To je sice fain, že máme nového průvodce na Labak, ale "Základní změnou je to, že skalní objekty i výstupy na ně jsou nyní řazeny zleva doprava, tedy směrem od Hřenska k Děčínu.", k jednodušší orientaci nepomůže. Když stojím pod masivy, tak bych
Dozrál jsem k tomu, že si místo Petzl Crolla (ano, vím, že výrobce ho zakazuje pro solo jištění) pořídím něco na top rope solo. Crolla bych pak použil jen jako záložní jištění.
Cenově vychází nejlépe Camp lift Rope Clamp. Máte ho někdo, je
Čau, existuje nějaká kvalitní offline GPS navigace pro android? Našel jsem hodně navigací, ale nic co by mi vyhovovalo. Od navigace bych očekával turistické mapy České Republiky a Rakouska (vrstevnice, turistické trasy,...) Hlavně k lepší orientaci v horá
Zdravím, nemohl jsem na Přivýšině najít "Věžičku nad Jeskyňkou" pokud někdo víte kde ji hledat, byl bych vděčen za info. email: tomasgym@email.cz . Dik
Hledám oblast s dobře (slušně) odjištěnými vícedélkami v obtížnosti zhruba 4-6 ne moc daleko z Moravy (max 400 km). Byl bych rád kdyby to bylo v hezkém prostředí (nerad lezu mezi stromy a keři) a nebylo moc lámavé. Čím míň technické, tím lepší. Mám rád žu
Včera jsem v Labáku kdesi vytrousil cca 30 cm dlouhý džínovinový obal se skládací slepeckou holí uvnitř. Případného nálezce moc rád odměním. Honza, tel. 603 710 531
Dobrý den prosím vás chtěl bych se optat ohledně stěny když bych si ji chtěl udělat cca 2m do šířky a vysokou tak okolo 4 m zda li by se to mohlo vyrobit z osb desek nebo raději to bude chtít silnější desku děkuji vám za odpověď
Dozrál jsem k tomu, že si místo Petzl Crolla (ano, vím, že výrobce ho zakazuje pro solo jištění) pořídím něco na top rope solo. Crolla bych pak použil jen jako záložní jištění.
Cenově vychází nejlépe Camp lift Rope Clamp. Máte ho někdo, je to použitelné na TR Solo?
Pokud ne Camp lift, tak máte někdo nějaké doporučení, co z následujícího výčtu vybrat?
Petzl Microcender
Singing rock locker
Singing rock back-up
Camp Goblin
Petzl ASAP - pekelně drahý
Cinch jsem zkoušel a přijde mi, že oproti blokantům má horší pohyb vzhůru, že se zasekává a musí se posouvat rukou. A tomu bych se chtěl vyhnout.
Na jištění to nepotřebuji, na to mám jiná hejblata (cinch mi ani na jištění nevyhovoval).
S lockerem od SR jsme se známými něco málo lezli a nestěžovali jsme si. Ale není to asi na tr solo přímo dělané a musíš do něj fkt spadnout a nechytat se vůbec lana..
Taky jsem si šunta na tr solo pořídil. Zatím vyzkoušeno jednou a spokojenost. Ale má poměrně silnou pružinu, takže jestli ti jde primárně o hladký posun po laně, tak to není úplně ono.. Veliká, veliká výhoda šuntu je, že pokud si chceš nějaký místo nacvičit, tak po jeho přelezení nemusíš jistítko sundávat z lana (jako všechny jumary a jejich varianty), ale jen povolit.. navíc je to svírka bez zubů, takže tolik ne.urví oplet. Jinak dobrou zkušenost jsem měl se samosvornou kladnou petzl minitraxion (ta běhala po laně sama), ale vyměnil jsem ji za šunta právě z důvodu lepší možnosti opakování vybraných míst.
