Zdravím, potřeboval bych pomoct s němčinou, v 1 topu cesty se píše, že jsou v horské MP cestě na různých místech "Zwischenhaken" - nenašel jsem to v žádným slovníku, ani obrázky mi moc nepomohly. Jedná se nějaký borháky, nebo co je to zač? Řeší
Zdravím. Nedoporučil by někdo jakoukoli pěknou hákovačku A1-2 ideálně C1-2 jak jednodýlky, tak i na přesnoc v čr/rakousko/slovensko. Nějaké info o Ennstal/Gasäuse/Kalbing/Westwand/Seniorenweg A2?Díky za jakýkoli info. O hákovačkách tady (čr) nemůžu nic na
Ahoj, uz nekolik let jsem v USA, cestuju, lezu, atd. Chtel bych pridat do databaze spoustu novych oblasti a cest, ktere jsem navstivil, ale vubec netusim jak to udelat. Nemohl by mi nekdo poradit
Ahoj lezci, rád bych jel na začátku příštího týdne na Pallaviciniho kuloár. Nechci ale nic podcenit, viděl jsem videa, četl články. Můj dotaz je k posledním desítkám metrů, kde je skalní lezení. Je to opravdu 3 UIAA? Nebo je to těžší? Jsou tam někde štand
Drobet mě to pobavilo :) Nevím, co chce vylepšovat na způsobu školení instruktorů na umělé stěny. Každý, kdo se v lezení pohybuje a nemyslím tím jen umělé stěny určitě potvrdí, že metodika na umělých stěnách je ta nejjednodušší. Proto si myslím, že větší důraz na školení instruktorů nepomůže.Dobrého instruktora z tebe neudělá papír....
Samotná náplň akreditačních kurzů není problém. Spíše vidím problém ve výstupních testech. Měli by být důkladnější. Kdo dělal tuto akreditaci ví o čem mluvím. :)
Samotná náplň akreditačních kurzů není problém. Spíše vidím problém ve výstupních testech. Měli by být důkladnější. Kdo dělal tuto akreditaci ví o čem mluvím. :)
Samotná náplň akreditačních kurzů není problém. Spíše vidím problém ve výstupních testech. Měli by být důkladnější. Kdo dělal tuto akreditaci ví o čem mluvím. :)
Pokud po napsani zpravy v prohlizeci aktualizujes nactenou stranku, tak supr dupr pokrokovy system lezec.cz znovu nahraje zpravu...
Uz v dobe vzniku lezce (daaaavno) toto nebylo narocne na vyreseni, ale provozovatele se rozhodli, ze nam touto funkcionalitou trochu osvezi jinak vsedni pracovni den a tak to ponechali.
Podle mně je problém hlavně v tom, že tohle by se mělo dělat za náklady v oddílech ne za prachy. Sám jezdím dle možností s nováčkama a u nás v oddíle je komletní kurz asi za 1200,- a je v tom asi 50 hodin teorie kotel praxe jak na stěně tak v terénu (skáli, více délky, hory) a jezdí nás s něma hodně (třeba 20 nováčků 8-10 ostatnních i víc). Jakmile to je za prachy tak všichni na to začínají srát a jen hrabou a nejde jen o stěny, ale třeba i o nájezdy (třeba poláků) na skály s jedním instruktorem nebo obsazení nekolika cest v oblesti (nejlehčích) a total faking na všechny atd. Bohužel dost lidí vydělává na trech a to teď lezení bhž je....dřív to bylo o něčem jiném, třeba že sis ten oddíl naše a hodně ses zajímal sám... A ne jen calnout - 2 hodky -10x nahoru dolů - a bey bey - a poďme další ať to lítá a nezdržovat
Protože zaměňuješ lezení jako životní styl za lezení jako sport. Už se tu o tom psalo mnohokrát. Až budou něčím žít, budu s kamarády a budu se vzdělávat dlouhodobě a celoživotně, času tomu budu věnovat hodně. Ale pokud to mám jako sport, chci si jen zajít zalézt a jinak s tím nemít nic společného. A když musím, tak co nejrychleji.
