Ahoj,
kde byste hledali důvěryhodnou předpověď počasí pro Nepál? Příští týden vyrážíme na (vele)horský čundr do Upper Dolpo. Tentokrát žádné lezení, jen trek. Předpověď na meteoblue.com slibuje ke konci týdne další sněžení. Na mountain-forecast.com
Zajímalo by mně jak moc používáte malé frendy. Já osobně mám nejmenší frend Kouba Manta č.1 a pak používám už spíš vklíněnce...
Ale plánuji nakoupit nějaké menší frendy než je právě Kouba Manta č.1 a tak mě zajímají Vše zkuš
Ahoj, držel jste někdo v ruce tohoto průvodce? http://1url.cz/KDwi
Plánuji ho pořídit, ale nejprve bych rád malinko věděl co mám čekat. Zajímalo by mě, jak moc kvalitně je tam rozpracovaná Istrie - kolik oblastí, jestli je tam DWS atd.. Děkuj
Ahoj, chci se zeptat, co za vytrvalost mi nejvic chybi. Lezu tak kolem 8 (+/-, podle aktualni rozlezenosti), mam samozrejme urcity problem s vytrvalosti, takze mi v cestach dochazi, ale co me zarazi, tak nedokazu poradne zregenerovat. Treba na bould
potřeboval bych poradit, jak se dělá uzel, kterým se dá přivázat lano (jeden pramen) ke kotvícímu bodu a který drží jen při zatížení. Probíralo se to tady v diskuzi o slňování na jednom prameni, ale nemůžu to najít. Radama ohledně bez
Dobrý den,
chtěl bych vyřešit užití karabin. Přečetl jsem tunu metodik, různých textů, diskuzí a stále nevím jaký typ si při koupi vybírat.
-Chtělo by to přesně vymezit na kterou situaci se hodí každý typ karabiny se zámkem a to HMS, Déčkov
Dobrý den,
chtěl bych vyřešit užití karabin. Přečetl jsem tunu metodik, různých textů, diskuzí a stále nevím jaký typ si při koupi vybírat.
-Chtělo by to přesně vymezit na kterou situaci se hodí každý typ karabiny se zámkem a to HMS, Déčkov
Ahoj, chci se zeptat, co za vytrvalost mi nejvic chybi. Lezu tak kolem 8 (+/-, podle aktualni rozlezenosti), mam samozrejme urcity problem s vytrvalosti, takze mi v cestach dochazi, ale co me zarazi, tak nedokazu poradne zregenerovat. Treba na boulderech se rozlezu, dam pak 2-3 tezke bouldery (pro mne...tzn. musim se dost snazit na prelezeni, pripadne opakovat pokusy) a pak uz nic neprelezu. Proste mi strasne rychle odejde sila a ja uz se neudrzim a uz se to do konce boulderovani nezlepsi. Na lane podobne....kdyz vytrapim 1-2 tezky cesty (vytrvalostne tezky...ne technicky tezky), tak pak muzu zacit lezt max 7 a to jeste jenom nektery. Jak tohle zlepsit? Ktera vytrvalost v tomhle pripade zaostava? Nejaka celkova kondice? Bezne vidim borce na boulderu jeste po 2 hodinach zkouset dost tezky veci (rekneme pobliz jejich maxima), ale ja muzu jit po necely hodine do sprchy nebo lezt petkovy kolecka na vytrvalost (a i na tech uz zacinam po par krocich pak uz odpadavat, nehlede na to, ze si pripadam jak mantak, protoze za sebou taham nohy jak chromej, pac mi odesla se silou i koordinace a cit pro rovnovahu....umocnene tim, ze musim rychleji jednat, jak mi dochazi stisk)...
může ti chybět energie z nedostatku kvalitní stravy před tréninkem/ v průběhu dne, nebo ti chybí celkově objemy tréninku...prostě to je realita, trénuj víc a zlepšíš se. když budeš chodit na stěnu a lézt pořád to samý tak se nezlepšíš. musíš makat víc. stejně jako když budeš chodit do posilky a zvedat pořád 70kg na bench press, tak 100kg nezvedneš nikdy...chce to asi větší objem tréninku (častěji, jiný typ treninku-zamšěřit se na sílu nějaký čas, zařadit doplnovký sport - zezačátku budeš cítit možná poles výkonnosti ale po regenraci se to zlepší) nezapomen na kvalitní stravu s dostatkem bílkovin. bez bílkovin pořádně nezregenruješ...
