Dne 8. 1. 2014 proběhlo v Refugiu v Tisé jednání ve věci horolezeckého památníku na věži Tlouštík. Dovoluji si zde nabídnout svůj pohled na jeho průběh (budiž nepovažováno za ofigo zápis, ten bude následovat později).
Horolezecký oddíl Příbor tímto zve na tradiční závod v lezení na obtížnost pro začínající a mírně pokročilé závodníky do šestnácti let, který letos bude současně prvním závodem prvního ročníku Moravského poháru 2014!
Stejné datum, stejné místo, tradičně dobrý bufet a o něco větší stěna a delší cesty. Tváře se opakují (jen Eliška Karešová sem jezdí již od svých pěti let!), každý rok někdo přibyde i ubyde.
Svoji zatím nejtěžší mixovou, cestu přelezla Angelika Rainer v Kanadě. A aby toho nebylo málo, plynule pokračovala na závody do Montany, odkud si přivezla zlato.
Dne 8. 1. 2014 proběhlo v Refugiu v Tisé jednání ve věci horolezeckého památníku na věži Tlouštík. Dovoluji si zde nabídnout svůj pohled na jeho průběh (budiž nepovažováno za ofigo zápis, ten bude následovat později).
Intro: horolezecká legenda Gerd Tschunko z Dubí v posledních dvou letech pracovala na přípravách památníku horolezců v Tiských stěnách. Jeho prezentovaná vizualizace a umístění na věži Tlouštík však zvedly vlnu odporu. Proto se dnes v Tisé sešli k diskuzi zájemci o další osud památníku.
Přítomni: Tschunko Gerhard, Aksamit Pavel, Bohuněk Pavel, Jandásek Jiří (starosta Tisé), Ježek Jaroslav, Kodýmová Iveta, Komínová Jana, Křivinka Filip, Riese Tomáš, Rosol Jiří, Stránský Tomáš, Wagnerová Leona a další.
Průběh: zkraje domluveno, že schůzka bude mít víceméně formální průběh se zápisem a závěrem, který případně poslouží jako podklad pro další jednání např. pro obec Tisá, ČHS a CHKO Labské pískovce, tedy, kromě Lesů ČR, hlavní aktéry rozhodovacího procesu o horolezeckém památníku v Tisé.
Gerd Tschunko: Chtěl jsem udělat památku lidem, kteří za pobyt v horách či skalách zaplatili cenu nejvyšší - svým životem - a byli z místního regionu přibližně v rozsahu od Chomutova po Děčín. Zatím jde o 28 osobností. Nechtěl jsem ale, aby to připomínalo hřbitov (a tudíž to bylo na místním hřbitově v Tisé), proto jsem hledal spolu s architektem, Karlem Steinem z CHKO Labské pískovce, Jiřím Rosolem s OVK Tisá a starostou Tisé Jiřím Jandáskem vhodné místo ve skalách. Vytipovali jsme zhruba 5 míst v Malých i Velkých stěnách. Nejvíc se mi zamlouvalo údolí u Sáhiba, které je mírně odlehlé a kde nevede žádná lezecká cesta. Věci se ale vyvinuly tak, že byla nakonec vybrána věž Tlouštík jako vhodné místo, které je přístupné a viditelné a kde je skála narušená. V této věci byly obeslány místní oddíly, aby se k tomu vyjádřily. Řešil jsem i otázku, zda má být památník na skále, nebo na dovezeném objektu. Poté, co se objevily námitky proti Tlouštíkovi, si kladu zásadní otázku: Pokračovat s projektem památníku dál, nebo ne? Pokud ne, akceptuji to.
Křivinka: Odpůrci památníku nejsou v principu proti jeho vzniku, zásadně ale vadí jeho umístění na věži Tlouštík, která je jednou z dominant skal v Tisé a kterou to nenávratně zničí. Dále pak kvůli památníku zanikne cesta Převis gigantů (námitka z pléna: cesta by byla cca 4 metry od zamýšleného památníku), proti čemuž mají výhrady kromě mnoha lezců mimo jiné i dva z prvovýstupců Karel Bělina a Zdeněk Hubka. Dále pak vadí provedení památníku, tak, jak bylo prezentováno na snímku na Lezec.cz. Připomíná to symbolický hřbitov na Hrubé skále a svou estetikou návrh patří do minulosti. Nakonec je tu výhrada, že umístění pod Tlouštíka je z hlediska piety nevhodné, protože tu proudí davy lidí. Celý projekt památníku byl odprezentován nešťastně, mělo být představeno víc variant, chyběla širší veřejná diskuse a prezentace na internetu.
Jiří Jandásek: Obec vítá toto připomenutí horolezců, ale v této fázi to vnímá jako spor horolezců s horolezci. Obec jako účastník řízení osloví Správu CHKO Labské pískovce, aby posečkala s ukončením probíhajícího řízení, dokud se záležitosti kolem památníku nevyjasní.
Závěr z jednání:
- bylo domluveno, že památník na věži Tlouštík nebude, bude na jiném místě v Tiských skalách
- Gerd Tschunko odprezentuje 2 další návrhy na umístění památníku
- estetika a provedení zůstane v rukách Gerda, který je otcem myšlenky. Provedení - na památníku budou cuprexitové destičky (každá cca 25 x 10 cm, pokud jsem to postřehl správně) se jménem, časovými údaji a místem tragedie, připevněné dvěma šrouby na podložce, která bude prostřednictvím dvou nerez dříků zapuštěná chemickou kotvou do skály + plastika dvou stylizovaných podaných rukou jako symbol kamarádství na vrcholu věže + desky s mottem + desky se zmínkou těch, kteří se na vybudování památníku podíleli, resp. v jejichž péči je. Tento popis berte, prosím, jen jako orientační nástřel, případovou studii jsem viděl jen zběžně.
- v horizontu cca 3 týdnů se zájemci sejdou, projdou Gerdem zamýšlená místa a vyberou to nejvhodnější. Závěr bude sdělen na ČHS a CHKO Labské pískovce.
- návrh pak bude srozumitelně odprezentován (ideálně na internetu), aby k němu mohla být diskuze
Moje dojmy z jednání v Refu:
- bylo to celkem prima, ale nemuselo se jednat, kdyby byl nápad srozumitelně veřejně představen a to jak ze strany navrhovatelů, tak ze strany vedení ČHS
- dosažený kompromis považuju za solidní východisko z celé situace. Ze strany CHKO Labské pískovce (Karel Stein) je příslib, že dohodu vzešlou z dnešního jednání zohlední při svém rozhodování (pokud toho tedy vedení ČHS využije a jako účastník řízení toto uplatní, ale to by snad mělo klapnout)
- děkuju všem za podporu a z ní se odvíjející se mandát k odprezentování nesouhlasu s umístěním na Tlouštíka, zejména pak Horoklubu Chomutov - Pavlu Párkovi Suchopárkovi a Tomáši Atomovi Stránskému, jejichž jednoznačný postoj velmi oceňuju. Taky děkuju všem účastníkům diskuze zde na Lezec.cz (vyjma pár nesourodých a nepochopitelných komentů) za vcelku jasná vyjádření. Relevance diskuzních příspěvků na Lezec.cz byla zpochybňována jak ze strany vedení ČHS, tak ze strany účastníků schůzky v Refu - na mou přímou výzvu, abychom si jednotlivé příspěvky prošli podrobně, ale nebylo reagováno, čímž považuji tato zpochybňování za vyřízená.
Předem děkuji za Vaše komenty, diskuzi ponechávám otevřenou, protože nízkoprahovost byla vždycky to, co se mi na Lezci líbilo :-)