Konečně se mi do ruky dostal průvodce na Labské údolí – Pravý břeh, který vyšel po pěti letech.
A rozhodl jsem se trochu ho popsat a přiblížit těm, kdo si knihu trestuhodně ještě nepořídili.
Po otevření solidně tlusté knížky, vás nejdříve pohladí krásně napsaný úvod. Ke nahlédnutí dole. Je v něm řečeno vše důležité pro ty, kteří se chtějí vydat do této unikátní oblasti.
Hned jak zhltnete úvod, vskočíte již mezi řádky vlastního průvodce, přičemž úvod každé kapitoly vždy obsahuje výstižnou charakteristiku podoblasti a pak již na vás dýchne klasika známých popisů, všech těch vyladěných nákresů, šrafů, šipek, věží, patestů a přístupových cestiček.
Průvodce do mrtě využívá celý prostor pro popisy tisíců cest, které bylo třeba vměstnat do zhruba 450 stran. Sem tam je text okořeněn současnou či historickou fotografií, aby stroze ukončil tok informací stručným Rejsříkem skal.
Na knihu se dlouho čekalo a ti, co se dočkali, mají v ruce malý klenot.
Na závěr bych chtěl knihu nějak zhodnotit, vidím ji jako nesmírně cennou publikaci, pro zachování informací o přelezech, s decentním úvodem a cennými popisy jednotlivých podoblastí - sektorů.
Průvodce na mě působí jako zásadní publikace pro ty, kteří vůbec kdy přišli do styku s lezením na nějakém českém pískovci a pevně věřím tomu, že budu moci do své knihovničky na čestné místo vedle pravého břehu zařadit časem i levý.
K textům v průvodci se hlásí Jiří "Piškot" Chocholoušek a skvělé nákresy má na svědomí Vladislav Nehasil. Nákresům je skutečně třeba vzdát hold, stejně tak jako zástupu nejmenovaných, kteří se sestavením průvodce pomáhali.
Pokud bych, kromě těch cenných informací a krásných fotografií měl najít nějakou chybu (a jak mi Piškot psal, že veškerou hanu bere na sebe), tak by to byla asi jen přílišná strohost až suchopárnost textů u popisů cest.
Ano, takhle se průvodce vždy psali a je to velká pískovcová tradice, ale mrzí mě, že autoři na tento báječný papírový dort nepřidali nějakou tu třešeň ve formě heroického příběhu nebo podčarové charakteristiky nějaké významné cesty. Chápu, kniha by těmito doplněními textově moc nakynula a stála by autora mnoho dalších sil. Pro mě však bývají tyto poznámky, vedle oficiálního popisu cesty, skutečným kořením všech průvodců a někdy můžou zachránit kůži ;). To není v mých očích žádné mínus, to je jen takový povzdech. Navíc něco je v popisech kapitol, tak vlastně žádné mínus průvodce nemá. Tečka.
Docela pobavilo: "J. Andreas, „enfant terrible“ saského lezení v Labském údolí, na jehož kontě jsou bohužel i některé problematické cesty či zásahy."
- je to zkrátka takový zmatený patron :D
Malinko mi chybí celková mapka oblasti - např. jak je v průvodci od Schwertnera a barevně oddělené sektory.
Každopádně se nový průvodce moc povedl a autorům a všem ostatním, co se na něm podíleli, patří můj dík. Doufám, že se někdy dostanu k tomu, abych si vylezl i ty těžší cesty :) (když už jich je tam tolik...)
Měl jsem na mysli spíš všechny podmínky, které je na pravém břehu jako zvláště chráněném území dodržovat. Pokud vím, je jich víc než dost a místní OVK má více než moc práce s jejich vyjednáním.
ochrana přírody v průvodci je dost ožehavá kapitola. dle mého názoru tam patří jen krátký odstaveček že stav v okamžiku uzávěrky je nějaký a může se měnit, že omezení jsou kompromisem a důvody nemusí být na první pohled srozumitelné a odkaz na organizaci tímto se aktuálně zabývající - v tomto případě horolezecký svaz a příslušný orgán státní správy, znalost gůglování je snad možno předpokládat.
Každopádně tam patří minimálně informace, že se jedná o NPR a že tam jsou nějaké podmínky, jejichž aktuální znění lze nalézt tam a tam, a které je pro dlouhodobou udržitelnost lezení vhodné respektovat. Stačil by jeden odstavec, jako je v předchozím průvodci.
