Ve středu 3. 2. 2021 nabylo právní moci opatření obecné povahy, kterým Správa CHKO Broumovsko vydala souhlas s provozováním boulderingu v lokalitě Bor na území CHKO Broumovsko, a to až do konce roku 2025.
Území, kde je bouldering povolen, je vyznačeno červeně v níže uvedené mapě. Modře šrafované plochy jsou ochrannými pásmy vodního zdroje, kam je vstup zakázán. Hranice území budou vyznačeny v terénu.
Pro bouldering jsou stanoveny tyto podmínky:
- bouldering je povolen celoročně
- lezení je možné jen na suchých skalách a za denního světla
- je zakázáno:
- upravovat povrch skal
- vysoušet povrch skal (např. hořákem
- plošně zasahovat do vegetačního krytu skal
- umisťovat na skály značky (bez předchozího souhlasu OP)
Na Boru platí obvyklé zásady slušného a šetrného chování v přírodě a nadto respektování hranic ochranného pásma vodního zdroje, kam je vstup zakázán. Pokud v lokalitě zjistíte zahnízdění ptáků, informujte prosím prostřednictvím naší databáze skal předsedu Oblastní vrcholové komise a správce skal, popř. přímo správu CHKO. Kontakty na OVK najdete u jednotlivých sektorů, např. zde: Garrone
Ale zdá se mi, že v bližších ochranných podmínkách je omezena "horolezecká činnost". Asi si si tam zajdu mezi ty týpky s kartáčkama, kulichama a matracema a budu jim říkat horolezci. Uvidíme, jak na mě budou koukat. A co tím chci říct? Že bouldering není v CHKO Broumovsko podmíněn souhlasem orgánu ochrany přírody a že tudíž jej nelze omezit ani tímto opatřením obecné povahy.
PS: Od AOPK bych očekával, že bude vědět, ž CHKO Broumovsko vznikla v roce a 1991 a neudělá hned na začátku OOP chybu.
Máš tam odstavec : Zákonné podmínky. Bouldering je druh horolezectví. Tohle je druhá zóna CHKO a už jednou to CHKO bezproblémově povolilo, námitky měli vodaři, protože tam bejval bordel od bouldristů v ochraným pásmu vodního zdroje, kam se nesmí !
svýho času jsem od Dlaňáku odnášel asi tříkilový pytel bordelu - flašky od piva, obaly od paštik, pytel mokrého maglajzu. To rozhodně nebylo od turistů
Schizu chápu. Jenom tam, kde je nějaké omezení, jde dát povolení, že to s tím omezením není zas tak horký. Omezení je ale pro horolezecké činnosti a za mě bouldering není horolezecká činnost.
Já myslím že bouldering se dá považovat za horolezeckou činnost, protože přístupové cesty k některým kamenům (pokud tam vůbec nějaké jsou) jsou často dost horolezecké :D
Co je ale "za tebe" na to sere pes, je to tam jasně napsaný! Nechci zbytečně urážet, ale píšeš jako typickej vysírač, co si myslí že něco nějak je, přitom stačí vnímat psaný text.
Hm...
V tom případě by mě teda fakt zajímalo, proč spolek jménem Český HOROLEZECKÝ svaz žádá o udělení souhlasu pro někoho, kdo s horolezeckou činností nemá nic společného...???
Pravda ve stanovách sice píšou cosi o poskytování servisu pro všechny horolezecké disciplíny jako "alpinismus, sportovní lezení, BOULDERING...", ale když to podle slovutného Sysla není horolezecká činnost, tak asi prdět na ně, ne?
Tím spíš, když ve v ztahu k OOP stanovy ČHS výslově uvádí pouze "jednat s orgány ochrany přírody a napomáhat při vytváření vhodných podmínek pro provozování HOROLEZECTVÍ na skalách ČR".
O vyjednávání s OOP nehorolezeckých aktivit se ve stanovách nepíše nic.
Ale je možné, že tomu v podstatě jen nerozumím, školy žádné nemám, před jméno si nepíšu ani JUDr. ani Pudr či jiný maglajz...
Proč by se nemohl magistr plést? Pokud vím tak např. Kelly ten kámen mudrců nakonec nedal. A stejně jako za Rudolfa II., i dnes vytvářejí aureolu titulovaných lidí především ti, kteří ty tituly vzývají nebo se jim naopak posmívají, zkrátka ti, kteří si těch titulů všímají víc než situace žádá.
Ale no tak. Pokud by si zde Sysel necintal svou magisterskou pentli v oboru jež vystudoval a jež ho živí šířením bludů, pak by nebylo ani potřeba to uvádět na pravou míru a ani na to ironicky upozorňovat.