Jo, tak strava me nenapadla...je fakt, ze na boulder jdu treba v poledne a to jsem ten den jeste nejedl. Tam by mohl byt zakpany pes....obecne me nebavi pres den jist, takze me celodenni jidlo je slozene z lehke zapecene bagety mezi 1-2 odpoledne (prvni jidlo dne) a pak si dam az veceri (...cokoliv mezi rohlikama se sunkou, rizkama a veceri v restauraci). Po veceri do sebe teda jeste vetsinou laduju u pocitace nejaky krupky, chipsy a tak (ve velkem) Ale tlusty nejsem :)
pravda bude aj tam aj tam, je treba to doladit z kazdej strany aj zo strany tréningu a aj stravu, pretože podla toho čo oppisuješ tak ta strava je mizerna to sa nečuduj že nezregenuruješ a tvoje zasoby energie na vykon su teda vlastne ani asi niesu. Skus zmeniť trening porad sa s niekym skusenym v danej oblasti určite ich na stene su mraky a zmen stravu lebo bez toho to nepojde. Vyživove doplnky su tiež riešením ale zatial myslim v tvojom pripade bude stačiť zmena jedálničku.
jít na stěnu bez předchozího jídla, to je jasný že nemáš co pálit. pamatuj 2-3 hodiny před tréninkem lehčí jídlo s dostatkem sacharidů (i nějaké bílkviny aby byly), klidně před tréninkem ještě jabko nebo banán (neco rychle stravitelného) pokud je trenink dlouhý, nebo se cítíš že to někde vázne, může být i v průběhu nějaký banán, musli tyčinka), ale nesmí tě to zatěžovat, abys necítil, že ti težkne žaludek (brkání, atd, musíš cítit, že to v tobě zmizelo jak nic). po tréninku (do 2 hodin) bys měl doplnit zase sacharidy, a pak bílkoviny (vejce, kus sýra, maso,...) ideální jsou proteinové kokteily, proteinovo-sacharidové kokteily - po treninku doplníš do hodiny spálenou energii a nemusíš nic řešit a doma se najíš pořádně.
Asi spis nabidnu nazor z druhe strany. Z toho co pises, mam pocit, ze to spis bude nedostatek sily nez vytrvalosti. Jak to tu popisujes, tak to vypada, ze vubec netrenujes silu - pises, ze lezec bouldery takove, kde se pri prvnim pokusu potrapis. To ale silu nezvedne. Je lepsi nalezat do veci, ktere das s vypetim maximalnich sil na x-ty pokus. Na lanech silu nanetrenujes.
To ze rychle odpadnes je podle me dusledek toho, ze potkas par kroku velmi blizko tveho maxima a ty ti velmi rychle snizi aktualni maximalni silu. Zatizeni blizko maxima, pak ma na unavu podobny efekt jak popisujes. Kdyz posunes sve maximum, vydrzis vic.
Ahoj. Tento problém znám. U mě na to zabírá toto:
při tréninku se nejprve soustředím na to abych vylezl co nejvíce metrů v cestách, které nejsou moje maximum a ve kterých mi nedojde - tzn. tak akorát na OS. U mě tak 7, 7+ max. Takových cest vylezu třeba 6 až 8 podle délky a aktuální formy. Pak teprve na "doražení" dám několik pokusů v pro mě těžkých cestách 8 a víc. A na úplné zničení třeba ještě boulder nebo shyby. Když potom jdu zkusit nejakou těžkou cestu "za čestva" cítím výrazné zlepšení vytrvalosti.
Ještě podotýkám, že se teorií tréninku vůbec nezabývám. Jsou to jen babské rady z mojí zkušenosti. Ať se daří.
Ahoj,
neuraž se, ale to jídlo je katastrofa. Jak s tímto chceš pokrýt víc než jen to že přežiješ den?
Chceš sportovat, proto je potřeba zvýšit příjem.
Jez hodně zeleniny a věcí bohatých na bílkoviny.
Před tréninkem to chce zabránit glykemickému šoku do nejvyšší možné míry tím, že zvedneš zásobu cukru v krvi- díky tomu ti nebude tolik natékat.
Svaly mají z čeho brát živiny a fungují déle.
Pokud nedostaneš cukr do krve tak si v háji a ztečeš jak prd....
