LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Parádní finta, takovýhle kroky jsem v přírodě ještě nedělal.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
22.Svoboda 10674
23.Lukášek 10656
24.Jungling 10616
Bouldry:
22.Štípek 9956
23.Chejn 9950
24.Lavička 9950
Hory:
25.Slavíček 3060
26.Štalmach 2894
27.Kulajta 2726

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5802 lezců
1181605 cest
Nové přelezy:
Captain Ja 8A+
The Right 8A
The Left H 8A+
Free For A 8A
Octopussy 8A
Foxy Lady 8A
Conan 7C+/8A
Dobří Holu Xb
Perla Xb
Klasika Xc

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Touhy a úděl, první ženy na osmitisícovkách

Dina Štěrbová

smallDina Štěrbová, která patří mezi naše přední horolezkyně, dokončila po 14 letech sbírání informací svou další knihu, tentokrát o ženských výstupech na osmitisícovky.

Kniha plná faktů, obrazových příloh i pocitů jistě potěší milovníky české a světové himalájské hisotrie i náročného čtenáře, její křest proběhně na Fesťáku. Více doplním až jí dočtu (začetl jsem se , ale občas si některé termíny musím vypisovat - klobouk dolů před tolika informacemi, které jsou zároveň spojené živou a citlivou nití).


obálka knihy

Touhy a úděl


- první ženy na osmitisícovkách

Autor: Dina Štěrbová
Rok: 2014, 1. vydání
Formát: 24x17 cm, vázaná, 352 stran, celobarevná, čeština
Nakladatelství: Dina a Otakar Štěrbovi
ISBN: 978-80-904963-1-6
Doporučená cena: 450,- Kč
K dostání: bude na příklad na Lezci, nebo běžně v knihkupectvích


Anotace:


Na planetě Zemi máme 14 horských masivů převyšujících magickou hranici 8 000 m n.m. I když k jejich vrcholům dlouho vzhlíželi převážně jen příslušníci silného pohlaví, objevila se již po druhé světové válce jedna velká výjimka. Byla jí Claude Koganová, která se pokusila o vylezení Čho-Oju, šesté nejvyšší hory světa již v pionýrských letech 1954 a 1959. Bohužel na srázech své vysněné hory tragicky zahynula v lavině, což další snahy žen o podobné výkony na léta zastavilo. Zatímco mužské prvovýstupy na vrcholech Koruny Himálaje byly dovršeny v 60. letech 20. století, prvními ženami na osmitisícovém vrcholu Manáslu se staly s velkým časovým odstupem až Japonky v roce 1974. Tato kniha popisuje jednotlivé osmitisícovky a to nejen z hlediska prostupnosti a výstupů ženských expedic, ale i z hlediska geografického, historického a geopolitického. Velmi čtivou a přesnou faktografickou metodou jsou v ní popsány jak neuvěřitelné příběhy jednotlivých aktérek (ať už úspěšných či neúspěšných), tak i příroda a okolí jednotlivých vrcholů včetně geneze prvních dobyvatelů. Autorka knihy, naše významná horolezkyně Dina Štěrbová, shromažďovala neúnavně a až s mravenčí pílí celých 15 let informace o prvních ženách na těchto horských velikánech. Mnohé z aktérek osobně navštívila, aby získala pro knihu potřebné informace a fotografie, některé údaje jí poskytly kamarádky nebo pozůstalí, jiné objevila v archivech horolezeckých svazů. Mimořádně velký důraz je kladen na autenticitu jednotlivých faktů. Kromě obrovského množství mimořádných fotografií obsahuje kniha i přesné tabulky zdolání vždy prvních deseti žen na každé osmitisícovce Kdo by se ale domníval, že tato historie byla jednoduchá a přímočará, mýlil by se. Osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech byly často velmi složité, ba až kruté a splnění jejich osmitisícových snů vyžadovalo nejen jejich obrovskou energii, horolezecké mistrovství, cílevědomost, odvahu a dřinu, ale často i vzdorování neuvěřitelným psychickým frustracím. Bohužel platí, že „osmitisícové“ touhy a sny žen byly zhusta vykoupeny nejen slzami a krví, ale opakovaně i cenou nejvyšší. Tato kniha si klade za cíl autentické a dokumentární vcítění se do tužeb a osudů všech aktérek této 26 let trvající ženské odysey.

Marťan   [úpravy] 10:40 27.08.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:

Narovnaná Májová
 Databáze cest:
Všechny cesty (186933)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Captain Jack 8A+ Magic Wood - Averstal
Jezevec 6B+ Popova Skála
Pic Pic 6B Popova Skála
Šup šup 6A Popova Skála
Neboj, Tohle Je V Pohodě 6A Popova Skála
Nově komentované:
Frankenschwein Xa Teplické Skály
Květina 5 Pálava
Rybízl 4+ Pálava
Jitřenka VIIa Tisá - Velké Stěny
Cinkání Klíčů IXb Teplické Skály

 Nově v diskusi:
Operace tenisového lokte | Mravenec | Re: Ztratil jsem | Ztratil jsem | Re: Zpětná vazba | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: autistický pseudohumor | Re: Zpětná vazba | Re: Zpětná vazba |

 Nové komentáře:
Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco | Re: Ragni di Lecco | Ragni si Lecco | Jde to dolů | . | Re: Czech | Re:tardi | Czech | Re: Znouzectnost |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (18)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (6)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (5)

 Nově v inzerci:
Lezeni dnes v Praze | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing | Mytí oken |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 361 
 50 dní v divočině 
 281 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 323 
 Andrea 
 290 
 Ashima 
 234 
 Barkley Marathon 
 296 
 B.I.G. - světové prvenství 
 281 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 254 
 Gálfy - Horský život 
 249 
 Jak se staví ledovec 
 236 
 JAMES - Století nad oblaky 
 306 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 265 
 Lezci z Manína 
 262 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 265 
 Operace Nos 
 254 
 Plamen nikdy nezhasne 
 244 
 Pohlednice z konce světa 
 269 
 Pomíjivost ledu 
 257 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 265 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 250 
 Rhapsodia Corcontica 
 254 
 Sama 
 274 
 Šampioni zlatého údolí 
 264 
 S lyžemi v oblacích 
 311 
 Tenaya Traverse Challange 
 256 
 Tenkrát na východě 
 284 
 Velká alpská silnice - 73 
 260 
 Za oponou velehor 
 315 
 Zápasník Dee Dee 
 267 
 Životní výprava 
 251 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.