Způsobuje tak docela velké škody aniž by si to frajírek uvědomoval. Je pravda, že by mě to dnes už nemuselo trápit, ale pořád mě tito s prominutím "kazi*..." .....(štvou). Dokážou jedním plácnutím zhatit dlohodobé úsilí jiných lidí. Přičemž na vrcholu houfu takovýchto s prominutím blboňů, bývá nějaký sebevědomý přesvědčivý frajírek jako se tady předvedl magistr práva Sysel.
JiBe, pardon, ale to je zvláštní. Na jednu stranu umíš být takhle jízlivej, ironickej, jedovatej a urážející, a na druhou stranu pak žalostně dotčenej a ukřivděně agresivní, když se někdo třeba podobně ironicky, jako to děláváš ty sám, naveze do tebe. To je trochu schizofrenní, ne? Nic proti tomu, že chceš se Syslem polemizovat, ale dalo by se to psát i jinak.
víš ty co, možná se pokus věcně polemizovat. faktem je, že bouldering se pohybuje v legislativním vakuu a mnohá ustanovení šitá na horolezectví (skalní lezení) se na něj roubují jen velmi nesnadno, včetně zařazení do definic.
Víš ty co, Lukáši B, zkus si nejdřív pořádně ještě jednou přečíst můj úvodní komentář v diskusi k tématu. Třeba tam tu věcnou argumentaci najdeš, budeš-li chtít. Obávám se však, že té chuti se ti jaksi nedostává...
Poté, co jsem si koukám vysloužil různá přízviska, bych zde rád uvedl důvody, na kterých zakládám svojí úvahu o tom, že "horolezecká činnost" z vyhlášky č. 157/1991 nezahrnuje bouldering. Předně upozorňuji, že ona vyhláška nebyla uvedena do souladu s Listinou a tudíž byla podle uvozovacího zákona zrušena (minimálně v části omeziující horolezeckou činnost).
Nicméně i kdyby tomu tak nebylo, vycházím z toho, že a) v době vydání vyhlášky (rok 1991) se pod pojmem horolezecké činnosti dalo chápat lezení s lanem, skobování, slaňování nebo lezení ledů. To dovozuji i z ostatních obdobných právních předpisů z téže doby. Navíc se ve vyhlášce zároveň mluví o vysokohorské turistice a její příbuznost s boulderingem není žádná. Nadto zákon o ochraně přírody a krajiny od roku 1992 zná pojem "horolezectví". Ten byl ale v důsledku nedávné novely nahrazen pojmem "horolezecké sporty", a to právě proto, aby se tam vešel například i bouldering.
Vzledem k tomu, že v článku uvedené opatření je vlastně souhlasem k tomu zákazu v oné vyhlášce, tedy souhlasem v tom směru, že vymezuje místa, kde se horolezecké činnosti provádět smí, mám za to, že udělat výjimku ze zákazu, který ale není zákazem boulderingu, je prostě nesmysl.
Na podrážděné komentáře reagovat nebudu. Spíš očekávám, že mi někdo můj názor vyvrátí logickou a věcnu argumentací.
To je zvláštní, že milovník košatých příměrů a jinotajů nevidí jednoduché sdělení a to, že sám horolezecký svaz ve svých stanovách definuje bouldering jako HOROLEZECKOU disciplínu. Stačí si jen ty stanovy otevřít a přečíst si těch pár úvodních řádků.
Jinak řečeno, chtít po orgánech OOP, aby ve svých dokumentech vyjmenovávaly jednotlivé horolezecké disciplíny, kterých se ten či onen dokument týká, je stejné jako u zákazu provozování cyklistiky chtít aby dotyčný orgán taxativně vyjmenovával, že v daném ZCHÚ je zakázáno jak jízda na horském kole, tak na silničním, sjezdovém, akrobatickém, jednomístném, dvoumístném kole, na skládačce, na dámském, na pánském kole atd.
A běda aby si cyklisti v mezičase vymysleli nějakou nový typ zábavy! To by pak jízda na obyčejném kole sice byla zapovězena, ale třebas takové elektrokolo, které by v onom dokumentu taxativně uvedeno nebylo, by bylo bez jakýchkoli omezení a OOP by měl po žížalkách. Například.
Argument stanovami ČHS chápu. Nicméně jeho autor přehlíží to, že stanovy ČHS zmiňují bouldering jako disciplínu horolezectví až ve svých nových verzích. Ve stanovách z roku 205 a mladších jsem to nenašel. Přitom se bavíme o výkladu předpisu z roku 1991 a o obsahu pojmu horolezecké činnosti. Na tento rozsah nemůže mít dokument jednoho spolku žádný vliv.
Nadto platí, že podle mě omezení horolezeckých činností zaniklo v důsledku ustanovení uvozovacího zákona.
