Český 65letý horolezec, který s kolegy vystupoval na Svišťový štít se oddělil od skupiny a strhnul lavinu.
HZS: "Dňa 26.2.2013 okrem lavíny vedľa Francúzskej muldy bola záchranárom nahlásená náhodným svedkom lavína v Žiarskej doline. Pozorovateľ z diaľky videl ako dvaja skialpinisti počas lyžovania v svahu Plačlivého uvoľnili lavínu, ale podarilo sa im uniknúť.
Menej šťastia mal český horolezec, ktorý s kolegami vystupovali na Svištový štít. Z nezistených dôvodov sa v popoludňajších hodinách v polovici otočil a išiel späť na Zbojnícku chatu, kde boli ubytovaní. Jeho kolegovia pokračovali vo výstupe na Svišťový štít. 65-ročný horolezec si počas zostupu uvoľnil doskovú lavínu rozmerov 400x400m., ktorá ho strhla zo sebou v oblasti Vyšného Zbojníckeho plesa. Jeho nič netušiaci kolegovia zistili, že chýba, až po príchode na chatu. Prostredníctvom chatára nahlásili správu záchranárom HZS, ktorí okamžite odišli na pomoc. Sedem profesionálnych a jeden dobrovoľný zmluvný záchranár s dvoma lavínovými psami. Z chaty odišli na pomoc aj ostatní ubytovaní turisti a horolezci. Český horolezec nemal lavínový vyhľadávací prístroj a preto skupina z chaty ho nenašla. Po príchode záchranárov sa zorganizovala sondáž lavíništa a psovodi hľadali zasypaného. Po asi hodinovom hľadaní pes našiel pachovú stopu zasypaného, ktorého záchranári vykopali už bez známok života. Následne telo nebohého transportovali od Vyšného Zbojníckeho plesa do márnice v Novom Smokovci. Záchranná akcia bola ukončená o 2:00 hod. ráno."
Bylo to hrozný, kam člověk šlápnul tam se lámaly desky. Nevím, jestli to v ostatních dolinách může bejt výrazně lepší, ale v pondělí jsme odhadovali stupeň lavinovýho nebezpečí kolem Zbojandy tak na 4. (Na úterý byla v Tatrách vyhlášená dopoledne 2, odpoledne 3). Kdo míříte do Tater, dávejte bacha, navzdory "nízkýmu" vyhlášenýmu stupni to tam teď je pičou ku múru.
Trasa bezpečná nebyla, protože to nebyla hřebenovka Svišťáku, ale traverz po strmejch a exponovanejch snězích pod hřebenem.
V médiích se uvádí, že bych chlapík na cestě zpět na Zbojandu. Ale cesta, kterou se vydal, zpět na Zbojandu nevedla, naopak vedla dál na vrchol s obejitím těžšího skalního výšvihu.
Přeju bytelný štandy, pivo jako křen, věčný azuro a nekonečnej prašan:(
Z fotek to vypadá, že se mu nechtělo lízt po sklaním hřebeni, tak to obcházel pohodlně po sněhu zprava a nejednou rup ušláp desku. Taky jsem zamlada dělal podobný chyby, jen jsem měl víc štěstí... Co mi neni jasný je, že ostatní lavinu neslyšeli a nevšimli si že parťák zmizel (ono by to beztak bylo jedno,i s pípákem by našli jen mrtvolu, jen by ušetřili pátračku HS). Jestli dohoda byla že se na výšvih necítí a vrací se, a pak si to rozmyslel? Nechci spekulovat, snad sem někdo napíše jak to bylo.
Upřímnou soustrast pozůstalým a kamarádům. Ponaučení: držte se na hřebeni a podobný traverzy jistěte ve skále nad sněhem, ať při ušlápnutí desky zůstanete viset na špagátě...
1. svišťák je (po hřebeni bez obcházení) obtížnost ch+ nebo I-, jeden flek II. obcházení je pár desítek metrů vpravo sněhovými svahy. bez obcházení je to, troufám si tvrdit, téměř absolutně bezpečná túra do divné lavinovky
2. prachová lavina slyšet skoro není. prachový sníh bezvadně pohlcuje zvuk.
3. u skalního výšvihu jde o čtyři metry lezení, letní dvojka, v zimě těžší, taková plotničkorajbáčková stěnka. když jde parta deseti lidí v prašanu na svišťák, tak se tam tvoří fronta a zácpa, a pravidelně někomu z čekání rupnou nervy a obchází to. je to slovo do pranice, ale já bych tam teda fláknul řetěz.
S tím rupnutím nervů mám obavu seš blíž pravdě než oficiální verze na HZS i laviny.sk
Prachová lavina to nebyla ani náhodu, byla to jedna z největších deskových lavin jakou jsem viděl, s odpovidajícím zvukovým doporvodem, oblakem zvířeného sněhu atd...
