Kde se da najit text 4 bludy o horolezcich? Čtyři bludy o horolezcích, zvláště „Blud 3: Horolezectví posiluje charakter“ a „Blud 4: Horolezectví umožňuje lidem uzavírat těsná přátelství“.
Vim, ze existoval, ale nemuzu ho nikde na internetu
předem upozorňuji, že jsem lezec začátečník. Rád bych se vás zeptal: Všude v návodech pro práci s GroGri2 je uváděno, že druhá ruka musí držet neaktivní lano (u zadku). Chtěl ale použít druhé jištění, třeba prusíkem, který bych držel
Poradil by mi někdo kde hezky zalízt v okolí České Lípy? Vyhledávám cesty zhruba do 7-, kvaky a krátké cesty mám taky rád. Vím, že v okolí jsou Dubské skály, jen netuším, které oblasti jsou z aspoň trochu pevnějšího materiálu. Jiné oblasti neznám vůbec.
Nedávno jsem se bavil s kamarádem o lezeckém stylu flash. Definice je jasná, ale zajímal by mě váš názor, zdali je flash, když si cestu proslaním a dívám se. Podle mě už tohle flash není. Ten je jen "pohled zespodu" nebo ne? Díky za názory!
Tak jsem se zase o víkendu přesvědčil že prasata stále žijou. V pátek příjezd do Tisý...v noci 3 hodiny slejvák jako prase. Se nedá nic dělat, jde se přes Rájec do Ostrova na pivo...v Severní části prochcaný až běda a ejhle...cca 12-ti člená skupinka to t
Ahoj lezci, rád bych radu od lidí, co tuto cestu lezli. Chceme jét s přítelkyní lézt tenhle kuloar, až se počasí zlepší a rádi bychom vyrazili co nejvíce nalehko. Moje otázka je taková- myslíte si, že vzít jednoduché lano nebo dvojčata? Nahoře by měl být,
předem upozorňuji, že jsem lezec začátečník. Rád bych se vás zeptal: Všude v návodech pro práci s GroGri2 je uváděno, že druhá ruka musí držet neaktivní lano (u zadku). Chtěl ale použít druhé jištění, třeba prusíkem, který bych držel právě touto rukou.
Proč se prosím musí držet neaktivní část lana i u GriGri?
Nebo máte jiný nápad na druhé jištění?
"Druhé jištění", tím myslíš, že by sis na volný konec lana pod grigri ještě uvázal prusík? To je sice proveditelné, ale jistit s touto sestavou by bylo zcela nemožné. Neměl bys jak podávat lano prvolezci, ledaže bys měl 4 ruce, nebo asistentku.
Grigri je poměrně bezpečná pomůcka, která zvládá v rukou poučeného jistit prvolezce sama o sobě. Požádej někoho zkušenějšího, kdo s grigri umí, ať ti ukáže jistící grif, po chvíli zkoušení budeš umět s grigri bezpečně jistit. Další praxí pak časem získáš rychlost, především při podávání lana.
Omlouvám se, nepodal jsem dostatek informací. Jištění lezce chápu, naučili mě to profíci a kamarádi.
Teď mi jde především o lezení (a následném slaňování) jen na laně, kdy druhý konec je pevně připevněný. Lezu nahoru pomocí jumaru, na kterém jsem také navázáný (druhé jištění). Při sestupu odepnu jumar a slaňuji pomocí grigri a v tuto chvíli bych rád druhé jištění. Třeba právě ten prusík na aktivním laně, připevněný k sedáku.
Totiž když si prohlédnu grigri, přijde mi, že vše závisí na jednom jediném "nýtu" uprostřed. Nebo se toho bát nemám a grigri stoprocentně věřit?
no jistě, občas svůj život svěřuješ něčemu nezálohovanému. třeba řidiči autobusu. nebo si představ, že mu praskne jedinej volant.
hele, bez ironie, nech to koňovi. pokud ti to nepřejede parní válec nebo to není do mrtě probroušený, tak ti jeden nejtek úplně stačí.
Krtek: třeba práve proto autobusem nejezdím... Pokud tu je šance druhého jištění, rád se ji naučím.
