Tejpink (taping) je technika, která když je používána správně, dokáže
zabránit zranění během tréninku nebo při skutečně těžkém lezení. Jestliže jsi se už zranil dá ti návod, jak tapovat pro lepší rehabilitaci. Tento článek byl napsán tak, aby ti dal představu o tom jak správně tejpovani provádět a k čemu vlastně je.
Proč:
Lezení se zraněnými prsty je něco, čemu by ses měl za každou cenu vyhnout. Je dobré na čas přestat lézt a zajít si k doktoru. Když cítíš, že tvé zranění není tak vážné, abys zcela přestal, ale své prsty přesto chceš nějak chránit a uzdravit, měl by ses držet těchto rad, aby sis zranění ještě více nezhoršil.
Terminologie:
* Tajp [tape]: většinou se jedná o tzv. Sportovní pásku, je pevná a nepatrně pružná. Nejedná se o tzv. kobercovku, která nepruží i když i ta lze použít.
* Klouby prstů: Důležité pro vysvětlení, v kterém místě tajpovat. Označíme si tedy klouby takto první je kloub od konečků prstů, přes druhý až třetí na hranici dlaně.
Preventivní tejp:
Obvyklé zpevnění:
1. Vezmi 2 kusy maximálně dva centimetry široké a 10 cm dlouhé pásky a omotej zraněný prst mezi prvním a druhým kloubem i mezi druhým a třetím.
Obvyklé vyztužené zpevnění:
1. Vezmi 2 kusy dva centimetry široké a 5 cm dlouhé pásky a přilep ji podél celé délky prsteníku a prostředníku od prvního kloubu k poslednímu, koneček by měl končit v dlani (později odříznout).
2. Vezmi 2 kusy maximálně dva centimetry široké a 10 cm dlouhé pásky a omotej oba prsty mezi prvním a druhým kloubem i mezi druhým a třetím. Rozuměj mezi klouby ne přes klouby.
Stažení kroužků by nemělo být příliš volné ani moc utažené. Nemělo by dovolit úplně sevřít ruku v pěst.
Obvyklé zpevnění a zpevnění vyztužené
“X” zpevnění:
1. Vezmi kus pásky 2 cm široký a 20 cm dlouhý a omotej jednou otáčkou okolo základny prstu (mezi 2. a 3.) Ohni prst do tvaru písmene \"C\", a veď obtočení pásky pod ohnutou stranou prstu v místě kloubu. Nahoru nad prst a mezi prvním a druhým kloubem. Stále drž ohnutý prst ve tvaru C. Zde vytvoř dvě otáčky. Vrať se zpět opět pod kloubem a udělej ještě jednu a půl závěrečných obtočení.
X zpevnění
Ochranný tejp:
Obvyklá ochrana-výztuha:
1. S ohnutým prstem do tvaru písmene “C” přilep 2 cm široký kus 5 cm dlouhé pásky podél prstu. Nechej konce prstů (konečky - 2 cm) pro lepší pocit při lezení.
3. Vezmi 1 –1,5 cm široký kus 10 cm dlouhé pásky a omotej dokola zraněný prst mezi prvním a druhým kloubem. 4. Vezmi 2 cm široký kus 10 cm dlouhé pásky a omotej dokola zraněný prst mezi druhým a třetím kloubem. Tajp je stejný jako při preventivním zpevnění, ale páska by měla být nepatrně více utažena.
5. Opakuj postup 4 na střední část prstu (mezi 1. a 2. kloubem)
“X” ochranné zpevnění:
1. Vezmi 2 cm široký kus 33 cm dlouhé pásky a opakuj metodu “X” zpevnění, ale zatejpuj i poslední článek prstu (mezi 1.kloubem a nehtem)
X zpevnění ochranné
Tip:
Neodhazuj zbytky tajpů z prstů pod skalami patři do koše.
Tejpovani je kapanek slozitejsi vec. Tejpovani ma za ukol vymezit pohyb poskozeneho vazu, kloubu, slachy, proste pokud si natahnes vaz, stane se kloub nestabilni a je vetsi pravdepodobnost jeho dalsiho poskozeni (vykloubeni, vyron...). Tejpem nastavis, jak se ma hybat (omezis jeho funkci). Jinak receno, je to takova lepsi dlaha, ale pohybliva s kterou se da delat prakticky cokoli. Takze muj nazor je, pokud neni potreba, tak netejpovat a pokud to boli, tak se hlavne zamyslet, jestli neni lepsi jit na jiny cesty a nebo si nedat pauzu (myslim, ze vim o cem mluvim). Pokud se ti jedna o ochraneni kuze, tak to s tejpovanim nema vubec nic spolecnyho. Jen prelepis mezi kloubni prostory (nelep si briska, na skale to nedrzi a cit, taky zmizi) u prstu co se nejvice odiraji, takze druhej, treti a ctvtrej. A me se nejvice osvedcilo si udelat jednu otocku vzdy mezi klouby, pak je vespod spojit paskem a zase obtocit mezi klouby, vydrzi to docela dlouho, a v pohybu to nijak nebrani. Jina vec je lezeni ve sparach (hlavne pisky), kde se lepi primo pres klouby a zapesti (ale bez stazeni), proste vsude tam, kde se clovek odira. Jinak ted o tejpovani vysla docela pekna knizka od Flandery, je tam docela dost zajimavejch postupu jak zatejpovat vsechno od ramen az po prsty na nohou.