Zadruhé vytrvej- taky když jsem s klukama začal jezdit na boulder tak oni vydrželi 2 -2,5hod já max hodinku a zevl. Teď tam trávim cca 2-2,5 hodiny a je to akorát.
Hodně štěstí a hlavně kvalitně jez je to 70% úspěchu.
jo, to jidlo je traga....ale zas denne vypiju spousta sladke stavy (sirup s vodou), takze zatim prezivam :) Ale jo, sam si ted zacinam uvedomovat, ze ty svaly fakt asi nemaj kde brat energii, tak zkusim zacit s tim. Dik kluci za nazory...
Tohle mě překvapuje, protože mám za to, že (po rozlezení a zahřátí) by se právě měla síla využít pro trénink na max a pak na dolez snižovat intenzitu. Tedy bych to dělal obráceně. Pokud tedy odhlédnem od názoru, že když trénuješ maximálku a už nemůžeš na max, měl bys jít domů klíďo po hodině.
Když se člověk cítí na stěně poprvé utahaný, že už nic neudrží, tak to stejně ještě hodinu nakonec jde. Takže pořeš hlavně to jídlo. Nějaký tady ty zmiňované proteiňáky a sachariďáky, a já nevím co ještě, řešit nemusíš. Stačí, když budeš snídat a obědvat.
a jak dlouho lezes? ja se nestravuju tak prasacky a mam to uplne stejne. za dva roky jsem si na preklizce posunul max. z cca 5 na cca 8-, ale tezkych cest taky zvladnu jen dve, tri a pak utikam do tech lehcich, protože ruka uz chyt proste neudrzi. na bouldru po hodine uz jenom kolecka po madlech. myslim, ze je to hlavne nerozlezenost a casem se to srovna.
lezu dlouho....ale mam to jako hobby, tak proste do toho slapu vic jen v urcitych castech roku podle aktualnich planu na dalsi obdobi (plan na hory v lete, vylet do teplych krajin na sportovky v zime, atp...).
zkus opakované visy, zaměř se na AN, AE/AN vytrvalost a energii před lezením (nějaká sváča + pití s cukrem - pro mě je ideální zelený čaj s cukrem). mě osobně to hodně pomohlo
ty woe.. radit cukr a AN trénink někomu kdo komplet špatně žere a nemá pořádně nalezené metry to je opravdu rada nad zlato.. Tom musí srovnat stravu do normálu a začít hodně lézt. Když to pak stále ještě nebude dle představ, tak se můžeme začít bavit dál.. ale doporučit cukr a speciální trénink tam, kde chybí všeobecný, je medvědí služba.
presne a celkem me prekvapuje ze pak leze 600m multipitche za 8+ jen tak mimochodem jako doplnkove hobby. nejak mi to nesedi. muzu se zeptat jake cesty? diky za tip.
Nehledej v tom zadne spiknuti :) Namatkou minuly rok treba Brandler-Hasse v severce Cima Grande....to mi prislo jako docela tezka cesta (ty tezky dylky jsme se stridali na AF, tam na nejaky OS bych musel mit asi nekolik stupnu navrch a na RP v tak dlouhych vecech neni cas ani nalada). Tak v tech hornich 5tkovych dylkach uz sem treba dostaval krece do rukou (je fakt, ze jsem za cely den nic nesnedl, krome nejakyho jabka k snidani). Nicmene nevim, proc by hobby lezec nemohl lezt 8-9 UIAA cesty s tim, ze kdyz ma dobrou formu, tak si jde zalezt tyhle veci do hor. Mam za tech asi 10-15 let nalezeno docela dost, takze tak nejak vim, kdy se muzu pustit do cest v horach s nekolika vyrovnanyma dylkama za 8, nebo kdy vim, ze v te ceste muze byt max jedna za 7a, jinak to protrpim, a nebo se s vyberem musim drzet jeste niz. Kdybych byl profi lezec a lezl 8-9 UIAA, tak by to bylo asi k smichu :)
v pohode. nemyslel jsem to zle. na tu cestu ce podivam. kazdopadne vykonost mas urcite relativne dobrou. odhaduju ze polovina lidi co ti tu radila je na tom mnohem hur :-) spis me prekvapuje ze to "resis" az ted... at to leze!
