Neviete niekto o stranke ceskeho dovozcu alebo priamo vyrobcu varicov, spacakov a stanov Coleman? Rad by som si prezrel modely 2004 a tlaceny prospekt sa mi do ruk nedostal... Dik!
nazdar; ake mate skusenosti s prilbou petzl meteor? skusal som si ju, paci sa mi, ale zda
sa mi malo robustna.
alebo mam ostat u starej klasiky salewa/camp?
diky
ubu
Nejak jsem se nikdy neorientoval v tvorbě deníčků a zapisování cest, tak mam mezery. AF znamená vylezení cesty na prvním s tím že po pádu pokračuju od posledního jištění? Jak by se zapsalo vylezení cesty na druhém, sapsalo-li by se vůbec??? Předem dík za
Zdarec! Potrebuju poradit s vyberem lana do strednich kopcu na leto i zimu. Zatim vse lezu na jednoduchem lane!!! Je univerzalnejsi pulka nebo dvojce? Dik za rady.
Zdravim. Potřeboval bych si pořídit cepín, kterej by šel jak do ledů tak by se mohl použít i v horách. Docela se mi zamlouvá cepín Aztar od Petzla (Quarky sou moc drahý). máte snim někdo nějaký zkušenosti? hlavně jak se snim leze v ledu.
díky za od
Ještě pár střípků, které mě zaujaly v zápisu z poslední schůze VV ČHS 11. května (www.horosvaz.cz/servis/index.phtml?id=755) a které tak trochu zapadly v bengálu kolem kauz VV versus Koordinátor Volák a VV versus Komercionalizátor Lienerth (obé viz Lezec
Cauves lezci,
koupil jsem si nedavo gri-gri, ale mame lano o prumeru 9,4 mm. V navodu na gri-gri píšou, že minimální prumer lana ma byt 9,7 mm. Myslíte tedy, že lze pouzivat na grigri lano o pruměru 9,4 mm ??? Pouzivate nekdo na grigri mensi prumer
Zdarec! Potrebuju poradit s vyberem lana do strednich kopcu na leto i zimu. Zatim vse lezu na jednoduchem lane!!! Je univerzalnejsi pulka nebo dvojce? Dik za rady.
Zdar, kdysi jsem řešil něco podobného a nakonec jsem zvolil dvojče. Dela se s nima dost jednoduse, jako s jednickovym a jsou zpravidla i lehci nez pulky.
No a zase u cest, kde lezes ruzne cik-cak, je lepsi pulka, protoze cvakas lana stridave a pak to tolik netahne. Pri ceste na ledovci se muzes navazat na jednu pulku (dela se to obcas i s dvojcetem, ale spravne by se to delat nemelo). Pulky jsou na druhou stranu trochu tezsi.
Ja osobne lezu radsi na pulkach. Je to spis vec osobnich preferenci.
S tim lanem od Singing Rocku nemam osobni zkusenost, ale podle uvadenych parametru bych si na ty pulce pripadal jako opicka na gumicce. Jako pulka to ma docela velkej prutah.
Osobně preferuji půlky - dvojče má oproti nim jen jedinou výhodu - je lehčí(o něco málo). Na druhou sranu můžeš půlky cvakat jak chceš, občas použít samostatně atd... přeber si to, cena je skoro stejná, váha je jen malinko větší a proč si odpírat zjevné výhody...
Půlka má ještě výhodu v lezení ve třech-můžeš dobírat dva najednou. Ten průtah u Singáče? No, záleží, jak často hodláš padat:). Já beru častěji dvojčata, protože pro svojí sešlost šetřím každé deko. Ale půlky jsou asi univerzálnější.
Mám za to, že půlky nemůžeš cvakat jak chceš, měl bys každý lano zvlášť. Při současným cvakání dostaneš (resp. jistící systém dostane) tvrdší ránu, než je zdrávo. Nevzpomenu si, kde jsem to četl, ale psal to myslím někdo typu Procházka, Schubrt atd....
Jinak - já mám taky půlky, ale uvažuju o dvojčatech. Přeci jenom na šedesáti metrech to trochu váhy udělá...
Nechci si stále prosazovat svojí, ale nedalo mi to a našel jsem si hmotnosti uváděné Lanexem - 1/2 Badile 46g/m, 1/2 Eiger 52g/m, dvojče Duostar 40g/m a Alpin 41 g/m vezmeme-li tedy v úvahu že by jsme porovnali Badile a Alpin, vychází to na 50m přesně 0,5 kg v součtu na obě lana- což osobně nejsem schopen poznat jak v báglu tak ani potěžkáním. Navíc většinou každej nosí jedno(25g).. A při lezení kdy se to lano tře o skálu je 50g zanedbatelné - kor když to co je těžší se tře méně, protože ho cvakám střídavě....
Takhle jsem si to taky spočítal. Ale když to pak zmokne tak už bys to poznat mohl... Nebo ne? Nehádám se, musel bych to vyzkoušet. Každopádně tahat dvě mokrý půlky šedesátky - to je práce pro chlapa :-)
sorry jedna nula.... :-) ale myslím že pro názornost je ten výpočet průkaznej... Když budeš mluvit o nachcanejch lanech může tam bejt rozdíl větší, ještě jsem neviděl žádné číslo podobného charakteru - námět na výzkum a další parametr pro výrobce, nicméně nasákavost tam někde figuruje ne? ...stále řešíme jen jednu vlastnost a jak jsem řekl výše - je to jedna nevýhoda oproti spoustě výhod. Ať si každej vybere co chce. Už jsem toho dnes nakecal dost končím. čus
Čistý půlky bys neměl používat jako dvojče. Např. na Lanex Badile použitém jako dvojče bude max. rázová síla 11-12kN což už je dost špatný.
Na druhou stranu, pokud dobře dynamicky jistíš, lanová brzda by měla projíždět někde kolem 4kN, takže ti teoreticky může být jedno, jestli je rázová síla lana 9 nebo 11.
Na webu Singing Rocku je u Accordu údaj: Rázová síla jako polovička: 6,3kN; jako dvojče 9,7kN. Takze to u toho Lanex Badile (má 5,5 jako polovička) taky asi nejde jenom sečíst 1+1 (pro použití jako dvojče), ne?
Dvojče se testuje na 80kg a půlka na 55kg a tak sčítat moc nejde. Ale testy jsou jedna věc a realita druhá. Mám povědomí, že tu tvrdost pádu ovlivňuje tolik věcí, že ten rozdíl parametrů neměřených v laboratoři na úplně novém laně... Netvrdím, že se to dá (půlka jako dvojče), ale mám pocit, že to nebude to nejakutnější nebezpečí. Už jenom mokrý, nakroucený...atd, lano v parametrech udělá větší hokej.
Aby to někdo blbě nepochopil: U dvojčat se testují dva prameny současně stejným testem jako jeden pramen jedničky. Půlka samostatně jedno lano, stejně nastaveno jako u jedniček a páru dvojčat, ale místo 80kg, 55kg.
No, já jsem lezl na půlkách jako dvojčeti zrovna včera a nezneklidňovalo mi to. Ona dvojčata takhle vznikla. Horolezci začali používat půlky jako jedničky a (tuším Edelrit) vymyslel, že nemusí být v tom případě tak tlusté. I zkoušky před časem proběhlé potvrdili to, co se dávno vědělo. Že ty dvě půlky najednou zase takovou ránu neudělaj (Montana plus 00 podzim-zima).