Olympijská kvalifikace v lezecké kombinaci Toulouse Francie
Adam Ondra vyhrál kvalifikaci trojkombinace a jde do finále
Adam Ondra vyhrál dnes kvalifikační kolo a jde do sobotního finále závodu v lezecké trojkombinaci v Toulouse, který je kvalifikací na olympiádu 2020. Dopoledne byl Adam v rychlosti 14., pak v boulderingu 2. a nakonec v obtížnosti 1. z celkem 22 startujících mužů.
Na olympiádu se ze závodu v Toulouse ve Francii dostane 6 nejlepších z každého pohlaví. Do sobotního finále v Toulouse má postoupit 8 nejlepších mužů v dnešní kvalifikaci. Mezi nimi jsou 2 Japonci. Protože Japonci už v létě na mistrovství světa v lezení naplnili olympijskou kvótu 2 lidí na jednu zemi, nemělo by se dále s nimi počítat, a všichni ostatní finalisté, včetně Adama Ondry, by proto měli mít olympiádu jistou.
Nicméně systém nominací lezců na olympiádu doprovázejí nejasnosti. Se startem Japonců jsou totiž zmatky. Japonská federace kvůli systému nominací mezinárodní lezeckou závodní federaci IFSC zažalovala. A není jasné, jak nakonec soud dopadne. (více viz článek z rána níže v tomto textu).
Finále je v sobotu a postoupili do něj tito závodníci:
1 Ondra Adam CZE
2 Pan YuFei CHN
3 Ginés López Alberto ESP
4 Hojer Jan GER
5 Mawem Bassa FRA
6 Fujii Kokoro JPN
7 Coleman Nathaniel USA
8 Narasaki Meichi JPN
Zítra se leze kvalifikace žen, finále mají v neděli.
V celkovém dnešním výsledku trojkombinace měl Adam Ondra 28 bodů (14-2-1), 2. YuFei Pan (CHN) 49 bodů (7-1-7) a 3. Alberto Ginés López (ESP) 302
5 bodů (11-11-2/3).
V rychlosti měl Adam Ondra výsledek 7,464 sekund, což mu vyneslo 14. místo, zjevně lepší, než se u něj očekávalo. Pak v bouldrech dal ze čtyř problémů 3 topy na 4 pokusy stejně jako nejlepší YuFei Pan z Číny, ale ve 4 dosažených zónách měl 5 pokusů, kdežto YuFei Pan jen 4. V obtížnosti dal Adam top stejně jako tři další: Stefano Ghisolfi (ITA), Alberto Ginés López (ESP) a Sascha Lehmann (SUI).
Olympijská kvalifikace v lezecké kombinaci Toulouse Francie dnes live
Dnes začíná závod v lezecké kombinaci v Toulouse, který slouží ke kvalifikaci na olympiádu 2020 a kde má náš Adam Ondra 2. šanci se na olympiádu probojovat. Adam je z 22 startujících mužů jediný náš reprezentant. Začíná se od 11.00 lezením mužů na rychlost. Vše má být na Youtube.
Na olympiádu se ze závodu v Toulouse ve Francii dostane 6 nejlepších z každého pohlaví. Do Toulouse přijeli i 4 Japonci, ale protože už naplnili kvótu 2 lidí na jednu zemi, nemělo by se nyní dále s nimi počítat. (Se startem Japonců byly nedávno nejasnosti, jak jsme psali v extra článcích, naposledy zde: Startovka na olympijskou kvalifikaci v Toulouse zveřejněna: od nás startuje jen Adam Ondra)
Pořadí v lezecké kombinaci se určuje vynásobením pořadí všech tří jednotlivých disciplín a nižší číslo je lepší výsledek.
