Mohli by ste my prosím poradit. Koupil sem si La Sportiva-Makalu, snažím se je rozhodiť už tejden, ale nejak to nejde. Tak by mne zajímalo jaký máte skušenosti. Dík
Zdar
Nemate nekdo odkaz nebo pruvodce oblasti v Cho, je to tesne nad Brelou, nejbliz je asi Baska voda,tj. na sever od Makarsky, nevim presne jak tomu tam rikaji. Byl jsem tam loni, docela slusny lezeni, bylo toho tam pomerne dost na 2-3 dny a hlav
Mám dotaz ohledně reversa, dá se použít i na duostary (7.8mm). V nějakém příspěvku jsem se tady dočetl, že je někdo používal i s reversem. Jaký je brzdný účinek u takovýchto lan.
Nejde mi o to, že existuje i reversino. Budu používat kombinaci duost
Zdar, muze me nekdo nakopnou na nejakly stranky zaobirajici se pusobenim sil v jisticim retezci, pocitani dynamickych sil pri padech a spol ?
Jde me o to umet si spocitat jaky sily pusobi kdyz hupnu do standu, smyce, lana ...
Dik
Kar
Zdar, muze me nekdo nakopnou na nejakly stranky zaobirajici se pusobenim sil v jisticim retezci, pocitani dynamickych sil pri padech a spol ?
Jde me o to umet si spocitat jaky sily pusobi kdyz hupnu do standu, smyce, lana ...
Dik
Kar
Zdar, muze me nekdo nakopnou na nejakly stranky zaobirajici se pusobenim sil v jisticim retezci, pocitani dynamickych sil pri padech a spol ?
Jde me o to umet si spocitat jaky sily pusobi kdyz hupnu do standu, smyce, lana ...
Dik
Karass
A jeee. To se vydavas na tenky let fyzikalnich disputaci :-)
neco je pro predstavu popsano a pomalovano zde:
http://sakal.stredozem.cz/
Jinak je to normalni stredoskolska vektorova fyzika, do ktere jeste musis zapocitat prutaznost lana pohlceni sily v zavislosti na ucinne delce lana), treni v jisticim retezci apod.
Nejjednodussi je to asi pocitat pouze vektorove, jako kdyby jsi mel staticke lano - vyjdou ti vyssi cisla, ale aspon budes mit rezervu :-).
dneska lítá kde co... proč by nemohla lítat fyzikální diputace... :-)))ale jinak souhlasim... na průměrný klávesnici je vzdálenost jářku celých 38 milimetrů... (ze středu do středu...):-))) jo a Sakala taky doporučuji... krásně udělané, lehce pochopitelné... já to radši nepočítám, páč bych se pak bál... ;-)
K ty tabulce co tam je tak snad jen ze daN jsou asi decaNewtony (neplest s dyn, coz je jakasi jednotka z fyzikalniho praveku). Takze krysa hozena 80kg borcem primo do standu natvrdo= razove sile ekvivalentni staticke vahove sily jedny tuny, fuj! (nezavisle na delce padu, ale udaj je treba brat s rezervou)
Rodinni prislusnici fyzici to studovani, mi ujistuji, ze tohle se nepocita, ale meri. Protoze pokud bys chtel opravdu presny vysledek, tak faktoru, ktere tam hraji roli je tolik a natolik obtizne meritelnych a nestalych, ze jsi mimo. Ovsem na hrubou orientaci jde na predstavu o sile. kteru vyvine jistidlo do stran pouzit vzminenych vektoru.
U zatizeni postupoveho jisteni nezapomenout,ze tam pusobi sila 2x (padajici + chytajici - dynamika). Ona rana, co vznikne pri zachyceni je zajimava tim (mozna nepresne cituji) ze jde o gravitacni zrychleni. Tedy "rana" je dvakrat tak vetsi budes-li dvakrat tolik vazit, budes-li padat dvojnasobbnou ruchlosti, i zastavis -li se misto za desetinu vteriny za petinu. Proto je ta dynamika tak dulezita, protoze i drobne zlepseni dela divy a jde to, na rozdil od zbylych faktoru ovlivnit.
