Vsem, co obdrzeli prani od zobana do noveho roku, Jste radi, ze Vas Zobca informoval o tom, ze uz je Velky magistr???? Ja jo. To byla jedina informace, co mi k zivotu chybela... Ale na druhou stranu to byla fakt hezka fotka. To zas jo..
Nazdar, chtěl bych vědět jestli tady někdo má zkušenost s REVERSEM (Petzl) a jak se mu sním pracuje. Dál bych chtěl vědet jaky je rozdíl v používání mezi Reversem a kyblíkem proste jaké jsou výhody. Díky moc Marek
Jinak všem trochu zpožděně přeji h
Ahoj, chci si pořídit nějaké pořádné rukavice do hor (nejlépe GTX s windstopperem nebo něco podobnýho), ale zatim sem nenašel nic zajímavýho kromě Hudáče, kde maj akorát tak dost drahý North Face a podobně. Existuje tady taky nějaká jiná firma zabývající
Po osmi lettém nošení věcí v batohu od Metasportu 90 l se mi batoh přes veškerou péči rozsypává před očima a cestování s ním je čím dál úmornější. Dřív jsem uvažoval o koupi Tatranu, ale poté co si ho na některé akce půjčuji od bráchy nejsem moc spokojený
Zdar Lidi
nevíte někdo jak se vypořádat s kroucením lana?
Slyšel sem že pomáhá jistít přes kybliky. nevíte o tom někdo něco.Případně jak se zbavit už nakrouceného lana(ne že ho vyhodím), skoušel sem ho vyvěsit ale nic moc to nepomohlo
Taky shánim spolulezce, teda spíš asi spolulezkyni, jsme 3 - já a 2 kluci, tak by se nám spíš asi hodila holka. Ale je to fuk, hlavně ať jsme 4, ať konečně nikdo nezahálí :-)
DOSTAL JSEM OD JEDNOHO NADŠENCE NÁVOD NA ÚPRAVU NEREZ. BORHÁKŮ. SÁM JIŽ TAKTO UPRAVENE BORKY POUŽÍVÁ. SMYSLEM ÚPRAVY JE "ZNEVIDITELNĚNÍ" BLÝSKAVÉHO ŽELEZA.
OBÁVÁM SE OVLIVNĚNÍ MECHANICKÝCH VLASTNOSTÍ A PROTO BYCH RÁD SLYŠEL NÁZOR N
Nazdar, chtěl bych vědět jestli tady někdo má zkušenost s REVERSEM (Petzl) a jak se mu sním pracuje. Dál bych chtěl vědet jaky je rozdíl v používání mezi Reversem a kyblíkem proste jaké jsou výhody. Díky moc Marek
Jinak všem trochu zpožděně přeji hodne lezeckých uspěchů v roce 04!
Ahoj. Já mam REVERSO a jsem s nim spokojenej. Prakticky jediná víhoda oproti klasickýmu kybliku je ta že REVERSO se dá použít i jako jistící destička. To znamená že se nemusíte bát že vám někdo projede mezi prsty. :)
Dneska mám chuť bejt škodolibej :-)), takže ti musím oponovat, víhodu to nemá žádnou, zato má pár výhod. Ale neber to nijak zle.Já sem stímhle jazykem taky dost na štíru :-))
Kyblíček PIU od Cassina funguje úplně stejně jako Reverso, ale je levnější a jednodužší. Možnost cvaknou ho do do štandu se mi hodila jen dvakrát, když jsem při výcviku jistil dva lezce najednou. Jinak je samozřejmě nejlepší půlloďák a PIU používám jen ke slanění.
Takže když "nebudu dávat pozor" což teda v každém případě pozor dávám!!! tak se Reverso zablokuje samo? Možná že si ho koupím no uvidím co ještě napíšete. Co je bezpečnější osma nebo Reverso? Na jištění! Díky Marek
Vše podstatné bylo už řečeno, jen připomínky:
Reverso je proklatě "rychlé", hlavně na tenčích lanech když na konci délky bolí ruka. Doporučuji prusík než si budeš úplně jist.
Navíc reverso oproti osmě nelze "kousnout" (třeba na konci lana bez uzlíků...), takže prusík se hodí dvojnásob.
Na dvojté lano je R. nejlepší co znám.