Mám to podobně na koních. Jsou lidé, co mají koně jako životní lásku, baví je to kydat, hřebelcovat, čistit kopyta, nasedlávat... vyjížďka je pak jako třešnička na dortu. Já to moc nemusím, vyjížďky nejsou špatné, ale chci přijít, nasednout na připraveného koně, na dvě hodiny odjet, pak se vrátit, předat koně a zase jet dál. No a to samé platí v lezení. Někoho baví i věci okolo, jiný chce přijít, ideálně zaparkovat přímo pod skálou, pro zábavu přelézt a zase jít. Neodsuzuji ani jedno, ani druhé.
Jsou věci, které okolo lezení musíš mít naučené a zažité, jinak ohrožuješ sám sebe, ale hlavně ostatní. Pokud ti stačí jenom šplhání, doporučuji buď lanové parky nebo lezení s navijákem v postroji s karabinou na zádech.
Děkuji ti za "hodnotnou" radu. Raději se jí ale řídit nebudu, neb nemáš pravdu. Potřebné znalosti je dobré stupňovat podle toho, zda je vůbec lezec/jistič potřebuje.
Jestli někdo chodí na stěnu s kýblem, je zbytečné se učit chytat velké tlamy a jistit s grigri. Jestli někdo jezdí na odjištěné sportovky s odjištěním po dvou metrech, je relativně zbytečné se učit provazovat složité štandy.
A věci "zažité" ? Jo, je dobré reagovat dobře reflexivně, ale to přijde časem a musíš to opravdu prožít. Takže stejně musíš začínat jako amatér a začátečník. Teoreticky můžeš mít nácvik chytání pádů třeba shazováním velké pneu nebo pytle s pískem, ale na překližku nebo odjištěné sportovky je to trochu úchylárna. To samé třeba zakládání vlastného jištění.
Takže opravdu stačí mít dobré základy pro to, co lidé opravdu dělají, alespoň nemají zamotanou hlavu přemírou informací, které nikdy stejně neupotřebí.
Takže lestli někdo chce lézt, bylo by dobré se vykašlat na tvůj lanový park a naviják, vzít kyblík, naučit se cvakat presky a vyrazit na stěnu. Nic jiného začátečník nepotřebuje.
To je možné, ovšem to tvrzení by to chtělo trochu upřesnit. Minimálně napsat, jak je to s těmi úrazy v procentech, tedy počet úrazů na počet přelezů, a pak také specifikovat důvod k pádům a zranění, zda se jedná o neznalost a špatnou metodiku, nebo zda se jedná o nepozornost, jako třeba špatně založené jistítko nebo projetý konec lana nad zemí. Při naprosto správném metodickém postupu by teoreticky měly být vyloučeny i chyby z nepozornosti, ale... V každém případě bych řekl, že smrťáky na sportovkách se stávají i zkušeným dlouholetým lezcům, co mají vše zažité. Jaký bude poměr těžkých zranění a smrťáků zkušených lezců proti začátečníkům?
Na písku se nikdo nezrakvil už mnoho let, pokud si dobře pamatuji (ale je možné že nějaký smrťák byl). Na sportovkách je to vždy aspoň jeden nebohý ročně, někdy i víc. Co se ví, tak většinou šlo o kombinaci neznalosti a nepozornosti - projetí konce lana u jističe nebo slaňovače, chyba během přípravy slanění, nezajištěný pohyb na skále a pod.
Hele anonyme, já se tady nechci dohadovat o poměrných číslech, které nikdo nezná, a ještě k tomu v Evropě, když se tady bavíme o Česku. Jenom jsem poznamenal, že k lezení potřebuješ něco znát a něco umět, jinak jsi nebezpečnej sobě i svému okolí. A umět tak-nějak držet kýbl nestačí ani na sportovkách.
Ale stejně tak je obvykle zbytečné umět vyvázat extra štand nebo techniky pro vícedélky. Asi tě to nepotěší, neb jsi z oddílu a samostatnost jde proti oddílovým zájmům, ale pro normální lezení na překližce nebo dobře odjištěných cestách v Juře nebo na Vltavské žuje opravdu nic jiného, než trochu rozumu a umět dobře držet kýbl, nepotřebuješ. Není na co.
Zrovna náš oddíl nemá jiné zájmy, než že se občas sejdeme, zalezeme si a jsme kamarádi. Takže zájem na Tvé smrti nemáme. (Přesně to, co tvrdíš Ty tady, tvrdilo spousta lidí přes Tebou a někteří jsou kvůli tomu už pod drnem.)
