80letý přelézá opět svůj prvovýstup severkou na Cimu Grande
Ve věku 80 let přelezl saský lezec Reiner Kauschke znovu svůj prvovýstup Superdirettissimy severní stěnou na Cimu Grande v Dolomitech. V doprovodu vůdce to zvládl za 17 hodin. Prvovýstup v roce 1963 mu s druhy zabral 17 dní. Podívejte se na záběry z aktuálního přelezu.
A že těch skob bylo :-D Nebylo to poprvé a ani naposledy, kdy se Sasíci mimo svou domovinu chovali poněkud jinak, než hlásá jejich pískařská etika. Počet zatlučených skob vyvolal otázky už v době vzniku cesty a posléze se ze skobování ve směru padajících kapek stal slepý směr, což ve finále vedlo k renesanci volného lezení. Po 55 letech se bohužel tyto 2 směry v bludném kruhu opět často potkávají a vrtá se tak, že se to dá hákovat z nýtu do nýtu...
Ovšem dostat se touto cestou nahoru v 80 letech to jako velký respekt!!!
Myslím Bído, že nemáš úplně pravdu a další poznámka o "nahnání deficitu" je už úplně mimo. Doporučuji prostudovat např. literaturu opravdu kompetentní osoby -Dietrich Hasse -Wiege des Freikletterns, nebo od stejného autora - Ein Leben im Lot. V obou dílech se podrobně popisují okolnosti velkých dolomitských výstupů sasíků - nejenom Tři číny.
Tak úplně nevím, v čem spočívá „jednobarevnost“ soudu V-H-V. Protože v první větě čtu: “myslím, Bído, že nemáš ÚPLNĚ pravdu,…“. Kdo umí česky, pochopí 1. že se jedná o hodnocení jedné osoby, která toto hodnocení nevydává za nezpochybnitelnou pravdu, 2. slovem „úplně“ přiznává, že naopak v Bídově hodnocení část pravdy je. Poznámku o honění deficitu saských lezců nechápu, nejlépe by se o ní debatovalo pod některými přelomovými saskými cestami (doporučuji např. Westkante na Wilder Kopf, a bez toho kruhu, který tam při prvovýstupu nebyl). Jestli nějaký deficit, tak pud sebezáchovy, ale vyvážený morálem, odvahou a lezeckým uměním.
Cesta skobování diretek (a nejenom) se ukázala jako slepá, ale nebyla to saská specialita a nebyla to specialita jenom Dolomit, potažmo činností v Evropě (viz Patoška).
Taky takovýhle "jednobarevný soudy" - odsouzení celkem nevinné poznámky nemám rád.
Co nedas v Sasku, das jinde. Tot k poznamce o deficitu.
Mimochodem, to ze nekdo neco uvede jako "myslim" neni az tak dulezite, dulezite je, jak to cele podova, jak to cele vyzniva.
A nakonec, rekl bych, ze si jen nepochopil, ze poznamka na kterou tu tak rozhorcene reagujes, byla myslena na Bidu. Napsal neco, co piskarska obec nechce slyset a je logicke, ze se tato strana proti tomu bude branit. Faktem ale je, ze v te ceste bylo nacpano neskutecne mnozstvi skob. A na tom zadne recicky o odvaze saskych lezcu v Sacku nic nezmeni.
No hele, ja si nekde vygooglil clanek o jejich prvovystupu a on to musel byt docela zazitek, skoby-neskoby. Lezli to snad v lednu, spali v hamakach, kdyz se nedarilo, tak vylezli treba jen 20 metru za celej den, pro jidlo a komunikaci s kamarady pod stenou meli dlouhou snuru, po ktere si posilali vzkazy a zasoby. Kdyz uz jim v horni casti steny snura nestacila az na zem, tak uz to museli dolizt s tim, co meli. A to vsechno v roce 1963. No neber to. :)
ne, to byl Rudla, přečti si knížku od Albrechta Kittlera - Rudolf Kauschka. Rudla zemřel v Německu (kam ho vyhnali po válce vítězní čeští hrdinové), v roce 1960