Zdar, nemáte někdo možnost sehnat oka k nýtům od Raveltiku, které dřív vyráběli. Byly to ty z kulatinky, něco jako viditelná část borháku, oko svislé, kolmé ke skále. Nakoupil bych větší množství. Nedá se to moc sehnat. Dík.
Zdravim,
chtel bych se zeptat jestli sou levne zaterove vaky podstatne horsi nez drazsi membranove??
Jedna se hlavne o srazeni vlhkosti atp.
Je tam celkem velky cenovy rozdil, tak jestli je fakt lepsi si priplatit.
ahoj lidi, sháním jakýkoliv informace o boulderech na Ostaši, v Teplicích a v Adršpachu. Za jakékoliv informace děkuji. Kdyby měl někdo průvodce, nákresy a tak. Fotky a popisy konkrétních bouldrů.. Nikde není pořádný info a všude by bylo co bouldrovat.. k
Zdravim,
chtel bych se zeptat jestli sou levne zaterove vaky podstatne horsi nez drazsi membranove??
Jedna se hlavne o srazeni vlhkosti atp.
Je tam celkem velky cenovy rozdil, tak jestli je fakt lepsi si priplatit.
no ja nemam s membranou a nikdy som nebol nejak spoteny...no vaccsinou pouzivam ked nemam so sebou spacak tak sa nespotim...ale je to skor na kratsie akcie abo nudzovo..ak ides nadlhsie tak ber stan alebo najdi bivak..
Popis boje s rosou: Kdykoliv spím venku bez stanu, nelezu do žďáráku, ale hledám "něco", pod co složím hlavu. Ve finále zjistíš, že na 99% najdeš "něco" vždycky.
Tím že spím ve žďáráku v krizi, jsem myslel neplánovaně. Tudíž se o spaní nedá mluvit. Většinou nemám spacák a žďárák beru jako opravdu krizovku.
I v zimě se dá v záhrabu vyspat do růžova bez žďáráku (jenom ve spacáku). Ale více denní spaní v záhrabu si musí vyzkoušet každý sám. Tady radit nejde.
Ždárského bivakovací vak je už ze své podstaty ("bivakovací") nouzový prostředek pro zachování jakéhosi komfortu v nouzi.
Žďárák tedy nemá vlastnosti stanu ani přístřešku a naopak má všechny nectnosti které bys očekával od pytle. Tedy v každém případě se bude rosit. Pokud jej však používáš bez spacáku (opravdu jako nouzové vybavení a pro případ nouze) je lepší ten memránový, neboť budeš téměř v suchu. Pokud se ovšem do něj nabalíš do peří a ještě přidáš spacák, pak se jistě nenacházíš na dolní hranici tepelného komfortu a musíš počítat se zapařením.
Osobně používám pytle dva. Jeden mám jako "nouzovou" záležitost v batohu na náročnější ale plánovaně jednodenní túry - ten je nepromokavý a vůbec. Může to zachránit život. Ten druhý (větší - vešli by se tam snad i dva, ale určitě bágl a vůbec krámy) mám na takové ty případy "plánovanějšího" přespání - tedy když s tím v podstatě počítám, a mám s sebou i spacák. No, a tenhle žďárák je jen takovej převlečník z lehkého šusťáku - tedy propouští obousměrně, ale zase se nezapotím, hodí se v záhrabu, kde pochytá takové to příležitostné kapání a ráno se hodí na batoh a v marazu bleskově vyschne, do lehkého mrholení apod. Takže jako nepříliš dokonalá ochrana spacáku. Do průtrže mračen poněkud nevhodná.
když jsem byl ještě blbej a zvědavej (teď už jsem jen blbej), tak jsem dělal pokusy s odpařovací bariérou. funguje to tak, že si přes mojru navlíkneš mikroténovej pytel, a v něm se potíš jak čiperná nevěstka vo sobotní noci. přes ten pytel máš samozřejmě tlustej spacák a přes ten spacák máš vobyčejnej zátěrovej žďárák nebo zase mikroténovej pytel. bude ti jakžtakž teplo, budeš smrdět, jako když se vodkope selka a mojru můžeš ráno vyždímat. zato budeš mít luxusně suchej spacák. pro otrlého polárníka snad vhodné, ale hnüsné. ráno vezmeš čistou suchou mojru, tu špinavou usušíš na baťochu a holdarýjátydlidá!
ostatně, odpařovací bariéra (mikroténovej pytlik) je docela šikovné a ne až zas tak hnusné řešení do skialpovejch bot či skeletů do větších mrazů na vícedenní akce.
Prakticky priklad: takze kdyz bu mit napr. zadarak Dry Cover od HighPointu, coz je lehkej mebranovej pytel, budu chrapat v peraku, venku zadny vedro ale ani mraz, navecir zacne prset, zalezu do pytle, bagl do plastenky....otazka zni: jak se rano vzbudim?Spacak mokrej ode me nebo mokrej od vody(valenim se po mokry karimatce se voda pres membranu dostane dovnitr) nebo relativne v pohode s tim ze pak staci spacak na chvili "vyvetrat"? Dik
Člověk nikdy nevi dokud to nezkusí. Kdysi jsem nad tím špekuloval úplně stejně. Co člověk to názor ... Opravdu to chce zkusit, obecně univerzální rada, která je ta nejsprávnější prostě není.
Spacák trochu mokrej od vody zvenka, trochu zpocenej. No, pořád lepší, než když budeš jen tak ve spacáku na dešti. Se zátěrovým žďárákem nemám dobré zkušenosti, efekt je stejný, jako v igelitovém pytli. Rose se dá někdy vyhnout, záleží kde a co děláš. V údolí u potoka bude rosy vždy víc, na kopci stromy nebude skoro žádná.
Mno mám žďárák od Kondora asi za 1000Kč. Několikrát jsem ho využil (převážně v zimě). Na pohodlné spaní to moc není. Jelikož se jedná o obyčejnej šusťák, tak se zapaříš.... je to ale lepší varianta, než kdybys měl promoknout na kůži. A taky to zvýší komfort spacáku tak o 5°.Mimochodem pro lepší odvětrávání není špatné přišít nahoru (přibližně v místě nad hrudníkem) poutko, kterým potom protáhneš ohnutý prut a tím vytvoříš něco jako stan pro jednu osobu. Doporučuju někde sehnat lehkej skládací prut ;)
Mam ten od High pointu a jsem s nim temer spokojeny. Nevyhodou je spani v desti, protoze tak jako tak ti prsi na tvare, nebo tim otvorem pro dychani natece trosku vody.
Mas-li otvor zavreny moc, srazi se dech (da se srovnat s jednoplastovym stanem).
Naposledy jsem objevil skvely trik, jak tomu predejit.
Spat na boku a do ust si strcit poutko zipu zdaraku. Tak ti staci jen malej otvor tesne u nosu a protoze je na boku, voda do zdaraku netece.
Srazeni vlhkosti jinde, nez u nosu jsem v pytli nepozoroval.
+ vaha, sbalitelnost
- zip jen u hlavy a ne na boku. Tzn. pro nasoukani se a vysoukani jsi na loktech v leze a obzvlast pri nocnim curani na tebe najaka ta kapka spadne.