Karel Kokša Hauschke, Gerhard Tschunko a Bára Stránská
Nové odkazy k poslechu dalších lezeckých podcastů Nadzemí nám poslal Jan "Čaj" Šálek, který dělá audiorozhovory s lezeckými osobnostmi. Nově zpovídanými jsou Karel Kokša Hauschke, Gerhard Tschunko a Bára Stránská.
Čaj ke svým podcastům píše:
29.díl Nadzemí - Karel Kokša Hauschke
Karel Kokša Hauschke je legenda adršpašského lezení 60.let, dobrodruh a mořeplavec, který měl odvahu prostupovat zdánlivě nelezitelné stěny a vylezl řadu monumentálních výstupů, které jsou ceněny i v dnešní době. Po svém působení v Adršpachu se rozhodl vyrazit na další dobrodružství, postavit si plachetnici a strávit přes 40 let jako kapitán na širém oceánu.
30.díl Nadzemí: Gerhard Tschunko - Historky ze skal
V 30.díle Podcastu Nadzemí jsem si povídal s horolezcem a publicistou Gerhardem Tschunkem o některých příbězích z jeho knížky "Historky ze skal a hor". Vzhledem k rozsahu jeho zážitků a příběhů, o které se s námi měl chuť podělit, jsme zůstali v tomto díle zatím pouze u skal a řeč se točila o dobrodružných výpravách za lezením až za hlídané hraniční pásmo, o pašerácích, tajemných jeskyních, šachtách a bláznivě odvážných spolulezcích.
31.díl Nadzemí: Bára Stránská – Sen o motýlu
Od doby, kdy v našich krajinách vznikly první závody ve sportovním lezení na přelomu 80. a 90.let, mezi ženami kralovala Bára Stránská po dlouhých deset let. Během této doby také dokázala posunout laťku nejtěžších vylezených cest na skalách českou lezkyní nejprve na 9+/10- a poté na 10/10+ legendární cestou Ghettoblaster. S Bárou jsme si také povídali o dobrodružném lezení, tréninku pod dohledem Honzy „Drobka“ Krcha a cestování.
32.díl Nadzemí: Gerhard Tschunko - Historky z Tater a Kavkazu
Ve druhém povídání s horolezcem Gerhardem Tschunkem jsme ve vzpomínkách navštívili Tatry a Kavkaz. V Tatrách zažil Gerhard hodně dobrodružných výstupů, některé bohužel i nešťastným koncem, a tak se z vyprávění například dozvídáme o podrobnostech tragického úmrtí legendárního pískaře Josky Čihuly pod strženou lavinou. Na Kavkaze v 60. letech 20. století se vypravěči povedly vskutku husarské kousky, kdy se spolulezci vylezl "Stěnu sebevrahů" - severní stěnu Šchary, extrémně nebezpečný a zároveň první výstup v ruské obtížnosti 6 a další.
V předchozích dílech Čajovi u mikrofonu odpovídali Jan Zbranek, Pepe Piechowicz, Franta Jaroš, Edita Vopatová, Martin Stráník, Petr Hejtmánek, Richard Litochleb, Kuba Novák, Ivoš Wondráček, Jarda Maršík, Eliška Adamovská, Honza Drobek Krch, Jirka Prcas Slavík, Honza Kareš, Věrka Kostruhová, Pavel Johny Jonák, Janek Bednařík, Tomáš Čada, Ondra Beneš, Franta Čepelka, Rudolf Tefelner, Josef Hausmann, Dušan Stoupa Janák, Tomáš Tomajda Sobotka a Tomáš Sedláček.
Slovo podcasting vzniklo spojením názvu přehrávače iPod (Pod = Personal On Demand) firmy Apple s anglickým slovem broadcasting, vysílání. Název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba, ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština přejala tento anglický výraz v podstatě beze změny.
Podcastem je příspěvek, který autor, amatérský nebo profesionální moderátor či herec, namluvil, převedl do digitální podoby a publikoval. Alternativou je využití aplikace pro převod textu do mluveného slova, např. Google TTS.
Čajovi patří obrovské poděkování za to, co dělá. Podcasty mě strašně baví a rozhodně nejsem sám. Viděl jsem zatím všechny. Je to hodně přirozené, vtipné a zároveň kvalitní. A vůbec že to dělá ještě zdarma je bonus, i když já bych za to klidně i zaplatil a podpořil tvorbu. Díky moc.