Řetězy bych tam nedával. Např. o den později jsme na štít viděli jít pár turistů zcela bez vybavení, paní v kozačkách, otočila je mám dojem právě ta stěnka.
nojo, v kozačkách. kdyby tam byla nesjela ta lavina, tak by to kozačkáři obcházeli pod hřebenem, zvlášť, když tam byla tak pěkně našláplá stopa. to bychom rovnou mohli usekat řetězy na hřebínku vedle flašky atakdále. oukej, řetěz ne, dobírák kterej jde nalasovat?
Od klávesnice se to hezky vykládá. Nešel jsem ani hřeben ani traverz, pouze podle obrázků soudím.
Podobných míst, kde se na hřebeni nějaký strážce musí podejít, je mraky. Kdy kvůli převěji není možné jít po hřebeni ale je nutné traverzovat těsně pod. Podle fotek nedokážu odhadnout sklon, ale vypadá to že další skalní práh tvoří lavici a sklon není až tak velký. Proto říkám že z fotky to na mě působí tak, že kdybych se z nějakého důvodu necítil na hřeben, šel bych tam taky...
Teď víme, jak to bohužel dopadlo, tak je snadné říct, že lézt tam je kravina...
Pozůstalým i kamarádům vyjadřuji upřímnou soustrast. Pro ostatní by bylo cenné, pokud by děj před nehodou někdo z účastníků mohl popsat. Takhle to vyznívá pro aktéry poměrně nepříznivě. Rozdělili se během túry. Ani nevěděli, kde je jeden člověk ze skupiny. Zjistili to po návratu do chaty...? Bez lavinového vyhledávače by asi ani tak neměli velkou šanci mu pomoci ale takto to působí o to smutněji.
* Horolezec si neuvolnil lavinu v průběhu sestupu, jak uvádí původní zpráva HZS, ale v průběhu obcházení výšvihu na výstupu, ostatně je to vidět z fotek. Informace která původně zazněla na chatě byla, že se mu nechtělo čekat ve frontě na lano (na Svišťák ten den stoupalo 8 lidí a skupina zasypaného byla poslední ve frontě), tohle ale mám z druhé ruky - nejde o fakt.
* Nebezpečnost sněhových svahů byla zjevná, každý kdo ten den šel na Svišťák viděl čerstvě utržené svahy pod Bradavicí a druhý tuším pod Východní Vysokou, oba s obdobnou orientací a sklonem jako SV svahy Svišťáku. Přímo na Svišťáku byl několik desítek metrů před výšvihem vidět odtrh na západní straně hřebene, a ještě než se utrhla tahle velká lavina bylo vidět a slyšet pár menších sesuvů z Javoráků.
* Lavina spadla nikoli odpoledne, ale v 11.45-11.47 (mám video konce laviny kde je ještě vidět oblak sněhu)
* Vyhlášený stupeň lavinového nebezpečí na dopoledne (2) i jeho zdůvodnění neodpovídalo situaci ve Velké studené dolině. V předchozích dnech jsem vykopal několik profilů typicky s utržením v kompresním testu kolem 10 a čistou plochou odtrhu, bylo vidět zmíněné čerstvé laviny. Zjevně nebezpečné byly v podstatě všechny strmější S,V,Z svahy, relativně bezpečná byla pouze část Jihů.
* K dění po lavině - další dvě družstva vystupující na štít lavinu viděla a slyšela, ale byli jsme o několik set metrů dál po hřebeni a viděli jsme další členy poslední skupiny, takže nás nenapadlo to nějak dál zkoumat. Zbytek skupiny zasypaného vystoupil na vrchol a poté podle stop nesestupoval bezpečně hřebenem, ale také lavinově nebezpečnými JZ svahy (stopy desítky metrů od jiného čerstvého odtrhu)
* Záchraná aktivita nastala teprve někdy mezi 17-18h, kdy jsme jako poslední sešli ze štítu. Skupina zasypaného zatím už několik hodin seděla na chatě, ale zdá se si nespojili ohromné laviniště s chybějícím spolulezcem. Následně se asi 10 lidí z 2 horolezeckých oddílů na chatě vydalo prozkoumat laviniště, kde jsme našli hůlku a cepín a začali sondovat v předpokládané dráze odhadnuté podle hůlky a cepínu. HZS na laviniště dorazila cca v 21h, cca po dvou hodinách hledání. Zasypaného nalezl lavinový pes na druhý pokus cca 2m od pásu našeho sondování.
Pokud by to někoho zajímalo, můžu případně fotky a sněhové profily z doliny hodit někam na web.
Diky, velmi poucne. Vyzera to, ze bolo "zaděláno" na dalsie nehody, vid foto " horolezců sestupující nebezpečnými JZ svahy Svišťového štítu". Tito asi uz odpocivali na bezpecnom mieste, ale ci zostupovali v bezpecnych rozostupoch...
no, to je naprosto výstižné. ta fotka se stopama obcházení hřebenu které najednou končí pod odtrhem, brrr!. to by se mohlo rovnou pověsit na Zbojandě do předsíně...