Ahoj, rád bych se zeptal na radu, jaké je nejlepší cestovní pojištění z ohledu ceny. Chtěl bych pojištění na rok po Evropě s nejkratším jedotlivým výjezdem aspoň 3 měsíce. Hlavně aby mělo pokryté sportovní lezení, což moc pojišťoven z nějakýho důvodu nedě
Ahoj, máte někdo zkušenost s výstupem na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat, zpět pak normálkou za jeden den? Předpokládaný start z Lucknerhaus, je to cca 16 km a cca 1860m převýšení. Díky za reakce...
Začátkem června se v populární rakouské lezecké oblasti Adlitzgräben objevil zákaz lezení. Majitel pozemků umístil na skály tabule s nápisem "Klettern verboten".
Zákaz nemá žáden právní základ. Podle rakouského zákona Forstgesetz
Ahoj, máte někdo zkušenost s výstupem na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat, zpět pak normálkou za jeden den? Předpokládaný start z Lucknerhaus, je to cca 16 km a cca 1860m převýšení. Díky za reakce...
ano, doporučuji si přivstat, at tě nebrzdí/nebrzdíš vláčky lidí....spali jsme asi 200 metrů pod chatou, tam jim to nevadilo, když jsme se se správcem domluvili, že zalehneme za tmy..
Proc pekelne bolet hlava? Sli jsme letos na jare teda jen normalku, ale od parkoviste na parkoviste asamozrejme na lyzich. Nehnali jsme sli s nama i duchodci :-)Vyrazeli jsme v pet rano a ve tri jsme byli zpatky. Hlava nikoho nebolela.... S tou tmou to v lete horsi, ale myslim si, ze rano chvili s celovkou a konec sestupuchvili s celovkou nebude problem...
Ano presne tak. Je mozne ze te hlava bude bolet, nebo bude dokonce hur. Ale prave proto, ze je to hodne individualni, tak bych nerekl "Nejspis vas bude hodne bolet hlava".
Ano, ale tady se bavime o Glockneru a o tom, ze to chteji borci stihnout za den...Pokud to chteji stihnout za den tak ocekavam, ze maj neco potrenovano a nejsou v horach poprvy, takze nahoru,dolu a veceri s pivkem uz si davas na Lucknerhausu :-)
někdo má vejškovku už ve dvou a půl. někdy se vejškovka projeví jen kratším dechem, jindy je výsledkem hlava jak střep a alpinista je zcela vyřazenej. obecně se tvrdívá, že aklimatizace do alpských výšek vydrží celou sezónu a že čtyři dny nonstop nad 2000 (třeba v červnu na téryho chatě s lezením okolo) jsou spolehlivou prevencí horské nemoci v alpských výškách na zbytek letní sezony. kdo tomu věří ať na to vsadí. samozřejmě vejškovka se krásně rozjede, je-li přítomno též nevyspání, dietní chyba, nedostatečné zavodnění, stres, počínající virózička...
jeden z mých horských spolulezců nejpozději po pěti hodinách nad 3000 spolehlivě potupně vrhne a zázračně se vyléčí sestupem pod 2700, funguje mu to pravidelně a predikovatelně jako slapové jevy na pobřeží oceánském.
Nuž každý je nejaký.
V nedeľu som videl problém na Stüdlhütte. Pulzy nepomerané, príznaky neurčité = klasické poopičné, liečba plusmínus ale nakoniec mi to vychádza na AMS.
Ano, ked mas kondicku i dostatok skusenosti, tak to nie je problem otocit za 1 den. Ale idealne to chce vyrazit od auta hooodne skoro, zo Studlehutte vyrazaju prve dvojky/skupinky uz okolo 5. A aktualne hore panuju este temer zimne podmienky, suvisla snehova pokryvka zacina uz niekde nad Lucknerhutte, co znamena pomalsi a namahavejsi pristup pod hreben, i komplikovanejsi pohyb na hrebeni. Vcera, dnes v noci este nieco dosnezilo.
Před pár lety jsme tam chytli začátkem srpna tohle: https://tinyurl.com/2wn58nmp Normální zimní podmínky už od nástupu na Stüdlhütte. Pak jsme se po vylezení vraceli na chatu až za tmy.
My šli Stüdlgrat ze Stüdlhütte s davem na přelomu červenec/srpen. Jestli chceš jít z parkoviště, vyraž tak, abys byl u chaty před 5h. Na hřebeni jen nutný a průběžný jištění, dolu bez, pak to dáte. Zkušenosti předpokládám máte! Ohledně výškovky - s dobrou předchozí aklimatizací jsme si za den vyšlápli z parkoviště na Gran Paradiso a zpět, což je o pàr set metrů vyšší převýšení než na GG (obtížnost nesrovnatelná ;) )
Stran výškovky je třeba si uvědomit, že kabinová výška u dopravních letadel je nastavená na 3352 m. n.m...