Takže když "nebudu dávat pozor" což teda v každém případě pozor dávám!!! tak se Reverso zablokuje samo? Možná že si ho koupím no uvidím co ještě napíšete. Co je bezpečnější osma nebo Reverso? Na jištění! Díky Marek
Na jištění prvolezce je nejbezpečnější HMS. Asi stále, i když jistidla se vyvíjejí. Na lezení s "půlkama", tedy střídavě cvakaná dvě lana, potřebuješ nějakou formu kyblíku, Reverza...atd, bys měl každé lano jištěné samostatně. Na dobírání u štandu bych raději použil třeba to Reverzo. Je samoblokující (pozor si snažíme dávat všichni, ale...), dá se zavěsit, což mi přijde příjemné a další. Na slaňování je nejlepší osma. Osma a HMS ale také kroutí lano (viz diskuse zde). Tak si vyber...(konec, konců, jistit jde i přes rameno a slanit na Dulfera, i když Ti to neradim!)...a hlavně si to užij!!!
Pokud ovšem je cesta klikatější a ty zavěsíš Reverso pro dobírání druholezce do štandu jako samoblokující jistítko, je možné, že v okamžiku, kdy bude řvát povóóól, ho nepotěšíš;-)
Na druhou stranu je to super výhoda, právě takto lze reverso použít jako nouzové šplhadlo nebo jako blokant při vyprošťování.
Pokud jistíš osmou prvolezce, tak s tebou bych teda radši nelozil! Už jsem pár pořádných držtek chytil přes HMS, chytat to do osmy, tak mám spálený ruce a spolulezec řádnou zemovku. Pokud se ptáš na slanění, tak ti úplně stačí kyblík. Je lacinější. Každopádně bych ale použil prusík nebo "šunt", protože když cokoli pustíš ať je to kyblík, osma anebo reverso, tak tím prosvištíš jako namydlenej blesk! Na jištění hlavně púlek nebo dvojčat je lepší reverso než kyblík, múžeš dobírat spolulezce i zvrchu, buď přes tělo anebo přes štand. S kyblíkem to nejde. V případě pádu funguje kyblík jako horší kladka a musel by si všechno držet v rukách. A k těm tenkým lanúm při slaňování mám jeden zlepšovák. Lana múžeš v kyblíku anebo reversu před zapnutím do karabky přetočit o 180° a tak zapnout. Potom to brzdí docela dobře i u osmiček. Pozor, samosvorné to ale taky není (ani samospasitelné):)), takže zase prusík!:)
Přidám pár slov do diskuse. Předem upozorňuji,
že nemám moc zkušeností s kyblíkem. Reverso používám jak na jištění prvního,tak druhýho, včetně
slanění. Myslím, že pokud se používají dvojčata, tak reverso nemá konkurenci. Jediná nevýhoda je,
pokud máš druhýho cvaklýho do štandu a sedne, tak se lano kousnou, nemusíš je držet, ale prakticky lana nejdou povolit. (jde to, ale chce to nácvik).
Výhody: nic neváží, lehká manipulace.
Pokud jsi začátečník a lezeš na singlu raději kup gri-gri, případně se nauč pořádně s osmou.
Došlo mi, že radim podle sebe, tedy ne moc univerzálně. Lezeme sr... a nepadáme ani na druhém(a snad nebudeme!!!)(jak se mi má shrnout oplet, když to lano jen tahám jistítkem nahoru a dolu...). Když lezeme něco, kdy mám pocit, že mi ta druholezka bude nějak manévrovat, dám to do HMS, právě abych mohl lehce povolit(povolit Rev. to také jde, ale je to větší práce). Na nějaké ty nácviky nevim, neznám, ale asi ta osma(furt spouštíš, dobíráš...). Když jsem v Tatrách-šup tak samoblokant a druholezče bojuj! Stejně musíš nahoru, tak si poraď (a stejně tě neslyším)...a já se neunavuju neustálým držením lana. Tj. záleží jakou lanovou technikou a co a jak budeš lézt!
Grigriho bych teda nikomu nedoporučil co jsem viděl jak ten slavný vynález nějak zapoměl zakosnout se do lana, nastěstí to nebylo tak vysoko. Osma taky nic moc. Na singl se nauč půloďák a na dvojčata si kup perverso.
No takže budu používat nadále osmu. Už jsem si na ní zvyknul a na 60m slanění na dvojčtech nepotřebuji prusík. Jinak něco k zadržení pádu. Chytil jsem pád cca 6m krat 2 takže vlastně 12 metrový pád s osmou. Nebyl to problém... Musím to zaklepat! :-) Zajímalo by mě proč Češi používají osmu i n a jištění a v zahraničí to není skoro k vidění??!.
