) že mi to víceméně sedí, resp. V RedRiverGorge mi přišlo trochu měkčeji a v Joshua Tree a v Red Rocks naopak, ale to může být dáno stylem. Andy taky s převodem více méně souhlasil a jeho srovnání s Frankenjurou a lezením u nás bylo více než masivní. Ale google je google to chápu, když jsme sestavovali tabulku tak google ještě neexistoval :).
Myslím si že Bida a Jens jsou bratranci.
skály a čísla nejsou zcela shodné. aberace existují ve všech klasifikací. V tomto případě, v Americe se používame stejné klasifikace pro tradiční i sportu, zatímco v čechach máte pískovec a UIAA.
Kromě toho v Čechách máme i bordel:) každá cesta by měla mít Koeficient optimálního převodu cesta - body.
Chorro, Kalymnos, Antálie vč. vybraných cest( klaiky jako mušketýři,abs, 40s, blow job,černobyl) a dle Bídy i Big Red by měli Kop = (0,75 .. 0,9).
Oproti tomu labák, vybrané nechutnosti v Juře atd. Kop = (1,15 .. 1,25 )
Při nalezení cesty, kde je Kop = 1, by měl ČHS poslat 500,- Kč autorovi. Protože jedině tak bude žebříček objektivní. ČHS by měl podporovat spravedlivou soutěž a ne se babrat 30let problémy jako mágo atd..
Jensa nemusim, ale ich tabulka sedi. Ked som sa v Decembri vratil z USA, tak som pisal Liborovi nech to zmeni. V Rifle, Maple a Red Rocks funguje tato: http://en.wikipedia.org/wiki/Grade_%28climbing%29
No, google negoogle, tabulka, co je už několik let v každém Kletternu, v převodu klasifikace UIAA a francouzské sedí. A od dob Güllicha a jeho prvních výletů do Yosemit bylo v Americe tolik Němců, že nenalézám jedniný důvod, proč té tabulce nevěřit i ohledně převodu do americké klasy. Krom toho jsou v amerických časácích převody u sportovních cest naprosto běžné, zvláště u reportů o přelezech v Evropě. Tady je aspoň vidět, jak jsou ty internetové žebříčky relativní. Předem lituji ty, co je berou moc vážně. Jo a vytrvalostním sportům se věnuji 25 let :-)
Dneska jsem se domluvil s Hopem, že to šoupnem pro zjednodušení celý sloupec o jeden stupeň dolů. Takže letošní rok budou body za americký cesty ponížený.
Koukám koukám, že se sluníčko probudilo dalšího horolezce a k předchozím letům si nyní připsal i loňské přelezy cest. Ty hory bych si já asi netroufnul porovnávat, ale výstupy má za sebou Peťo Miroslav (Miro) rozhodně pěkné.
Už jsem se před časem díval do databáze cest, co nejtěžšího jde v Tatrách lézt, tak jsem moc rád, že si někdo píše i tyhle prásky, píše informace o těch cestách i do databáze a navíc se další lezci mají možnost někoho zeptat jak ty cesty vypadají. Díky i tobě Miro!
Jediný čeho se pořád obávám je, kdo pomůže utřídit ty cesty co jsou v databázi ve Vysokých Tatrách zadané (tady mám jen jistotu, že poloha budou Vysoké Tatry, oblasti a sektory = noční můře).