Zde budou přímé přenosy:
11.00 kvalifikace muži rychlost:
13.00 kvalifikace muži bouldering
16.45 kvalifikace muži obtížnost
Program
čtvrtek 28. listopadu
11:00 muži kvalifikace rychlost
13.00 muži kvalifikace boulder
16.45 muži kvalifikace obtížnost
pátek 29. listopadu
11:00 ženy kvalifikace rychlost
13.00 ženy kvalifikace boulder
16.45 ženy kvalifikace obtížnost
sobota 30. listopadu
19.00 muži finále rychlost
19.45 muži finále boulder
21.40 muži finále obtížnost
neděle 1. prosinec
14.00 ženy finále rychlost
14.45 ženy finále boulder
16.40 ženy finále obtížnost
Pozvaní závodníci
Muži
1 ONDRA Adam CZE
2 FUJII Kokoro JPN
3 PAN YuFei CHN
4 HOJER Jan GER
5 BOSI William GBR
6 LEHMANN Sascha SUI
7 NARASAKI Meichi JPN
8 CORNU Manuel FRA
9 SUGIMOTO Rei JPN
10 YARILOVETS Nikolai RUS
11 CHON Jongwon KOR
12 GINÉS LÓPEZ Alberto ESP
13 DOHI Keita JPN
14 MAWEM Bassa FRA
15 FLOHE Yannick GER
16 MUHAMMAD Alfian INA
17 GHISOLFI Stefano ITA
18 PERHARC Anze SLO
19 COLEMAN Nathaniel USA
20 BAILEY Sean USA
21 KRUDER Jernej SLO
22 RUBSTOV Aleksei RUS
ženy
1 RAKOVEC Lucka SLO
2 ZHANG YueTong CHN
3 GIBERT Fanny FRA
4 KIM Jain KOR
5 CHANOURDIE Julia FRA
6 MORI Ai JPN
7 KRAMPL Mia SLO
8 ITO Futaba JPN
9 CONDIE Kyra USA
10 SONG YiLing CHN
11 JAUBERT Anouck FRA
12 SA Sol KOR
13 SHIRAISHI Ashima USA
14 SUSANTI RAHAYU Aries INA
15 KAZBEKOVA Ievgeniia UKR
16 ROGORA Laura ITA
17 YIP Alannah CAN
18 REKABI Elnaz IRI
19 KALUCKA Aleksandra POL
20 HAYES Margo USA
21 LETTNER Sandra AUT
22 KAPLINA Iuliia RUS
V Toulouse ve Francii mělo podle nominačních pravidel původně startovat 20 mužů a 20 žen nejlepších v kombinovaném rankingu. Náš Adam Ondra byl nakonec v kombinovaném rankingu na 2. příčce. Protože 1. byl Japonec Tomoa Narasaki, který si postup na OH zajistil v létě na MS, startuje nyní Adam z 1. pozice. Další naši skončili mimo postup. Jan Kříž 36., Martin Stráník 38. a Kuba Konečný 57.
Poslední dva na startovce v Toulouse, 21. a 22. v každé skupině, byli doplněni později. Čekalo se na stanovisko Mezinárodního olympijského výboru v souvislosti se zmatky ohledně žaloby, kterou kvůli pravidlům podali na IFSC Japonci. O těchto nejasnostech jsme psali zde:
Seznam těch, kteří se na olympiádu kvalifikovali už v létě na MS v japonském Hachioji:
Muži
1. Tomoa Narasaki JPN
2. Jakob Schubert AUT
3. Rishat Khaibullin KAZ
4. Kai Harada JPN
5. Mickael Mawem FRA
6. Alex Megos GER
7. Ludovico Fossali ITA
8. Sean McColl KAN
Ženy
1. Janja Garnbret SLO
2. Akiyo Noguchi JPN
3. Shauna Coxsey GBR
4. Aleksandra Miroslaw POL
5. Miho Nonaka JPN
6. Petra Klinger SUI
7. Brooke Raboutou USA
8. Jessica Pilz AUT
Adamovi Ondrovi se tehdy nepodařilo na olympiádu nominovat kvůli incidentu v závěru kvalifikace nominační kombinace, kdy byl jeho výkon vzápětí po skončení závodu v obtížnosti shozen, protože měl v dolní části šlápnout na nýt (MS v lezení: kombinace s nominací na olympiádu: muži kvalifikace).
A kolik Japončíků vlastně na OH bude, 2 nebo 5? 2 ze země, 1 domácí pretěkár, 1 vítěz asijského šampionátu, 1 wildcard. To všechno můžou být teoreticky Japonci. Myslím, že ani IFSC nemá ponětí. Tak hlavně aby to aspoň Adam už měl jisté.
Ne ne ne, kazda zeme 2 a maximalne +1 japonec navic jako poradajici zeme (ano toto neni adi uplne jasne). Kazdopadne ten 1 japonec navic bude mimo kvalifikaci takze vsichni ve finale (mimo ty dva jap) jedou do tokya (jedine snad doping ze by jim nasli...)
Zdá se mi, že nikdo neví, jestli je to jistý. Nominuje se prvních 6 a ve finále je 8. I když tam jsou Japonci, z nichž se 2 už nominovali, tak to vychází, že by se všichni ostatní měli nominovat bez ohledu na výsledek ve finále. Jenže právě s těma Japoncema je problém, protože to hrotí a soudí se. Takže to není 100% jistý jak to bude.
Tak jsem to alespoň pochopil.
Měl jsem zato, že skóre závodníka pro určení pořadí se tvoří vynásobením umístění v jednotlivých třech disciplínách. Tedy Adam 14(rychlost)x 2(boulder)x1(obtížnost)=28. Ok, to sedí. Ale Španěl na třetím místě má skóre 11x11x2=242, ovšem ve výsledcích je uvedeno 302,50.
11tý Rus Jarilovec má 5x14x12=840, 12tý Ghisolfi má 21x16x2=672, ale ve výsledcích 840.
I kdyby měl Ghisolfi skóre 840, proč je až za Rusem, podle čeho se určuje pořadí při stejném skóre?
