Nazdar, nevíte kde bych mohl zjistit seznam nebo nejlíp mapu skal v Anglii? Konkrétně kolem Worcesteru. Budu tam přes léto, tak jestli si vzít lezečky :) Díky.
Téma do diskuse.
1. Nejoblíbenější lezecká oblast u nás:
2. Nejoblíbenější lezecká oblast v zahraničí:
3. Nejoblíbenější jistítko:
4. Nejoblíbenější typ lana:
5. Nejoblíbenější horolezecká značka:
Ahoj, o prázdninách plánuji lezení v oblasti Českého ráje. Poraďte kam se podívat (klidně zajedu i do širšího okolí - Jizerky, Dubské skály apod.). Mám nejradši silové nebo vytrvalostní cesty s dobrým jištěním. Na písku preferuji cesty po lištách a voštin
Ahoj - dostal jsem asi 20 kousku propichovacích kartuší. Bohužel vařič na to nemám. A tak koukám zda by to nešlo s použitím patřičné redukce přepustit do bombiček pro VAR se závitem.
Našel jsem redukci - www.e-spotrebice. eu/propan-butan-prislusens
Ahoj,
chystáme se někdy přes léto (červen-srpen) vyrazit za lezením někam směr Itálie, možná Francie?! Budeme parta s rozdílnými lezeckými schopnostmi, proto bychom potřebovali něco, kde se najdou pětky, ale i nějaký ty osmičky... a hlavně dobře od
sháníme lidičky na doplnění auta k jezeru Lago di Garda (10.6.odjezd večer z Prahy - 14.6.2015 příjezd večer do Prahy). Chystáme převážně ferraty nebo i kola. Kdo se chce přidat? Ubytovaní bysme byli v kempu Maroadi v městečku Torbole
Ahoj, nemáte někdo v pdf nebo jiné verzi průvodce na lezení kolem Osla? Našel jsem knihu "Klatrefører for Oslo og omegn" ale 460 NOKů mi přijde dost. Případně jakékoliv underground verze beru či cokoliv free. Jedeme sice až za měsíc, al
Spadla mi z 18 metrů preska (má nejoblíbenější) a dvakrát nebo třikrát se cestou odrazila od skály. Po vizuální prohlídce nejeví žádné poškození, ale nevim nevim... Nemám z toho moc dobrý pocit.. :D Ale když já jí mám tak rád..
Ahoj, o prázdninách plánuji lezení v oblasti Českého ráje. Poraďte kam se podívat (klidně zajedu i do širšího okolí - Jizerky, Dubské skály apod.). Mám nejradši silové nebo vytrvalostní cesty s dobrým jištěním. Na písku preferuji cesty po lištách a voštinách (rajbasy nemusím). Hlavně bych byl rád za radu typu, kde je to totálně solivé, kde pevné, kde jde při lezení o život atd. Lezbě zdar!E
zkus nastřelit obtížnost jakou si představuješ. když ti doporučím něco na to moje souftmouvrování a ukáže se, že se na devítkách nudíš páč je to pro tebe moc lehký tak hrozí, že ti doporučím něco co tě votráví. jinak samozřejmě suškama (ve všední dny) pro začátek nezkazíš vůbec nic napříč obtížnostmi.
většinou lezu 4-6 UIAA, občas 7-8 a mám i jednu 9+. Od těch šestek už mám rád dobře zajištěné cesty a sedmičky už většinou nedám OS. Takže od sedmiček potřebuju jištění tak po aspoň po 4 m nebo líp. U té pískařské klasy nevím jak moc to můžu porovnávat se stupnicí UIAA. (na písku mám max 8-)
sušky (ve všední dny). částečně panťák (nezaleze si člověk který rutinně nevyleze sedmu s písmenem). skalák, drábky, příhrazy - strouhanka a dokáže (napoprvé) dost vyděsit, cesty toho druhu co hledáš tu jsou a je jich dost, ale je jich pár procent cest co tu jsou a jen tak na oko a průvodce jich většinu nenajdeš. prachov o trošku lepší, ale zase to chce mimo víkend (centrální turisticky provařená část). takové to klokočí betlémky, Zbirohy, kalich, věžák atd - to si nech na příště, to je dílem pro nebojácné zavilé pískaře a dílem pro kvakery. jizerky - hrozí že skálu vůbec nenajdeš a když ji najdeš, tak se podivíš, v parném létě většinou zakryté stromy, ideální je slunný přelom října a listopadu když opadá listí a ještě nezačnou plískanice). kokořínsko - sice počtem věží soupeří s rájem, ale lezecký význam se nevyrovná a většinou je to strouhanka, ale najdou se skvosty. východní lužické hory - najde se pár skvostů ale ráj je významnější.
