Doposud nejtěžší mixová cesta v Polsku i širším regionu,
Bafomet, jejíž přelez, se v loňském roce zařadil k událostem ledolezeckého a dytoolingového světa, má od včerejška první ženské opakování. O to se postarala Lucka Hrozová, která ovšem cestu v blízkých Tatrách již zná. Jela si ji prohlédnout již před rokem, tedy v době, kdy se jednalo o horkou novinku, kterou krom autorů měl přelezenou pouze slovenský lezec Pavol „Paľo“ Rajčan.
Lucie tehdy pochopitelně cestu zkusila, a přestože ji nedala flash, prošla si nadvakrát celou třicetimetrovou linii, která se podle názoru M. Króla, autora a prvopřelezce, vyznačuje především zrádnými chyty a obtížnými, přímo bouldrovými kroky.
Lucka v Bafometovi, nejtěžší drytoolové cestě Polska (ilustrační foto z loňského pokusu)
foto: archiv L. Hrozové
Přestože od Luciina prvního pokusu uběhl téměř rok, cesta v tomto období neměla žádný další přelez! Svým včerejším přelezem si Lucka připsala teprve druhý přelez (nepočítáme-li druhý přelez, o který se bezprostředně po Królově prvopřelezu postaral spoluautor cesty Marcin Gąsienica-Kotelnicki).
Včerejšího výletu do polské části Tater se společně s Lucií zúčastnil i kanadský reprezentant Nathan Kutcher, který v Evropě pobývá kvůli sérii závodů světového poháru. A stejně jako Lucie řešil co s volným víkendem po zrušení závodu Ice Climbing World Cup v italském Rabensteinu, který pořadatelé odvolali kvůli přívalům sněhu, které místo konání závodu přímo ohrožovaly lavinami.
Jak Lucka uvedla v SMS zprávě pro Lezce po včerejším přelezu, cesta jí subjektivně nepřišla tak těžká jako Ironman (první cesta klasifikace M14, kterou přelezla), ale těžší, než všechny M13+ které lezla. Přiklání se k názoru, že to tedy čtrnáctka bude, s odstupem se koneckonců s tímto hodnocením souhlasí i Pavol Rajčan, který po svém přelezu vyslovil určité drobné pochybnosti. Za poznámku ovšem stojí, že právě Ironman bývá někdy uváděn jako M14+.
Nathan Kutcher cestu rovněž zkoušel, ale neměl úspěch.
Lucie Hrozová
foto: archiv L. Hrozové
Bafomet je situován do stropu jeskyně nedaleko Zakopaneho, v oblasti, ve které se nachází doposud nejtěžší polské drytoolingové cesty, jako Therion M13, Omen M12, Samael M12 a Szatańskie Wersety M9+. Autory místních cest jsou polští lezci Michał Król (horský vůdce s řadou prvovýstupů v Himálaji) a Marcin Gąsienica-Kotelnicki (profesionální záchranář polské tatranské horské služby a úspěšný sportovní lezec) a Bafoneta osadili již koncem roku 2012, celou linii však přelezli až loni na počátku roku.
Bafomet není první cestou uvnitř této jeskyně, a o přelezitelnosti třicetimetrové linie zpočátku autoři měli spíše pochybnosti. Přesto ji očistili a osadili.
Zdroje a odkazy:
Zpráva o cestě Bafomet na Lezci + odkazy na další informace o cestě
Adam Kokot: fotografie z přelezu