Jistě, je to něco jiného sedět v letadle a podávat výkon, ale pravděpodobnost rozvoje je velmi malá.
Nevím, jak moc jste nabušení, ale většina lidí to dává za dva dny. Z parkálu na Štrůdlhutte. Člověk je taky unavenej po tý jízdě, že jo, a chrápat dole je podle mě blbost, když se to dá naplánovat, že přijedu tak, abych stihl chatu a odsud brzo ráno v 4-5h. Nebo vy to myslíte, tak, že přijedete nad ránem, vyrazíte nahoru, dáte to, sejdete dolu a svištíte domů? I kdyby jste se střídali, tak si myslím, že je to nerozvážnost kvůli únavě, buď ve stěně, nebo v autě.
Pokud chcete spát na parkále, tak si myslím, že je lepší přespat před výstupem na chatě, zmáknout to rychle, dole si pak třeba dát šlofíka a jet. Ale model cesta tam, výstup, cesta zpět s minimem spaní je asi blbost, ne?
Po cestě potkáte tzv. "früstickplatck", kde je jisté varování. Já to lezl na jaře, takže v podstatě lehkých zimních podmínkách a nakonec to skončilo winterraumem, ovšem nebylo to nutný, spíš rozhodnutí, a taky jsem byl mladej a nezkušenej. Taky pozor na sestup, když budete vyšťavění, aby Vám to někde neujelo na sněhu, či skále.
Když je tma, ale jasno, sníh a ideálně měsíček, tam v noci v podstatě nepotřebujete čelovku, resp. velmi málo. Ale to teď asi nehrozí, ten sníh myslím.
Zdar, jde to i s parkálu, když nejsi z cesty moc unavenej. My vyráželi v létě někdy v 8 ráno, nijak jsme nehnali, v 11:30 cca na nástupu, dole na Lücnerhausu nějak kolem 18. Neměli jsme dopředu ubytko, tak nás vyfuckovali, tak jsem šli dolů a po cestě přespali v parádním bivaku. Výhoda je když jdeš později, že všichni už dávno z chaty vyrazili. Ale taky můžeš narazit na "brzdu" jako všude. Což na sestupu normálkou je klasika. Nebral bych to úplně jako doporučení, ale zvládnout se to dá.
ano, vyrážet o čtyři hodiny později než radí průvodce to je dobrá taktika. vyžaduje ovšem dvě věci - perfektní předpověď a výbornou fyzičku (a dobrou aktuální formu žánop). a mít to vyzkoušené, vědět třeba, že v terénu obdobném porážím průvodcovské časy. na módní frekventované tůry je to mnohem lepší než se v optimálním čase stresovat v davu.
Děkuji Všem za reakce a popis vlastních zkušeností z výstupu. Náš plán je následující, termín výstupu je přelom červenec/srpen, pátek večer příjezd na ubytování cca 15 km od parkoviště Lucknerhaus. V sobotu ráno ve 4 hod. start od Lucknerhaus až na vrchol hřebenem Stüdlgrat, normálkou dolů k autu. Zpět na ubytování, vyspat se a v neděli domů. Kondičku i fyzičku máme, lezecké zkušenosti také. Důvod proč nepřespíme na Stüdlhütte není úspora peněz, ale můj osobní a to, že se nevyspím v místnosti, kde je více lidí. V tomto případě 11 na pokoji. Výsledek, odpočinek a regenerace nula a téměř celou noc vzhůru...
No moc zkušeností z velehor asi nemáš, jinak by ses neptal na takový jednoduchý věci... Dá se to za den, pokud máš zkušenosti, fyzičku a aklimatizaci, jinak je to kravina. Platit dole penzion, kerej nevyužiju, místo romantiky na Stüdlovce a Johannce-nechceš si radši vzít špunty do uší?
každej ať si to dělá jak chce. občas se to na chatách sejde tak, že je pohoda, a někdy ta pohoda nenastane - typicky odlišný režim hüttenwandererů a a gipfelsturmerů (jedni zajedou do rakety v sedm, druzí jdou spát v deset a šramotí), nějaká partička se třeba picne a pak přes půlnoc žvaní, někdo vyterorizuje celej matracenlágr chroptěním srovnatelným s rozmítáním bukového dřeva, někdo celou noc courá a dupe a bouchá dveřma protože se mu neudělalo po napití z potoka dobře...
hele, já to chápu. třeba ženský uprchlý na alpský výpad od dětí mají obecně lehký spaní a tohle je dokáže docela vyřídit.
Zkušenosti máte, tím se vám vše značně zjednodušuje. Prostě si jenom vynásobte průvodcovskej čas koeficientem, kterej máte vysledovanej z vašich minulých horských podniků tohoto typu (pročež hodnotu tohoto koeficientu nelze vyčíst z diskuse na lezci, ačkoliv se zde jinak člověk dozví téměř vše). Tím dostanete celkem dobrej odhad, jak dlouho vám ta túra bude trvat. A potom učiňte rozhodnutí.