Filip
Zapsal: Filip, 11:49:31 11.03.2002
Kup
Nevíte někdo, kde se taková sportovní páska dá koupit v Brně?
jen bych chtel podotknout, ze kobercovku a sportpasku lze pro "tejpovani" pouzivat uplne stejne jako specialni pasky, jedinej problem je, ze obsahuji chemicke lepidlo, na nez muze byt clovek alergicky (pri castem pouzivani se na miste tejpu objevi vyrazka). Specialni tejpovci pasky jsou pomerne nakladna zalezitost, stoji okolo 200 coz pri jeji spotrebe (3x tejp kotniku a koupit novou) je pomerne nakladna zalezitost. Nasi zacali take vyrabet pasku (cca 40,- kc), neni sice tak elasticka jako zahranicni, ale svou funkci plni dostatecne (pouzivam je jiz 4 roky).
Zdarec
Nevim jak v Brne, ale v Praze se daji sehnat v beznejch zdravotnickejch potrebach (v lekarne namaj ani paru, ze neco takoveho existuje). Jinak zahranicni pasky se daj koupit i ve velkejch sportech (Giga sport...).
Kde se da knizka o tejpovani od Flandery sehnat. Nejlepe v Praze.
Zapsal: Zdenek, 14:02:01 21.03.2002
Tejpačka a knížka
tejpovací pásky všeho druhu se dají sehnat
v Holešovicích v prodejně Refit,
tu knížku od Flandery mají v Lékařské knihovně
a měli by ji mít i na FTVS, kde by měly být i
materiály ze kterých Flandera vycházel
Zapsal: miloš, 11:54:32 31.01.2003
re:Kup
osobne jsem ji koupil v Globusu, alemyslim,zesedasehnat i jinde
dobrou tejpku maj na boldrovce na VUTéčku- v Brně na palečáku,mě bolel pravej fakáč-2 kloub,začal sem tejpovat a dobrý,ale o rok pozdějc mně chytli na druhý ruce prostřední prsty oba a neskončilo to ani po tejpovaní.ted´mám uz druhej voraz - měsíc apůl- a doufám že to bude dobrý.po prvním se mi bolest vrátila.tak nevím.jo a nevíte esi až zas začnu,esi mám tejpovat nebo ne?prej si ty šlachy zbytečně zvykaj,když sou zdravý.no a po zranění?nevim uvidím,každopádně dík za návod,nedokázal mi ho říct ani sportovní doktor.cus OS
Zapsal: osman, 18:58:55 01.04.2003
re.Osman
Tejpuj, je to predevsim prevence. A poraneni slach a vazu se vraci, nikdy nebudou takove, jako driv...
Zapsal: Maty, 09:14:03 02.04.2003
???
A co tak, ak mam poskodeny 3. klb (najblizsie pri dlani)?
Zapsal: Janko Hrasko, 09:28:59 02.04.2003
Useknout 1. článek, prst bude kratší = menší páka = menší zátěž na pojivovou tkáň:)
Zapsal: , 15:08:56 02.04.2003
:-))
re-hrasko janko
nemal si sa s nim sparat v riti
Zapsal: ferko sosovicka, 17:01:23 08.04.2003
:-))
Clanek dobrej.Pochvala.Na levy ruce mi ze zimniho viseni na preklizkach trochu zvadnul ufakovacek.Pouzivam preventivni taping do X a v cestach kolem VIII se prostrednik chova slusne.Rekl bych ze je to lepsi nez klasika tj. omotat mezi 1-2 a 2-3.Sire tapu je vhodna skutecne do tech 2cm.Teda u bezny ruky.Lidi ktery maji ruce jak lopaty vetsinou nepotrebuji tapovat:-)
Zapsal: Jouza, 13:36:45 25.04.2003
Re:VUT
Jestli se tvý klouby na prstech chovají jako mý kolena, pak doporučuju pro začátek tejpovat vždy a všude a časem to začít povolovat. Kdy, to ti ty klouby řeknou samy - možná (:-)). Akorát holt občas (trvale) počítat i s tím, že někdy nebudou mít den. A pak je docela dobrý je poslechnout. Furt je lepší mít klouby občas na prd, než trvale na hovno.
Tejpuješ když chceš něco zpevnit ne? Třeba zápěstí bandáží (v boxu).To máme dva pojmy - Tejpování a bandáže ...Je mezi nimi nějaký rozdíl ?
Zapsal: René Uhrin, 16:58:54 27.09.2010
shop cartier love bracelet replica
Excellent weblog here! Also your website quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol
shop cartier love bracelet replica http://www.golden-bracelet.com/