Anonym: při jumarování se jistím grigri, čili nahoře nic neměním, jen jumar odepnu.
Krtek: Ahoj Krtku, děkuji za hezkou odpověď. Nevím co udělám, když zůstanu pod převisem, proto ještě takto nelezu. Než se do něčeho pustím, vždy chci znát i možné komplikace a podobně, abych věděl, jak se v takové situaci zachovat. Proto zatím chodím jen na umělou stěnu, kde sbírám zkušenosti. Třeba to, když mi něco spadne, řeším tak, že NIKDY nikam nechodím lézt sám.
Samozřejmě i nadále se budu setkávat s profíkama a učit se, jen jsem chtěl poradit druhé jištění s grigri, protože to nikdo nikde nepoužívá...
Děkuji za odkazy, projedu si je. Mimochodem hodně čerpám z horolezeckametodika.cz, je to dle tebe spolehlivá stránka?
Primárně bys měl napsat za účelem jakých aktivit stoupáš nahoru pomocí Jumaru a slaňuješ s GriGri. Asi nebudeš výškař, arborista nebo big wallový lezec či speleolog, protože bys potom věděl, že slaňovací pomůcky jsou rozděleny do kategorie A, B - GriGri je v té horší skupině. Při jumarování se také musíš jistit. Při změně mezi stoupáním a slaňováním také. Doporučuju nesluníčkařit a utratit pár stovek korun za kurz. Někde sem viděl v nabídce lezeckých kurzů i nabídku metodiky na 3 hodiny, třeba by ti mohlo vyhovovat.
Obávám se, že je to geokačer. Už jsem zblízka slyšel o třech volných pádech - všechny měly stejný průběh: nahoru šphadlem nebo prusikem (případně dokonce grigri místo šplhadla) a pak slanění právě pomocí grigri a volný pád.
Kubo, myslel jsem, že všechno víš, všude jsi byl už dvakrát a od všeho máš klíče. Ale přesto se najde skulinka.
Grigri je pro šplhání velmi vhodné. Ale je nutné k tomu mít ještě ideálně jumar, smyčku do něj a za ideálních možností ještě nožní blokant. Pak to jde bezpečně, dobře a velmi rychle.
Všude jsem nebyl, všechno neznám, ale geokačery docela sleduji a vstávají mi z jejich jejich některých praktik vlasy hrůzou. Samozřejmě to tak, jak popisuješ, lze udělat. Přesto vím o těchto třech případech. Stejně jako se ví o případech, kdy toto poměrně bezpečné jistítko použil jistič a stejně pustil prvolezce na zem volným pádem.
Ale to jen proto, že doba přeje debilům, kteří než by se něco naučili používat, raději přestanou jezdit autobuse pro obavy z ulomení volantu.
Lezení je nebezpečný sport a to se s žádným jistítkem nezmění.
Ahoj Květy, na začátku píšeš, že jsi začátečník. Lézt pomocí samojištění je činnost již méně intuitivní a je tam veliký prostor ke spoustě chyb. I když budeš mít správně udělané jištění včetně zálohového druhého jištění, víš, co uděláš, když zůstaneš viset v převisu a na skálu nedosáhneš? Jak slaníš, když ti náhodou slaňovací pomůcka spadne? Máš už vyzkoušené a zmáknuté prusíkovaní - stoupání po laně? apod.
Nejlépe je nechat si to ukázat a vysvětlit od někoho, kdo na tebe dohlédne (psal jsi, že jištění ti vysvětlili profíci).
Informace bych moc nesbíral na zdejší diskusi (už vícekrát se tu radily chyby), ale v solidních metodikách. Např. Horolezecká abeceda, nebo: http://goo.gl/KydlJ9 - zde si pokud možno prostuduj všechny kapitoly týkající se nejen sólolezení, ale i jištění, jistících pomůcek, práce na stanovišti, sebezáchrana apod.
Krtek: třeba práve proto autobusem nejezdím... Pokud tu je šance druhého jištění, rád se ji naučím.
Anonym: při jumarování se jistím grigri, čili nahoře nic neměním, jen jumar odepnu.