V ciste teoretickem pripade, ze bys byl zastaven v nuloven case, by pretizeni vzrostlo nade vsechny meze a ty se rozpadl minimalne na atomy. :o)))
Tak nejak pravili. Pokud by to melo byt "pintlich", musel bych dokonzultovat.
Či "demonce"?? Už mi tu chybí jenom Maxweluv demon (cijaksetopise) a teorie pravdepodobnosti říkající, že ne že tam ta klavesa je, ale že tam je jen s nejvetší pravděpodobností. Takže Cifra klidně mohl klávesovat "D", ale asi si maxwel zamaxweloval a na místě, kde viděl "D" bylo "T".
A aplikace tohohle fenoménu do zjištění síly působící na padajícího lezce .... a jéje. Radši nic.
No nerikal jsem to ? A uz letíme. Tence. S dišputácemi. Snad nás kráásně dynamicky něco zastaví...
No a pokud mluvíme o gravitačním zrychlení - přesněji tíhové zrychlení. je to výsledek vektorového složení odstředivého a gravitačního zrychlení - (naše jedno gééé - 10 m.s^-1), tak bych řekl, že vzhledem k mase naší Matičky a vzhledem k mase kohokoliv a čehokoliv zde ať je to jakkoli těžké a jeho vzdálenosti od Matičky, je konstantní. čili nezáleží na hmotnosti padajícího objektu... Známý to příklad z fyziky s padajícím pírkem a závažím ve vakuu (eliminace aerodynamiky)
To co působí je nejspíše hybnost objektu získaná zrychlením a následně zase zmenšována zpomalením...
No a dostáváme s k pánu s jablkem Newtonovi a jeho jednotce: m.kg.s-2 ..
Tak a teď mě tu někdo pěkně rozebere a dostanu pětku :-) Houby si pamatuji, beztak jsem to pomotal ... Už je to dlouho co jsem klečel ve škole v koutě na hrachu :-)
Taaaak! Tihovy. Ja si ty jejich odporny termity pletu. Ale ta podstata je asi to, co jsi nacifroval. Tedy je pro nas velmi dulezite, za jak douho se zabrzdime na tu nulu. Coz je presne to, co dela napriklad rozdil mezi doskokem na matraci, hlinu a beton. Tady uz si ten rozdil jde asi predstavit. Nastuduj a podej referat Cifro!
Referat. Vyplynulo mi z toho: Nepokoušet síly tíhove, jakož i gravitční a odstředivé :-)
Tak mě napadá, že by se lezci v parném létě měli vyhýbat pádům, jelikož okolí lezcovo/jističovo je méně ochotné ke šmelině s teplem, kteréžto je vyzařováno v jistících prostředcích jako důsledek pohlcené energie lezcovo pádové. takže může být na tělo lezcovo vyvinuta větší síla anebo dojít k roztavení prostředků a spadnutí do lůna Matčina.
Požádám ČHS o grant na studium těchto jevů fysikálních ... :-))
Asi půjdu radši tavit svoje prostředky na zlato. Chladivé, tekoucí, na lánech rostoucí...
pánové pozor... a k jaké je to vztažené soustavě(???)... nelze odrážeti hlavou jablka, když nemáme jabloň... i když... nesmíme naštvat stánkové trhovce s ovocem... :-)
Bohuzel potencialni energie, padem zmenena na kinetickou, se dopadem meni na deformacni a vnitrni energii. Na co se meni impotencni enrgie a jaka je vzajemna korelace s pivem v tele potenta neni jasne.
Pro existenci kvantovych jevu je treba mit dve lana, co kdyby Heisenberg s Schroedingerem jedno z lan prokvamtovali-protunelovali. Tak zustane jedno, ale je treba jeste vzit v uvahu, ze padajici soustava neni inercialni a... fyzicka se mi proste vratila domu.... Jen moje fyzicka je v haji....