Jenže pod drnem je i řada těch, co to uměli a znali. Takže jim znalosti byly k prdu. Takže si piš, co chceš, ale pokud neuděláš nějakou hloupu chybu jako že necháš projet lano jistítkem nebo blbě založíš při slanění, tak s kvalitním jištěním po dvou metrech se prostě zabít nejde. Stačí umět dobře navázat osmu, držet ten kýbl a cvakat presky. S tím si 95 % lezců vystačí. Na vyvarování fatálních chyb nemá znalost vliv.
Pamatuješ si, za co mě peskuješ? Tohle jsem napsal na začátku téhle debaty: "Jsou věci, které okolo lezení musíš mít naučené a zažité, jinak ohrožuješ sám sebe, ale hlavně ostatní." Takže jsi se kruhem vrátil k tomu, co jsem tvrdil já na začátku :-)
Vytrháváš to z kontextu. Za prvé tě nepeskuji, to bych si nikdy nedovolil, a za druhé se bavíme o míře nutných znalostí potřebných k lezení na sportovkách a na stěnách. A ten kontext? Sice jsi to odcitoval dobře, ale zapoměnl jsi dodat zbytek, který jsi napsal - Pokud ti stačí jenom šplhání, doporučuji buď lanové parky nebo lezení s navijákem v postroji s karabinou na zádech.
Což není pravda a s tím nesouhlasím a myslím si, že je zbytečné tím kohokoliv strašit. Na překližku ti stačí umět držet kyblík a správně cvakat presky, což je na naučení zhruba tak pět minut. Žádné zběsilé horoškoly, oddíly nebo instruktoři k tomu nejsou potřeba.
Aha, díky za hodnotnou informaci. To by jednoho nenapadlo. Sice to takto fomulované v tebou podepsaných příspěvcích nemohu najít, ale myslím, že tvá odpověď je dostačující na to, aby si lidi udělali obrázek sami :-)
Je toho víc, co můžeš posrat, aby jsi se zrakvil. I na stěně.
Už jen okolo materiálu (sedák, lano, jistítko, karabiny, smyce) je dobrý se povzdělat.
Jištění kapitola sama o sobě, fakt nestačí jen umět držet kýbl, je taky potřeba mít naučenou správnou komunikaci, z nedorozumění vznikají malý i velký úrazy.
Chytání pádů zrovna tak.
Na straně lezce je několik problematických věcí už co se nástupu týče, vedení lana a napadá mě hned několik blbých zlozvyků, který lidi stály většinou ne život, ale ztrátu prstů nebo končetin...
Tohle byl jen nástřel, určitě jsem na nějaký aspekty zapomněl. Co se lezení venku a lezení vícedýlek týče, bylo by toho násobně víc, ale proč ztrácet čas.
Blbec neví, že je blbcem, ale i u chytrého člověka platí, že pokud neví, že něco neví, tak se na to ani nemůže zeptat. A každej samostatnej lezec se nesamovzdělává, taková je realita. Je pak jen dobře, když na jeho fatální chyby nedoplácí i někdo další...
Pokud mluvíme o jedincích, kteří potřebují školení na to, aby je napadlo jak jeden druhému řekne, že je v topu, tak ano, pak má horoškola/oddíl/instruktor význam. Ale já myslel, že se tu bavíme o normálních lidech, ne o výletě pomocné školy.
Oddíl je dobrý tak pro lidi, co mají potřebu sociálních vazeb a potřebují okolo sebe podobné lidi. Na znalosti a rozvoj to vliv nemá. Normální inteligentní člověk si pro zajímavost přečte metodiku (stačí projít web horoleckametodika), přečte si nějakou literaturu typu Pita Schuberta, a udělá si celkem dobrou představu o potřebách a o tom, co pro svoji činnost musí umět. A na jejich naučení a nacvičení opravdu horooddíl nebo horoškolu nepotřebuješ.
V tom případě souhlas.
Jenom tě ubezpečuju, že většina neproškolených lezců takhle zodpovědná není a Pitta nevideli ani z rychlíku. Toho si pročtou hlavně ti, kteří jsou do lezení zažraní, ale ti, co lezení jen tak občas konzumujou a nehodlají do sebe zainvestovat těch pár hodin na kurzu, ti nebudou trávit večery nad Horolezeckou abecedou ani nad Pittem I. - III.
"Normální" totiž v tomhle případě co popisuješ neodpovídá statistické normě (pásmo jedné směrodatné odchylky od mediánu na obě strany, tedy cca 68% populace).
