ahoj lezci,
kde nejlip koupit silon v metrazi? Nepotrebuju zadny hektary, chci si jen usit par svrsku na miru.
Na netu umim hledat taky, spise mi jde o osobni zkusenosti s tim ci kterym prodejcem.
Uz jsem dlouho nic v tyhle kategorii
potřebovala bych poradit do jaké knihy jít. Někdo tu doporučoval Rock Warrior's Way, koukala jsem na to tedy do eshopu a jeste jsem tam objevila Girl on the Rocks: A Woman's Guide to Climbing a 9 out of 10 climbers make the
Ahoj, včera jsme z důvodu deště nechali na Bílé skále na Vysočině materiál v cestě Macek V+, jsou tam 3 expresky a ve slaňáku HMSka. Přijedeme si pro ně příští víkend. Děkujeme všem, že je tam nechají. Ahoj Michal
čistě ze zvědavosti, řešej nějak lezci správný dejchání, jako u jinejch sportů, nebo prostě dejchaj jak jsou zvyklí z běžnýho života?
A jestli se někdo věnujete i relaxaci před výkonem, jakej to má dle Vašich zkušeností dopad na samotnou psychiku p
Rád bych v listopadu udělal přechod po okolí Dachsteinu. Víte někdo jestli je otevřený winterraum na Simonyhütte? Jsou ještě nějaké chaty s WR? Vim o WR na Adamkovi a o WR na Hofpürglehütte.
Díky Peky
Zdar lidi. Kámoš má nějaké hadry z Německé armády. Prý Gore-Tex a nový. Za dobré kačky.
Není to napuštěné nějakým sajrajtem? Jako ochrana proti bio zbraním? Kdysi se to tak prý dělalo.
Ať koukám jak koukám, tu v průvodci vůbec nevidím Ádr ani Teplice ani mně doporučovaný skály u Novýho města nad Metují. I když jsem se díval na Milence nebo Starostovou do databáze, nic.
Je v tom nějakej háček nebo na tyhle oblasti už bylo vydanejc
Ahoj. Zajimalo by mě jestli se singl může používat jako půlka. v literatuře jsem se dozvěděl že singl použitý jako dvojče má při pádu malý průtah a tudíž se chová skoro jako statický lano, ale o půlkách se tam nic nepsalo. Zajimalo by mě to protože mam se
No, takova lyze se 110mm pod patou je urcite skvela na jizdu v evropsky rostlem lese. ;)
A vrtulnikem se po Evrope vetsinou take nelita, pripadne na vetsinu kopcu nevede lanovka, ale to je vice mene jediny zpusob, jak jmenovane lyze nekam na kopec dostat.
Myslim, ze Bida zapomnel pod svuj prispevek pridat smajlika ";)" ?
Myslím, že Lenka hovoří o tom, že lyže, která váží 2,5 kg, není zrovna na skialpy ideální. Nosit ji 2-3 dny, s převýšením 2.000 m/den, to se už pronese :-)
Ne, myslím to naprosto vážně. Mám starší Armada Julien versus JP, vázání Marker Duke a boty Scarpa Skookum (Scarpa Spirit F4 spodek boty, komín z tvrdšího freeridového modelu) s tvrdým jazykem. Záleží, co chcete dělat. 1500 m za den se s tím dá v pohodě absolvovat. Pokud chcete běhat metry nahoru, tak je jasné, že to chce lehčí vybavení. Pokud chcete užít prašan v lese a občas nějaký kopec, nevidím problém v těžším vybavení. Lyže 100-110 mm pod botou je dnes považována za univerzální lyži. Ultraprašanovky jsou širší s větším rocekerem. Co vím, tak je s nimi horší chození, problémy nastávají na tvrdém sněhu v traverzech, nemluvě o horších vlastnostech při sjezdu na "neprašanu". Měkčí lyže s normálním klenutím je pro chození vhodnější. Lyže s normálním klenutím zvládne i horší sněhové podmínky, ale ty přece nevyhledávám, když mě baví prašan, že?
Proto si nemyslím, že pro uvedené použití "nový sníh, lesy a Roháče" by měl být s mnou doporučenou lyží problém a vtip to rozhodně není.
No, ja tedy nevim, v jakem jezdis lese, ale v tech, ktere znam ja, je nutna vytribena slalomova technika.
A opravdu si nedovedu predstavit, jak ten slalom mezi smrckama tocim na 180cm/110mm lyzich s radiem 40m.
Moje zkusenost je takova, ze siroke lyze (a to je v evropskych pomerech vsechno nad 100mm!) jsou prima na dlouhe oblouky a vyssi rychlosti, ale v kuloarech a lese se s nimi clovek desne nadre.
No a pokud nevyrazis pouze na par tur za rok, kdy si pockas na optimalni prasanek, a chces mit jedny univerzalni skialpy, tak ty zminovane tezke a siroke frirajdaky asi nebudou to prave.
V hlubokém sněhu je jedno, jaký máš radius, a s větší nosnou plochou je to i pohodlnější. A to nejen dolů, ale i nahoru, neboříš se tolik. Jediná nevýhoda nastává v případě úzké vyšláplé stopy. K2 Backdrop škrtám, letos je až nějak moc rozšířili. Každopádně výběr je otázkou priorit, fyzické kondice a lyžařské techniky. Pokud chce někdo hlavně dobývat vrcholy a je mu jedno, jak a v jakých sračkách pojede dolů, ať si koupí lehčí výbavu zaměřenou na stoupání. Když si někdo chce užít sjezdy, neměl by se širokých lyží obávat. To jsou úplně stejné debaty jako s horským kolem, tam taky všichni celopéro se houpe, široká řídítka jsou na hovno, širší a hrubší pláště jsou pomalé atd. Ale jak to jednou zkusíte, už neměníte. Ta trocha dřiny navíc se v terénu a ve sjezdech několikanásobně vrátí. Gramy a rekordní časy jsou pro závodníky.
