Ahoj, nemáte někdo tip na sportovnější lezení kolem Štrby nebo Tatranské Lomnice nad Slovensku? Hledame něco kolem 6uiaa, jednodelky,jisteni možno smycemi i vklinenci..
Díky moc za rady!
Lezli jste někdo cestu Modří vědí na Jižní stěnu v Labáku (nejhornější patro)? Za VII? Jako vážně? :) A btw koukám, že spousta cest z Jižní stěny není na skalních oblastech ani v databázi skal na horosvazu - nemají tam být náhodou všechny cesty?
Tedy moc děkuji neznámému dobrodinci za radu! Valil jsem očka, jak zabrala čočka!!!Všechny ostatní rady byly snad taky dobré, ale pořád to bylo neúnosné trápení pro mne, pak jsem koupil čočku za 50 Kč, vyplnil botky, zašněroval, zalil vodou a počkal půl d
Ahoj, nelezl nekdo cestu Kaca na Anica Kuk? Jak je to s jistenim v tezsich delkach. V pruvodci toho moc nepisou, jen ze je potreba dojistovat. V lehkych delkach by nemel byt problem, ale v tech tezsich jsem trosku na vazkach, jestli do toho jit. Diky
Ahoj, strašně rád bych si vylezl hroší lázně, zní mi to jako dobrá sranda. Láká mě to už pár let, ale z různejch důvodů (nežil jsem v CZ) to nešlo. Nevíte někdo v jakym stavu je slaňák a ty navrtaný nýty co tam dali prvovýstupci? Díky! :)
Ahoj, nedávno jsem lezl na krále, starou cestu (chtěl jsem..). Ale po pár metrech jsem se vydal vyslapáným terénem ven z komína (jakoby do údola..) a do komína se vrátil až před posledním kruhem. Je to nějaká cesta nebo je to únikovka pro sraby, jako jsem
Lezli jste někdo cestu Modří vědí na Jižní stěnu v Labáku (nejhornější patro)? Za VII? Jako vážně? :) A btw koukám, že spousta cest z Jižní stěny není na skalních oblastech ani v databázi skal na horosvazu - nemají tam být náhodou všechny cesty?
Ahoj, za sebe:
tuhle cestu jsem nelezl, ale slyšel jsem o ní, že to není úplně lehké. Něco od Pepise jsem na Jižní stěně přelézal a většinou se to pak po dohodě s ním tak o stupeň v průvodci zvedlo. Ale není v silách jednoho člověka přelézt v krátké době všechno. A není možné zdvihat cesty paušálně od počítače. Kromě toho, tvrdé VII jsou často i různé staré cesty od Běliny, Šlégla... Sedmička prostě nemusí být jen tak. Obecně Pepisova klasifikace nepatří k těm lehkým, je dobré s tím počítat.
To, jestli někde (SO, horosvaz) všechny cesty mají nebo nemají být, má víc rozměrů:
Proč by tam měly být? Kdo to řekl? Z jaké pozice? A kdo je tam bude zadávat? Odkud? Jak rychle? ...
Jo, lehký to nebylo :D My tam dolezli, viděli cesty ve třetím patře, tak jsme je zkusili, všechny tři, aniž bychom věděli obtížnost. A já se na týhle dost natrápila a pak jsem byla dost překvapená, že jen za sedm. No mluví ze mě pochroumané sebevědomí :D Ale spíš prostě když to srovnám s těmi ostatními sedmičkami tam, tak to úplně nesedí... Jinak já jsem si myslela, že se prvovýstupy dávají do databáze v rámci nějakýho procesu zaznamenání prvovýstupu, ale rozhodně se v tomhle vůbec neorientuju, nikdy jsem žádný nedělala ani jsem nebyla u toho, když někdo nějaký dělal a jak vlastně funguje ta "administrativa" kolem toho. A obecně mi přijde, že tam bývá většina cest, takže proto mě to překvapilo.
Prvovýstupce by měl podle pravidel předat protokol oblastní vrcholové komisi (OVK). Nikde není zakotvena povinnost zapisovat ji do nějaké elektronické databáze. Jen některá OVK-áčka akceptují protokoly i v elektronické formě nebo přímo evidenci v některé z databází. Prvovýstupci zapisující do databází to dělají dobrovolně a vybírají si mezi svazovou oficiální a bývalou svazovou oficiální databází. Někteří to píšou do obou ale těch je titěrná menšina.
Myslím, že Jeník Pleticha se teď snaží na horosvaz zadávat celkem důsledně všechny nové prvovýstupy, které autoři v Labáku nahlásí (pokud je tam nezadají sami). Zdá se mi, že to dělá dost vzorně.