To vis, ted zacinam mit zase obdobi, kdy se chci trochu zlepsit, tak me napadlo se zeptat, jestli se nekdo nepotyka s necim podobnym. Posledni dobou mi vlastne doslo, ze snad vsichni, co prelezou podobne tezke cesty, jako ja, tak vydrzi tech cest ulezt tak nejak vic. Kde oni na dolezeni si po par cestach na max daji lehce previslou 7+, aby se dotahli, tak ja po dolezeni par cest na max muzu jit maximalne tak do nejake 6tky (pripadne nejake privetive 7, ale musi se tam dat porad stat na nohach :) Loni jsem treba zkousel nejake 7b+ (tou dobou sem na vic urcite nemel, takze cesta na maximu) a kdybych ho nedal na druhy pokus, tak bych ho uz ten den urcite nedal, pac bych uz nezregeneroval (tak mozna za nekolik hodin, ale sed takovou dobu pod skalou a cekej :)...a to me vlastne zacalo stvat, ze mam hrozne omezeny pocet pokusu (ne nutne pri zkouseni jedne cesty...ale ze si obecne za den nezalezu vetsi mnozstvi tezkych veci, coz je skoda). Toz tak...zkusim to s tim jidlem, to zni zatim nejlogicteji :)
Hej, diky za spoustu prinosnych odpovedi....je fakt, ze budu asi muset poresit to jidlo a pak proste lezt, jak to pujde :) Je fakt, ze treba v horach pri lezeni dost stradam (tam je nechut k jidlu podporena jeste narocnosti pripravy pokrmu a miti nadobi a tak...:) a parkrat jsem zacal dostavat i krece do rukou pri celodennim lezeni fakt tezkych cest (tzn kolem meho maxima...8+-...nad 600m lezeni, samo ne furt tak tezky, ale proste celodeni drina v ne uplne pet/sestkovym terenu). To jidlo asi fakt bude dobre i knecemu jinemu nez jen k zahaneni hladu :)
Ahoj,s vytrvalosti mam myslim sve zkusenosti:-)Jestli opravdu chces mit vetsi vytrvalost a nejsem si jisty,kdyz se takhle ptas a odpovidas,tak ti preci musi byt jasne,ze jist musis a co se tyce treninku,tak me vzdy nejvic zabiralo si uvedomit a presvedcit hlavu,ze to opravdu chci a jestli jsem to v nejake dobe mel pres maximalku a v jine z celkove vytrvalosti nevim.Kazdopadne ji mam a vim,ze hlavni je hlava a ze cas straveny na treninku neni o vytrvalosti,ale o intenzite.Ty dle toho co pises by jsi jeste mel nalizt kilometry a kilometry,tim bych zacal ja:-)
Z pohledu tvorby plánu efektivního tréninku může bejt opravdu hlavní hlava. Ale proces tělo-hlava je obousměrnej, pokud nedáš tělu kvalitní stravu, nemáš v mozku živiny ani na to, abys zapojil hlavu a soudně přemejšlel o efektivitě tréninku. Nevím, jestli se to dá úplně zanalyzovat a rozebrat, právě proto, že v nich nehraje prim hlava ale břicho. Je potřeba vyzkoušet, zažít.
Myslím, že lidi teprv objevujou jak velkej je význam stravy a systému nervovejch buněk střev.
co znamena fakt tezke cesty v horach? Vynytovane osmy, nebo osmy po svem? Osmy na prvnim, nebo na druhem? Protoze lezt osmu v horach vetsinou znamena tak dva-tri kroky v osmovem terenu a zbytek v lehcim. Coz na nejtovackach skoro nepoznas, ale mas-li si to jistit ... 30ti metrova vyrovnana osma i na sportovce dela asi 4 minuty lezeni, patnactimetrova sedma trad uz je patnactiminutova zalezitost.
Fakt tezke bylo mysleno (a i zmineno, ale asi ne presne) relativne k me vykonosti....tzn nekde okolo meho maxima na skalach (tzn kolem tech 8...vetsinou vyber pada tak do 6c+ obl, aby se to v pripade dalo nejak haknout, ojebat). Lezu vynytovane sportovni multipitche, ale i tradicni ciste po vlastnim (teda aspon standy musi byt osazene, abych se neztracel :) Samozrejme u tradicnich cest jdu s obtiznosti trochu dolu, takze pokud si dam za 8 vynytovanou multipitchku a mam to na doraz, tak si pak dam tradicni tak za 7/7+.....tezsi tradicni pak lezu spis jednodylkovy (ale vic nez za 8 sem asi vylozene tradicni cestu nikdy neprelezl a snad ani nezkousel prelezt). Nicmene jaky ma muj preferovany styl lezeni dopad na muj problem s vytrvalosti (resp vyzivou, jak ted zjistuju :)?