"Normální" ve tvém podání odpovídá přívlastkům zodpovědný, nelehkovážný, svědomitý, ohleduplný...a tebou zmiňovaný inteligentní. Platí to pro drtivou většinu neorganizovaných lezců?
To pak jo. Asi opravdu nejsem normální. Když jsem začínal lézt, neuměl jsem ani uvázat uzel a dost jsem se bál. Každý okolo mě dělal nějaké divné uzly, měl divná jistítka... Takže střrejda Google a lezecké uzle. Tedy, toho bylo. Na co který je? Jeden z odkazů byl na h. metodiku. Takže přečíst, raději komplet, abych věděl, co vše nevím. Samoézřejmě potřebuji jen část. Takže naučit se tu část, dohledat videa, nazkoušet a naučit se. Možná se budeš smát, ale tenkrát jsem tu četl o morálu a pak složitě hledal, co to vlastně je.
No a když se pak dočteš, že se někomu něco rozvázalo nebo řízlo a nějaký Schubert to někde sepsal, tak opět google a následně všechny díly Schuberta. Tím neříkám, že vše umím a znám, ale alespoň vím, co neznám. A také kam se obrátit a co se naučit, až to nebo když to budu potřebovat. A proto také vím, co je z toho všeho potřeba právě třeba na překližku.
Je na tom mém postupu něco špatně? Podle mne to je nebo by měl být základ každého, kdo chce lézt. Pravda, nikdy jsem se nikoho na jeho začátky neptal, takže nevím, jak to chodí v reále.
V reálu to chodí tak, že dobře vedený oddíl ti pomůže se vyhnout největším průšvihům a slepým uličkám :-) A samozřejmě dodá i ty sociální vazby, které jsou na lezení v podstatě nejdůležitější :-)
Pro některý lidi je koukám fakt těžký se nejdřív ptát a pak terpv mluvit, co?
Listy, až si uvědomíš, že Tě lidi posílají do háje nejspíš právě proto, že jim něco říkáš nepříjemně...a až se naučíš komunikovat ne jako samozvanej nepříjemnej vševěd, ale jen jako někdo, kdo se nejdřív ptá, a až když vidí zájem, tak pak teprve ochotně vysvětlí...až se tohle všechno stane, nebudeš mít potřebu točit takováhle vyprázdněná videa. Pak se z Tebe stane skutečnej instruktor.
Do tý doby platí co jsem Ti už napsal o dunning - kruegerově efektu.
Popravdě, kdyby mě jiní instruktoři nenapsali a osobně neříkali, že mají stejný problém, tak hledám chybu u sebe. Mnoho lidí, kteří se pohybují v této problematice, mají stejný problém. Tímto videem jsem reagoval na komentáře pod minulým a na Lezci.
Možná ti připadne, že za někým přijdu a začnu mu nadávat do kokotů. Není tomu tak, vždycky se zeptám a podávám své rady mile.
Pokud se ti nestává, že tě lidé posílají do háje, tak je to super! A jsem opravdu rád, že takoví lidi kteří se kolem sebe rozhlíží a pomáhají jiným, aby nedošli k zbytečnému úrazu, je víc!
nerad Tě chytám za slovo, ale ve druhý minutě videa vyzýváš k tomu, aby instruktoři chodili za lidma "nepříjemně".
Ale i když se člověk snaží jednat mile, stejně bejvá většinou trochu na pěst, pokud rovnou radí.
Moje zkušenost mi říká, že je to o umění jednat s lidma a o sebereflexi. Od tý doby, co věnuju větší péči navázání kontaktu a ptám se, jestli někdo stojí o dobře míněnou radu či poznatky, který eliminujou možnej průser...se mi nestalo, že by mě na stěně někdo poslal do háje.
Nepříjemné pro nás? Proč? Vždyť to patří k rutině instruktorský práce: oslovit, nabídnout, upozornit, naučit. Samozřejmě že u těch, co jsou moji učedníci, se netřeba ptát a je na místě rovnou střílet informace, protože tam je zakázka z jejich strany jasná, ale pokud vstupuju někomu do jeho prostoru bez vyzvání a nepřipravím si ho na to, nenahodím motivační udičku...tak bývá odpor nejpřirozenější reakcí. Pokud se v tu chvíli cítím dotčeně, jsem sám pako, když nerozumím situaci, kterou jsem sám způsobil. Ale chápu, že málokdo si pokládá otázku "čím jsem způsobil, že mě někdo poslal do pr...., když mám přeci pravdu?"