...to ví sv. Václav a Ludmila. Ale na osmu se jistí i v krajinách cizých. Při rybaření je to asi nejlepší. Nevýhoda je, že nějaký pád nemusíš chytit! Což se mi jeví jako závada podstatná. Výsledná rána k chytání není dána jen délkou pádu, ale i pádovým faktorem, jištěníma mezi...a další a další. Tedy to, že jsi zmiňovaný pád chytil bez problémů je fajn, ale žel to neznamená, že tak chytneš další. HMS má větší brzdnou sílu a také jsem si jednou docela připálil ruku...
HMS ma pri isteni prvolezca mensiu a pri doberani druholezca vacsiu brzdnu silu ako osma, prave to je nevyhoda osmy - ak nedas pozor, nedas preklz, a padac vyzipsuje istenia - ak to nie su borhaky...
Ba, ba! Všechno má své výhody! Až těch nocí bude víc a budeš chtít vyrazit na skalky z ústavu, budeš puštěnej leda na revers(o)! A osmy? Děvčata v takové třídy-to chce leda perverzo!!!
existuje jeste jistiko Sirius od nemecke firmy TRE. Urcene zejmena pro pouzivani s dvouma lanama (pulky, dvojcata). Da se zavesit do standu, je samosvorne (pri padu nebo sednuti je treba lano decentne pridrzet a pak uz to drzi samo), sedicimu druholezci muzes povolit (narozdil od reverza). Pri slanovani nepotrebujes zadne prusiky, kdyz vse pustis tak to nejede (neocenitelne). Muzes dobirat nezavisle dva druholezce (lano se o sebe nikde nesoupe), pouze kdyz ti jeden sedi, tak nemuzes dobirat druheho. Nekrouti lano. Nevyhoda - vysoka cena (2000czk u hudyho). Dal jsem mu prednost pred reversem (kvuli slanovani a povolovani druholezce) a nedam na nej dopustit. Podle me do hor nejlepsi volba. Myslim, ze tady na lezci o nem kdysi Petr Jandik psal clanek.
JSEM VLASTNÍKEM REVERSA A JE PEKNĚ NA PRD. KDYŽ TŘEBA NA STĚNĚ SPOUŠTÍŠ NEBO DOBÍRÁŠ DRUHOLEZCE TAK SE TI LANO DŘE O TAKOVOU HRANKU A TA SE ČASEM ZBROUSÍ DO HODNĚ OSTRÝ HRANKY. OPLET U LANA JE DRSNĚJŠÍ. A TAK RADĚJI DOPORUČUJU PIU OD CASINA. U HUDYHO MAJ OBOJÍ. KUPOVAL JSEM TO VE SLEZSKÝ A CELKEM PĚKNĚ MI O TOM POVIPRÁVĚLI. AHOJ HOJ HOJ
Myslím že trvrdit že osma je nedostatečná, je to samé jak říci že Grigri je nebezpečnej. Každé má svoje a je jen na tom kdo s čím umí jak to dopadne. Je asi jasný že HMS má nejlepší brzdné vlastnosti, ale když to člověk nedrží nebo drží málo tak je to stejně na h... Nejlepší prokluz při pořádnej dřžce dám nejlépe s osmou a na vápně a stěně jsem nepoznal nic lepšího než je Grigri - a to už nemluvím o lezení s horním. Reverso a kýbl je pro mě na stejné úrovni, stím že s reversem lze dobírat druholezec, ale vzhledem k tomu jak jde povolit to také není všelék...
Myslím že je to skoro jedno - něco žere lano víc něco míň ale u všeho se musí především myslet. Mějte se Břéťa Brodský
Reverso a kýbl nejsou úplně na stejný úrovni, reverso se dá použít na jištění dvou druholezců, když se leze ve třech. Předloni v Kaisru jsem jenom čuměl, kolik trojek tam s reversem takhle leze.
Je vcelku logické, že reverso je určeno hlavně na dvě lana a na lezení na víc délek, zde má velké přednosti. Jistit s ním na umělé stěně je opravdu velmi nepraktické a nevýhodné. Doporučuji gri-gri, ale i pro gri-gri platí, že to s ním člověk musí umět.
Pár slov na obhajobu osmy. Pokud jistíci dává pozor, což je nesmírně důležité, a s osmou to umí, pro jištění prvního je to daleko lepší než gri-gri nebo půlloďák. Zdůrazňuji, musí se to umět. Člověk i v průběhu pádu nebo když vidí, že k němu dojde, může podle charakteru cesty manipulovat s lanem, aby pád byl co nejbezpečnější
a pohodlný. Často viděný úkaz na skalách, že druholezec stojí nebo ještě lépe sedí 5m od skály
a vesele debatuje se všemi v okolí a v případě pádu lano prachsprostě sekne jen dokazuje, že i s gri-gri či půlloďákem se musí přemýšlet a dávat pozor.