I u nás jsou poměrně často slušné podmínky, jen by si každý měl uvědomit, že skialpy jsou v ČR téměř ilegální činností, buď kvůli ochraně přírody nebo lesnímu zákonu. Každopádně pro smrčky je lepší prorazit je rovně a doporučuji vyhledávat rozvolněné lesy bez podrostu starší 100 let ;-)
No, na jizdu lesem susem dolu jsou 110m lyze samozrejme dobre.
Co se tyce vlivu sirky a radiu na tocivost lyzi v hlubokem snehu si troufnu oponovat: moje zkusenost je takova, ze i na trochu sirsich lyzich (90mm) s trochu delsim radiem (20m) potrebujes k rozumnemu toceni kratkych oblouku urcitou minimalni rychlost. A na vyrazne sirsich lyzich s jeste delsim radiem bude tato minimalni rychlost vyrazne vyssi, coz bude nekde v lese nebo kuloaru problem. Urcite to bude nejaka fyzika :).
Ostatne posledni dobou lze tuto problematiku nazorne studovat na turach v Alpach: slabsi lyzari, co si nechali nanutit sirsi lyze (a to se bavime o tech max. 90mm), a v rychlosti zvici chuze se snazi--vetsinou neprilis uspesne--zatocit.
Pro nekoho, kdo chce jezdit jenom v prasanu/mekkem snehu po otevrenych planich a nepodnikat prilis dlouhe tury, jsou frirajdovky fajn. Ale univerzalni lyze to neni. Pokud clovek skialpuje hodne, tak se vyplati mit dva pary: univerzalky kolem tech 90mm s kratkym rockerem (treba K2 WayBack) na tvrdy podklad, jaro a prechody a k tomu prasanovky libovolnych rozmeru, ktere jsou omezeny pouze vlastni kondickou (pro me to jsou tak 100-110mm, nehodlam ani s Dynafitem vlacet na kazde noze vic jak 2.3 kg).
Když je dobrej sníh, užiješ si i na práskačkách. Když je sníh na hovno, je to oser tak jako tak.
Tazatel by asi měl podrobněji popsat, jaký má priority. Kolik toho chce našlapat vlastní silou, kolik nošení lyží na zádech, kolik frírajdu, kolik sjezdovek? V Tatrách se přeci hodně jezdí žlaby a nahoru chodí po svejch/nebo dokonce bez lyží, nač tam prašanovky? Tatry nebo obecně československý hory nejsou imho typická prašanová lokalita.
Nevím, jestli jsem to s tím vrtulníkem pochopil správně, ale z toho bych strach neměl, myslím že existujou modely s dostatečnou nosností, např.: http://tinyurl.com/bq2vesf
presne - mam pod patou tech 82, spicka cca 100+, pata 100- a tatry jsou moje nejcastejsi destinace. Na opravdu sirokych si nedovedo predstavit, ze bych proslapl krustu. A to je hodne casta situace. Ten idealni prasan vydrzi tak pul dne po chumelenici. Vetsina se osoupe a ten zbytek bud ofouka, nebo nataje na slunci a pak zmrzne. Na nejake velke krojeni bych taky hodil bobek kvuli preskakovanym obloukum.
Na otazku co bych doporucil - osvedcily se mi freestylovky s temi 82 pod patou . Tvrde na krut, jinak mekci
Normální sjezdovky. Dříve funcarvery (bazary), dneska allmountain (v krámě), radši kratší, někam k nosu, hodně točivé. Ty zvládnou tohle všechno bez problémů a jsou relativně levné, takže se s nima nemusíš bát jezdit i po kamení a přes pařezy.
Na to užití v prašanu(Bar.sedl, Baranec,apod)- to jsou kopce s dlouhým nástupem a pod vrcholem ledové, prašan se vyfoukne do nižších poloh. K délce tůr se hodí lehké širší skialp-freeride lyže( váhu lyže co dovolí fyzička účastníka zájezdu aneb nevystoupat na vrchol naštve ) s šířkou 72-99 mm dle libosti preference. Lehké lyže zase šetří na materiálu (lyže se vypráská za sezonu) a na odlehčených hranách, které mohou šutry vytrhnout. Hodně krojené mají nevýhodu v strých led. stoupání, kde se podšmykují, na firnu ale ekcelují. Široké a rovnější lyže mají nevýhodu ve váze a tření pásů. Výhoda je ale v krustě, točí se s nima lépe než v úzkých, které se zařezávají v crud podmínkách. Na šiřších je také větší šance, že ustojíš výjezd z laviny. Absolutní novinkou 2014 jsou celkem široké lyže se šupinami, které umožnují variabilitu šupiny -pásy v ušetření času.
Takže při těhle variantách vybírat zásadně dle užití co kdo jezdí : časté chrtí dostihy do vrchu nebo pohodové ski na 1-2 dny anebo ski do strmých extrémů ,kde každá chyba může skončit špatně.