Shunt jsem tam záměrně neuvedl, protože mám zafixováno od Schuberta, že selhává v převisech. Myslel jsem si, že ty zachycovače pádů by mohly být spolehlivější? Ale otázka je, jak se posunují po laně....
asi ten microcender bude lepší než šunt. nejdřív ...jsem používal mikrocendra, u něj je trošku pruda se zakládáním( lanko, provázek na pojistce),ale pohyb vzhůru i v převise v pohodě akorát musí být zatížený konec lana. pak přišel šunt a s ním i rozčarování, zakládá se taky blbě( tvrdá pružina) a do převisu nefunguje. tak ho mám na práci a taky žádná sláva. jestli najdeš něco co funguje jako microcender ale líp se zakládá pak bych bral to. jo a ten croll na samo jištění je fakt o hubu, se mi z toho lano vyvlíklo...
Velmi dobré zkušenosti mám s Petzl Basic. Otočíš ho spičkou od sebe (tedy ke skále). Dávám do karabiny, kterou zapínám do prsáku, spodek Basicu smyčkou spojím se sedákem, aby to bylo přiměřeně napnutý. Nad Basic pak uvážu prusík a zapnu jej do stejné karabiny. Klouže po laně dobře, seká se hned, jak odsedneš, ale musíš mít napnuté lano, na kterém lezeš. Tedy dole uvážeš panenku, aby lano viselo. Jakmile odlezu pár metrů, obvykle na laně ještě udělám uzel. Kdyby mi však selhal i basic i prusím, tak nevím, jak by vypadalo to chytnutí uzlem. Ale teoreticky bys neměl projet až dolů.
Nevím jestli se to podle výrobce smí používat, ale já používám RollnLock od Climbing Technology. A jsem vcelku spokojený jako případnou zálohu nepoužívám nic a nebojím se do toho odsednout.
RollnLock jsem spokojeně používal v bigwallech při lezení na druhém (prvolezec tahá prase, nemusí se starat o jištění a ušetří se čas...). Jednoduché použití a po laně se posouvá dobře. Potom jsem někde četl testy různých samojistítek a testovali i Wild Country Ropeman 1 (typově stejná konstrukce jako RollnLock) a při větším dynamickém zatížení (dokonce od 3,5 kN) přesekl oplet lana a u většího dokonce celé lano. Takže bych příště tak odvážný nebyl :-) Při přímém vedení lana je to asi OK, ale při traverzu, nečekaném pádu s průvěsem lana atd. už by to mohl být problém?
No se Cincem jem toho už dost nalezl a myslím, že sním opradu není problém. Konec lana musíš mýt zatížený uvšech aby se ti to samo posouvalo, výhodou je, že se tam nemá co pokazit. Lano se ti nevyvlíkne, není tam nic co by se mohlo zaseknout v otevřené poloze nebo otevřít. Je stavěný na pád lezce. Lano se zakládá pohodlně, funguje ve všech polohách. Poměr cena, výkon, užitná hodnota a funkčnost mi vychází nejlíp. Výhodou je slabší a nové lano, to jede celkem krásně. U delších cest občas udělat uzel také není na závadu. Když máš problém dobreš se jedním pohybem prakticky na tvrdo. Mžeš se spouštět dolu jak je ti libo aniž bys musel cokoliv měnit. nemusíš mít milión pojistnejch pí.., které se nakonec také pokazí, když je problém.
Vyzkoušel jsem Cinch a nebyl jsem spokojený. Na dlouhém dynamickém laně (v Labáku) se to blbě posouvalo. Čím dál byl člověk od spodní zátěže, tím to bylo horší.
Našel jsem test, kde se testoval rescuecender (obdoba microcenderu), rocker (dnes SG Locker) a shunt a vychází mi nejspolehlivější microcender, takže asi půjdu do něj, protože byl spolehlivej na různých průměrech lan, i když varujou před tím drátkem co drží závlačku. Locker zavrhuji, výrobce ho má certifikovanej na 12mm statiku a v testu jim selhával. Shunt selhával taky na některejch průměrech lan.
test - odstraňte mezery
http://www.irata.org/pdf%20downloads/Back-up %20system%20Testing%20J%20Holan%20S%20Beason.pdf
S microcenderem lezu už dva roky a nedám na něj dopustit. Srovnání mám jenom s minitraxionem, který je teda taky výborný, ale přece jen microcender vede, protože se s ním o dost jednodušeji manipuluje. Ze začátku jsem paranoidně používal oba najednou, ale postupně jsem zůstal pouze u microcenderu a naprostá spokojenost.