Krtek: Ahoj Krtku, děkuji za hezkou odpověď. Nevím co udělám, když zůstanu pod převisem, proto ještě takto nelezu. Než se do něčeho pustím, vždy chci znát i možné komplikace a podobně, abych věděl, jak se v takové situaci zachovat. Proto zatím chodím jen na umělou stěnu, kde sbírám zkušenosti. Třeba to, když mi něco spadne, řeším tak, že NIKDY nikam nechodím lézt sám.
Samozřejmě i nadále se budu setkávat s profíkama a učit se, jen jsem chtěl poradit druhé jištění s grigri, protože to nikdo nikde nepoužívá...
Děkuji za odkazy, projedu si je. Mimochodem hodně čerpám z horolezeckametodika.cz, je to dle tebe spolehlivá stránka?
Odkaz, který jsem posílal, je právě na tebou zmiňovanou metodiku. Je samozřejmě dobrá, jen je potřeba ji brát kompletně. Než budeš řešit samojištění, potřebuješ znát práci na štandu, mít vyzkoušené šplhání (prusíkovaní) nahoru a pokud možno i dolů. Je taky dobré si vyzkoušet viset v převisu v zaseklém žumaru (třeba metr a půl nad zemí - doma na schodišti, na zahradě pod stromem...), založit slaňovací pomůcku, vypnout se ze žumaru a slanit, to vše samozřejmě tak, abys byl stále nějak připojen k lanu a pod.
Určitě je potřeba umět slaňovat jen na karabině přes půlloďák.
Pak jsem nepochopil to, že chceš poradit jak na druhé jištění s grigri (pořád nevím co tím myslíš), když to nikdo nedělá.
Tak nevím Květy, píšeš o tom, jak se zajímáš a rady přijímáš od profíků, tak proč se ptáš tady a ne těch profíků, kterým věříš?
Rada nerada byla ta, že když tomu ty věříš, tak to Grigri používej, protože zálohováním bez dalšího vysvětlení by by sis akorát tu Grigri mohl vyřadit z funkce. A nejrozumnější rada byla vzít si kurz - někdo školící výškovky by byl ideál.
Je zajímavé to české specifikum utratit tisíce za šplhadla, grigri, karabiny a sbírat hodiny rady na netu a ještě v tom nemít jistotu, místo pár hodin s opravdovým profíkem, který se tomu věnuje xy let.
jako optimální vidím učební obor technického zaměření a pak dva tři semestry teoretické machaniky, pak se při dostatečné fantazii a zájmu o věc nemesis zatěžovat nějakým získáváním rozumů a praxe od zkušenějších. bez toho je to cesta do pekel.
Vidíš v něm, že by Grigri bylo určený ke slaňování? To že to alternativně nakonec nějak jde ještě neznamená, že je k tomu určený. Z toho důvodu vymyslet druhý jištění pro tohle udělátko nejde tak snadno a rozhodně ne se zárukou.
Výrobce a profíci by pro tebe jako neznalého měli mít hlavní slovo, ale jestli chceš věřit diskuzím na lezci a být horkým kandidátem na darvinovu cenu...
píšeš, že používáš jumar pro cestu nahoru, který pak odepneš a slaníš grigri. Jestli máš ve štandu dané lano tak, aby ti dolů šly oba prameny lana, tak jsi v pohodě.. na tom konci, na kterém máš Jumar si navaž tak dva metry od země větší uzel a až nad něj cvakni jumar. Pak dolez nahoru - jestli chceš tak na druhém prameni můžeš mít grigri a sem tam ho dobrat. U štandu si dober grigri a sedni si do něj, jumar nesundávej, ale pouze odepni jazýček(jasně že v něm musíš mít ještě karabinu aby ti nevypadlo lano). Teď se můžeš spouštět na grigri a kdyby se COKOLIV s grigri nebo s lanem stalo stalo, tak stejně nemáš podlahu, protože tě dole zastaví ten připravený uzel, který neprojde jumarem. Ty dva metry tam jsou kvůli průtažnosti lana. Takže se sice proletíš, ale nebude to podlaha a nic se ti nestane. A kdyby jsi byl echt opatrný, tak můžeš za sebou těch uzlíků cestou nahoru dělat povícero. Vždycky je to o kompromisu mezi bezpečností a rychlostí zabezpečení. Na to, že by jsi si dal nad grigri prusíka zapomeň - to je strašná pakárna a jak se ti jednou prusík kousne, tak se pak dolů dostáváš dost legračními poskoky po skále.
