Naposled jsem skončil u toho, že krást se nemá. Kdo krade ten lže,...
Jak si postavit lezeckou stěnu (2)
Naposled jsem skončil u toho, že krást se nemá. Kdo krade ten lže, kdo lže ten vraždí. Proto Vy, kteří jste nevydrželi a přece jenom si pár chytů někdy vypůjčily, jak se tak říká bylo by dobré to vrátit. Jenže pak jsem taky slyšel něco o tom, že se pachatel vždycky vrací na místo činu nebo co, mno prostě hlavně nenápadně. Hlavně už ale nic neberte, protože prý majitelé boulder-center zajistili své chyty samočinným mechanizmem s nesmazatelnou barvou. V HL (Horolezecké listy) jsem dokonce četl, že většina boulder-center po zveřejnění minulého článku byla vybavena kamerovým systémem, vyhazovači a obsluhou nahoře bez.
Instalaci překližkových desek bych se ani moc věnovat nechtěl, jelikož se na Lezci objevil článek Stavba stěny, který je více než dobrý a instalaci je věnován celý; takže bych zde pouze opakoval to, co už víte.
Poté co jsme si veškeré překližky pěkně vybarvili a nalepili na ně též několik inspirujících obrázků známých lezců (Edlinger, Fitchi, Ján Padlenský, Gülich, Stephan Shit, či Paul Beerman), vybereme v bytě nejpříhodnější místo pro umístění našeho rádoby boulderu. Zde bych ale s již zmiňovaným článkem nesouhlasil. Tvrzení, že by se stěna neměla nacházet v pokoji kde spíš, se mi zdá věru směšné. Za prvé proto, že je všeobecně známo, že více než 59% část tréninku tvoří takzvaný psychologický trénink, který je založený na neuronových dynamickostatických impulsech způsobených ultrafrekvenční činností tyčinek v oku. Což v praxi znamená, že vjemy získané z podstatné části dne (hlavně ty nevědomé) zásadně působí v našich snech a umožňují tak průběh samovolné chemické reakce ve svalech, která má za následek: nárůst chtěného svalstva, zvýšení vytrvalosti, odbourání přebytečných tuků a rozpad patní kosti. (V ojedinělých případech se vyskytuje nevysvětlitelná průjmovitost.)
Za druhé magnézium, které v podobě mikročástic samovolně (to je zajímavé, že většina jevů probíhá samovolně) vniká do nosních a poté plicních dutin se volně naváže na molekuly volných radikálů toxikantů, což podporuje krásné lesklé vlasy (vlasy vlají na skále), pevné nehty, hebkou snědou kůži, která se rychleji díky tomuto procesu opaluje.
Tak a teď už konečně k výrobě chytů. Podle připraveného nákresu by bylo dobré si rozmyslet kam, chceme chyty umístit a tím se též do poslední chvíle řídit. Ze silikonoplastických forem vybereme náš již předem připravený ketonový základ a necháme ho 24 hodin schnout. Poté opláchneme všechny formy v sirném roztoku a zapustíme kovové pláty. Celý tento proces je velmi složitý, ale také bohužel jediný správný. Existují sice ještě dva nebo tři způsoby, přesně jich je asi padesát tři, které též zaručují vysokou kvalitu, ale jejich skutečná kvalita zdaleka neodpovídá kvantitě. Mno, a to by bylo asi tak všechno, co jsem Vám chtěl říct - k výrobě chytů.
Takže Vám přeji mnoho hezkých chvilek strávených u Vaší nové stěny.