Antropo.ce.ne, Taghia

Maroko

Lezecký příběh z dalekého Maroka, konkrétně z druhé nejznámější marocké oblasti z Taghia Valley, nám zaslal Michi Wohlleben z Německa.

Michi, který se vydal na lezecký trip se svou přítelkyní do Maroka, vypráví, že po přelezení několika lehčích cest v oblasti potkal Toni Arbonese (majitele kempu v Siuraně), který mu pověděl o cestě, kterou udělal spolu s již nežijící legendou Kurtem Albertem.


Marakesh, Maroko

photo by © Michi's archive


Cesta, kterou mi Toni doporučil se jmenuje Atropo.ce.ne je za 8a a nachází se na stěně Tadrarate, která se leží asi tři hodiny od Taghlie.
Toni o cestě prohlásil, že je to možná nejnáročnější a nejvíce vytrvalostní cesta v údolí a že je úplně poslední cestou od Kurta Alberta . Zvláště ta poslední informace mě velmi motivovala k tomu, abych se o přelez cesty pokusil, říkal jsem si: Kurt je, i když už bohužel nežije, v mých očích stále pan lezec, kterého obdivuji a tak bych moc rád vyzkoušel jeho poslední výtvor.
Další den jsme si šli tedy prohlédnout přístup pod cestu, a kudy cesta ve stěně vede. A také jsem zkusil prvních 7 délek (sedm proto, protože sedmá je klíčová). Podařilo se mi všechny přelézt on-sight a tak jsem sjel dolů a utíkali jsme před tmou domů.


Pod stěnou v Tahlia valley

photo by © Michi's archive




Antro.po.cene, 8a

photo by © Michi's archive



3 hodiny přístup a pak 17 délek lezení v ostrém vápenci

photo by © Michi's archive


Po odpočinkovém dnu nastupuji opět ráno v 7.30 do cesty Antro.po.cene. Opět trochu stísněný pocit v okolí žaludku. Jsme daleko od civilizace a není tu ani signál.
Nesmí se prostě nic stát.

Prvních sedm délek je mi již známo (6c, 7b, 7a+, 7c, 7c, 7b+, 8a ) a tak se mi daří je přelézt napoprvé, pak musím lézt opět on-sight.
Ale především musím lézt rychle, počasí se totiž horší, slaňovat a pak zpět kaňonem je nemožné, zvlášť když začne pršet, to se pak koryto rychle naplní vodou a ústup je nemožný. Jediná cesta tedy vede k vrcholu!
Následují délky 7c+, 7a+, 6c, 7a+, 7b, 7a+, 7a, které se mi daří vylézt on sight. Pak ještě jedna těžká 7b+, kterou jako jedinou musím opakovat a již jsou tu poslední dvě délky 6c+ a 7a+, ty už jdou.
Nahoře začíná již poprchávat. Za tři a půl hodiny jsme již v naší haciendě, unaveni, ale štastní.



photo by © Michi's archive




Nákres cesty Antropo.ce.ne

photo by © Michi's archive



Informace o cestě:


Antro.po.cene
Ort: Taghia Valley, Tadrarate
Länge: 17 Seillängen 500m
Seillängen: 6c, 7b, 7a+,7c, 7c, 7b+, 8a, 7c+,7a+, 6c, 7a+, 7b, 7a+, 7a, 7b+, 6c+, 7a+
Jištění: Bohrháky
Prvovýstupci: Kurt Albert a Toni Arbones s přáteli
První RP: Toni Arbones (září 2011)
První RP opakování: Michi Wohlleben (29.09.2011)

Více na Michiho stránkách Michiho Web


Video: Michi Wohlleben klettert "Antro.po.cene" in der Taghia

Antro.po.cene



JirkaS   [úpravy] 11:49 08.11.2011

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 "Jištění: Bohrháky"12:32:48 08.11.2011
Na fotce http://www.lezec.cz/fotos/clanky11/c111108e.jpg vidim nyt...
Viktorodpovědět 
 Re: "Jištění: Bohrháky"13:03:23 08.11.2011
"Zajímavý" detail. Myslím, že borhák je vlastně i nýt. (z německého bohren).
 jirkasodpovědět 
  Re: "Jištění: Bohrháky"14:52:14 08.11.2011
Borhak je buhleruv nyt.
VIktorodpovědět 
 Re: "Jištění: Bohrháky"13:37:22 08.11.2011
Jednak si nýty a borháky plete spousta lezců a jednak nejen Němci mají různou terminologii v různé literatuře. Když jsem zkoušel udělat jednoznačný slovníček pro různé druhy jištění z němčiny byl to problém. Na fotce je nýt.
 martanodpovědět 
  Re: "Jištění: Bohrháky"07:04:41 09.11.2011
To je fakt. Po patnácti letech lezení nýt od borháku nepoznám.
Hadrburgodpovědět 
   Re: "Jištění: Bohrháky"07:54:35 09.11.2011
bohren znamená vrtat, vrtají se expanzivní nýty i lepené borháky.
odpovědět 
    Re: "Jištění: Bohrháky"08:04:39 09.11.2011
Ano, bohren je vrtat, to víme, ale dost často na skále pomůže pro rozlišení a výběr cest právě to jestli je některá jištěná nýty nebo háky (případně kde se uhybá,...). Trošku problém je pak dát dohormady slovníček, aby jsi si mohl číst v německém průvodci nebo domluvit se německy. Možná jsem přitom měl v ruce málo průvodců a příště se zkusím polepšit. Kruhy se také vlastně vrtají, někdy ručně:) Jinak samozřejmě nejdůležitější info o cestě je, jestli tam je pevné jištění, kombinované, komplet vlastní, nebo odjištěné štandy). To je potom zajímavá informace i v článku kde se prezentuje významný přelez.
 martanodpovědět 

 Vrtané a lepené09:15:15 09.11.2011
No možná, že pořádek v terminoliogii a v zápisech by mohlo udělat to, zda je nýt (vrtaný hák, borhák, kruh) lepený nebo expanzivní. Což je podle mého názoru dost výrazný rozdíl z hlediska jak jistící pomůcka ve skále drží.
Současná realita zápisů třeba v db (je to s úsporných důvodů a jisté univerzálnosti => srovnej zápis
1 bh a 1 nýt, 2 bh a 2 nýty, 5 bh a 5 nýtů, inu čeština, leda si udělat zkratku třeba nt. :)), je taková, že defakto rozlišujeme jen zda je to skoba nebo vrtaný jištění. Vrtaný pak už je dále jen nýt a lepený bórhák a to už jaksi nerozlišujeme.
 jirkasodpovědět