túdle núdle. skvosty jsou to toho druhu, že materiál je srovnatelný se skalákem a olezenost na předválečné úrovni (myslím tím ovšem tu první válku). takže po dvaceti přelezech to bude v háji zeleném a olámané a po stovce přelezů tam budou schody jak na podmoklech.
Jsem si ten skvost představil a mám poprskanej monitor :-D S utajením souhlas, zveřejnit = konec cesty.
Pro autora - určitě Sušky, Panteon. Chce to umět aspoň trochu smyčkovat a vybrat vhodný cesty. Ideál je lízt s pískařem a odkoukat jak se po písku pohybovat...
Silových i vytrvalostních cest je na Suškách i Panteonu dostatek. Souhlasil bych i s tím Prachovem. Dobré jištění je poměrně relativní pojem. Sušky, Panťák i ten Prachov nabízejí vedle rozumně zajištěných cest i vyslovené morálovky. Určitě budeš ve všech uvedených oblastech a daném rozmezí obtížnosti potřebovat schopnost jistit se smyčkama. Někdy to vyžaduje i pomerně pokročilé znalosti smyčkování. Většina dobře zajištěných (zajistitelných) cest má na Lezci zapsaných hodně přelezů. Tj. si otevři oblast na Lezci a vypiš si nebo poznač do průvodce "oblíbené cesty". Několik málo rozumně odjištěných cest je i na Terezínce/Terezce (žula) a Šulíkově skále u Tanvaldu (Břidlice), Krkavčí skále u Semil (břidlice - hlavně těžší cesty). Hruboskalsko je na první dojem strouhanka a strohé jištění je asi jediná fungující možnost jak tu skálu ochránit. Dobře odjištěné cesty jsou v takovém materiálu většinou odsouzeny k zániku totálním ošlapáním/olámáním/ošoupáním.
Musím souhlasit, výběr se ti zužuje na Panťák, Hodkovice a Sušky. Ten Prachov s podmínkou, protože rajbasové výlezy už tu jsou, takže musíš znát. Jinak Jizerky=rajbas/spára, Hrubice/Drábky/Příhrazy=většinou sypák, Betlemky, klokočky, Kacanovy a další menší kolem Turnova jak psáno: odvážné, nebo lámavé, nebo zelené, nebo kvak, Dubské=supersypák.
Stejně daleko jako do Jizerek je to na Pašinku, do Malešova, dá se zkusit Krkavka.
Hodkovice: většina cest 4-6 (7) - jištění většinou dobré mimo klasik na Kvočnách, ale pro překližkáře stejně dost odvážné. Relativně lehká klasa a pevná skála. Jako předstupeň přechodu na písek je to dobrá oblast. Stejně ale potřebuješ s sebou pár smyček.
Poradíte mi které průvodce se hodí koupit? Koupil bych ty Sušky, Pantheon a Prachov, ale nechci kupovat průvodce typu, kde jsou skály nakresleny v řezu shora.
Pak jsou tam v oblasti ještě ty drobný oblasti jako Matoušovka, Vajoletky, Obrvégry, to není špatný. Skála ve srovnání s Dubskejma, ale Skalákem, příhrazama a Klokočím festovní...
A na den by asi taková oblastička vždycky vystačila.
Popravdě průvodce na Sušky, Panteon, Prachov jsem už v několika posledních vydáních nekupoval, protože to tam zhruba znám a zas tak moc ho nepotřebuju, takže nemůžu sloužit, jak přesně je dělanej.
Ale jestli se nepletu, na Panteonu ty Centrální stěny (to podstatné z Pant.) bývaly i v pohledovém nákresu, ne jenom půdorysně. A v pravěkých Suškách nějaké pohledové skici byly taky, myslím.