Ono vlastně... když vezeme soustavu lezec (padec)+ vše na něm jako inerciální... je všechno v cajku a nejni čeho se vlastně bát, páč je padající v klidu (a o něj přeci jde)... ale dole bych mu to vysvětlovat nechtěl... :-))
Navíc koukám na obrázek pod kterým stojí: "velikost Fs (Tíhová síla)se mění zeměpisnou šířkou"... takže važte kde lezete... :-))
Jo, nad tím jsem taky dumal. Vkostce to je tak, že směrem k pólům se zmenšuje odstředivá síla, tudíž narůstá tíhová. Což má za následek, větší přítlak lezcových okončetin na podklad po kterém je lezoucí. Takže kdyby byly na islandu třeba písky, tak by tam pískaři dávali neskutečné prásky. Ale ty pády, ty by byly zase asi tvrdší.
Nicméně ve vztahu k výrobcům jistících prostředků (lana a HW) to znamená, že pomůcky tyto vyrobené a testované v severských zemích, musí být odolnější a u lan taky dokonce v naších šířkách menší rázové síly.
Odteď kupuji pouze lana made in escymo. a bude mi hej :-)
jj... Fyzika v kostce... obr.20, str.19 :-))) to sme na tom stejně... akorát na to teď koukám... a říkám si sakra... ta výslednice se mi nějak nezdá... dyť bych padal "nakřivo"... valim oka... a zjišťuju že je to bouda...
Už v počátcích jsem se mýlil... och jak pomýjivá je věda... (ale známe vědce, jednou je země střed vesmíru, jednou je placatá...) Fs nejni síla tíhová nýbrž síla odstředivá... a tu, jako snad jedinou, nemusíme ba dokonce nemůžeme brát v úvahu... :-))
Síla tíhová je FG, která ze zmíněného nákresu splyne se směrem síly Fg ... pak padáme kolmo dolu a všade stejně...
Nicméně bych se ještě zamyslel zda je přitahován lezec zamí nebo země lezce... neboť.... ale to až jindy... :-)
ufff... :-)))
Vezte, ze na MF UK se nektere veci ohledne lezeni pocitali a dokonce v ramci ukazky doslo ke slaneni Nuselskeho mostu (magistrat povolil)! Nechapu tu odvahu a duveru ve vedu, ktera dala tem lidem, z nichz vetsina videla lano a osmu porve v zivote tu odvahu slanit Nuselak! To je vykon!
Zakriveni zeme, poloha mesice, nadmorska vyska, rosny bod a dalsi sice roli hraji, ale podstatna je preci jenom ta rychlost zabrzdeni. :o)
tý brďo... to sem netušil... smekám před jejich důvěrou i odvahou :-). Toť pro mne mezník ve vnímání lezení z vědeckého hlediska... kdo ví, třeba kdesi v malostranské hospůdce sedí nadějný fyzik a na lístek s mnoha čárkami kreslí obrazce plné tajemný vektorových šipek... a hladí si naražené záda ;-)
Zena ma je videla vlastnim okem svym. Ale v realite realne. Na www jsem je zatim nenasel. S opravdovymi fandy oboru byva sranda. Jedem botanik nam vysoloval asi 15m za nejakou bylinou a kdyz jsme ho pracne sundali (byla to tak V. a on nikdy nelezl), tak zase strkal nohu do potoka pod sutr, protoze tam videl pijavici a zajimalo ho, jestli se do nej zahryzne. Jiny, kdyz jsme chytli bourku na hrebeni se radoval jako decko, ze muze videt uder blesku in natura. Ze by se bal, ho nenapadlo. A dasi...
Pustil jsem se do hledání a mezi stovkami erotických obrázků, návody jak vyrobit bomby a taháky pro vyskoké školy jsem našel tohle: http://fyzweb.mff.cuni.cz/ zajimavosti/heureka/clanek/clanek.htm
... je to ono(?)... a pak ještě docela zajímavý dopis (v příloze 2) na http://www-ucjf.troja.mff.cuni.cz/ ~dolejsi/fyzika_a_horo.htm
:-)...
PS:(mezery z linků pryč...;-), dyť to znáte...)