Jde o dvě věci, první je, že mnoho lidí již má špatné zkušenosti a tak je pro ně již nepříjemné k někomu chodit a radit mu. A za druhé, bohužel co vidím kolem sebe tak je to každý 3 člověk. Pokud stěna je plná tak to je práce na celý večer, to samotné, že se člověk nevěnuje zábavě za kterou přišel.
no tak to prr. V tom případě se nabízí dvě možnosti:
a) chodíš lízt na stěnu pro retardované;
b) máš obsedantně kompulsivní rysy osobnosti, které tě nutí hledat i nejdrobnější chyby a není divu, že tě pak posílají někam, když jsi na pěst.
Obojí samozřejmě myslím s nadsázkou, ale jen mírně.
Poznámka pod čarou: bylo by fajn se podepsat aspoň nějakou značkou, takhle člověk neví, jestli diskutuje furt s tim samým pacientem nebo se do toho dostal ještě někdo další :-p
Když někde na stěně vidíš nějakou prasárnu, jako třeba špatně založený kyblík, a myslíš si, že je to nebezpečné, nemáš lezce/jističe poučovat nebo ho upozorňovat. Se pak nediv, že jsi často poslán do zadele nebo že konverzace je nepříjemná.
Správný postup je ten, že máš jít na recepci a upozornit obsluhu, že tam dělá někdo něco riskantního. Obsluha pak dle svého úvážení zajde za jističem/lezcem. Kromě toho, že obsluhu do zadele poslat nemohou, se tak chráníš i ty. Co budeš dělat, až někomu něco poradíš, on si něco udělá a pak tě bude vinit, že jsi mu to poradil ty?
Takže zejména na stěnách doporučuji se do nikoho nenavážet, od udržování pořádku a bezpečnosti je obsluha.
Podívej, na každé stěně se při prvním vstupu podepisuje papír, že jsi obeznámem s pravidly stěny a základy lezení a že víš, co děláš. Takže když tam přijde nějaký idiot, co neumí ani jistit, tak tím, že mu do toho budeš kecat a učit ho to, situaci nezachráníš. A upřímně - jen hlupák by to dělal, přebíráš tím za něj i určitou odpovědnost a stejně to bude k ničemu, za jednu návštěvu ho to stejně nenaučíš.
Samozřejmě nemluvím o tom, když si všimneš, že se lezec zapomněl pořádně navázat, protože se zakecal, nebo že si jistič omylem připnul jištění na špatné oko. Oboje jsem zažil a dotyčné upozornil. Ale je zajímavé, že se vždy jednalo o zkušené lidi, kteří chybu udělali z roztržitosti, ne z neznalosti.
Ale když na stěnu přijdou naprostí začátečníci, co ani neumí založit kyblík nebo cvakat presky, raději jdu pryč. Někoho z místních upozorním, koho tam mají a co tam předvádí, ale raději jdu na druhou stranu stěny. Omyl je jedna věc, ale idioti na stěnách si za sebe ručí sami a raději od nich dál, i kdyby se měli zrakvit.
Sebereflexe a kriticke zhodnoceni svych znalosti, zkusenosti, schopnosti je urcite nutny zakladni predpoklad pro dobreho instruktora. U Listyho mi to, zatim, dost chybi.
Zdravim,nevim jestli to je vhodné sem to psát :D,Hledám někoho postaršího v okolí Žďáru nad Sázavou nebo okolí kdo by měl chut naučit lést 40 leteho člověka a chtěl by občas vyrazit do Bystřice na stěnu a pokud bude počasi někam na skálu,pokud někoho v okolí znate tak bych byl rád za nějakou informaci.Děkuji
Na www.horosvaz.cz najdeš seznam oddílů po celé republice i "tam u vás". Jestli se Ti z nějakého důvodu nechce vstoupit do oddílu, najdeš přes něj nejspíš i nějakého samotáře, který poleze jen s Tebou.
Kašli na seznam oddílů :-) Zajdi na stěnu, porozhlédni se tam, třeba tam bude také někdo sám, nebo se připojíš ke skupince, často chodí kamarádů lichý počet. A není špatné se domluvit s obsluhou a hodit na kus papíru inzerát, který pověsíš na té stěně. Určitě tam chodí více lidí z okolí, než tady na Lezce.