Asi se to dá někde na ifsc stránkách zjistit, ale třeba to někdo víte.
asi to vypada, ze Ghisolfi s Lopezem meli na obtiznost stejny cas, tzn. ze shodne skoncili 2.-3., takze jim do soucinu pocitaji kazdymu 2,5 za lead.
urceni poradi pri stejnem skore (soucinu) je podle me podle toho, kdo byl ve vice disciplinach lepsi (Rus byl lepsi ve speedu i v bouldru). ale je to jen domnenka
není to domněnka, ale fakt. Gines-Lopez a Ghisolfi skončili v obtížnosti na děleném 2-3. místě, protože oba dali top a oba měli stejný čas. (vede se spor o přesnosti měření, ale to je vedlejší). čili jejich koeficient pro násobení je za obtížnost 2,5, i když v tabulce mají oba jako umístění uvedeno 2. tedy Gines-Lopez 2,5 x 11 x 11 = 302.5 a Ghisolfi 2,5 x 21 x 16 = 840. je to prosté.
Dík za odpověď(i). Vypadá to, že při shodném umístění v jedné disciplíně se dotyčnému započítává (v té disciplíně) průměr umístění těch "shodných", možná nějak rozumně zaokrouhlený.
Jen to nevysvětluje případ, že se stejným skóre (zde konkrétně 840), byl Jarilovec před Ghisolfim.
Když mají stejné skóre jen dva závodníci, dá se to vysvětlit předchozí domněnkou (Rus byl před Italem ve dvou disciplínách ze tří a proto byl před ním i celkově), kdyby bylo závodníků se shodným skóre více, domněnka kulhá. Samozřejmě, mohlo by být dělené pořadí, ale to by mohlo být i v uvedeném případě, a není.
kouknul jsem tedy do IFSC rules 2019 a pise se tam toto:
1/ combined ranking
where two or more competitors are tied in any stage, equal to the average ranking of the tied competitors. e.g. where there are 4 ties at 8th place then the Ranking Points awarded to each tied competitor will be equal to (8 + 9 + 10 + 11 ) / 4 = 9.5
2/ ranking point total
where any competitors have the same Ranking Point Total, the relative ranking of the tied competitors shall be determined for any round:
1)by comparing the head-to-head performance of such competitors within the round; and
2)where following (a) any competitors remain tied, by comparing the Seeding of the competitors for the round.
Je prostě bomba, že se kvalifikoval Rishat, to byla troufám si říct největší pecka dosavadní olympijské kvalifikace. Držím mu palce. Doufám, že nějak vyřešil ten problém s vízem (slyšel jsem, že je měl na studium, jenže kvůli přípravě na OH chtěl studium přerušit nebo ukončit a v tom případě by už v ČR dál nemohl být...) a má kde trénovat...nevíte někdo?
Taky mu držím palce. Tak ať nepřerušuje. Ono to chvilku bude trvat, než ho vyhodí. A zkoušky mu pak uznají. Do zálohy bych se ještě přihlásil na nějakou další školu. A nemohla by mu dát pracovní vízum nějaká lezecká stěna? Že u nich pracuje olympijský závodník, je přece super reklama. Jak je to s dvojím občanstvím? Vždy se ještě může oženit :-)
Jak píšu nahoře v textu: původně se mělo kvalifikovat 20 mužů a 20 žen nejlepších v kombinovaném rankingu. Nepočítají se ti, co už se nominovali v létě.
A protože Japonci byli už z léta dva, další pozváni nebyli. Ti se však proti tomu ohradili v žalobě, tak je radši IFSC pozvala taky.
Nebyl by out. Jakékoli uvolněné místo se přerozdeluje na dalšího nekvalifikovaneho v poradi závodu v Hatchioji (s omezením max 2 / země). Tzn. na Kokora ani Fuijiho by se z titulu jejich umístění v Toulouse nic neprerozdelilo i kdyby se Tomoa nebo ten 2. Japonec zranil a poradi ostatních šesti ve finále Toulouse pořád stačí ke kvalifikaci na OH (ale mohlo by se na ně dostat z důvodu jejich umístění v Hatchioji, tam myslím taky byli oba docela vysoko).
Je to protože pravidla olympijské kvalifikace se psala s předstihem včetně toho kdo a jak se kvalifikuje do Toulouse. IFSC tenkrát evidentně nenapadlo, že v tu dobu už můžou být 2 Japonci kvalifikovaní a zapomněli takovou situaci ošetřit. Pak to sice zkusili udělat dodatečně tím, že do propozic závodu v Toulouse dali omezeni dvou závodníků na jednu zemi, ale to zas museli vyškrtnout protože v původních regulích to prostě nebylo. Takže v extrémním případě mohlo taky jet do Toulouse třeba 20 Japonců aniž by měli šanci se kvalifikovat.