Jeste doplneni k tvym otazkam....u multipitchek se stridame, takze na prvnim i na druhym (stridani je pravidelne, az na hodne ridke vyjimky, kdy si da nekdo 2x na prvnim za sebou, protoze se druhy lezec nejak psychycky rozhodil nebo jinak indisponoval, pripadne se z jineho duvodu zrovna neciti fit a potrebuje jeste chvilku na srovnani). Jinak lezt osmu v horach ne vzdycky znamena tri tezke kroky a pak chodak...jo, nemusi ty kroky byt porad za osm, ale taky nemusi spadnout nutne pod 7+. Jasne druha stranka veci je ta, ze kdyz ma cesta 20 delek, tak vsechny nebudou za 8 (takovou cestu bych ani momentalne nelezl, pac bych ji zcela urcite nedal), ale treba ten zmineny Brandler-Hasse ma nekolik dylek hned za sebou, kde ti to docela nalozi a neda vydechnout....teda ja to lezl AF, tak jsem vydechoval i ve skobach uprostred delek :)
Možná by stálo za to, se nad tréninkem zamyslet malinko komplexně. To, že si chodím 2x a klidně i 4x týdně zalézt, neznamená, že trénuji. Samo je tam občas i nějaký progress, ale trénink je o plánování a promyšlenosti a v návaznosti o efektivitě. pořešení stravy k tomu nutně patří, neboť jinak jde celá efektivita do háje. Veškeré rady, kterých se ti zde dostane, budou vždy jen střílením na slepo.
Přečti si Tefelnera, nebo nějakou jinou učebnici tréninku. Snaž se sám komplexně pochopit (a řešit) svůj problém, nebo se poraď s někým kdo tomu rozumí, ale ve webové debatě rozřešení nehledej.
počkej počkej, to že si jdeš 4x týdně zalézt neznamená že trénuješ? to už si myslím je solidní trénink...i když je pravda, že když bude 6kař, lézt 4x týdně 6tky a zkusí sem tam 7- nebo 7 které odsedí...tak asi tolik nepotrénuje. je to o přístupu. pokud si půjdu 4x týdně zalézt, a pokaždé se zničím během 2-3 hodin, tak to je trénink. samozřejmě ne pro bouldristu, ten trénuje krátké silovky...
No tady to šlape :-) Když už jsem psal Honza Kareš, tak ohledně stravy doporučuji rozhovor s ním zde na lezci. Ohledně tréninku není trénink jako trénink. Já bych také napsal, že kilometry jsou základ, ale od určitého období jde o tu intenzitu. Otázka začala s nevýdrží v bouldrech. Za prvé bych si hlídal čas odpočinku, měl by být úplný, tj. 3, 4 až 5 minut podle délky bouldrů. Pokud se tento odpočinek nedodržuje, zvyšuje se intenzita tréninku a dojíždí se na AN vytrvalost a tělo je vlastně zmatené, protože neví, co se po něm chce. Mám tu zabírat naplno, anebo vydržet? AN vytrvalost se trénuje docela dobře a hlavně tréninky netrvají dlouho, značka: za 40 minut smrt. Ohledně objemu bych po rozlezení doporučoval držet se doporučených 50 až 150 kroků za trénink, ale těch tvrdých kroků, delší bouldry s omáčkou počítat za míň, ale hlavně se jim vyhýbat, lepší jsou tvrďárny o 4-6 krocích. A strava? Mě osobně přijde, že se význam stravy v lezení značně přeceňuje. Proč mám žrát, když potřebuji být hubenej, ne? :-D Já osobně doporučuji kafe před tréninkem a během něho dvanáctku a po něm další ;-) ale ne víc jak 4 :-D
Když se pokaždé zničíš a ani nevíš proč a jak, tak sice možná něco natrénuješ, ale rozhodně se nebudeme bavit o tréninku jako takovém (neb z podstaty trénink není nahodilý a náhodný sled likvidačních činností vedoucí k zázračnému výsledku) Trénink přirozeným lezením (např boulderingem) je velmi efektivní a jeden z nejlepších tréninkových prostředků. Nicméně i zde to chce dodržovat pár zásad - minimálně rozlišovat mezi objemem a intenzitou. Pokud pak dodržíš například princip zvyšování zátěže a zařadíš nějaké rozumné rozplánování tréninkových jednotek s ohledem na regeneraci, budeme se bavit o tréninku.