Já na tom nic ožehavého nevidím. Pokud jedu do nějaké oblasti a mám průvodce, rád bych se v něm dozvěděl, co mám dělat, abych neporušoval tamní pravidla. Vyhrazení na Pravém břehu má několik specifik včetně zákazu přeskoků z masivů, zákazu pár věží, nutném postupu při prvovýstupech, zákazu magnezia. Tyto informace bych od průvodce čekal. Vyhrazení trvá do roku 2017, tedy ještě dva roky.
jo, a na podzim za dva roky se vyjedná podobný kompromis rozdílný v maličkostech (optimismus) nebo úplně jiný nebo to vůbec nebude kompromis, a nakonec se budou zase krnapáci dobře bavit jak je tu a tam někdo podle hnědých východních čech bude při dostatečné sněhové pokrývce žádat o povolení k výstupu některou ze sněhových strání.
Pokud OVK něco vyjedná, bude to pravděpodobně k lezcům tvrdší než doposavad. O ochraně přírody se v průvodcích něco píše tam, kde je to issue. Asi těžko tvrdit, že na Pravém břehu to issue není. Minulý průvodce je myslím z roku 2010. Vydržel tedy 5 let. Pokud by to tak bylo i u tohoto průvodce, byl by v informacích o ochraně přírody aktuální dvě pětiny doby. To mi nepřijde tak špatné.
Rád bych si udělal statistiku, kolik z lezců na Pravém břehu ví, že lezou v NPR, kolik z nich ví, že tam je něco zakázáno a kolik z nich si uvědomuje, že ignorováním stanovených podmínek se vztah k ochraně přírody nezlepší. Průvodce je ideálním místem jim to vysvětlit a udělat aspoň trochu osvěty. Tento průvodce tak bohužel nečiní.
Podmínky lezení v Labáku se tak zásadně nemění a právě proto, že neznalost neomlouvá, by se měli informace o ochraně přírody šířit co možná nejvíce.
Jinak si průvodce rád koupím, protože mám Labák rád a podmínky lezení v něm znám. Jen prostě sděluji svůj názor, jak se dá příští vydání vylepšit.
všichni to ví, a všichni to porušují, či alespoň tiše porušují.
Já viděl vjeci, co znějí jako kecy, koně blejt a hada chcát, ale nikdá, nikdá, někoho vpravo mágovat...
Situace se vyvinula tak, že 80% fotek v průvodci jasně dokumentuje nedodržování podmínek a že by to bylo správě CHKO jedno, to se říct nedá, stačí si přečíst zápis na horosvazu http://goo.gl/E3IHai
Přiznám se, že toto mě nenapadlo. Že by autoři měli schizofrení pocit, kdyby na začátku bylo povídání o zákazu Mg v Labáku a uvnitř spoustu fotek s ním? Možná, jen škoda, že kvůli tomu radši zamlčí fakta a spoustu jiných pravidel, která se musí na Pravém břehu dodržovat.
Hezký, zvlášť ta část, kde se čte podnět anonyma. Tipuju na zhrzenýho klasika práskače, protože kromě lezců je drtivý většině tůristů naprosto šumák co se děje na skále, která je z turistický značky sotva vidět.
hm, u skoro každýho jinýho bych ten pocit schizofrenie pravidla x zajímavé fotky z těžkých cest měl velmi silně. k "P" mi to nesedí, bo si myslím, že nejni tak jednoduchej. no nic, třeba se to ňák vysvětlí, nemusím bejt furt tolik paranoidní.
V tomhle ohledu je tu jedna další zajímavost v archivu rozodnutí Disciplinární komise: http://goo.gl/xgGVMR , které je pozoruhodná tím, že je pod ním podepsán jeden z největších zastánců prášku.:-). Jsem osobně zvědav jestli OP nakonec od zákazu ustoupí, nebo vyhlásí válku.
Používání MG v Labáku má í tu výhodu, že u populárnějších cest se už nemusí kreslit topo do fotky, protože kudy to vede je vidět už i z protějšího břehu.
Mára Holeček sice je velký prášil, ale i jemu je zjevně jasný, že na Prachově to mágo vadí nejen ochranářům, ale i majitelům území a zejména místním lezcům. Prostě vocuď pocuď.
To rozhodnutí je ale skutečně zajímavý a lze se jen podivovat, že není nijak veřejně prezentováno (archiv horosvazu, řekl bych, nikdo nečte), když je to VEŘEJNÉ napomenutí.