Nová verze poloautomatického jistítka Petzl Grigri+
Uživatelský test
Nová verze poloautomatického jistítka Petzl Grigri+ je už na pultech obchodů a měli jsme možnost ho vyzkoušet v uživatelském testu Lezce. Funguje hladce, pro širší spektrum lan, navíc má oproti předchůdci pár vlastností, které můžou ocenit začátečníci.
Nejvíc jsme Grigri + používali s novým tenkým lanem 9,2 mm a s ním fungovalo hladce a spolehlivě, snad se mi zdálo, že se s ním manipuluje i trochu lépe než s předchozím modelem Grigri 2. Že je novinka o 15 gramů těžší, mi ani nepřišlo.
Testování Grigri+ s novým lanem 9,2 mm
Grigri+ je určeno pro lana od 8,5 do 11 mm a optimální je pro průměry 8,9 až 10,5 mm. Grigri Plus fungovalo slušně i se starým lanem tlustým 11 mm, nicméně s novým lanem Tendon Master Pro 9,2 to šlo výborně. Povolování, spouštění, chytání pádu nebo jištění top rope na rybu.
Testování Grigri+
Testování Grigri+ se starším tlustým lanem 11 mm
Zkoušel jsem do Grigri+ založit i 8,5mm lano, ale to už působilo velmi volně. Výrobce pro tak tenká lana uvádí, že vyžadují zvláštní pozornost během používání, protože se obtížněji svírají v ruce. "Při slanění, nebo v případě pádu, může být jejich kontrola obtížnější. Použití tenkých lan vyžaduje větší pozornost a vysoký stupeň zkušeností s jistícími technikami."
Zkoušení tenkého lana 8,5 mm při testování Grigri+
Grigri+ má i jakýsi antipanic systém. Pokud jistič zatáhne za páku pro spouštění příliš silně, aktivuje se mechanismus antipanik, který zablokuje průchod lana. Pro pokračování se má zcela uvolnit rukojeť a začít opět v normálním spouštění.
Spouštění pomocí páky, pravá ruka musí přidržovat lano
Páka se dostane do antipanik polohy a spouštění je zablokováno
Videoukázka základního antipanik systému u Grigri+ v rámci našeho testování:
Ale pozor, páku lze s trochu větším úsilím zatáhnout dál za polohu antipanik blokování a lano znovu projíždí. Tedy není to klasický antipanik systém, jaký má Camp Matik a další nové poloautomaty např. AustriAlpin Fish. Výrobce k tomu uvádí, že samotná funkce antipanik u Grigri+ je zvláště vhodná při nácviku kontroly spouštění.
Páka je přetažena dál za polohu antipanik a lano opět prokluzuje a musí se přidržovat pravou rukou.
Zmíněné přetažení páky za antipanik polohu je podle návodu pro výjimečné použití. "V určitých případech (např. při dosažení země, při zachycení lana, nebo u lehkého lezce), může nastat nepříjemné spuštění mechanismu anti-panik. Pro dokončení spouštění můžete zatáhnout za rukojeť až do konce. Tato technika je pouze pro výjimečné použití."
Videoukázka přetažení páky u antipanik systému u Grigri+ v rámci našeho testování:
Grigri Plus má ještě jednu inovaci. Přepínací knoflík pro volbu jistícího režimu prvolezec nebo top rope. Jistící režim pro top rope umožňuje dobírání lana, ale nedovolí snadno rychle povolovat lano, protože se při zapnutí zmenší síla v napružení vačky a tím zvýší její blokování. V praxi nebylo při použití lana 9,2 mm nijak výrazněji znát rozdíl.
Přepínacím knoflíkem lze nastavit režim pro top rope.
Přepínací knoflík nastaven na režim pro prvolezce
Přepínací knoflík nastaven na režim pro top rope
Přepínací knoflík lze v dané poloze zaaretovat kolíčkem, který bylo potřeba odaretovat nějakým vhodným špičatým předmětem. V našem případě testu jsme použili druhou stranu lžíce.
Aretační kolíček u přepínacího knoflíku
Aretační kolíček u přepínacího knoflíku´je zastrčen
2. strana aretačního kolíčku, kde je ho možné znovu uvolnit
Uvolnění aretačního kolíčku u přepínacího knoflíku pomocí lžíce
Aretaci lze použít, když je třeba zabezpečit při výuce začátečníka, aby polohu knoflíku neměnil, něco jako je jako dětská pojistka v autě.
Nemohli jsme posuzovat, jak dlouho nové jistítko vydrží, měli jsme ho na zkoušení jen pár dní. Ale podle výrobce by mělo vydržet hodně, protože "v místech průchodu lana jsou pláty z nerezové oceli pro vyšší odolnost a trvanlivost".
Výrobce rovněž vyzdvihuje inovovanou páku a vačku, které dle něj díky nové rukojeti a geometrii vačky zajišťují "výjimečné pohodlí při spouštění". Ano při spuštění se nám pracovalo s novým Grigri hladce a měli jsme pocit, že trochu lépe než s předchozím modelem.