Bídova rada ohledně AN tréninku je asi řešením, ale určitě bych tím nezahajoval tréninkovou sezonu a už vůbec né v půlce října. Proto jak jsem psal výše, není to o instantní radě na netu, ale o malinko komplexnějším posouzení situace.
A jak už Bída nadhodil- zrovna za Karešákem bych si pro radu kdykoliv zašel a nejen co se stravy týče.
Já ještě zapomněl doplnit, že AN trénink taky může znamenat za 5 týdnů smrt :-D Asi by to bylo na delší debatu, protože většina našich umělých stěn nás nutí lézt v režimu AN a člověk musí trochu přemýšlet, jít dolů s egem ohledně čísel a nenechat se ovlivnit tlakem okolí. A jsme zase u té hlavy ;-) Trénink nejde skládat po netu bez znalosti konkrétního lezce a jeho cílů, dosavadního tréninku a tréninkových podmínek. Někomu funguje Tefelner, někomu něco jiného, ono to chce i mít odvahu trochu experimentovat a pokud možno nastolené cestě věřit. My ze smetiště lezeckých dějin hodně často víme, co jsme udělali blbě ;-)
To že trénink "přirozeným lezením" je velmi efektivní je docela zjednodušující. Samozřejmě je nenahraditelný, ale v jednotlivých fázích jsou (prý ;) efektivnější jiné -metody...
A ano, sám s tím mám bolest a potíž najít rozpoznat a dodržovat to rozumné.
Předně si musíš ujasnit jestli chceš mít vytrvalost v cestách nebo bouldrech. A na základě toho přizpůsobit trénink.
Pokud budeš 3x týdně bouldrovat takovou tu českou klasiku (5-10 kroků), tak v cestách za hvězdu nebudeš. A naopak.
Opravdu si myslýte,že lezec z jeho maximem má řešit speciální tréninkové metody a počet kroků na tréninku?Či speciální stravu?Tělo si stejně řekne o jídlo a on když se OPRAVDU bude chtít zlepšit,tak mu to přeci musí dojít,když mu např.total dojde energie:))Dle mě do obtížnosti 9+ cca stačí jen lízt a když poleze tuto obtížnost,tak určitě bouldry a cesty,které leze teď ho tak neunaví a vyleze jich více.Takže já bych hlavně lezl a učil se hýbat,šetřit silou a max.se koncentrovat na výkon,když jdu na maximum....
Chapu to tak, ze tohle, jak sam pise, dela poslednich 15 let.. Tak asi potrebuje neco lepsiho nez jen lezt. Ja jsem na tom podobne, pokud jenom lezu a neresim stravu, lezu prd. Kdyz zaradim trenink, resim stravu, jdu vykonostne nahoru.
No to je právě ono, že každej to má jinak. Někomu stačí jen nějak lézt a dostane se na 9+, a někdo jiný se nedostane ani na 8. Někomu stačí udělat 198 shybů a jiných cviků za půlhodiny, že? ;-)
Mě v nedávné době zrovna pomohly shyby, třeba 200 za půlhodiny, nebo 120 na liště za 20 minut. Teď jen normálně lezu a vidim, že to jde zase dolů a budu muset opět zashybovat. Také koukám, co a jak trénují ostatní a jak jim to funguje a také jak je to baví, no a přijde mi, že nefunguje prakticky nic, aspoň tady v Plzni :-D Nejhorší věc je asi ponořit se slepě do nějakého tunelu a nepřemýšlet o alternativě, jo, jinak - největší chybou je o tréninku nepřemýšlet vůbec. Ideálem je vyždímat z vynaloženého úsilí a času maximum, najít ten správný recept na namíchání ideálního koktejlu, kdy a jakou ingredienci nalít a jak dlouho míchat. Jenže ten recept si každý musí najít sám. Kdybych bydlel někde u vápna na jihu, tak jen popíjím červené víno, to jako že jen lezu, tady v Čechách si někdy dám panáka = bouldry, maximálka, nebo pivo = vytrvalost, to plánování a počítání kroků se tu vyplácí, nebo by mi taky ráno může být pěkně blbě = prevence přetrénování a zranění, nebo to také může být brzda, že se jako moc nebavím a jdu domů = skončím před odtrénováním právě toho kousku, který by mě posunul dál. Tak se hlavně dobře bavte ;-)