Výročí: 22. 12. 1857 byl založen Alpine Club

Alpine Club


Na dnešní den připadá výročí založení první organizace jejímž cílem bylo sdružovat zájemce o hory a horolezectví; v Londýně vznikl Alpine Club.













Když se řekne Alpine Club... každý ví. AC je totiž jen jeden. V anglicky (ba dokonce mnoha neanglicky) hovořících zemích si sice název Alpine Club přisvojil kdekdo, ale nutně k němu přidává přesnější lokalizaci – název tak používají velké národní asociace i malé oddíly... Všechny by totiž rády, aby na ně padnul alespoň odlesk toho jediného, nejprestižnějšího a nejstaršího. Klubu, který nemusí používat logo, nedodává název města či země, a přesto si je vědom, že „každý ví“. Alpine Club je zkrátka jen jeden.




Alpine Club


Alpine Club v Zermattu na vyobrazení od E. Whympera z r. 1864

repro: archiv Horolezecká abeceda




Alpine Club vznikl v prosinci 1857 a stal se tak historicky první „horolezeckou“ organizací na světě. Záhy významným způsobem ovlivnil dění v oblasti alpinismu. Od samého počátku – přestože se zbytek Evropy ještě téměř výhradně věnoval „objevování“ Alp a dobývání jejich velikánů, se Alpine Club zabýval horolezeckými možnostmi v dalších evropských horách, ale i ve velehorách ostatních kontinentů. Jeho členové tak od samého počátku působili zejména v Asii, ale i Americe a Africe.

Příklad AC však byl především významný pro vznik evropského organizovaného horolezectví; o pět let později (1862) vznikl Deutscher und Oestereichische Alpenverein, v roce 1863 byl založen Schweitzer Alpen ClubClub Alpino Italiano, 1874 vznikl Club Alpin Francias a ve stejném roce i první slovanské kluby, Hrvatsko planiarsko družstvoPolskie Towarzystwo Tatrzańskie. A v průběhu následujících let vznikají horolezecké a alpinistické spolky v podstatě ve všech státech vyspělého světa, takže na počátku 20. století již lze hovořit o mezinárodní organizované struktuře. Koneckonců, skutečně mezinárodní, zastřešující organizace - UIAA vzniká až v roce 1932, ale lze říct že jen proto, že byl první světovou válkou přetržen přirozený vývoj. V Čechách a na Slovensku rovněž vznikly „národní“ organizace až v průběhu první poloviny 20. století, ale zároveň relativně dlouho před tím na našem území působily sekce či pobočky organizací zahraničních (např. Alpenverein – sekce Prag byla založena již v roce 1870, či Slovinské planinské družstvo – samostatná sekce Praha byla založena v roce 1897). Britský Alpine Club se tak stal průkopníkem na tomto poli a právem mu patří úcta, které dodnes požívá.



Alpine Club


Z prvních periodik AC

repro: archiv Horolezecká abeceda




V pozadí vzniku Alpine Club, byli dva viktoriánští gentlemani, angličané Shirley Edward KennedyWilliam Mathews, kteří tuto myšlenku postupně rozvíjeli při společných alpských výstupech. Od slov neměli daleko k činům, proto na 22. prosince svolali do Londýna schůzku dvacítky nejvýznamnějších britských alpinistů své doby. Schůzka vyústila v založení AC, na které byli S. E. Kennedy a W. Mathews zvoleni viceprezidentem a tajemníkem klubu (oba však později rovněž zastávali funkci prezidenta AC).

Článek s vyobrazenými otci zakladateli na Horolezecké abecedě


Historicky prvním prezidentem klubu se stal irský přírodovědec, cestovatel, objevitel a liberální politik John Ball, který rovněž položil základní kámen soustavně vydávané specializované horolezecko-metodické literatury a horolezeckých průvodců. Jím editovaný Alpine Guide se stal vzorem pro tiskoviny a ročenky vydávané v dalších horolezeckých organizacích.

Ball také položil základ pro dodnes vydávaný Newsletter AC a hlavně Alpine Journal. Nutno podotknout, že tiskoviny AC pro něho byly především koníčkem, a že se nebránil použití humorné a vysoce čtivé formy, zatímco jeho další publikační činnost nepostrádala značnou vědeckou a informativní hodnotu, a je tedy považována za zcela seriozní literaturu. Pravdou však také je, že svoji vysokou vědeckou erudici Ball při tvorbě horolezeckých publikací nedokázal zapřít, takže jeho zpravodajství z alpinistického dění mělo úroveň, která nasadila následovníkům vysokou laťku.



Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2008.




Tomáš FRANK   [úpravy] 00:37 22.12.2013

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Výročí11:58:29 24.12.2013
Pěkný Tome ;)
martanodpovědět 

 "první slovanský klub Hrvatsko planiarsko družstvo"17:46:11 07.01.2014
Towarzystwo Tatrańskie je staršie.
shatterhandodpovědět 
 Re: "první slovanský klub Hrvatsko planiarsko družstvo&18:16:42 07.01.2014
Hezká, věcná poznámka! Díky za upozornění, nějak to do článku začlením. I když to starší je tak trochu sporné. Minimálně stejně stará (statut spolku schválen 19.března 1874) ovšem určitě! Takže dík :)
Tomáš F.odpovědět 
  Re: "první slovanský klub Hrvatsko planiarsko družs18:51:30 07.01.2014
NZ, som rád, že sa občas objaví aj článok z histórie. A sporné, sporné je všetko. U spolkov zvlášť, lebo za tie roky vznikali, zanikali, zlúčovali sa, rozdeľovali, vytvárali sekcie, tie robili to isté... O každom z nich by mohol byť nielen článok, ale i viaczväzková encyklopédia. A na presnosti bazírovať nemôžeme - už len preto, že žiadna ostrá hranica medzi turistikou a horolezectom neexistuje.
A k národnosti - je UKS resp. Karpathenverein slovanský? Asi nie, dominovali tam Maďari a spišskí Nemci. Ale potom vznikli desiatky sekcií, pričom v Liptovskej prevažovali Slováci...
shatterhandodpovědět 
   Re: ... první slovanský horo/klub ca spolky na Slovensku20:20:29 07.01.2014
Ony jsou vůbec ty karpatské spolky "oficiální horo historiografií" dost podceňovány či spíše přehlíženy. V případě těch maďarských spolků na Slovensku je to dáno pochopitelně i dalším vývojem, či spíš kvapícími dějinami kolem, které je semlely a vyplivly (a vzhledem k řadě smutných a černých míst v samé historii uvedených spolků na ně radši vykladači horodějin zapomněli – a k zapomnění odsoudily i tu skvělou tradici, na kterou v nejlepším smyslu navazovaly spolky slovenské či československé).
Mimochodem, jen velmi stručně jsem na ně v minulosti odkazoval i v Horském kalendáriu:
http://www.horole zeckaabeceda.cz/aktu alita.php?id=67
(odstaň 2 mezery!)
 Tomáš F.odpovědět 
   Re: první slovanský klub 23:55:57 07.01.2014
...a jinak: díky za zpětnou vazbu! Jsem rád, že se článečky líbí.
 Tomáš F.odpovědět