Moravský pohár mládeže v lezení na obtížnost 2019 - IV. kolo
Moravský pohár mládeže (MPM) je seriál moravských závodů v lezení na umělých horolezeckých stěnách určený zejména pro středně pokročilé a začínající závodníky, kteří si chtějí změřit své lezecké dovednosti s ostatními vrstevníky a přitom si vydatně zalézt.
Tomáš Binter odstoupil z funkce hlavního trenéra ČHS
V návaznosti na odvolání z funkce předsedy Komise soutěžního lezení ČHS odstoupil Tomáš Binter i z funkce hlavního trenéra lezecké reprezentace a trenéra vrcholového sportovního centra mládeže. Informoval o tom včera odpoledne sekretariát ČHS.
Úspěch i katastrofa je názvem i námětem nejnovějšího dílu videoseriálu o přípravě Adama Ondry na olympiádu 2020 v Tokiu, který je z mistrovství světa v lezení v Japonsku. Adam zde vyhrál obtížnost, ale pak se překvapivě kvůli údajnému stoupnutí na nýt nenominoval na olympiádu.
Dětské lezecké závody v olympijské kombinaci čeká druhé kolo na pražské HUDY stěně BigWall. Přihlaste své ratolesti, nebo alespoň přijďte podpořit odvážlivce, kteří změří své síly v obtížnosti, boulderingu a rychlosti.
I letos v rámci mini-festivalu Bye Bye Summer proběhne boulderoový závod na venkovní boulderovce na louce. Tak dojdi, jestli chceš změřit sil a večer můžeš něco poslechnout z přednášek a zhltnout nebo smlsnout na pivu atd.... nebo si zahrát v horobendu.
Slovenská horolezecká elita zahajuje expedici Bhagirathi 2019
Slovenská horolezecká elita pod vedením Martina Krasňanského vyrazila na expedici Bhagirathi 2019. Desetičlenná skupina, v níž jsou i v Česku působící Ján Smoleň a jeden Čech Robert Abrhám, má v plánu výstupy v impozantní JZ stěně Bhagirathi III (6454 m) v indickém Himálaji.
Adam Ondra 2. na Rock Master Duel 2019, vyhrál Jakob Schubert
Adam Ondra skončil druhý na Rock Master Duel 2019 v sobotu v italském Arku, vyhrál Rakušan Jakob Schubert. Slavný závod byl pro pozvané lezce ze světové špičky. Lezlo se opět dle speciálních pravidel, a to cesta obtížnosti 7c+ s jištěním odspodu, a rozhodovala rychlost.
Co napsat na úvod k akci, ve které jde o několikadenní prožitek, meeting každý s každým, pivo, koncerty, pelmel sportovních aktivit a hlavně lezení...? Festival je o filmech, přednáškách, osobnostech, aktivitách - spára, stavění, skákání a lezení….to hlavně. A sportovní lezení na fesťáku, to jsou BoulderZávody. V Teplicích s totálně strhující atmosférou! Přijeďte to příští rok zažít na vlastní kůži! Budiž v
Měl jsem ji rád a vrátila mi to. Nedávno jsem svou lezeckou helmu Petzl Meteor III dostal od policie zpátky. Nechám si ji jako memento na den, kdy jsem se podruhé narodil, tedy 17. srpna 2019.
Alpy zase volají a plánujeme víkendovou akci, protože počasí je na sobotu a neděli ideální. Trochu rozhodování. Breithorny? Pollux? Pollux a uvidíme.
Vlak z Täsche do Zermattu jezdí non-stop. Kdo plánuje být ve Švýcarsku vícekrát za sezónu, ocení „Halb Tax“, díky které jsou vlaky a lanovky provozované Švýcarskými drahami s velkou slevou, mnohdy 50%. Po snídani vyrážíme na lanovku a s jedním přestupem (na Trockener Steg) na Klein Matterhorn (tak to jde pouze do 8:00, pak se jezdí přes Schwarzsee). V devět hodin vyrážíme z Klein Matterhornu. Volíme horní cestu směrem k bivaku Rossi e Volante, kde je přeci jen méně trhlin. Procházíme přímo pod Breithorny. Kolem bivaku sestoupíme pod sedlo Schwarztor a míříme k úpatí Polluxu, který je zajímavý z několika hledisek. Podle úhlu a vzdálenosti vypadá s okolními kopci někdy malý a někdy velký. Je to kopec, který zůstává stranou, protože při přechodu přes Castor a dál bere čas. Vedou na něj 2 celkem jednoduché cesty.
Kličkování mezi trhlinami; vrcholy zleva: Breithorn Ost, Breithorn Zwillinge, Roccia Nera, Lyskammy, Pollux a Castor
Ledovcová varianta vypadá příkře a vzhledem k velkému počtu slunečních dnů se dá očekávat led. V průvodci se doporučují zbraně, tedy se svým dlouhým turistickým čakanem vybírám hřebenovku.
Po jednoduchém překročení malé odtrhové trhliny sundáváme mačky a jednoduchým choďákem s trochou suti nastoupáme pár metrů na hřeben. Dál se jde téměř po cestičce, která výše přechází v jednoduchý lezecký terén 1-2. Orientace je celkem dobrá a nahoře pod plotnami zakončujícími hřeben se odbočí doleva, kde začínají fixní řetězy vedoucí po plotně nebo komínem. Tady se již pohybujeme ve trojkovém terénu. Nahoru jsme lezli po levém řetězu komínem, dolů po pravém řetězu plotýnkou; varianta plotýnkou s odšlapy se mi zdá výhodnější. Nad fixy je černá madona a místo pro odpočinek nebo leháro na sluníčku, podle počasí. Každopádně je to místo k obutí maček a můžeme vyrazit na vrcholový hřebínek. Není úplně krátký, ale zato na něm může být místy led. Není problematický, ale vyžaduje koncentraci, zejména při sestupu.
Sestup na pohodu, sešli jsme na chatu Guide della Val d’Ayas, cestou se vyhýbali trhlinám, ale opět celkem bezproblémové. Večeře byla výborná a spát jsme šli do trochu stísněných podmínek, jak to na některých menších chatách bývá. Dostavila se únava, a tak jsme se rozhodli, že ráno se už jen vrátíme na Klein Matterhorn. Je to něco přes 6 km, 600 m stoupání a kličkování mezi trhlinami. V pozdním létě je třeba být hodně opatrný.
Hezká ale náročnější varianta je jeden den Pollux a druhý den přechod Breithornů a lanovkou dolů. To jsme si tedy nechali na příště.
Pollux sám se dá stihnout z Klein Matterhornu za jeden den, ale znamená to jet první lanovkou a být svižný. Není problém někam vylézt, ale dojít včas tam a zpátky. Kilometry změklého firnu a kličkování mezi trhlinami pěkně utahá. A poslední lanovka jede v 16:30 …
Z pravé strany po hřebeni pod plotny a doleva
Vrcholový hřebínek
Bobřík rovnováhy nad trhlinami
Obergabelhorn, Zinalrothorn, Weisshorn
Vrcholové fotky: Breithorny a za nimi v pozadí Dent d’Herens
Vrcholové fotky: v pozadí Nordend a Lyskammy
Tvrdý firn na Roccia Nera, něco přes 40°, nabídl některým lezcům možnost při sestupu couvat
Breithorn West, Breithorn Zentrale, Breithorn Ost, Roccia Nera, Lyskammy, Pollux, Castor a malá vykukující špička za úbočím Castoru je Perazzispetz 3906 m