Verze Grigri+ má jinak tvarovaný mechanismus - vnitřek a mimo jiné zvnějšku takovou plošku, kterou se dá uvolňovat nebo podržet vačka, aby se neblokla - při rychlém podání lana. U verze 1 a 2 se muselo sahat palcem pravé ruky víc doleva, u verze + je tahle ploška prakticky uprostřed zařízení.
Nová ploška uvnitř mechanismu, kterou dá uvolňovat nebo podržet vačka, aby se neblokla - při rychlém podání lana
Srovnání tří modelů Grigri - zleva Grigri+, Grigri 2 a staré Grigri.
Srovnání tří modelů Grigri - zleva Grigri+, Grigri 2 a staré první Grigri ze strany s pákou. Je zde vidět rozdíl u inovované páky u Grigri+
Při chytání pádů se Grigri+ chovalo standardně. Stejně jako jeho předchůdci nedává dynamický prokluz, tak je v návodu "rada pro dynamické jištění: malinko povyskočte, nebo udělejte krok vpřed, abyste snížili rázovou sílu na lezce".
A celkově při práci s Grigri+, zejména při jištění či spouštění, stále platí to, co u předchozích modelů: Vždy držte volný konec lana. A pořádně si nastudujte návod a osvojte ovládání.
Testování Grigri+ v praxi
Grigri+ lze koupit v obchodech za cenu od cca 2500 Kč, předchozí model Grigri 2 se prodává za zhruba 1800 Kč.
Údaje výrobce
Jistící brzda s asistovaným brzděním pro použití na stěnách i venku na skalách. Pro intenzivní používání ve všech kategoriích lezců:
- pohyby rukou jsou stejné jako u všech klasických jistících systémů: obě ruce na laně. Pád se zastavuje sevřením volného konce lana rukou.
- použití pro jednoduchá lana, průměr lana 8,5 - 11 mm, optimální chod u lan 8.9 - 10.5 mm
- piktogramy založení lana vyznačeny na těle pomůcky (uvnitř i vně)
- v místech průchodu lana jsou pláty z nerezové oceli pro vyšší odolnost a trvanlivost
Výjimečné pohodlí při spouštění díky nové rukojeti a geometrii vačky, vhodné pro výuku: bezpečnostní funkce na rukojeti: pokud jistič zatáhne za rukojeť příliš prudce,
- bezpečnostní funkce (anti-panik) zablokuje lano a zastaví spouštění
- přepínací funkce pro jištění prvolezce nebo top rope, přepínáním tlačítka se mění tuhost pružiny vačky, při podávání lana prvolezci lano snadněji prokluzuje a neaktivuje vačku
- Průměr lana 8,5 - 11mm
- Hmotnost 200g
- Certifikace CE EN 15151, UIAA
Používám Grigri2 a spokojenost maximální...věřím, že i Grogr+ bude krok vpřed, ale z jiného soudku...vadí ještě někomu, že borci nemají minimálně na 2 fotkách vůbec zašroubovanou HMS karabinu? Nedávno jsem viděla nějakou metodickou příručku, bylo na ní i logo ČHS a na jednom obrázku při sezení ve štandu byla nakreslená postavička sedící ve dvou expreskách (místo odsedky a šroubovací HMS nebo Twistlock karabiny.....), to už mi přišlo docela zvěrstvo...
No nekdy (hlavne v horach) se tomu nevyhnes. Neni to dobry, ale co clovek nadela. Muze se stat, ze z nejakeho duvodu sroubovacky spotrebujes (na predchozi stand nebo tak neco) a kdyz dolezes k dalsimu, musis stavet z expresek idealne proti sobe zamkem.
teď sem to viděl taky někde (ty dvě presky proti sobě) a bylo to u toho slavného métodického spouštění ( které určitě všeci dělají) jak sedneš, protahneš lano kruhem a si furt navazany a pak tě spustí o kruh(ohobluješ ho).. takže v tomhle připadě by se nic nestalo, kdyby ti to nějak ( jak?) vyskočilo z presky.. každopádně na řádné štandování si myslím že šroubovací hms je základ.. a to podle mě i v horách..
Mě by zajímalo jak funguje ta věcička co tam je nová - ten "Pat. Pend.". A jakou to má životnost? Staré gri-gri je prakticky nezničitelné ale tohle je z nějakého plastu tak jsem v rozpacích.
Da se na tom opravdu slanovat, pisou: "Při slanění, nebo v případě pádu, může být jejich kontrola obtížnější." Podle obrazku mi ale prijde, ze tam jde dat jen jeden pramen.
A pokud někdo uvažuje o upgradu z Gr.1 na Gr.+, tak ať nezapomene vzít v úvahu to, co je vidět na jednom z obrázků. Gr.1 je větší než 2 a +, což může být výhoda, pokud právě větší velikost zařízení uživateli vyhovuje z hlediska padnutí do ruky.