Starší cesty tam zdaleka všechny nejsou a dokud je tam někdo nezadá, ani nebudou. Ale tam by to neměl být zas takový problém, pokud už jsou aspoň v tištěném průvodci - prostě někde jsou k dispozici, i když třeba ne na webu.
Klasa v Labáku je občas dost relativní. Asi záleží jak se autor ten den vyspal. Například Termitiště na Blueberry hill je sice za VIIIb, ale lezl jsem spoustu lehčích devítek. To samé Pátek třináctého na Smolaře nebo třeba nástupový boulder v Bílé magii na Černého petra taky nebude za VIIc :)
Samozřejmě záleží v první řadě na tom, jak se autor vyspal. To je jasný.
Klasifikace je relativní. Existují 2 koncepty:
1) Autor klasifikaci navrhuje, přelezce pak potvrzuje (tzn. autorská klasifikace je návrh, který pak může doznat posunů na základě hodnocení přelezců).
2) Autor je zodpovědný za svou klasifikaci a má v ní poslední slovo.
První koncept se mi zdá lepší, právě kvůli té subjektivnosti klasifikace. Ale předpokládá ty přelezce (ideálně v nějaké nepříliš vzdálené době po přelezu; po 10 letech už je to přeci jen trochu pozdě), kteří se ke klasifikaci nějak rozumně vyjadřují, že se to někde diskutuje...
Jenže myslím, že zrovna v Labáku bylo před časem vyhlášeno, že za klasifikaci je zodpovědný prvovýstupce a je to jeho vizitka. Takže tam byla víceméně "ofiko" vyhlášena druhá alternativa. Ale přesto tam, kde se hodně přelezců vyjadřuje kriticky, dochází časem ke klasifikačním úpravám. Většina autorů bývá svolná k nějaké změně, pokud je těch hlasů víc a jsou trochu zodpovědné.
Takže je dobré, když se ty kritické poznámky někde objevují. Lezec a jeho databáze (+ komentáře) není špatné místo (myslím).
Adikeite nebo jak se jmenuješ Ty jsi také bozi, napr. 7 je bud 7 nebo 7a ale ne 7c. Jinak odpovednost autora za klasu jim udelane cesty je fakt bordel a chápu Piskotovy postřehy, ale stejne. A to vzhledem k vzorku prvovystupcu jez odpovida pomerne stejne i vyskytu sebecentriku v populaci coz je jako treba u ridicu, kdy by taky mohlo pak platit ze odpovědnost za rizeni je na kazdem ridicovi jak uzna za vhodne. Jenze cesta je pak uvedena v pruvodci a je to tedy uz verejna informace a ta by mela byt minimalne trosku aspoň odpovedna.
Je česká stupnice, která písmenko a nepoužívá, takže je VII, VIIb, VIIc, VIII, VIIIb, VIIIc atd.
Pak je saská stupnice VIIa, VIIb, VIIc, VIIIa, VIIIb atd. Takže pokud písmenko není, je to základní stupeň v české pískovcové stupnici.
Jiná věc je tvrdost klasifikace. V Labáku je to oproti Sasku průměrně posazené tak, že VIIa v Sasku je tak za VI v Labáku a VII (nebo VIIa) v Labáku je na neměcké straně kolem VIIb, pokud nepočítám různé náhodné výkyvy na obě strany.
No a v průvodci je psaná pískovcová (labská) stupnice číslovaná VII, VIIb, VIIc atd., a pak UIAA, která je psaná taky římskými číslicemi. Takže VII je tedy VII labské (tj. české a ne saské) stupnice a znamená to prostě VII? Protože v novém průvodci je taky v přepočtové tabulce psaná UIAA klasifikace, která je taky psaná římskými čísly.
VII jako VIIa platí v Ráji (někdo výš psal, že to je česká stupnice, ale v Labských i na Broumovsku se důsledně píše to áčko), ale důsledně to dodržuje Pepis Koudelka i v nerájských oblastech.
Co mě nicméně udivuje je to, jak jsou jeho sedmy tvrdé s výjimkou jeho cest v Adršpachu. Tam jsou spíše doporučitelné pro nakouknutí do sedmičkové klasy, někdy bych klidně kasal dolů.
K tomu zapisování: V databázi Skály ČR na webu ČHS je u každé skály možno vložit prvovýstup, který se po zadání automaticky uloží do databáze a současně odešle mailem autorovi, správci skal a předsedovi OVK, takže pak už se o to prvovýstupce nemusí dál starat ani se bát, že se jeho papír s protokolem někde ztratí nebo skončí na dně šuplíku. S pilnějšími prvovýstupci spolupracujeme a jejich výstupy zadáváme podle jejich podkldadů. Jedním z nich je Pepis.