To je ono!!!:o)) Jeden Helenin spoluzak z MF (myslim ze odtud se znaji) to spoluorganizuje. Je to myslim ten brylaty s briskem, statecne se vazajici k lanu v nekonecne duvere ve sve rovnice. :o)))
To jsem rad, ze se ukazalo za nekecam. :o)
;-)... ja nepochyboval :-)), mimochodem přijde mi to jako nádherná a smysluplná demonstarce teoretické fyziky... krásné slovní obraty typu: "Když profesor tvrdí že lano unese 2 tuny... neměl by se na něj bát pověsit...".
A úplně nejlepší mi přijde ta odpověď JUDr Horákové ta část.. "(asi by mi fyzika sla lépe, kdych se ji takhle ucila)...". Čirá podpora... bez zbytečných administrativních průtahů... okořeněné kvantem dobré vůle... to se dneska moc často nevidí.
Ja ty pajdagogy vidim i z te jejich strany. Oni by leckteri tak radi ucili. Ale uc individualne tridu o priceti pubertakach, ukazuj jim zajimave pokusty kdyz si musis sam koupit i tu kridu na tabuli a vybaveni kabinetu je 0...jdes s nimi ven a jsi jednou nohou v kriminale. Tak se vymysli pokusy co jde delat jen s balicim papirem, ackoliv je mraky nadhernejch pocitacovejch hracek. Kupujou si za sve nic moc platy literaturu... a vubec. Ne ze by to bylo s tema co uci tak jednostrane ruzovy, ale...ono je to i potom prijemnejsi ucit. Teda bylo by. A bude to horsi, byrokracie prechazi do utoku s kazdym novym skolskym pazakonem.
Tyyy, to je daleko od padu na lane co? Ale co, je to diskuse a ja jsem jen program :o))
znám... máma učitelka, táta bejvalej učitel... :-), teď jen nevim jestli se smát nebo brečet... nemaj to lehký... a stát jim to vůbec, ale vůbec neulehčuje... ale třeba má vláda pravdu, třeba vážně potřebujeme nové vojenské transportéry :-/...
Jinak já bych ... stačí mi vidět ty vektory... a věřit že karabina přežije všechno :-))... už vidim jak mi někde na stěně lítaj před očima záběry karabiny na trhacím stroji... ništ... :-))
Dobrej odkaz. Konecne fyzika na urovni. Nebylo by nekde zdokumentovano reseni uloh? Osobne nemam moc rad teorii o padovem faktoru a jednotku daN jsem taky jeste nikde nevidel definovanou. U testu na trhacce by me zajimala rychlost zatezovani a pripadny rozdil pri pomalem zatizeni a pri rychlem. Stejne tak, kdyz uz byla moznost testovat na trhacce, tak by me zajimal rozdil pevnosti obycejneho uzlu (vudcovsky/babsky) a osmicky. U osmicky jednou jeden teoretik rozebiral dva mozne zpusoby uvazani, tak by me zajimal rozdil pevnosti techto dvou zpusobu. Bohuzel odkaz na deformacni testy je opet pouze o trhaci tycince.
Pri dni otevrenych dveri (matfyzu) ti nejspis pretrhnou co budes chtit...teda pokud to nebude nikoho bolet. A zajimalo-li by nekoho reseni tech uloh tak myslim ze vam je Jirka Dolejsi -jakozto prijemny osvetovy pracovnik- rad poskytne. Ovsem pred tim vas dozajista prezkousi jestli jste to aspon zkusili vyresit:):)
daN=10N jak by ses docetl vyse, Tj. jak J.D. pise na stankach venovanych slanovacum z Nuselaku tak Lano Altea te bude tahat za sedak pri padovem faktoru 2 silou 8 kN, coz je jako kdyby na tebe na chvili povesili trabanta:) A jak 'dlouha' je ta chvile je se dozvis pri vyreseni jedne z uloh:)
daN=10N jak by ses docetl vyse, Tj. jak J.D. pise na stankach venovanych slanovacum z Nuselaku tak Lano Altea te bude tahat za sedak pri padovem faktoru 2 silou 8 kN, coz je jako kdyby na tebe na chvili povesili trabanta:) A jak 'dlouha' je ta chvile je se dozvis pri vyreseni jedne z uloh:)
Zajimave tema pro nekoho, kdo je v tom zbehly, je chovani jistitek. Tedy co ty naklonene roviny, logaritmicke tentononc...atd provadi se skalou pri zatizeni. A jak je vhodne pripadne pospojovat. Je mi vcelku jasne, ze to co bychom se dozvedeli by nas nepotesilo, ale lepe vedet, nez se divit. A nebo se uz nedivit...