Sysle, máš zajímavý přístup k váze argumentů podle toho, zda se ti hodí do krámu či nikoli. Když ano, tak stačí jen tvé pocity a pocity fiktivních boulderistů viz tvůj úvodní komentář pod článkem a když nehodí, pak ani zmínka v platných stanovách ČHS není dost dobrá…
S takovou není šance se dobrat žádného výsledku. Řeč je přeci o přítomném čase a o tom, zda bouldering je nebo není horolezeckou disciplínou, potažmo horolezeckou činností.
Přičemž ten „jakýsi spolek“ je kromě členství v mezinárodních organizacích věnujících se tomuto sportu zastřešující organizací této kratochvíle a také pověřený ministerstvem spravedlnosti ke školení soudních znalců v této oblasti. Tudíž jej očividně zodpovědné orgány vnímají jako jakéhosi odborného garanta pro tuto oblast.
Chceš-li se však točit na tom zda již před rokem 2005 (předpokládám, že se přepsal a neměl na mysli rok 205, jak máš v textu) byl bouldering vnímán jako horolezecká disciplína, tak pak ti ocituji úvod z Horolezecké encyklopedie autorů Ivan Dieška a Václav Širl zvané Horolezectví z blízka již z roku 1984 (mé vydáni je 601/22/856 27-081-89) kde se na str. 237 píše:
„Bouldering – volné lezení na malých skalách (většinou bez lana) má v celém HOROLEZECKÉM světě DLOUHOU TRADICI… v šedesátých létech, po vytvoření vlastní filozofie, se tato HOROLEZECKÁ ČINNOST zařadila do svazku HOROLEZECKÝCH DISCIPLÍN pod názvem „bouldering“…. Takže zatímco na jednom konci škály HOROLEZECKÝCH DISCIPLÍN je výškové horolezectví, druhý konec (a začátek) patří bolderingu …“
argumentujete každý o něčem jiném. jádrem Syslovy argumentace je to, že bouldering se nedá zařadit do horolezectví podle obecně závazných předpisů (s jejich historickým vývojem), a tedy zákaz horolezectví není zákazem boulderingu a je tedy vydaná vyjímka z "nezákazu".
Však taky hned na závěr mého úvodního komentáře píšu:
"Ale je možné, že tomu v podstatě jen nerozumím, školy žádné nemám, před jméno si nepíšu ani JUDr. ani Pudr či jiný maglajz..."
Hele, vyjádřil bych to asi tak, že je celkem jedno, co si myslím já, ty a nebo Sysel, ale podstatné je, jaký právní názor má příslušný orgán, který o tom rozhoduje. A ten zjevně bere bouldering jako horolezeckou disciplínu na kterou se vztahuje zákaz provozování horolezecké činnosti. Tím je věc daná, pokud o ní jinak nerozhodne pravomocně soud.
"já jsem si teda nepřečetl ani první kapitolu učebnice úvod do .... (dosaďme libovolný obor), ale je úplně jasné že .... (velmi silný názor)". to miluju. takové vejlupky nazývám trenéři národního mančaftu.
Ještě k "Nadto platí, že podle mě omezení horolezeckých činností zaniklo v důsledku ustanovení uvozovacího zákona."
Je podle tebe, Sysle, horolezectví horolezecký sport? Nebo jaký je to teda sport? Vodní snad a nebo silniční, či jaký vlastně?
Mě se to totiž jeví tak, že zákonodárce jen preventivně z důvodů aby omezil manévrovací prostor účelovým interpretacím typu "bouldering není horolezectví" a pod., místo jednotného čísla použil číslo množné. Ale to samozřejmě jen logicky odvozuji a je možné, že má logika na úrovni "trenéra národního manšaftu" je prostě nedostačující...
Sysle, když jseš takovej vodborník na to právo v životním prostředí, tak se divím, že jste projeli tu žalobu proti "parkový" novele zákona 114. To muselo tu jihočeskou partu docela nakrknout.
Souhlas se syslem... bouldristi jsou jen vykuneny turisti ktery si navic pritahnout matrace na nichz se vali pod skalou a predstiraji ze lezou. Predstiraji rikam proto, protoze u toho porad padaji a tudiz vlastne nikdy nikam nevylezou.
Syslové a morčata závidí silným holkam a klukům udržet chyty, které by zvířátka neměla šanci identifikovat ani jako vstup. Co se týká bordelu, tak nevychovanci z větších měst - Pražáci (nezaměnovat s Pražany) co zkurvili Labak, Ostraváci co kurvej Kras a Brnaci to kurvej všude. A pak Plzenaci co kurvej skialpove terény. No a všichni jsou na to hrdý.
A pak sou příberouňáci, co dokurvili velkou část Středočeského plutonu, tím, že ho nejdřív vyhrabali ze země, vokartáčovali a pak udělali nástupy pro záprdky, protože maj sami komplex méněvzrostlosti.
Halt všude samí kurvy, jen já jsem Pražan.