Není nad to, když člověk vymyslí něco neobvyklého. Nemusí to být příliš velká věc, stačí když je to legrace. Potom i oběd s kamarády může být opravdu veselý.
O Polské Juře je tady na Lezci napsáno už několik trefných článků, tak určitě nebude na škodu ještě zmínit, že letos vyšlo druhé vydání průvodce, který mapuje část toho nádhernýho vápna a trošku podrobněji ho prolistovat.
Boulderoom a Občianske združenie bouldering srdečne pozýva všetky deti na preteky v boulderingu, ktoré sa uskutočnia 19. septembra 2009 (sobota) na Farského ul. 24 v Bratislave.
Dovolujeme si vás spolu s ČHS a s Hrolezeckým klubem Choceň pozvat na závody – Mistrovství České Republiky ve sportovním lezení mládeže na obtížnost Choceň 2009.
Na stránkách HS jsou popsány nehody z přelomu srpna a záři (s fotkami ze zasahů), které se staly v Labských pískovcích, přesněji v Rájci a Bürschlických stěnách.
Tak tenhle článek zaznamenal monitoring tisku na lesnickém serveru Silvarium. Kdo se pročte až na konec textu, zjistí, proč je zajímavý i pro lezce.
Národní park chce „spolknout” i Tiské stěny (MF Dnes)
České Švýcarsko - Přírodní div a útočiště lidí hledajících odpočinek -Tiské stěny na Ústecku - se mohou stát součástí Národního parku České Švýcarsko. Skály nad Tisou by tvořily satelit současného území parku, oddělený od jeho hlavní části na pravém břehu Labe, která leží západně od Hřenska.
Zvažované rozšíření národního parku o 25 čtverečních kilometrů má vést také k narovnání jeho příliš „klikatých” hranic. Zastupitelé jedenácti obcí, ke kterým se park přiblíží, proti tomu nejsou. Zbývá Tisá, kde bude o věci zastupitelstvo jednat na konci měsíce.
U Tisé má být úplně nové území parku zahrnující Tiské stěny, na které dnes dohlíží CHKO Labské pískovce. „Celá oblast od Petrovic přes Rájec po Tiské stěny je výrazný fenomén, který je možná poněkud v pozadí oproti centrální části národního parku, ale pokud jde o geomorfologii, je to stejně hodnotné území,” řekl k záměru botanik CHKO Petr Bauer.
Široká podpora „Změna, která má tak širokou podporu všech zainteresovaných stran z regionu, by mohla být dokončena snad i do dvou let. Získání souhlasu obcí je prvním krokem. Bude následovat legislativní proces, jeho délka bude záležet na stabilizaci politické scény, neboť musí dojít ke změně zákona,” naznačil další postup mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Vedle obcí se pro změnu hranic a rozšíření území parku vyslovili také krajští zastupitelé při zářijovém zasedání. Po narovnání hranic by park mohl více zasahovat například do katastrů Doubice, Jetřichovic, Brtníků, Růžové či Srbské Kamenice.
„Původně se uvažovalo o větším rozšíření parku na levém břehu Labe, zahrnutí Tiských stěn se v současné době jeví jako průchodná varianta,” vysvětlil Salov řešení, kdy jedna část území parku by měla ležet mimo jeho hlavní část. V Tiských stěnách by se pro turisty nic podstatného nezměnilo. Pouze horolezci by mohli používat jen současné lezecké cesty, nikoliv stavět nové.