ještě bych přidal jednu věc... odskok.. většina trošku znalých a vylezených lezců v případě že vycítí možný pád odskočí od skály... síly pak působí zas o trošku jinými směry, ale vliv to podle mě může mít velký...
:) spis nez o rozlozeni sil jde o to aby nebohy oskocitel nepodlehal plastickym deformacim pri pruletu kolem skaly ( by si treba nenatrhnul rit o kruh)
Trhaci rit jako brzdic padu! To by melo fungovat!
PS. Kterej na te fotce chovancu jsi? Oni vsichni vypadaji, jak je vyvlekli na svetlo ospale a jak nemuzou oprit tlapky o klavesnici tak bezruce... :o)))
Co to pocitate? Carky? Ale bejt tu dceeera, tak se hnedle zamiluje! Ale ona tu neni. Ale je z fota videt, ze vede je treba prinaset obeti. nekdy jindy asi i objeti...Ale ona tu hot neni... Tak zatim to pivo. Pivo, zeny, fyzika! Dolce viva! Na mne zbyvaji jiz jen ty pady.
Jo, pekny. Abalaka pouzivaji take geometri a matematici na demonstraci cehosi, cemu nerozumim radi. :o)
Ale ty sily do stran jednotlivych jistidel... Nejlepsi je na tom asi smyce (?) Nejhorsi klinek s pomalym stoupanim (?). A v kombinacich?
Myslim, ze v tomhle pripade nemusime neinercialni vztaznou soustavu vubec uvazovat a relativita je nam naho*no. Skala, lezec, lano, jistici retezec, jistic je jedna soustava. A na objekty stojici mimo padajici lezec nijak moc fyzikalne nepusobi. Ledaze by spadl na jinyho lezce, ale ten se pak v takove situaci stava soucasti cele soustavy a jeho neinercialita je fuc (nezamenuj s fuck :-).
Myslim, ze v tomhle pripade nemusime neinercialni vztaznou soustavu vubec uvazovat a relativita je nam naho*no. Skala, lezec, lano, jistici retezec, jistic je jedna soustava. A na objekty stojici mimo padajici lezec nijak moc fyzikalne nepusobi. Ledaze by spadl na jinyho lezce, ale ten se pak v takove situaci stava soucasti cele soustavy a jeho neinercialita je fuc (nezamenuj s fuck :-).
Jaká maximální síla působí na tebe lze velmi zhruba odvodit z definice testu lana a údajů o laně.
Díky třením, dynamickým změnám úhlů a sil v čase, opotřebení lana a součástí (změna dynamických charakteristik), způsobům uvázání uzlů a dalším faktorům lze reálné situace v praxi počítat jen velmi nepřesně.
Půlhodinový rozhovor s Pitem Schubertem mě přesvědčil, že některé hodnoty je lepší nevědět:-/
Fyzici nad horolezeckejma clankama o silach vetsinou dost prskaj :o) Ani ty vektory v Sakalu je nenadchly . Ale jedno z te sede teorie je asi dulezite pro prax a nekdy zapominame (ja tada ano). I maly pad "natvrdo" je pru*er (Rychle zastaveni-mnoho N). Tedy na feratach tlumice, a vsechno dynamicky. Do statickeho si sedat jen opatrne. Nastesti nas zpomali i vlastni telo (sadelnaci maji vyhodu), ale to muze byt malo. Tlumice padu se uz nejak nedelaj, co? Nebo jste to jeste videli?
jojo,na Petzlu maji i Fall simulator, kde si muzete zadat kde mate jake jisteni, cim jistite a z jake vysky spadnete a ono to ty vektory vypocte za vas. moc zabavny, podivat se, jakou rachu dostanete.