jinak teda blokant typu Gibz by byl lepší, protože se dá lépe odblokovat když je kousnutý, nekazí tolik lano a jestli to máš na samojištění, tak snese i "odlez", tzn. že nemusí být neustále napnutý jako v případě jumaru - tam když budeš mít třeba jen 30cm průvěs, tak už bych se bál o oplet
Já bych se nebál o oplet, ale o lezce. Nejen s jümarem, ale také s bogibsem a grigri a čímkoliv jiným tímto způsobem. Jako nouzovka pro zkušeného lezce dobrý, ale pro začátečníka nebo dokonce jenom šplhače ke keškám je to potencionální sebevražedná pomůcka.
Jendozbrna - Padat x metrů do uzle s jumarem?! No mňauvajs. To není záloha, to je totál kokotina. To nemá smysl tady něco psát, když tady padaj takovýhle dorty.
hádám bych chtěl moc kdyby jsi místo těch zbytečných útoků trochu více rozvedl, v čem konkrétně vidíš onu "kokotinu"? Opravdu, pro poučení nás hloupějších. Co selže? Praskne karabina? Nebo dokonce lano? Nebo to člověka přetrhne vejpůl? Já když lezu s blokantem - což je častěji, než klasicky s parťákem, tak blokant buď nezálohuji vůbec a nebo dám někde do půlky na loďák karabinu o kterou bych se zasekl v případě selhání blokantu. Takhle mám nalezeno už pár kilometrů. Mimochodem, nedávno tady bylo video jak Leo Houlding sóluje stěnu kdesi v poušti . A když se na to videjko podíváš pozorně, tak čemuže to Leo svěřuje svůj život? Ano ano, je to úplně obyčejný uzlík na konci lana a to s tím rozdílem, že já do svého uzlíku pošlu v nejhorším pádový faktor 1, ale to by muselo něco selhat už nahoře, zatímco u jištěného sóla věří uzlíku i když mu hrozí faktor 2.
Leo se nejspíš jednou zabije, až se mu něco trochu nepovede. To ovšem neznamená, že to musíme zopakovat po něm. A propos: vždyť píšu, že jako nouzovka pro zkušeného lezce je to možné, ale nic moc pro netušícího člověka, který se na takové věci ptá tady na webu.
Ty dva metry jsou na houby. Dynamika se protáhne klidně o 15%.
Osobně nejsem schopný tenhle překomplikovaný postup ani s jistotou dešifrovat. Spíš si ho domýšlím. Tazateli bych radil vykašlat se na rady na netu a opravdu se zeptat profíka (třeba stromolezce).
Ty dva metry jsem jenom tak plácl. Máš naprostou pravdu, že je třeba brát v potaz průtažnost lana a ne každý, kdo s lezením začíná si tohle může uvědomit, proto se omlouvám za nejasnosti.
No právě. Je to začátečník. Ptá se tu na základní věci. Tomuhle pravděpodobně nedojde, že ty "dva metry" ve skutečnosti záleží na délce lana. U začátečníka by mě nepřekvapilo ani to, že by ten uzlík udělal metr nad zemí aby se mu tam ten jumar dobře dával.
jo jo, kravinský odpovědi se ti tu hezky množí, to jsem zvědavej jestli ti dojde že přes diskuzi na internetu cesta nevede
Kdybys napsal výrobci, tenhle elektronickej styk bych ještě pochopil (pošlou tě někam, ale budeš to mít černý na bílým...nebo ti spíš doporučej udělátko, který slouží k tomu, co potřebuješ)
Nevadí že to vysvětluje méně obratně. Ale něco bude na tom, že to co si představuje není reálné. Čili neměl by to dělat, nebo by si na to měl vzít jiné, správné, vybavení.